Gołdap atrakcje. Odwiedź jedyne uzdrowisko na Mazurach!

Gołdap
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Gołdap - jakże pięknie to położone miasto, na samym krańcu Polski, w jej północno-wschodnim narożniku. Tu rozpoczyna się Europa! Jest tu nadzwyczaj spokojnie i zielono. Właśnie, choć to Mazury, to nie zobaczysz tutaj tylu jezior, co w sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. W Gołdapi i jej okolicach niewielkie jeziora wkomponowane są malowniczo w soczyście zieloną, pagórkowatą scenerię Mazur Garbatych.

Gołdap
Gołdap

Atrakcje Gołdapi

Gołdap i jej okolice to bardzo atrakcyjne miasto, w którym zaskoczy Cię wiele niecodziennych obiektów i miejsc, jakich nie znajdziesz w wielu zakątkach naszego kraju. Spędziliśmy tutaj kilka naprawdę cudownych dni, dzięki czemu mogliśmy stworzyć ten przewodnik. Zobacz najlepsze atrakcji Gołdapi i Mazur Garbatych!Tężnie Solankowe w Gołdapi

Tężnie w Gołdapi to czwarte co do wielkości tężnie solankowe w Polsce. Mają 220 metrów długości i oferują płatny punkt widokowy na szczycie, na wysokości około 8 metrów. Powstały w 2012 roku. 

Po gałązkach tarniny spływa tu lecznicza woda pełna mikroelementów, dobroczynnych dla naszego organizmu. Solanka ta wydobywana jest z głębokości ponad 600 metrów.

 
Tężnie, ul. Promenada Zdrojowa 20, bezpłatny parking
Punkt widokowy: 5 i 3 zł
Gołdap Tężnie
Gołdap Tężnie
Gołdap Tężnie
Gołdap Tężnie

Jezioro Gołdap z plażą Słoneczny Zakątek

Malownicze jezioro Gołdap to jezioro graniczne. Znaczna część znajduje się po stronie polskiej i oferuje letni wypoczynek nad wodą. Powstała tutaj piaszczysta plaża miejska Słoneczny Zakątek z kąpieliskiem. 

Działa również bar i wypożyczalnia sprzętu wodnego. Każdy po umówieniu może wypłynąć w rejs po jeziorze katamaranem. Funkcjonuje tu również pole namiotowe wraz z domkami letniskowymi. 
Jezioro Gołdap, ul. Promenada Zdrojowa
OSiR, 796-595-828 http://osirgoldap.pl/
Bezpłatny parking
Jezioro Gołdap
Jezioro Gołdap
Gołdap
Gołdap
Jezioro Gołdap
Jezioro Gołdap

Pijalnia Wód w Gołdapi

Pijalnia Wód Mineralnych i Leczniczych w Gołdapi oferuje odpłatnie wody mineralne i lecznicze, przydatne w kuracjach. Można usiąść w środku lub na zewnątrz. We wnętrzu czeka też Grota Solna. Kupisz tu magnesik, pamiątkę i bilety na punkt widokowy na tężniach.

 
Pijalnia Wód, ul. Promenada Zdrojowa, bezpłatny parking
Czynne: codziennie 10.00-18.00, VII i VIII 9.00-19.00
Woda: 2,50 zł
https://pwik.goldap.pl/
Gołdap
Gołdap
Gołdap
Gołdap

Mini Golf w Gołdapi

Mini golf rozciąga się wzdłuż brzegu jeziora Gołdap, przy tężniach i pijalni wód. Jest odpłatny, a kije dostępne są w pijalni. To fajna zabawa rodzinna.

 
Mini golf, ul. Promenada Zdrojowa, bezpłatny parking
Gołdap
Gołdap

Piękna Góra

Piękna Góra to szczyt o wysokości 272 m n.p.m. Nie jest może imponujący, ale bardzo ciekawy. Śliczny widok na okolicę pozwala zauważyć, skąd wzięła się nazwa tego regionu - Mazury Garbate. Liczne pagórki i garby tworzą malowniczy pejzaż. Miejsce to jest w rękach prywatnych. 

Działa tutaj spory park linowy z trzema trasami, wyciąg narciarski z trasami zjazdowymi i snowparkiem oraz tor saneczkowy. Tym ostatnim latem można spokojnie podejść na szczyt wzgórza. To spacerek około 15-20 minut i dochodzisz pod kawiarnię obrotową. W dole nad stawem stoi Zajazd ze smażalnią ryb w sezonie. 
Piękna Góra, Konikowo 11
https://www.zajazd-rudziewicz.pl/
Piękna Góra w Gołdapi
Piękna Góra w Gołdapi
Piękna Góra w Gołdapi
Piękna Góra w Gołdapi

Kawiarnia obrotowa w Gołdapi

Na szczycie Pięknej Góry czeka jedyna w szerokiej okolicy Kawiarnia obrotowa! Pełen obrót trwa około 50 minut i pozwala podziwiać śliczną panoramę Gołdapi, garbów i Puszczy Rominckiej. 

Podobną kawiarnię obrotową odwiedziliśmy w Kołobrzegu. Piękna Góra znajduje się około 3 km na południe od centrum Gołdapi.

 
Kawiarnia, Piękna Góra, Konikowo 11
Gołdap Kawiarnia obrotowa
Gołdap Kawiarnia obrotowa

Wieża ciśnień w Gołdapi

Wieża ciśnień w Gołdapi to jeden z nielicznych zabytków zachowanych w mieście. Reszta została zniszczona w czasie II wojny światowej, po przemarszu Armii Czerwonej. Budowla pochodzi z 1905 roku. Pięknie odrestaurowana w 2008 roku mieści dziś na szczycie kawiarnię oraz ciekawy punkt widokowy. Działa w sezonie turystycznym.

Wieża ma wysokość ponad 46 metrów i 7 kondygnacji. Można je pokonać pieszo lub windą. Jeśli pójdziesz pieszo, to zobaczysz po drodze małą galerię. Punkt widokowy składa się z dwóch części - tarasu niższego i szerszego oraz wyższego wąskiego, na który trzeba wejść metalowymi schodkami na zewnątrz budowli. To takie swoiste wyzwanie! Wieżę ciśnień tego samego właściciela widzieliśmy rok wcześniej w Giżycku.

 
Wieża ciśnień, ul. Paderewskiego 35
https://www.wieza-goldap.pl/
Gołdap wieża ciśnień
Gołdap wieża ciśnień
Gołdap wieża ciśnień
Gołdap wieża ciśnień
Gołdap wieża ciśnień
Gołdap wieża ciśnień

 Konkatedra w Gołdapi

Konkatedra to kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. To kolejny z nielicznych zachowanych zabytków Gołdapi, choć w czasie wojny niemal całkowicie zniszczony i odbudowany dopiero w latach 80 XX wieku. 

Świątynia pierwotnie pochodzi z 1570 roku, powstała jako gotycka, ceglana budowla, z masywną wieżą o grubości murów dochodzących do 3 metrów. Dziś widoczna jest nadal ta wieża, ale stylowe cechy zatraciły się, wnętrze jest współczesne.

 
Konkatedra, ul. Żeromskiego 2
Konkatedra w Gołdapi
Konkatedra w Gołdapi

Kościół Św. Leona i Św. Bonifacego w Gołdapi

Kościół Św. Leona i Św. Bonifacego to kolejny zabytek miasta. Ta neogotycka świątynia wybudowana została pod koniec XIX wieku i konsekrowana 25 czerwca 1894 roku. Była pierwszym stałym katolickim kościołem w Gołdapi.

 
Kościół Św. Leona i Św. Bonifacego, ul. Krzywa 4

Rynek z Informacją Turystyczną w Gołdapi

Rynek w Gołdapi jest bardzo zielony, toteż przez mieszkańców bywa nazywany parkiem. Dawniej stały tu zabytkowe domy, zniszczone w czasie wojny. Część z nich zobaczysz na tablicy ukazującej rynek z lat 30. XX wieku. Dziś zabudowania z centralnego punktu rynku ledwo widać, tyle tutaj drzew i to całkiem sporych. A pośrodku placu piękna, potężna fontanna i uroczy most łączący dwa brzegi płyty. Bardzo ciekawie to wygląda.

Przy jednej z pierzei rynku warto odwiedzić Centrum Informacji Turystycznej w Gołdapi. To miejsce przygotowane na bogato, z mnóstwem materiałów i pamiątek oraz bardzo pomocnymi i dobrze zorientowanymi pracownikami. 
Rynek i Centrum Informacji, Plac Zwycięstwa 16
Gołdap rynek
Gołdap rynek

Szlaki rowerowe w Gołdapi

Gołdap to raj dla rowerzystów. Przygotowano tu 260 km oznakowanych szlaków rowerowych, w tym 80 km Green Velo. Np. w Puszczy Rominckiej biegnie czerwona pętla rowerowa o długości 95 km. Nosi nazwę "Śladami Rominckich Jeleni" czyli głazów upamiętniających największe okazy jeleni upolowane przez cesarza Niemiec Wilhelma II.

Gołdap Pijalnia Wód
Gołdap Pijalnia Wód

Bunkry w Lesie Kumiecie

Las Kumiecie to żywy świadek mrocznych wydarzeń II wojny światowej. Mieściła się tu bowiem główna kwatera Luftwaffe dowodzona przez Hermana Goringa. Kompleks bunkrów nosi nazwę Robinson. Prawdopodobnie prowadzono tu badania nad silnikiem do pocisków V-2 i działała eksperymentalna hamownia silników odrzutowych. 

Do dziś dawna kwatera pozostawiła swe ślady usiane w lesie. By odnaleźć pozostałości bunkrów, wybierz się na szlak "Robinsona". To tereny nieco na zachód od jeziora Gołdap.

 
Las Kumiecie, ul. Świerkowa 43

Mosty w Stańczykach

To najwyższe mosty kolejowe w Polsce! Słynne w całym kraju. Nawiązują do rzymskich akweduktów w Pont du Gard, bo to nimi inspirowali się niemieccy inżynierowie. Stąd nazwa "Akwedukty Puszczy Rominckiej". To element nieczynnej już linii kolejowej Gołdap - Żytkiejmy. Kiedyś intensywnie wykorzystywane, dziś stanowią atrakcję turystyczną, dostępną odpłatnie.

Mosty w Stańczykach mają długość 200 metrów i wysokość 36 metrów. Architektura odznacza się doskonałą proporcją, a widok mostów robi niemałe wrażenie! Podobne, ale mniejsze mosty znajdziesz też w dwóch innych miejscowościach Puszczy Rominckiej, w pobliskich Botkunach i Kiepojciach. 
Mosty, Stańczyki, parking bezpłatny
Bilet na mosty: 10 i 7 zł
Mosty w Stańczykach
Mosty w Stańczykach
Mosty w Stańczykach
Mosty w Stańczykach

Wieża widokowa w Stańczykach

Wieża widokowa w Stańczykach to stosunkowo nowa atrakcja turystyczna. Dostępna bezpłatnie, stanęła niedaleko mostów, dając widok nie tylko na nie, ale i piękny krajobraz polodowcowy, z dwoma niedużymi jeziorami o ciekawych nazwach - Dobellus Duży i Mały (spotyka się też nazwę pisaną przez "T" - Tobellus Duży i Mały). To małe jezioro ostatnie wybuchło w czasie burzy w 1926 roku!

 
Wieża, Stańczyki, wieża i parking bezpłatne
Wieża w Stańczykach
Wieża w Stańczykach
Wieża w Stańczykach
Wieża w Stańczykach

Aleja jarzębów szwedzkich w Stańczykach

Pod samą wieżę w Stańczykach zobaczysz jeszcze jedną ciekawostkę - pomnikową aleję jarzębów szwedzkich. Aleja to ponad dwukilometrowa droga ze wsi Stańczyki do wsi Błąkały. Te drzewa są niesamowite, niezbyt rosłe, odznaczają się bardzo ciekawymi pniami.

