Rowery w Dolinie Baryczy
Dolina Baryczy to wymarzone miejsce na rowerowe eskapady i to nawet z powodzeniem rodzinne, a to dlatego, że teren jest tutaj płaski, więc łatwy, a poza tym region został świetnie dla rowerzystów przygotowany. Powstało tu wiele tras i ścieżek, które umożliwiają poznawania uroków Doliny Baryczy z siodełka, w bliskości nieskażonej natury.


Śladami torów dawnej wąskotorówki
Jedną z ciekawszych tras rowerowych w Dolinie Baryczy jest ścieżka rowerowa Trasą Dawnej Kolejki Wąskotorowej. To szeroka na 2 metry, bardzo wygodna ścieżka bitumiczna o długości nieco ponad 20 km. Wiedzie przez Sułów, Pracze, Milicz po Grabownicę nad Stawami Milickimi. Na trasie czeka kilka fajnych atrakcji i przystanków, a nawiązując do historii czyli kolejki wąskotorowej w kilku miejscach ustawiono też ekspozycje taboru kolejowego.
Na przystankach dostępne są stojaki na rowery, ławy i stoły, miejscami również wiaty. Niewątpliwą ciekawostką jest spore plenerowe akwarium w Miliczu, gdzie w warunkach podobnych do tych panujących w Stawach Milickich pływają hodowane w Dolinie Baryczy ryby, czyli przede wszystkim słynny karp milicki, a ponadto szczupak, karaś, sum, okoń, sandacz, tołpyga czy jesiotr.

Historia milickiej kolejki wąskotorowej
Pod koniec XIX wieku pomiędzy Żmigrodem a Miliczem w Dolinie Baryczy utworzono linię kolejki wąskotorowej. Była to tzw. Żmigrodzko-Milicka Kolej Powiatowa. Kolejka jak na dzisiejsze czasy nie pędziła, bo poruszała się z prędkością około 25 km/h, ale wówczas to było wystarczająco i chętnie kolejką podróżowano, a nawet przedłużono tory z Milicza do Sulmierzyc. Po II wojnie światowej szybsze autobusy zaczęły powoli wypierać wąskotorówkę i tak zakończyła się era wąskotorówki. Ostatni kurs w Miliczu miał miejsce w 1991 roku. Tory rozebrano, a na wale kolejowym utworzono z czasem ścieżkę rowerową biegnącą śladami dawnych torów. W miejscu dawnych przystanków wąskotorówki dostępne są dziś przystanki dla rowerzystów na trasie. Są nie tylko miejscem odpoczynku, ale i prezentacji pamiątek po kolejce i innych atrakcji.

Przystanki na ścieżce rowerowej
- Sułów Milicki (parking, ekspozycja taboru, toaleta, ławy i stół, tablica informacyjna, stojak na rowery)
- Pracze (wiata, ławy i stół, tablica informacyjna, stojak na rowery)
- Okolice Postolina (ławy i stół, tablica informacyjna, stojak na rowery)
- Kaszowo (wiata, ławy i stół, tablica informacyjna, stojak na rowery)
- Milicz Zamek (ekspozycja taboru, ławy i stół, tablica informacyjna, stojak na rowery)
- Milicz Wąsk. (ekspozycja taboru, 2 wiaty, toaleta, grill, ławy i stół, tablica informacyjna, stojak na rowery)
- Okolice Rudy Milickiej (ławy i stół, tablica informacyjna, stojak na rowery)
- Grabownica (ławy i stół, tablica informacyjna, stojak na rowery)

Godziny otwarcia i informacje praktyczne
Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Adres
Ścieżka rowerowa Trasą Dawnej Kolejki Wąskotorowej
20. 3 km długości
Trasa: Sułów Milicki - Pracze - Okolice Postolina - Kaszowo - Milicz Zamek - Milicz Wąsk. - Okolice Rudy Milickiej - Grabownica
GPS: 51°31'10N, 17°16'31E
Milicz noclegi
Milicz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami




