Sanktuarium Św. Jadwigi w Trzebnicy
Bazylika Św. Jadwigi i Św. Bartłomieja w Trzebnicy czyli Sanktuarium Św. Jadwigi Śląskiej to najstarsze sanktuarium na Śląsku, a przy tym jedna z ważniejszych nekropolii Piastów Śląskich. Pochowano tu aż 22 przedstawicieli tego rodu. Kościół ten stanowi niezwykle cenny zabytek architektury w Polsce, leżący na Szlaku Romańskim!
Historia bazyliki w Trzebnicy
Klasztor w Trzebnicy ufundował książę Henryk Brodaty już w 1202, a rok później osiadły w nim cysterki. Trójnawową bazylikę z cegły zbudowano na planie krzyża łacińskiego w latach 1208-19, w stylu romańskim. Do dziś zachowały się znaczne fragmenty tej starej budowli, m.in. romańska krypta Św. Bartłomieja usytuowana pod prezbiterium i udostępniona dla turystów, portale oraz część murów.
W II połowie XIII wieku dobudowano pierwszą w Polsce kaplicę w stylu gotyckim, w której umieszczono szczątki Św. Jadwigi - Patronki Śląska. W ciągu wieków świątynia była kilkakrotnie przebudowywana, w 1789 roku zyskała trzypiętrową wieżę powstałą na planie kwadratu. Wystrój wnętrza natomiast nabrał cech baroku.
Architektura bazyliki
Nawa główna bazyliki w Trzebnicy składa się z czterech przęseł kwadratowych nakrytych sklepieniami krzyżowymi. Pośrodku prezbiterium znajdują się grobowce księcia Henryka Brodatego oraz mistrza krzyżackiego Konrada von Feuchtwangena, natmiast po obu stronach prezbiterium dobudowane są kaplice - Św. Jana Chrzciciela oraz Św. Jadwigi ze wspaniałym barokowym sarkofagiem z marmuru i alabastrowym posągiem tej Świętej. Piękne rokokowe ołtarze zdobiące sanktuarium powstały w latach 1730-60. Z tego okresu pochodzi też monumentalna ambona rokokowa. Ponad wejściem do kościoła, na ozdobnej emporze stoi wielki prospekt organowy z 1903 roku.
Klasztor w Trzebnicy
Trzebnicki klasztor to jeden z największych budynków klasztornych w Europie Środkowej. Powstał w latach 1696-1726 na miejscu znacznie mniejszej budowli z czasów Henryka Brodatego. Od 1870 roku piękny klasztor pozostaje pod opieką sióstr Kongregacji Miłosierdzia Świętego Karola Boromeusza. Zabudowania klasztorne otacza kalwaria, w której znajduje się kopia groty z Lourdes. Wiedzie tu Szlak Cysterski.
Kościół Św. Bartłomieja i Św. Jadwigi - Sanktuarium Św. Jadwigi Ślaskiej
ul. Jana Pawła II 3, Trzebnica
tel. 71/ 312-11-18
www.trzebnica.sds.pl
Informacje praktyczne
- poniedziałek: 06:00–19:30
- wtorek: 06:00–19:30
- środa: 06:00–19:30
- czwartek: 06:00–19:30
- piątek: 06:00–19:30
- sobota: 06:00–19:30
- niedziela: 06:00–21:00
Noclegi w Dolnym Śląsku
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Katedra we Wrocławiu, odległość: 21.8 km
- Ostrów Tumski we Wrocławiu, odległość: 21.8 km
- Pałac w Żmigrodzie, odległość: 21.9 km
- Ratusz we Wrocławiu, odległość: 22.4 km
- Wrocławskie krasnale, odległość: 22.4 km
- Zoo Wrocław z Afrykarium, odległość: 22.6 km
- Dolina Baryczy, odległość: 22.8 km
- Hydropolis we Wrocławiu, odległość: 22.9 km
- Alpaki w Ceglanym Domu, odległość: 24.8 km
- Ścieżka rowerowa Trasą Dawnej Kolejki Wąskotorowej w Dolinie Baryczy, odległość: 27.5 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!