Katedra we Wrocławiu

Aktualizacja: 2024-02-29
Katedra Św. Jana Chrzciciela
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Ostrów Tumski we Wrocławiu

Katedra we Wrocławiu czyli archikatedra Św. Jana Chrzciciela to jedna z najwspanialszych i zarazem najstarszych świątyń w Polsce! Znajduje się na Ostrowie Tumskim - historycznym miejscu będącym najstarszą osiedloną częścią tego 1000-letniego miasta. Ostrów Tumski to Wyspa Kościelna leżącą dziś na Szlaku Romańskim.

Katedra Św. Jana Chrzciciela
Katedra Św. Jana Chrzciciela

Romańska świątynia

Już od 1000 roku mieścił się tutaj ośrodek władzy kościelnej, a obecny kościół począł powstawać już w XII wieku jako romańska murowana budowla. Jej relikty odnaleźć można np. w krypcie pod prezbiterium. Ostała się też niemal w całości figura Św. Jana Chrzciciela z około 1160 roku, która teraz zaprezentowana jest w Muzeum Archidiecezjalnym na Ostrowie Tumskim.

Katedra na Ostrowie Tumskim
Katedra na Ostrowie Tumskim

Gotycka katedra

W XIII wieku na Ostrowie Tumskim poczęła powstawać najstarsza gotycka świątynia w Polsce! Jej najstarsza część to prezbiterium z XIII stulecia, zaś cała budowla została ukończona w XV wieku, wraz z kaplicami i jedną wieżą. W XVI wieku, po wielkim pożarze, dobudowano kolejną wieżę i renesansowe hełmy wieńczące obie wieże kościoła. W kolejnych wiekach świątynia wrocławska kilka razy płonęła, jednak zawsze była odbudowywana, powstało w tym czasie też kilka dodatkowych kaplic, np. barokowa kaplica Św. Elżbiety z końca XVII wieku, uchodząca dziś za najwspanialszą w Polsce!

Katedra Św. Jana Chrzciciela
Katedra Św. Jana Chrzciciela

Festung Breslau - wielkie zniszczenia

W 1945 roku, podczas II wojny światowej, a właściwie już po jej zakończeniu, zostało zniszczone aż 70% katedry na Ostrowie Tumskim, bowiem Wrocław stał się Festung Breslau (Twierdzą Wrocław) i Hitler podczas walk z armią radziecką za cel obrał sobie obronić twierdzę lub ją zniszczyć! Dlatego po wojnie zastanawiano się nad jej wyburzeniem, ale ostatecznie państwo postanowiło ocalić to, co najbardziej polskie we Wrocławiu! Długo trwała jej odbudowa, ale dziś katedra wrocławska prezentuje się wspaniale i mimo wszystko pozostaje niezwykle cenną pamiątką naszej państwowości, historii oraz sztuki.

Katedra we Wrocławiu
Katedra we Wrocławiu

Zwiedzanie katedry

Tak wspaniałe dzieło ze 100-metrowymi wieżami musiało zostać udostępnione dla turystów. Samą Katedrę można zwiedzać codziennie bezpłatnie, płatne są kaplice za prezbiterium oraz wjazd na wieżę. Podczas mszy zwiedzanie katedry jest niemożliwe.

Jeśli lubisz zacne katedry, zobacz nasz tekst o Chester w Anglii z cudną katedrą

Katedra Św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu
Katedra Św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu

Informacje praktyczne

Codziennie 10.00-17.30
Bilety: katedra w większości jest bezpłatna
Kaplice za prezbiterium: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł
Wieża: normalny 10 zł, ulgowy 8 z
Kaplice i wieża: 14 zł/10 zł
Obiekt dostępny dla wózków

Archikatedra Św. Jana Chrzciciela
Pl. Katedralny 18, Wrocław
tel. 71/ 322-25-74
www.katedra.archidiecezja.wroc.pl

Noclegi w Wrocławiu

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Katedra wrocławska
Katedra Św. Jana Chrzciciela
Katedra Św. Jana Chrzciciela
Katedra Św. Jana Chrzciciela
(4.5 głosów: 173)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 173)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Wrocek
Super -najpiękniejsza w Polsce z poęknm srebrnym ołtarzem
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024