Suwałki - miasto krasnoludków, murali i bluesa. Jakie atrakcje warto zobaczyć na Suwalszczyźnie?
Suwałki to piękne i unikalne miasto leżące w sercu Suwalszczyzny. W województwie podlaskim, niedaleko wschodniej granicy Polski, nad rzeką Czarna Hańcza. To kraina zielonych pagórków i jezior, a w części centralnej ulokowało się nieduże, ale bardzo ciekawe miasto pełne kontrastów. To taki tygiel kulturalny i religijny, gdzie dodatkowo nowe miesza się ze starym.
Atrakcje w Suwałkach
Zabudowa miasta jest zupełnie odmienna od tej, jaką znamy z innych miast w Polsce. Miasto uformowane jako ulicówka, otrzymało prawa miejskie w XVIII wieku. Największy rozkwit nastąpił w XIX stuleciu, stąd przeważa tu architektura klasycystyczna. A wokół niej rozgościły się ciekawostki przyrodnicze. Spędziliśmy piękny, przedłużony weekend w Suwałkach, co pozwoliło nam się lepiej poznać z tym miejscem i stworzyć przewodnik po najlepszych atrakcjach Suwałk!
Bulwary nad Czarną Hańczą
Położone w centrum miasta bulwary, stanowią bardzo przyjemny, zielony azyl na spacery i odpoczynek. Czekają tu nad rzeką drewniane podesty, wśród zieleni, w towarzystwie kaczek. Bulwary nad Czarną Hańczą są też areną miejskich imprez.
Adres: dojście od ul. Mickiewicza lub ul. 24 Sierpnia
Zalew Arkadia
Arkadia to niebieskie oczko z piękną wysepką i ptactwem wodnym. Zbiornik również leży blisko centrum miasta. Znajdziesz tu piaszczystą plażę miejską z podestami oraz wypożyczalnię sprzętu wodnego działającą latem. Nad wodą czeka tu Kuchnia u Alika z tatarskimi przysmakami, bo Alik pochodzi z Kruszynian, tatarskiej wioski na Podlasiu.
Adres: ul. 24 Sierpnia, ul. Zastawie
Muzeum Marii Konopnickiej
Ta placówka totalnie mnie zaskoczyła cudną scenerią i niesztampowym przedstawieniem wystawy. Wnikamy tu w umysł pisarki, poznając jej lepsze i gorsze chwile, a nawet demony z okresów dzieciństwa i dojrzałości. Przekaz jest tutaj skomplikowany i nawet nieco psychodeliczny. Bo też jej umysł nie tylko prosty i bajkowy, związany z krasnoludkami, ale też bardzo wyzwolony jak na swe czasy i pełen rozterek. Bardzo spodobał mi się wątek córki Heleny.
Przed muzeum stoi ławeczka z figurą poetki. Muzeum to stanowi oddział Muzeum Okręgowego w Suwałkach.
Adres: ul. Kościuszki 31
Muzeum Okręgowe
Tutaj również wystawy zachęcają do odwiedzenia, są interesujące i przedstawione w sposób bardzo oryginalny. Muzeum mieści się w pięknym budynku z XX wieku, oferuje wystawę o przeszłości miasta i to od najdawniejszych czasów. Na piętrze prezentowane jest malarstwo.
