Panorama Racławicka we Wrocławiu

Panorama Racławicka we Wrocławiu

(4.6 głosów: 191)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Panorama Racławicka we Wrocławiu to bardzo popularne muzeum znajdujące się na Starym Mieście i przyciągające rzesze turystów z całego kraju i zza granicy. Wewnątrz charakterystycznego, okrągłego budynku znajduje się panorama przedstawiająca epizody z bitwy pod Racławicami. Panorama Racławicka stanowi oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu.Panorama Racławicka, marian
Panorama Racławicka, marian

Kiedy powstała Panorama Racławicka?

Ten imponujący obraz olejny "Bitwa pod Racławicami" w formie panoramy powstał w latach 1893-94, z okazji 100-lecia słynnej, zwycięskiej dla Polaków bitwy pod Racławicami, która miała miejsce podczas insurekcji kościuszkowskiej, 4 kwietnia 1794 roku. Wtedy wojska powstańcze, z udziałem słynnych kosynierów, pod dowództwem generała Tadeusza Kościuszki walczyły z wojskami rosyjskimi dowodzonymi przez generała Aleksandra Tormasowa. 

Panorama Racławicka, marian
Panorama Racławicka, marian
Panorama Racławicka, marian
Panorama Racławicka, marian

Autorami dzieła jest zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka - słynnego batalisty. Dzieło powstało dla podniesienia ducha narodu. Co ciekawe, obraz ma imponujące wymiary - 114 x 15 metrów i powstał we Lwowie, gdzie początkowo był wystawiany i cieszył się ogromną popularnością. Do Wrocławia trafił z niepolskiego już Lwowa w 1944 roku, ale publicznie oglądać go tutaj można dopiero od lat 80. XX wieku.Siedziba Panoramy Racławickiej

Panorama Racławicka prezentowana jest w budynku z lat 1961-85 wzniesionym według projektu Ewy i Marka Dziekońskich, na Starym Mieście Wrocławia, w Parku Słowackiego, tuż przy Moście Pokoju. W 1991 roku budowla ta została wpisana do rejestru zabytków, jej charakterystyczny kształt nie pozwala go pomylić z żadnym innym wrocławskim muzeum.

Atrakcje w okolicy

Spod Panoramy Racławickiej blisko zarówno do Rynku Wrocławia ze słynnym Starym Ratuszem, jak i na magiczny Ostrów Tumski z katedrą Św. Jana Chrzciciela - patrona miasta! Zaś niemal przy samej Panoramie można odwiedzić Muzeum Architektury w dawnym kościele Św. Bernarda.Panorama Racławicka, marian
Panorama Racławicka, marian

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

pn nieczynne, wt-pt 10.00-17.00
sb-nd 10.00-18.00
Bilety: normalny 25 zł, ulgowy 18 zł
Dzieci do lat 7 bezpłatnie
Parking: płatny

Adres

Panorama Racławicka - Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu
ul. Purkyniego 11, Wrocław
tel. 71/ 344-23-44
www.panoramaraclawicka.pl

GPS: 51°6'37N, 17°2'40E

Wrocław noclegi

Wrocław to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Wrocław Dolny Śląsk
Muzea i skanseny
Normalna
muzea
51°6'37N, 17°2'40E
09 luty 2017
10 luty 2021
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

DominikPL
16 kwiecień 2020 19:39
Polecam każdemu odwiedzić to miejsce. Przepiękny obraz.
karrrr96
10 kwiecień 2017 21:25

Fajne miejsce

Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację