Ostrów Tumski
Plac Katedralny 18, Wrocław
tel. 71/ 322-25-74

51°6'51" N, 17°2'47" E
Godziny otwarcia

Całą dobę
Bilety: wstęp bezpłatny

Ostrów Tumski i Katedra Św. Jana Chrzciciela to serce Wrocławia, najstarsza zamieszkana część miasta. Ostrów Tumski to nic innego jak Wyspa Kościelna. W czasach pogańskich żyli tu Ślężanie, później rezydowali Piastowie, a od XI wieku czyli od założenia biskupstwa w 1000 roku, Ostrów stał się ośrodkiem władzy kościelnej. Dziś jest to wspaniały zespół architektury sakralnej na skalę europejską, który zachwyca cudną architekturą i spokojem.Latarnie gazowe

Ciekawostką jest, że Ostrów Tumski we Wrocławiu oświetlany jest latarniami gazowymi i każdego dnia miejscowy latarnik chodzi uliczkami tej czarownej wyspy (dziś już to nie jest wyspa) i wieczorem je zapala, zaś rano gasi. Oświetlony tymi latarenkami Ostrów Tumski robi niesamowite wrażenie, wygląda to zupełnie inaczej niż przy dzisiejszym, białym oświetleniu ledowym.

Ostrów Tumski we Wrocławiu

Katedra we Wrocławiu

Perłą Ostrowa Tumskiego jest oczywiście gotycka katedra Św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu, który jest patronem całego miasta, jego wizerunek jako głowa na talerzu można oglądać w różnych częściach miasta, nie tylko na Ostrowie, ale np. na Starym Ratuszu na Rynku czy nawet w pięciopolowym herbie miasta!

Katedra wrocławska otwarta jest od rana do wieczora, a po zmroku fantastycznie podświetlona. Najstarsza część budowli to prezbiterium, zbudowane w połowie XIII wieku, natomiast barokowa kaplica Św. Elżbiety uchodzi za najwspanialszą w Polsce. Katedra jest udostępniona do zwiedzania, wraz z wieżą.

Ostrów Tumski we Wrocławiu
Ostrów Tumski we Wrocławiu z Bramą Kluskową
Ostrów Tumski we Wrocławiu

Ponadto na Ostrowie znajduje się Muzeum Archidiecezjalne, wspaniały Ogród Botaniczny oraz niesamowite Muzeum Przyrodnicze.Jak przystało na Wyspę Kościelną, wrocławski Ostrów Tumski poszczycić może się wieloma kościołami, choć nie jest to duża przestrzeń :)  Wśród zabytków sakralnych na uwagę zasługuje najstarsza zachowana w całości budowla we Wrocławiu czyli kościół św. Idziego z 1220 roku, kościół Św. Marcina i kolegiata Św. Krzyża, kryjąca tak naprawdę dwie świątynie, bo w dół schodzi się do kościoła Św. Bartłomieja.

Kolegiata Św. Krzyża
Ostrów Tumski we Wrocławiu Ostrów Tumski we Wrocławiu Krasnal Drukarz Kacper Ostrów Tumski we Wrocławiu Katedra Św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu Ostrów Tumski we Wrocławiu Kościół św. Idziego z 1220 roku Ogród Botaniczny na Ostrowie Tumskim Katedra Św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu Katedra Św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu Katedra Św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu Ostrów Tumski we Wrocławiu Ostrów Tumski we Wrocławiu Ostrów Tumski we Wrocławiu Ostrów Tumski we Wrocławiu Ostrów Tumski we Wrocławiu Ostrów Tumski we Wrocławiu Katedra Św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu Hotel im. Jana Pawła II

Wrocław noclegi

Wrocław to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1117962 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Hotel Niemcza Spa
Art Hotel ****
Zobacz inne kościoły i obiekty sakralne
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

Avatar użytkownika
DominikPL Uzależniony od podróży 1700 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-04-16 na
Fajne miejsce.
karrrr96 Zapaleniec 708 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-04-11 na

Ostrów jest super, szczególnie widok z wieży kościoła

Avatar użytkownika
Lutodar Zapaleniec 327 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-08-11 na

Zgadzam się w całej rozciągłości. Jest to perełka.

Avatar użytkownika
Justyna Weekendowy turysta 47 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-06-17 na

Warto odwiedzić. 

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020