Adres: ul. Kościuszki 81
Szlak turystyczny "Krasnoludki są na świecie"
Elementem wspomnień o sławnej pisarce jest w mieście Szlak "Krasnoludki są na świecie", który gromadzi małych bohaterów. Te maleńkie figurki będące postaciami z bajki, spotkać można w wielu miejscach. Mają nawet swoje imiona, bo to skrzaty z baśni "O krasnoludkach i sierotce Marysi", autorstwa Konopnickiej. Na szlaku stoją:
- Pietrzyk (Aquapark, ul. Jana Pawła II 7)
- Modraczek (SOK, ul. Jana Pawła II)
- Koszałek Opałek (naprzeciw DH Arkadia)
- Król Błystek i Kocie Oczko (plac Konopnickiej)
- Podziomek (ul. Chłodna)
- Sikorek (Park im Konstytucji 3 Maja)
- Pakuła i Mikuła (przy muzeum, ul. Kościuszki)
- Żagiewka (stadion piłkarski)
Murale w Suwałkach
Murali jest w mieście całkiem sporo i mogą stać się fajnym motywem spacerowym ich śladami. Oto najsłynniejsze z nich:
- mural przedstawiający wybitnego malarza Alfreda Wierusza-Kowalskiego (ul. Wierusza-Kowalskiego 18), pochodzącego z Suwałk. Na ogromnym malowidle jest on przedstawiony z wilkami, bo bardzo lubił je malować, podobnie jak konie i śnieg
- mural z ogromnym Reksiem (ul. Emilii Plater 30)
- mural Biblioteka ze smakiem (ul. Emilii Plater 33 a), widnieje na ścianie Biblioteki Publicznej
- mural Suwałki dla Niepodległej (ul. 24 Sierpnia)
- mural z suwalczanką Aleksandrą Piłsudską (skrzyżowanie ul. Kościuszki i Dwernickiego)
- mural z Marianem Piekarskim ps. "Ryś" (ul. Kościuszki 97)
- mural Suwałki Blues Festiwal (ul. Noniewicza 48)
- mural z dziewczynką (ul. Noniewicza 81), przedstawia małą dziewczynkę w oknie wśród baśniowego świata
- mural z doktorem Teofilem Noniewiczem (ul. Noniewicza 87), przestawia suwalczanina - lekarza i społecznika, od nazwiska którego nazwano ulicę w mieście
Plac Marii Konopnickiej
To spory plac, który pełni rolę swoistego rynku w Suwałkach. Prowadzi tu ulica Chłodna, a na placu znajdziesz ładną zabudowę, fontannę i pomnik Marii Konopnickiej, przy której stanął też król krasnoludków Błystek.
Deptak czyli Ulica Chłodna
Nazwa deptaku czyli ul. Chłodna nawiązuje do faktu, że Suwałki stanowią polski biegun zimna. Przyjemny deptak łączy znamienną arterię miasta - ulicę Kościuszki z placem Marii Konopnickiej, traktowanym jako rynek.
Cmentarz Siedmiu Wyznań
To chyba jedyny taki cmentarz w Polsce, skupiły się tutaj kwatery aż 7 różnych wyznań: prawosławia, staroobrządowców, katolików, ewangelików (luteran i kalwinów) Żydów i muzułmanów. Poszczególne kwatery są niestety oddzielone murem, a część żydowska i muzułmańska jest zamknięta. Klucz do bramy zamykającej cmentarz dostępny jest w Urzędzie Miasta.
Adres: ul. Zarzecze
Konkatedra Św. Aleksandra
Piękna i okazała świątynia pochodząca z początku XIX wieku. Odznacza się dwoma wieżami oraz kolumnadą w fasadzie. Wieże zostały wysadzone w powietrze przez hitlerowców, ale odbudowano je w latach 50. XX wieku
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Suwałkach
Kolejna efektowna świątynia w mieście to dawna cerkiew prawosławna Zaśnięcia NMP. Budowla pochodzi z XIX wieku. Stoi przy parkingu, a za nią odnaleźć warto Centrum Informacji Turystycznej.
Suwałki Blues Festival
Jeśli lubisz bluesa, albo po prostu dobrą zabawę, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. W lipcu w Suwałkach odbywa się tu największy plenerowy festiwal bluesa w Polsce - Suwałki Blues Festival!
Baśniowy Szlak
Baśniowy Szlak na Suwalszczyźnie to wyjątkowa trasa, prowadząca przez malownicze zakątki regionu, m.in. dolinę Czarnej Hańczy, Rospudy i Szeszupy. Na jego trasie znajduje się 7 przystanków, nazywanych Wioskami Bajek. Każda z tych wiosek to miejsce dedykowane wypoczynkowi, edukacji i rekreacji, nawiązujące do bogatej twórczości Marii Konopnickiej, która związana była z Suwałkami.
