Zamek Topacz. Muzeum Motoryzacji, Park Iluminacji i hotel z restauracją

zamek topacz
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Zamek Topacz to pięknie odremontowany historyczny kompleks pałacowo-parkowy, znajdujący się 3 km na południe od Wrocławia, w miejscowości Ślęza. Dzisiaj zamek Topacz to luksusowy hotel z restauracją, ale ponadto świetne miejsce rekreacji. Można tu pospacerować po rozległych, ogrodzonych zielonych terenach, ze ścieżkami rowerowymi i rolkowymi, stawem, pomostami i piaszczystą plażą. Są też korty tenisowe, trasy kajakowe oraz oświetlona strzelnica golfowa.

staw
staw

Muzeum Motoryzacji

Dla miłośników motoryzacji w dawnej Powozowni stojącej naprzeciw zamku, pięknie odremontowanej, urządzono Muzeum Motoryzacji z prawdziwymi kolekcjonerskimi perełkami, a co roku w sierpniu organizowany jest tutaj Zlot Miłośników Starych Samochodów.

Zamek Topacz Muzeum Motoryzacji
Zamek Topacz Muzeum Motoryzacji
muzeum
muzeum

Park Iluminacji

Zimą natomiast w malowniczym parku pałacowym, wokół stawu powstał magiczny Park Iluminacji, niezwykle kreatywny i bajkowy w zimowej scenerii. Setki tysięcy lampek tworzą wspaniały klimat, a przeróżne świetlne instalacje przenoszą do krainy wyobraźni.

Park Iluminacji
Park Iluminacji
Park Iluminacji
Park Iluminacji
Park Iluminacji
Park Iluminacji

Historia zamku Topacz

Nie jest znana dokładna data budowy pierwszej budowli, wiadomo natomiast, że był to początek XIV wieku, kiedy stanęła tu dwupiętrowa wieża obronno-mieszkalna, zbudowana przez templariuszy. Powstała na planie prostokąta z nawodnioną fosą. Na początku XVI wieku do wieży dobudowano kolejną kondygnację z tarasem widokowym na szczycie.

Pod koniec XVI stulecia majątek należał do Heinricha von Vogt, a jego następca w 1618 roku dobudował tu renesansowy budynek. Kolejna rozbudowa miała miejsce w XIX wieku, kiedy do bryły dworu dostawiono kolejny budynek, a wieżę ponownie podwyższono o jedną kondygnację.

W 1870 roku hrabia von Köningsdorf sprzedał posiadłość właścicielowi spółki cukrowniczej Rath Schöller&Skene i to ona zarządzała majątkiem aż do II wojny światowej. Na szczęście zamek wojnę przetrwał w bardzo dobrym stanie, ale lata powojenne już nie były tak łaskawe i budowla zatraciła nieco swój dawny blask. Funkcjonował tu wówczas zakład wychowawczy, działały ośrodki rolnicze. Pierwszy prywatny właściciel nie wykazał się inicjatywą, dopiero rok 2002 to nowy rozdział w historii obiektu.

zamek
zamek

Zamek zakupiony przez Państwa Kurzewskich został wyremontowany i przygotowany jako ekskluzywny obiekt hotelowo-konferencyjny. Pierwsi goście zostali przyjęci w Hotelu Zamek Topacz w 2011 roku.

Zamek Topacz
Zamek Topacz

Informacje praktyczne

Hotel przez cały rok całą dobę
Na miejscu Restauracja, SPA, Muzeum Motoryzacji
Zimą Park Iluminacji
Parking: bezpłatny

Park Iluminacji Zamek Topacz
Ślęza ul. Główna 12, Kobierzyce
tel. 71/ 771-99-99 wew 7, 885-535-559
www.zamektopacz.pl

Noclegi w Wrocławiu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

zamek Topacz
Zamkowy krasnal
zamek Topacz
Topacz bus
(4.4 głosów: 37)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 37)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Zamek Topacz to przyjemne miejsce na spacery, a jeśli lubisz luksus, to również na wyjątkowy pobyt w miejscowym hotelu, zimą zamkowi sławy przydaje magiczny Park Iluminacji, warto go zobaczyć, choć lepiej w tygodniu niż w tłumny weekend.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024