Dolina Baryczy
Ruda Milicka, Ruda Sułowska
Milicz, Żmigród

51°30'45" N, 17°6'34" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Czynne całą dobę
Polecam wschody słońca, kiedy ptaki są bardzo aktywne
Jesienią odbywają się tu odłowy, to również fascynujący moment
Na miejscu powstała dobra infrastruktura rowerowa i noclegowa

Dolina Baryczy - największy park krajobrazowy w Polsce!

Poznaj magiczny świat położony niecałą godzinę jazdy od Wrocławia! Dolina Baryczy to przepiękny i przy tym spokojny zakątek Polski, leżący na pograniczu Wielkopolski i Dolnego Śląska, w obrębie dwóch kotlin - Milickiej i Żmigrodzkiej, na północ od Trzebnicy, wokół miejscowości Milicz. To zaledwie 45 minut jazdy samochodem z Wrocławia albo 2 godziny z Poznania (drogą krajową nr 5) i przenosisz się do innego świata - cudnego raju z niezwykłą bliskością ptaków! To wymarzony kierunek na wakacje, jeszcze całkiem nie zadeptany i idealny na wypoczynek w stylu slow travel.Dolina Baryczy
Dolina Baryczy

Co ciekawe, na terenie Doliny Baryczy powstał największy park krajobrazowy w Polsce, który swym obszarem obejmuje niezwykle cenną pod względem przyrodniczym dolinę rzeki Baryczy - prawy dopływ Odry. Barycz stanowi malowniczą mozaikę stawów, mokradeł, łąk i lasów. Już jej nazwa o tym świadczy, bowiem Barycz pochodzi od staropolskiego słowa bara, które oznacza bagno. To nie wszystkie naj Doliny Baryczy, bowiem jest to również największy kompleks stawów rybnych w Europie, największy Rezerwat Ornitologiczny w Polsce i najbardziej leniwa rzeka w Polsce - Barycz, która ma 133 km długości i najmniejszy spadek wśród polskich rzek. 

Park Krajobrazowy Dolina Baryczy powstał w 1996 roku w celu ochrony tych niecodziennych siedlisk wodnych, będących prawdziwym ptasim rajem. Stawy założone zostały jeszcze w średniowieczu, przez zakonników. Stało się tak dlatego, że musieli oni dotrzymywać wielu postów i ryby po prostu były im potrzebne na co dzień do życia. A ciekawostką jest fakt, że jedli oni również jako postne danie mięso bobra, ponieważ jego ogon pokryty jest łuskami, jak ciało ryby 🙂

Dolina Baryczy
Dolina Baryczy
Stawy Milickie
Stawy Milickie

Dolina Baryczy - cenna ostoja ptaków

Dolina Baryczy uważana jest za Europejską Ostoję Ptaków, chronioną w ramach Europejskiej Sieci Natura 2000. Czy wiesz, że bogaty świat ptaków Doliny Baryczy liczy blisko 300 gatunków? Niemal 200 gatunków ptaków zakłada tu gniazda, to unikat w skali kraju! Aż 11 gatunków lęgowych żyjących w Dolinie Baryczy wpisanych jest do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt czyli gatunków zagrożonych wyginięciem w naszym kraju. To m.in. bączek, kania czarna i ruda, bielik, rybitwa białowąsa czy podróżniczek. Ponadto występuje tu m.in. myszołów, rybołów, kormoran, bocian czarny, czapla biała, kszyk, spotkać można też rzadkiego pelikana różowego. Najcenniejszym obszarem w Dolinie Baryczy jest rezerwat Stawy Milickie, należący do obszarów wodno-błotnych o znaczeniu międzynarodowym, objętych Konwencją Ramsarską.Łabędź
Łabędź

Top atrakcje w Dolinie Baryczy

Dolina Baryczy to rozległy teren, którego nie sposób poznać podczas jednodniowego pobytu, tym bardziej że w wiele miejsc trudno dostać się samochodem. Dużo łatwiej poruszać się tutaj rowerem, w czym pomaga infrastruktura. Zwiedzanie z pewnością ułatwią też poprowadzone w dolinie piesze ścieżki przyrodnicze i szlaki turystyczne, pozwalające odnaleźć najatrakcyjniejsze zakątki tego regionu. Co ciekawe, Dolinę Baryczy można zwiedzać na różne sposoby - pieszo, rowerem, konno, a nawet kajakiem, bowiem malowniczą rzeką Barycz i innymi ciekami  w regionie poprowadzono szlaki kajakowe. Jakkolwiek byś nie zwiedzał tego przepięknego obszaru, warto wziąć ze sobą lornetkę, co umożliwi podglądanie ptaków w naturalnym ich siedlisku. Poznaj top atrakcje Doliny Baryczy!

Dolina Baryczy
Dolina Baryczy
Dolina Baryczy
Dolina Baryczy

1. Pałac i baszta w Żmigrodzie

Ruiny Pałacu Hatzfeldów w Żmigrodzie to jeden z najbardziej interesujących obiektów architektonicznych w Dolinie Baryczy. Sam pałac powstał w XVII wieku w miejscu wcześniejszej twierdzy, był barokowy i prezentował się wybornie aż do 1945 roku, kiedy spaliła go Armia Czerwona. Ruiny nadal mocno działają na wyobraźnię, a do tego otacza je romantyczny park założony w XVIII wieku. A jeśli już o romantycznych chwilach mowa, możesz je przeżyć w starej wieży z XVI wieku, stojącej przy pałacu. Ma cztery kondygnacje, we wnętrzach mieści punkt informacji turystycznej, a na szczycie taras widokowy. Ale jak chcesz poczuć się księżniczką w wieży, zaproś tu na noc swego rycerza do apartamentu, w którym można spędzić niezapomnianą noc.
https://it-zmigrod.plRuiny pałacu w Żmigrodzie
Ruiny pałacu w Żmigrodzie
Baszta w Żmigrodzie
Baszta w Żmigrodzie

2. Kolorowy Szlak Karpia w Dolinie Baryczy

Słynne ostatnio zwiedzanie polegające na odszukiwaniu figur czy rzeźb przy różnych atrakcjach turystycznych przygotowano również w Dolinie Baryczy. I cóż mogło to być innego, jak nie słynny karp milicki? To najpopularniejsza ryba hodowana w Dolinie Baryczy, ponoć tutejszy karp jest najsmaczniejszy w całej Polsce. Karp Milicki powstał ze skrzyżowania karpia hodowanego na miejscu od czasów średniowiecza z linią karpia węgierskiego, dzięki czemu obecnie karp milicki jest większy i bardziej odporny. To właśnie tego karpia należy szukać przy różnych atrakcjach w Dolinie Baryczy. A żeby było ciekawiej i atrakcyjniej dla dzieci, wielkie figury karpia są tutaj bardzo kolorowe i ślicznie malowane, to wzorzyste dzieła sztuki. Ich odkrywanie na Kolorowym Szlaku Karpia można połączyć ze zbieraniem pieczątek, co na pewno spodoba się dzieciom.
http://kolorowyszlakkarpia.barycz.pl

Kolorowy Szlak Karpia
Kolorowy Szlak Karpia
Kolorowy Szlak Karpia
Kolorowy Szlak Karpia

3. Dni Karpia w Dolinie Baryczy

Dni Karpia to wspaniałe, smaczne, barwne i aktywne wydarzenie jesienne, które w Dolinie Baryczy obchodzone już jest kilkanaście lat! To około 10 jesiennych weekendów od września do listopada, w sumie kilkadziesiąt wydarzeń w różnych miejscach Doliny, a wśród nich kolacje rybne, zawody wędkarskie, koncerty, warsztaty, spacery ornitologiczne, przejażdżki bryczką i inne ciekawostki dla dorosłych i dzieci. Dni Karpia w Dolinie Baryczy licznie gromadzą turystów nie tylko z okolicy, ale całej Polski, a nawet zza granicy.
https://dnikarpia.barycz.pl

Dolina Baryczy - Gospoda 8 Ryb
Dolina Baryczy - Gospoda 8 Ryb

4. Spływ kajakowy w Dolinie Baryczy

Spływy kajakowe w Dolinie Baryczy to wielka przyjemność i nadal dość niecodzienna atrakcja, choć coraz częściej oferowana w innych regionach. My płynęliśmy Młynówką, to rzeka bardzo powolna (jak wszystkie w Dolinie Baryczy), urokliwa, sporo trasy wiedzie pod drzewami, więc upał nam nie doskwierał. Kajaki są 1- i 2-osobowe, to świetna alternatywa dla innych aktywności i poznawania Doliny Baryczy z innej perspektywy, z wody, tak znamiennej w tym regionie. Młynówka nie wymaga żadnych szczególnych umiejętności, płytka woda i kapoki sprawiają, że jest bezpiecznie.

