Zamek w Miliczu

Zamek w Miliczu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
3.5

Średniowieczny zamek w Miliczu stoi w zabytkowym parku, obok milickiego pałacu. Tak naprawdę do dzisiaj zachowały się jedynie ruiny zamku, chylące się ku upadkowi. Jeśli nikt budowli nie poratuje, nie wiadomo, ile zim uda się jej jeszcze przetrwać. Szkoda wielka.

Historia zamku w Miliczu

A długie są dzieje milickiego zamku i dość zawiłe. Do niedawna uważano, że pochodzi on z XVI wieku jako, jednak dziś wiadomo, że pierwszy gród stanął tu wcześniej, jeszcze w XII stuleciu. Początkowo był własnością arcybiskupa gnieźnieńskiego, potem dostał się w ręce biskupów wrocławskich. W ich pałacu w roku 1282 podpisano tzw. "Ugodę milicką" między Krzyżakami i księciem Mściwojem II (Księstwo Pomorskie). W połowie XIV wieku książę oleśnicki Konrad I wykupił Milicz z rąk kościelnych i wybudował zamek obronny, złożony z wieży mieszkalnej i zabudowań gospodarczych. Później zamek milicki wiele razy był przebudowywany, ale już w średniowieczu miał 3 kondygnacje i urządzenia ustępowe na każdym piętrze, co było wielkim luksusem jak na tamte czasy.

Zamek w Miliczu
Zamek w Miliczu


Po wielkim pożarze w XVI wieku ród Kurzbachów odbudował zamek, nadając mu cech renesansowej rezydencji. Wkrótce majątek przejęli Maltzanowie, którzy władali nim aż do końca II wojny światowej. Pod koniec XVIII wieku zamek strawił ponownie wielki pożar, wtedy stracił na znaczeniu, bo Maltzanowie pobudowali nową rezydencję w postaci okazałego pałacu, który stanął obok zamku. Ten co prawda jeszcze próbowano odbudować, ale w połowie XIX wieku został całkowicie opuszczony i popadał w ruinę.

Dziś w ruinie milickiego zamku dostrzec jeszcze można fragmenty ceglanych murów XIV-wiecznej wieży mieszkalnej, a także pozostałości budynków z późniejszego okresu. Jeśli się dobrze przyjrzeć, to i ślady dawnej fosy da się nadal zauważyć. Niestety zamek jest otoczony taśmą i dla własnego bezpieczeństwa lepiej go nie penetrować, bo mury grożą zawaleniem i nie są dostosowane do zwiedzania.

Pałac w Miliczu

Odwiedzić natomiast można pobliski pałac również stojący w zabytkowym parku. Dziś mieści się tutaj Technikum Leśne, ale budowlę można zwiedzać, a przed pałacem stanęła piękna figura karpia będąca elementem Kolorowego Szlaku Karpia w Dolinie Baryczy.

Informacje praktyczne

Ruiny nie są dostępne do zwiedzania



Ruiny zamku
ul. Kasztelańska, Milicz

Noclegi w Miliczu

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

(3.5 głosów: 2)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(3.5 głosów: 2)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Żałuję, że zamku w Miliczu nie można zwiedzać, aż prosi się, żeby zabezpieczyć te ruiny, by nie stanowiły zagrożenia i by mogły jeszcze cieszyć oko kolejnych pokoleń
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024