Katedra Św. Jana Chrzciciela

Katedra we Wrocławiu

(4.5 głosów: 173)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Ostrów Tumski we Wrocławiu

Katedra we Wrocławiu czyli archikatedra Św. Jana Chrzciciela to jedna z najwspanialszych i zarazem najstarszych świątyń w Polsce! Znajduje się na Ostrowie Tumskim - historycznym miejscu będącym najstarszą osiedloną częścią tego 1000-letniego miasta. Ostrów Tumski to Wyspa Kościelna leżącą dziś na Szlaku Romańskim.

Katedra Św. Jana Chrzciciela
Katedra Św. Jana Chrzciciela

Romańska świątynia

Już od 1000 roku mieścił się tutaj ośrodek władzy kościelnej, a obecny kościół począł powstawać już w XII wieku jako romańska murowana budowla. Jej relikty odnaleźć można np. w krypcie pod prezbiterium. Ostała się też niemal w całości figura Św. Jana Chrzciciela z około 1160 roku, która teraz zaprezentowana jest w Muzeum Archidiecezjalnym na Ostrowie Tumskim.Katedra na Ostrowie Tumskim
Katedra na Ostrowie Tumskim

Gotycka katedra

W XIII wieku na Ostrowie Tumskim poczęła powstawać najstarsza gotycka świątynia w Polsce! Jej najstarsza część to prezbiterium z XIII stulecia, zaś cała budowla została ukończona w XV wieku, wraz z kaplicami i jedną wieżą. W XVI wieku, po wielkim pożarze, dobudowano kolejną wieżę i renesansowe hełmy wieńczące obie wieże kościoła. W kolejnych wiekach świątynia wrocławska kilka razy płonęła, jednak zawsze była odbudowywana, powstało w tym czasie też kilka dodatkowych kaplic, np. barokowa kaplica Św. Elżbiety z końca XVII wieku, uchodząca dziś za najwspanialszą w Polsce!

Katedra Św. Jana Chrzciciela
Katedra Św. Jana Chrzciciela

Festung Breslau - wielkie zniszczenia

W 1945 roku, podczas II wojny światowej, a właściwie już po jej zakończeniu, zostało zniszczone aż 70% katedry na Ostrowie Tumskim, bowiem Wrocław stał się Festung Breslau (Twierdzą Wrocław) i Hitler podczas walk z armią radziecką za cel obrał sobie obronić twierdzę lub ją zniszczyć! Dlatego po wojnie zastanawiano się nad jej wyburzeniem, ale ostatecznie państwo postanowiło ocalić to, co najbardziej polskie we Wrocławiu! Długo trwała jej odbudowa, ale dziś katedra wrocławska prezentuje się wspaniale i mimo wszystko pozostaje niezwykle cenną pamiątką naszej państwowości, historii oraz sztuki.

Katedra we Wrocławiu
Katedra we Wrocławiu

Zwiedzanie katedry

Tak wspaniałe dzieło ze 100-metrowymi wieżami musiało zostać udostępnione dla turystów. Samą Katedrę można zwiedzać codziennie bezpłatnie, płatne są kaplice za prezbiterium oraz wjazd na wieżę. Podczas mszy zwiedzanie katedry jest niemożliwe.

Katedra Św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu
Katedra Św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Codziennie 10.00-17.30
Bilety: katedra w większości jest bezpłatna
Kaplice za prezbiterium: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł
Wieża: normalny 10 zł, ulgowy 8 z
Kaplice i wieża: 14 zł/10 zł
Obiekt dostępny dla wózków

Adres

Archikatedra Św. Jana Chrzciciela
Pl. Katedralny 18, Wrocław
tel. 71/ 322-25-74
www.katedra.archidiecezja.wroc.pl

GPS: 51°6'51N, 17°2'47E

Wrocław noclegi

Wrocław to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Katedra wrocławska
Katedra Św. Jana Chrzciciela
Katedra Św. Jana Chrzciciela
Katedra Św. Jana Chrzciciela
Wrocław Dolny Śląsk
Perełka
kościoły czynne cały rok gotyckie wstęp bezpłatny katedry archikatedry
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Wrocek
Super -najpiękniejsza w Polsce z poęknm srebrnym ołtarzem
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023