Spływ Młynówką
Spływ Młynówką
Dolina Baryczy spływ kajakowy
Dolina Baryczy spływ kajakowy

5. Trasy rowerowe w Dolinie Baryczy

Rower to świetny pomysł w tym regionie. Po pierwsze jest tutaj płasko, a więc jeździ się przyjemnie i łatwo, a po drugie przygotowano tu kilkadziesiąt kilometrów świetnych tras rowerowych. I to nie są ścieżki w lesie, którymi da się po prostu jechać rowerem, tylko dobrze przygotowane trasy, często asfaltowe, szerokie i dobrze oznakowane. Jednym z fajniejszych szlaków jest Trasa Dawną Koleją Wąskotorową. To jedna z pierwszych dróg rowerowych na tym terenie, powstała na nasypie dawnej kolejki. Ma kilkadziesiąt km długości i spotkasz tu kilka przystanków i atrakcji, np. plenerowe akwarium z żywymi rybami z miejscowych stawów. Również na tablicach  poznasz te ryby - karpia, amura, lina, szczupaka czy okonia. Na trasie dostępne są punkty przyjazne rowerzystom, np. agroturystyki czy restauracje. Cały projekt koordynuje Stowarzyszenie Dolnośląska Kraina Rowerowa, działające w porozumieniu z wieloma gminami północnej części Dolnego Śląska. My wypożyczyliśmy rowery w Hotelu Naturum. To jedno z wielu miejsc w regionie, gdzie można wypożyczyć dwa kółka.
https://dolnoslaskakrainarowerowa.pl

rowery w Dolinie Baryczy
rowery w Dolinie Baryczy

6. Ceglany Dom w Dolinie Baryczy

Ceglany Dom to urokliwa, wiejska agroturystyka w przysiółku Koruszka. Powstała w zabytkowym, ceglanym gospodarstwie niedaleko Milicza. Możesz tu spędzić ciekawe chwile, również z noclegiem, a na miejscu czekają przyjazne alpaki i milusińskie psy znajduchy, które umilają czas turystom, głównie tym najmłodszym 🙂 To bardzo zaciszne miejsce, położone niemal w lesie, z dala od miejskiego zgiełku, odpoczniesz tu od cywilizacji, a przy tym nacieszysz oczy piękną scenerią ceglanych zabudowań, wielu roślin w towarzystwie drewnianych i ceramicznych ozdób. Bardzo przypadło mi do gustu to miejsce, a ponadto stanowi ono świetną bazę do zwiedzania Doliny Baryczy, bo leży w jej sercu.

Dolina Baryczy - Ceglany Dom
Dolina Baryczy - Ceglany Dom
Dolina Baryczy - Ceglany Dom
Dolina Baryczy - Ceglany Dom

7. Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny i Muzeum Bombki w Miliczu

KOM to niecodzienny, nowoczesny obiekt kulturalny, który oferuje kawiarnię z przepysznym ciastem (sernik rozłożył mnie na łopatki), ale ponadto galerię, scenę czy sale edukacyjne, w których odbywają się różne warsztaty oraz sala pamiątkowa Druha Bolka. Organizowane są tutaj również gry terenowe. Co ciekawe, dawniej w tym miejscu mieściła się Fabryka Bombek i do dziś klimat Bożego Narodzenia odczujesz tutaj w Muzeum Bombki. To wyjątkowa okazja, żeby zobaczyć szklane bombki, jakie pamiętamy z dzieciństwa, w przeróżnych kształtach i barwach. Są tradycyjne kulki, są sople, zwierzątka, postaci z bajki, nawet Myszka Miki, bo wiele bombek startowało stąd do Ameryki. Bombki są cudnie zdobione, malowane, a witrynach ułożone są kolorystycznie, wygląda to magicznie. Znajdziesz tu ponad 6 000 ręcznie malowanych bombek, pięknie zaranżowanych! To jedna z bardziej unikatowych atrakcji Doliny Baryczy.
https://kom.edu.pl

KOM w Miliczu
KOM w Miliczu
Muzeum Bombki w Miliczu
Muzeum Bombki w Miliczu

8. Obcowanie z przyrodą w Dolinie Baryczy

Przyroda to najcenniejszy skarb Doliny Baryczy. Dość powiedzieć, że to największy kompleks stawów rybnych w Europie i największy Rezerwat Ornitologiczny w Polsce. Obcowanie z przyrodą to wielki atut tego miejsca i sama przyjemność. Polecam magiczne wschody i zachody słońca nad stawami, przy śpiewie ptaków i wrześniowe odłowy. Wtedy to ptaki żerują licznie nad stawami i można je podglądać do woli. Dobrym czasem jest też oczywiście wiosna, kiedy zaczynają się gody. Dobre miejsce natomiast ku temu, by podejrzeć ptaki, to stawy w Rudzie Sułowskiej czy Stawy Milickie, gdzie czeka wieża widokowa ptaków niebieskich w Grabownicy.

