Trzebnica to miasto położone w województwie dolnośląskim, nad rzeką Lubszą, na skrzyżowaniu tras nr 5 (E 261) i nr 340, około 25 km na północ od Wrocławia.
Historia Trzebnicy
W Trzebnicy, na zboczu Winnej Góry (217 m n.p.m.) odkryto najstarszą na obszarze całej Polski osadę ludzką sięgającą 500 tys. lat wstecz (homo erectus). Słowiańska osada natomiast istniała tu już w V wieku, na obszarze dzisiejszych ulic: Chrobrego, Ogrodowej i Kwiatowej, a pierwsza wzmianka o miejscowości Trebnicha pochodzi z 1138 roku.

Zabytki w Trzebnicy
- Sanktuarium Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, ul. Jana Pawła II - to, co rozsławia Trzebnicę w Polsce i za granicą, to ufundowane w 1202 roku przez Henryka Brodatego opactwo dla cysterek z Bambergu, które jest pierwszym żeńskim klasztorem cysterskim na ziemiach polskich. Od XIV wieku Trzebnica jest znanym ośrodkiem kultu Św. Jadwigi Śląskiej. Trzebnicka bazylika Św. Bartłomieja i Najświętszej Marii Panny to najstarsze sanktuarium na Śląsku i jedna z ważniejszych nekropolii Piastów Śląskich. Miejsce to wiąże się z kultem św. Jadwigi. Na miejscu średniowiecznego opactwa w XVII wieku powstał olbrzymi klasztor sióstr Boromeuszek. Bazylikę można zwiedzać poza mszami, klasztor i bazylikę można też zwiedzać z przewodnikiem.
- Ratusz w Trzebnicy, Rynek - piękny ratusz jest ozdobą trzebnickiego rynku, mieści się tutaj Muzeum Regionalne

Atrakcje w Trzebnicy
Dla turystów atrakcyjne są również malownicze Wzgórza Trzebnickie, otaczające miasto niemal z każdej strony. Najbliższe wzniesienia to wspomniana już Winna Góra i Farna Góra (257 m n.p.m.).
- Park Wodny Zdrój w Trzebnicy, ul. Leśna 5 - nowoczeny kompleks rekreacyjny z basenami zewnętrznymi i wewnętrznymi oraz sauną



Noclegi w Trzebnicy
Trzebnica - mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Trzebnicy
Turyści najczęściej odwiedzają: Sanktuarium Św. Jadwigi w Trzebnicy, a potem Park Wodny w Trzebnicy i Małe Muzeum Ludowe w Marcinowie.