Aby ułatwić zwiedzanie Szlaku, stworzono Karty Wędrowców - Małą, która prowadzi po poszczególnych wioskach, oraz Dużą, obejmującą całą trasę. Zdobycie pieczątek na karcie z kolejnych punktów szlaku stanowi dodatkową, atrakcyjną pamiątkę z podróży.
Przystanki na Szlaku Baśniowym obejmują: Zaułek Krasnoludków w Suwałkach, Wioskę Wesołych Wędrowców w Nowej Wsi, Wioskę Darów Lasu na Kopcu, Wioskę Dwóch Mistrzów w Puńsku, Wioskę Zapomnianych Wojów w Bakałarzewie, Dolinę Przygód nad Szeszupą w Rutce-Tartak oraz Miasteczko Sekretnych Uliczek w Sejnach.
Mapa atrakcji
Wrzucamy też mapę z zaznaczonymi atrakcjami, krasnoludkami i muralami. Znalazły się także nasze propozycje restauracji i hotelu. Pewno się przyda.
Suwalski Park Krajobrazowy
Na północ od Suwałk rozciąga się niewymownie piękna kraina wzgórz, pagórów, dolin i głębokich rynien, zwykle wypełnionych wodą. Te oczka wodne w otoczeniu soczystej zieleni, tworzą bardzo sielski i romantyczny pejzaż. Jako, że lasów jest tutaj mało, a głównie pola i łąki, z usianymi wielkimi głazami, to bardzo ładnie widać tę niezwykle ciekawą, polodowcową rzeźbę, z ozami, kemami i morenami. Mówi się, że Suwalski Park Krajobrazowy to najbardziej górzysty rejon na polskim niżu! Różnice poziomów sięgają tu 100 metrów.
Atrakcje SPK:
- Góra Cisowa, 256 m n.p.m. - tzw. Suwalska Fudżijama
- Góra Zamkowa , 228 m n.p.m.
- Molenna w Wodziłkach - świątynia staroobrzędowców
- Wieża widokowa w miejscowości Turtul
- Jezioro Hańcza - najgłębsze jezioro w Polsce, liczy ponad 108 m głębokości
- Punkt widokowy w Smolnikach, który pozwala podziwiać śliczny krajobraz i miejsca, gdzie kręcone były sceny do "Pana Tadeusza"
Jezioro Wigry
Jedno z głębszych i większych jezior w Polsce, tworzone przez polodowcową rynnę. Leży na obszarze Pojezierza Suwalskiego, na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. Przepływa tędy rzeka Czarna Hańcza. Na jednym z półwyspów odnajdziesz zabytkowy klasztor kamedułów w Wigrach. Co ciekawe, jezioro ma kształt litery S. Stąd jego nazwa, bo Wigry z jaćwińskiego słowa "wingris" znaczy "kręty", "wijący się".
Wigierski Park Narodowy
Kilka kilometrów na wschód od Suwałk roztacza się wspaniały Wigierski PN. W jego granicach odnaleźć można ponad 40 naturalnych zbiorników wodnych, ale sercem Parku jest rozległe Jezioro Wigry. Jednym z lepszych sposobów na poznanie parku narodowego jest pokonanie zielonego szlaku prowadzącego wokół zbiornika. Liczy około 46 km i pozwala poznać uroki przyrodnicze tego miejsca. My pokonaliśmy tę trasę rowerami elektrycznymi, wypożyczonymi w Green Bike Service w pobliskich Burdeniszkach.
Atrakcje WPN:
- Muzeum Wigier w Starym Folwarku
- Kładki w Cimochowiźnie
- Kładki nad Czarną Hańczą
- Wigierska Kolejka Wąskotorowa, z przystankami: Binduga, Bartny Dół, Powały, Krusznik
- Instalacja z krzyżem w Czerwonym Krzyżu (Binduga), upamiętnia zlikwidowanie całej wsi przez hitlerowców
- Wieża widokowa w Kruszniku
- Klasztor pokamedulski w Wigrach
Filmowa relacja z pętli rowerowej
Zachęcam do zobaczenia naszej filmowej relacji z pętli dookoła Jeziora Wigry.