Dolina Baryczy
Dolina Baryczy
Dolina Baryczy Wieża w Grabownicy
Dolina Baryczy Wieża w Grabownicy

9. Pałac w Miliczu

Milicz to zabytkowe miasteczko warte naszej uwagi. To swoista stolica Doliny Baryczy. Najciekawszym tu zabytkiem jest klasycystyczny Pałac Maltzanów zbudowany w latach 1797-98. Na początku XX wieku w bogatym pałacu na świat przyszła Maria Von Maltzan - niemiecka hrabina, która później w swym domu w Berlinie ukrywała Żydów przed hitlerowcami. Dziś w dobrze utrzymanym pałacu mieści się Technikum Leśne, zaś budowlę otacza najstarszy w regionie park w stylu angielskim. Odnajdziesz tutaj również ruiny średniowiecznego zamku, niestety one już nie są w dobrym stanie i grożą zawaleniem.

Pałac w Miliczu
Pałac w Miliczu

10. Fotosafari bryczką w Dolinie Baryczy

Unikatową atrakcją w Centrum Naturum w Rudzie Sułowskiej są przejażdżki bryczką. Z wozu ciągniętego przez konie poznajesz uroki stawów w Dolinie Baryczy w miejscach, które zwykle są niedostępne, bo to zamknięty teren rezerwatu. Przewodnik ichtiolog czyli specjalista od ryb, opowiada o pracy na stawach, o ich historii, jesiennych odłowach i innych ciekawostkach.

Fotosafari
Fotosafari

Gdzie spać i jeść w Dolinie Baryczy?

Mogę polecić z czystym sercem dwie smaczne restauracje, które przywitały nas pysznym, lokalnym jedzeniem. Pierwsza to Hubertówka w Nowym Zamku, gdzie zupa rybna miała w sobie tyle mięsa karpia, że starczyła by za cały posiłek, ale zakosztowaliśmy tutaj również dziczyzny, z której restauracja słynie. Nadziewana kaczka była obłędna, dzik również nas zachwycił. Miejsce oferuje również pensjonat i piękną okolicę, niezwykle zaciszną.

Dolina Baryczy Hubertówka
Dolina Baryczy Hubertówka
Dolina Baryczy Hubertówka
Dolina Baryczy Hubertówka

Druga restauracja to Gospoda 8 Ryb w Rudzie Sułowskiej. Tu próbowaliśmy różnych specjałów miejscowych, również ryb i to w nietypowej, nowoczesnej odsłonie, oraz dziczyzny, w połączeniu z wybornymi winami z lokalnej Winnicy de Sas (w winnicy nie tylko kupisz wino ale możesz też przenocować). Warto wiedzieć, że Gospoda 8 Ryb to element Centrum Edukacyjno-Turystycznego NATURUM, które oferuje również ekologiczny i zarazem komfortowy Hotel Naturum oraz Muzeum Tradycji i Rybactwa - niewielki skansen i Dom Rybaka. 

Dolina Baryczy - Gospoda 8 Ryb
Dolina Baryczy - Gospoda 8 Ryb
Stawy Milickie
Stawy Milickie

Zdecydowanie kuchnia Gospody 8 Ryb jest bardziej nowoczesna, zaś Hubertówki bardziej tradycyjna, oba miejsca warto poznać. Oba też położone są nad samym stawem, co pozwala poczuć niezwykły klimat Doliny Baryczy. Kolejne dwa unikatowe miejsca do spędzenia nocy w Dolinie Baryczy to wymieniona już wcześniej wiejska agroturystyka Ceglany Dom w Koruszkach oraz zamkowy apartament w Baszcie w Żmigrodzie. 

Mam nadzieję, że dzięki temu opisowi poznałeś całkiem nieźle Dolinę Baryczy i zachęciłam Cię do jej odwiedzenia, bo taki właśnie cel mi przyświecał. To kraina cudowna, a jeszcze całkiem nie zadeptana, warto wpisać ją na swą mapę podróży. My na pewno jeszcze tu zawitamy, bo mnie Dolina Baryczy oczarowała!

Stawy Milickie Ruiny pałacu w Żmigrodzie Łabędzie kzykliwe Skansen w Rudzie Sułowskiej Milicz i Szlak Karpia kajaki w dolinie baryczy Dolina Baryczy Dolina Baryczy Dolina Baryczy Ruiny zamku z Miliczu Dolina Baryczy Dolina Baryczy Dolina Baryczy Padalec Żmigród Dolina Baryczy Dolina Baryczy - Ceglany Dom Dolina Baryczy Hubertówka Dolina Baryczy Hubertówka Dolina Baryczy - CET Naturum Dolina Baryczy - Gospoda 8 Ryb Sułów Trakt Ptasi

Milicz noclegi

Milicz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149020 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Art Hotel ****

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149020 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2021-01-22 na
Dolina Baryczy to wspaniałe miejsce, nie zadeptane, ciche, pełne bogactw przyrody, a jednak oerujące wiele możliwości aktywności. Idealne na spokojny wypoczynek w stylu slow travel, ale też rodzinne wakacje na łonie natury, gdzie dzieci odpoczną od hałasu i technologii. Polecam gorąco!
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021