Panorama Racławicka we Wrocławiu

Panorama Racławicka we Wrocławiu

(4.6 głosów: 194)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Panorama Racławicka we Wrocławiu to bardzo popularne muzeum znajdujące się na Starym Mieście i przyciągające rzesze turystów z całego kraju i zza granicy. Wewnątrz charakterystycznego, okrągłego budynku znajduje się panorama przedstawiająca epizody z bitwy pod Racławicami. Panorama Racławicka stanowi oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Panorama Racławicka, marian
Panorama Racławicka, marian

Kiedy powstała Panorama Racławicka?

Ten imponujący obraz olejny "Bitwa pod Racławicami" w formie panoramy powstał w latach 1893-94, z okazji 100-lecia słynnej, zwycięskiej dla Polaków bitwy pod Racławicami, która miała miejsce podczas insurekcji kościuszkowskiej, 4 kwietnia 1794 roku. Wtedy wojska powstańcze, z udziałem słynnych kosynierów, pod dowództwem generała Tadeusza Kościuszki walczyły z wojskami rosyjskimi dowodzonymi przez generała Aleksandra Tormasowa. Panorama Racławicka, marian
Panorama Racławicka, marian
Panorama Racławicka, marian
Panorama Racławicka, marian

Autorami dzieła jest zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka - słynnego batalisty. Dzieło powstało dla podniesienia ducha narodu. Co ciekawe, obraz ma imponujące wymiary - 114 x 15 metrów i powstał we Lwowie, gdzie początkowo był wystawiany i cieszył się ogromną popularnością. Do Wrocławia trafił z niepolskiego już Lwowa w 1944 roku, ale publicznie oglądać go tutaj można dopiero od lat 80. XX wieku.

Siedziba Panoramy Racławickiej

Panorama Racławicka prezentowana jest w budynku z lat 1961-85 wzniesionym według projektu Ewy i Marka Dziekońskich, na Starym Mieście Wrocławia, w Parku Słowackiego, tuż przy Moście Pokoju. W 1991 roku budowla ta została wpisana do rejestru zabytków, jej charakterystyczny kształt nie pozwala go pomylić z żadnym innym wrocławskim muzeum.

Atrakcje w okolicy

Spod Panoramy Racławickiej blisko zarówno do Rynku Wrocławia ze słynnym Starym Ratuszem, jak i na magiczny Ostrów Tumski z katedrą Św. Jana Chrzciciela - patrona miasta! Zaś niemal przy samej Panoramie można odwiedzić Muzeum Architektury w dawnym kościele Św. Bernarda.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

pn nieczynne, wt-pt 10.00-17.00
sb-nd 10.00-18.00
Bilety: normalny 25 zł, ulgowy 18 zł
Dzieci do lat 7 bezpłatnie
Parking: płatny

Adres

Panorama Racławicka - Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu
ul. Purkyniego 11, Wrocław
tel. 71/ 344-23-44
www.panoramaraclawicka.pl

GPS: 51°6'37N, 17°2'40E

Wrocław noclegi

Wrocław to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Panorama Racławicka, marian
Panorama Racławicka, marian
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

DominikPL
Polecam każdemu odwiedzić to miejsce. Przepiękny obraz.
karrrr96

Fajne miejsce

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023