Archikatedra Św. Jana Chrzciciela
Pl. Katedralny 18, Wrocław
tel. 71/ 322-25-74
www.katedra.archidiecezja.wroc.pl

51°6'51" N, 17°2'47" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • codziennie od 10.00-17.30
    Bilety: katedra jest bezpłatna
    Kaplice za prezbiterium: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł
    Wieża: normalny 10 zł, ulgowy 8 z
  •  

Archikatedra Św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu to jedna z najwspanialszych i zarazem najstarszych świątyń w Polsce! Znajduje się na Ostrowie Tumskim - historycznym miejscu będącym najstarszą osiedloną częścią miasta. To Wyspa Kościelna leżącą dziś na Szlaku Romańskim.Romańska świątynia

Już od 1000 roku mieścił się tutaj ośrodek władzy kościelnej, a obecny kościół począł powstawać już w XII wieku jako romańska murowana budowla. Jej relikty odnaleźć można np. w krypcie pod prezbiterium. Ostała się też niemal w całości figura Św. Jana Chrzciciela z około 1160 roku, która teraz zaprezentowana jest w Muzeum Archidiecezjalnym na Ostrowie Tumskim.

Katedra Św. Jana Chrzciciela
Katedra Św. Jana Chrzciciela

Gotycka katedra

W XIII wieku poczęła powstawać tu najstarsza gotycka świątynia w Polsce! Jej najstarsza część to prezbiterium z XIII wieku, budowla została ukończona w XV wieku, wraz z kaplicami i jedną wieżą. W XVI wieku, po wielkim pożarze, dobudowano kolejną wieżę i renesansowe hełmy wieńczące obie wieże kościoła.

W kolejnych wiekach świątynia wrocławska kilka razy płonęła, jednak zawsze była odbudowywana, powstało w tym czasie też kilka dodatkowych kaplic, np. barokowa kaplica Św. Elżbiety z końca XVII wieku, uchodząca dziś za najwspanialszą w Polsce!

Katedra wrocławska
Katedra Św. Jana Chrzciciela
Katedra na Ostrowie Tumskim


Masakryczne zniszczenia wojenne

W 1945 roku, podczas II wojny światowej, a właściwie już po jej zakończeniu, zostało zniszczone aż 70% wrocławskiej katedry! Z powodu dużych zniszczeń zastanawiano się nad jej wyburzeniem, ale ostatecznie państwo postanowiło ocalić to, co najbardziej polskie we Wrocławiu!

Długo trwała jej odbudowa, ale dziś prezentuje się wspaniale i mimo wszystko pozostaje niezwykle cenną pamiątką naszej państwowości, historii oraz sztuki.

Katedra Św. Jana Chrzciciela
Katedra Św. Jana Chrzciciela


Zwiedzanie katedry

Tak wspaniałe dzieło ze 100-metrowymi wieżami musiało zostać udostępnione dla turystów. Samą Katedrę można zwiedzać codziennie bezpłatnie, płatne są kaplice za prezbiterium oraz wjazd na wieżę. Podczas mszy zwiedzanie katedry jest niemożliwe.

Katedra Św. Jana Chrzciciela Katedra Św. Jana Chrzciciela Katedra we Wrocławiu Katedra Św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu

Wrocław noclegi

Wrocław to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1144872 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Zdobyte wyróżnienia

Noclegi w okolicy

Art Hotel ****
Hotel Niemcza Spa

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021