Pałac w Żmigrodzie. Perełka architektoniczna Doliny Baryczy

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2024-04-24
Pałac w Żmigrodzie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Żmigród to swoiste wrota do magicznej Doliny Baryczy, a perełką Żmigrodu jest XVII-wieczny pałac Hatzfeldtów, a właściwie jego ruiny, które stoją w miejscu średniowiecznej twierdzy. Obok pałacu zachowała się w całości baszta, pochodząca z XVI stulecia. Mieści ona dziś siedzibę Informacji Turystycznej, małą wystawę historyczną, a na szczycie taras widokowy. Ale to nie wszystko, jeśli chcesz poczuć się przez chwilę księżniczką, albo uprzyjemnić czas swej wybrance serca, to jest tutaj ku temu świetna okazja. W Baszcie bowiem mieści się piękny apartament z niecodziennym wystrojem, w którym można spędzić wyjątkową noc. Całość otacza piękny, zabytkowy park angielski w stylu romantycznym. To najstarszy park w regionie, założony w XVIII stuleciu, z zachowanym starodrzewem, stawem, domkiem chińskim, żelaznym masztem na chorągwie i dawną oranżerią. Mury pałacu zostały ładnie zrewitalizowane i dziś prezentują się świetnie. Warto odwiedzić pałac w Żmigrodzie będąc w Dolinie Baryczy.

Baszta w Żmigrodzie
Baszta w Żmigrodzie
Baszta w Żmigrodzie - taras widokowy
Baszta w Żmigrodzie - taras widokowy
Baszta w Żmigrodzie - apartament
Baszta w Żmigrodzie - apartament

Historia zamku w Żmigrodzie

Warownia w Żmigrodzie pojawia się w dokumentach już w 1296 roku, choć murowany zamek pochodził z XIV stulecia. Składał się z wieży, murów i fosy. W latach 1579 i 1605 żmigrodzki zamek trawiły pożary, a później, w czasach wojny trzydziestoletniej został przebudowany na twierdzę. W 1640 na zamku w Żmigrodzie miało miejsce słynne oblężenie przez wojska szwedzkie, z udziałem armat. A jak one dostały się pod zamek, skoro otaczały go rozlewiska Baryczy? Silne mrozy skuły lodem wodę i można było się po nim poruszać, ale obrońcy znaleźli i na to sposób. Na polecenie dowódcy jeden z obrońców zamku przedarł się przez siły wroga i otworzył śluzy na stawach powyżej, co spowodowało spękanie lodu i napływ dużej ilości wody, która zatopiła armaty.

Ruiny pałacu w Żmigrodzie
Ruiny pałacu w Żmigrodzie

Historia pałacu w Żmigrodzie

Niedługo potem właścicielami majątku został ród von Hatzfeldt, który wyburzył fortyfikacje i w ich miejscu, w latach 80. XVII wieku zbudował żmigrodzki pałac z kaplicą Św. Jerzego. Niestety strawił go pożar w 1689 roku. Dzisiejsze ruiny to pozostałość fasady barokowego skrzydła tzw. nowego pałacu, który powstał w latach 1706-08, wg projektu mistrza budownictwa Christopha Hacknera z Wrocławia. Pałac ten miał 2 piętra i 3 skrzydła, a w latach 1762-65 Hatzfeldtowie dostawili jeszcze do bryły pałacu klasycystyczne południowe skrzydło, które stanowiło letnią część pałacu. To tutaj mieściła się tzw. "Wielka Sala" z kopułą pokrytą czerwoną, cynową blachą, w której w 1813 roku ustalono tzw. Protokół Żmigrodzki - decydujący moment w wojnie przeciwko Napoleonowi. Układ ten walnie przyczynił się do rozbicia wojsk francuskich w Bitwie pod Lipskiem w październiku 1813 i późniejszego upadku Napoleona. W zamku przebywali wówczas król pruski Fryderyk Wilhelm III, car Aleksander I, następca tronu szwedzkiego - Karol Jan Bernadotte, a także posłowie z Anglii i Austrii. W latach 70. pałac ponownie rozbudowano i nadano mu modny wówczas wystrój neorenesansowy.

Ruiny pałacu w Żmigrodzie
Ruiny pałacu w Żmigrodzie

Piękna i okazała rezydencja Hatzfeldtów została spalona przez Armię Czerwoną w styczniu 1945 roku. Zniszczone skrzydło południowe rozebrano, a reszta pozostała jako ruina, zabezpieczona i poddana renowacji w latach 2007-08. W 2012 roku dobudowano tzw. trejaż symbolizujący nieistniejące, długie skrzydło pałacowe. W podziemiach ruin pałacu funkcjonuje dziś restauracja.

Ruiny pałacu w Żmigrodzie
Ruiny pałacu w Żmigrodzie

Baszta w Żmigrodzie

Obok pałacu stoi Baszta - najstarsza zachowana w całości budowla zespołu architektonicznego w Żmigrodzie. Została ona zbudowana w 1560 roku jako obronna wieża mieszkalna. Upamiętnia to widoczna ponad wejściem płyta z piaskowca z herbem rodowym Kurzbachów, ówczesnych właścicieli zamku żmigrodzkiego. W 1642 roku baszta została podwyższona o 1 piętro, przez Szwedów, o czym mówi druga tabliczka. W 1668 roku wieży nadano imię Sankt Maria Trauburg. W 1837 roku ponownie podwyższono wieżę o dodatkowe piętro. W czasie II wojny światowej w wieży mieściło się archiwum, zaś w jej podziemiach magazyn żywności. W 1998 roku na wieży zawisła replika tablicy z 1913 roku upamiętniającej tzw. Protokół Żmigrodzki. W 2008 roku Baszta, podobnie jak pałac, została zrewitalizowana i dziś zaprasza w swe progi turystów.

Zobacz nasz ranking Top 10 wieże widokowe Dolnego Śląska

Baszta w Żmigrodzie
Baszta w Żmigrodzie
Baszta w Żmigrodzie
Baszta w Żmigrodzie

Informacje praktyczne

Informacja Turystyczna
pn-pt 7.00-18.30
sb-nd 11.00-17.30
Parking: bezpłatny

Ruiny pałacu Hatzfeldtów
ul. Parkowa 1, Żmigród
tel. 71/ 385-39-31
https://it-zmigrod.pl

Noclegi w Dolnym Śląsku

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Ruiny pałacu w Żmigrodzie
Ruiny pałacu w Żmigrodzie
Ruiny pałacu w Żmigrodzie
Ruiny pałacu w Żmigrodzie
(4.5 głosów: 2)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie