Katedra Św. Jana Chrzciciela

Katedra we Wrocławiu

(4.5 głosów: 168)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Ostrów Tumski we Wrocławiu

Archikatedra Św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu to jedna z najwspanialszych i zarazem najstarszych świątyń w Polsce! Znajduje się na Ostrowie Tumskim - historycznym miejscu będącym najstarszą osiedloną częścią tego 1000-letniego miasta. Ostrów Tumski to Wyspa Kościelna leżącą dziś na Szlaku Romańskim.Katedra Św. Jana Chrzciciela
Katedra Św. Jana Chrzciciela

Romańska świątynia

Już od 1000 roku mieścił się tutaj ośrodek władzy kościelnej, a obecny kościół począł powstawać już w XII wieku jako romańska murowana budowla. Jej relikty odnaleźć można np. w krypcie pod prezbiterium. Ostała się też niemal w całości figura Św. Jana Chrzciciela z około 1160 roku, która teraz zaprezentowana jest w Muzeum Archidiecezjalnym na Ostrowie Tumskim.

Katedra na Ostrowie Tumskim
Katedra na Ostrowie Tumskim

Gotycka katedra

W XIII wieku na Ostrowie Tumskim poczęła powstawać najstarsza gotycka świątynia w Polsce! Jej najstarsza część to prezbiterium z XIII stulecia, zaś cała budowla została ukończona w XV wieku, wraz z kaplicami i jedną wieżą. W XVI wieku, po wielkim pożarze, dobudowano kolejną wieżę i renesansowe hełmy wieńczące obie wieże kościoła. W kolejnych wiekach świątynia wrocławska kilka razy płonęła, jednak zawsze była odbudowywana, powstało w tym czasie też kilka dodatkowych kaplic, np. barokowa kaplica Św. Elżbiety z końca XVII wieku, uchodząca dziś za najwspanialszą w Polsce!Katedra Św. Jana Chrzciciela
Katedra Św. Jana Chrzciciela

Festung Breslau - wielkie zniszczenia

W 1945 roku, podczas II wojny światowej, a właściwie już po jej zakończeniu, zostało zniszczone aż 70% katedry na Ostrowie Tumskim, bowiem Wrocław stał się Festung Breslau (Twierdzą Wrocław) i Hitler podczas walk z armią radziecką za cel obrał sobie obronić twierdzę lub ją zniszczyć! Dlatego po wojnie zastanawiano się nad jej wyburzeniem, ale ostatecznie państwo postanowiło ocalić to, co najbardziej polskie we Wrocławiu! Długo trwała jej odbudowa, ale dziś katedra wrocławska prezentuje się wspaniale i mimo wszystko pozostaje niezwykle cenną pamiątką naszej państwowości, historii oraz sztuki.

Katedra we Wrocławiu
Katedra we Wrocławiu

Zwiedzanie katedry

Tak wspaniałe dzieło ze 100-metrowymi wieżami musiało zostać udostępnione dla turystów. Samą Katedrę można zwiedzać codziennie bezpłatnie, płatne są kaplice za prezbiterium oraz wjazd na wieżę. Podczas mszy zwiedzanie katedry jest niemożliwe.Katedra Św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu
Katedra Św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu
Katedra wrocławska
Katedra Św. Jana Chrzciciela
Katedra Św. Jana Chrzciciela
Katedra Św. Jana Chrzciciela

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Codziennie 10.00-17.30
Bilety: katedra w większości jest bezpłatna
Kaplice za prezbiterium: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł
Wieża: normalny 10 zł, ulgowy 8 z
Kaplice i wieża: 14 zł/10 zł
Obiekt dostępny dla wózków

Adres

Archikatedra Św. Jana Chrzciciela
Pl. Katedralny 18, Wrocław
tel. 71/ 322-25-74
www.katedra.archidiecezja.wroc.pl

GPS: 51°6'51N, 17°2'47E

Wrocław noclegi

Wrocław to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
51°6'51N, 17°2'47E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021