Inne atrakcje w Suwałkach
- Aleja Gwiazd Bluesa - aleja powstała na deptaku
- Cerkiew prawosławna Wszystkich Świętych
- Ratusz i odwach - budowle stojące na Rynku, a pochodzące z XIX wieku (Pl. Konopnickiej)
- Aquapark w Suwałkach (ul. Papieża Św. Jana Pawła II 7)
- Ścieżki rowerowe
Sławne postaci z Suwałk
W Suwałkach urodziła się Maria Konopnicka, znana pisarka, której pamięć uczczono tu na wiele sposobów. Stąd pochodzi też słynny reżyser Andrzej Wajda czy Lechosław Marszałek - reżyser i scenarzysta filmów animowanych dla dzieci, autor m.in. serii o przygodach psa Reksia. Dla upamiętnienia go powstał w mieście mural z Reksiem, podobnie, jak dla Alfreda Wierusza-Kowalskiego słynnego malarza również stąd pochodzącego.
Gdzie zjeść w Suwałkach?
Kilka restauracji zdecydowanie zasługuje na polecenie w tym mieście. Jedną z nich jest położony w centrum Browar Północny - jedna z najlepszych knajp w mieście, a do tego rzemieślniczy browar z piwami o fajnych lokalnych nazwach. Można tu zjeść dania regionalne, np. babkę ziemniaczaną czy kartacze. Są też np. klasyki kuchni gruzińskiej. A jakie piwo polecam? Z kilku swojskich smaków najbardziej do gustu przypadł mi ciemny Jaćwing.
Smakowało nam też U Alika. To ciekawa kuchnia tatarska nad Zalewem Arkadia, gdzie skosztowaliśmy deski tatarskiej. Dostaliśmy na niej charakterystyczne przysmaki kuchni Tatarów, którzy osiedli wieki temu w Kruszynianach na Podlasiu. Stamtąd właśnie pochodzi Alik, a teraz osiadł w Suwałkach i karmi tutaj Gości smakami swego dzieciństwa.
Noclegi w Suwałkach
W Suwałkach spaliśmy w Hotelu Szyszko. To bardzo przyjemne miejsce na odpoczynek, znajduje się 2 km od centrum miasta, przy Parku Naukowo-Technologicznym Polska – Wschód. Hotel oferuje 140 miejsc noclegowych, w klimatyzowanych pokojach. Do naszej dyspozycji poza dużym, wygodnym łóżkiem i łazienką, mieliśmy tv, lodówkę oraz czajnik z kawą oraz herbatą. Urzekły nas tutaj bardzo urozmaicone śniadania, podawane w formie bufetu, oferujące dodatkowo owoce i słodkie przekąski. Przez całą dobę można bezpłatnie skorzystać z siłowni, na dzieci czeka sala zabaw, a za dodatkową opłatą można zrelaksować się w strefie SPA.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Suwałki w naszych mediach społecznościowych
Zobacz nasz Post o Suwałkach na Facebooku, który bardzo spodobał się naszym Fanom. Jeśli chcesz więcej info od nas, zaobserwuj nasze Profile, na FB i IG !
Nasz film o Suwałkach
Zapraszamy na nasz film o Suwałkach i Suwalszczyźnie. Ruchomy obraz to wspaniałe dopełnienie tekstu i zdjęć!
Suwałki zwiedzaliśmy na zaproszenie Urzędu Miasta Suwałki. Dziękujemy!
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli masz ochotę na dalsze zwiedzanie, w okolicy znajdziesz kilka innych interesujących miejscowości i regionów. Odkryj, co warto zobaczyć w promieniu 50 kilometrów od tej lokalizacji!
- Gołdap, odległość: 46.3 km
- Hańcza, odległość: 20.5 km
- Wigierski Park Narodowy, odległość: 10.9 km
- Studzieniczna, odległość: 29 km
- Augustów, odległość: 28.8 km
- Ełk, odległość: 49.5 km
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!