 
Aleja, Stańczyki, parking bezpłatny
Aleja w Stańczykach
Aleja w Stańczykach

Piramida w Rapie

To jedyny taki obiekt w Polsce. Piramida pochodzi z początku XIX wieku i stanowi dziś grobowiec rodziny Farenheidów. Początkowo sądzono, że pochowano tu 5 osób, dziś, po badaniach DNA odkryto obecność 7 osób. Wg najnowszej teorii obiekt powstał jako lodówka, dopiero później stał się mauzoleum rodzinnym. Podobne lodownie powstawały wówczas w niemieckich majątkach.

Naturalnie zmumifikowane ciała przez lata były dostępne w trumnach, przez co były bezczeszczone i pozbawiane ich fragmentów. Dopiero po latach zabezpieczono je, a cały obiekt wyremontowano i zamknięto. Obecnie można zajrzeć do środka tylko przez niewielkie okienka. Piramida w Rapie znajduje się około 30 km od Gołdapi

 
Piramida, Rapa
Piramida w Rapie
Piramida w Rapie
Piramida w Rapie
Piramida w Rapie

Trójstyk Granic Wisztyniec

Tu spotykają się granice trzech państw - Polski, Litwy i Rosji. Trójstyk Wisztyniec to zarazem granica województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego oraz Mazur i Suwalszczyzny. To swoisty biegun zimna w Polsce, choć nas Gołdap leżąca około 40 km stąd przywitała bardzo ciepło 🙂 Na Trójstyku stanął charakterystyczny słup graniczny. Można się poruszać swobodnie po stronie polskiej i litewskiej, ale zdecydowanie zabronione jest to po stronie rosyjskiej. Tej granicy nie można przekraczać nawet stopą. We wsi Bolcie przy Trójstyku znajduje się MOR na szlaku Green Velo.

 
Trójstyk Wisztyniec, Bolcie, parking bezpłatny
Trójstyk Wisztyniec
Trójstyk Wisztyniec

Mapa Gołdapi z atrakcjami

Poniżej znajdziesz mapę z zaznaczonymi atrakcjami tego pięknego miasta i okolic. Są zaznaczone również polecane przez nas restauracje i kawiarnie.

Uzdrowisko Gołdap

Gołdap to jedyne na Mazurach uzdrowisko. Nawet na Warmii nie ma innego, choć pretenduje do tego miana Lidzbark Warmiński. Gołdap Mazurski Zdrój to wyjątkowe miejsce dla turystów i kuracjuszy. Znajdziesz tu najczystsze powietrze w całej Polsce i białe bogactwo - wody mineralne i lecznicze. W części uzdrowiskowej Gołdapi, nad malowniczym jeziorem Gołdap czeka Pijalnia Wód oraz Tężnie Solankowe działające od 2012 roku.

Status uzdrowiska Gołdap posiada od 2000 roku! Tutejsze sanatorium sprzyja leczeniu chorób dróg oddechowych, narządu ruchu, układu krążenia, a także otyłości.

Gołdap Mazurski Zdrój
Gołdap Mazurski Zdrój

Gdzie zjeść w Gołdapi

W Gołdapi z czystym sercem mogę polecić Ci pyszną i tanią Restaurację Matrioszka. Znajduje się w centrum miasta, przy ulicy Partyzantów 27A, około 300 metrów od rynku. Skosztujesz tu fantastycznej, choć ciężkiej kuchni kresowej, z kartaczami, czeburekami, kiszką i przepysznymi plackami ziemniaczanymi. 

Z zup polecam wspaniały chłodnik, ale również tradycyjną soliankę. Tutaj nie rybną, a mięsną. A wszystko to popij smacznym kwasem chlebowym. Smakuje trochę jak ciemne piwo, a bez procentów 😉

Chłodnik litewski
Chłodnik litewski
Hotel Ventus w Gołdapi
Hotel Ventus w Gołdapi

 

Drugą restauracją w Gołdapi, którą polecam Wam serdecznie, jest Endorfina w hotelu Ventus. Tutaj jest przepięknie podane i również przepysznie, za to nie jest tanio. Tutaj skosztujesz solianki rybnej, choć mnie urzekł chłodnik litewski, wyborny. 

Duży wybór dań pozwala również poznać kuchnię graniczną, a i skosztować pysznych deserów. Słodkości zaznamy też w kawiarniach - tej obrotowej na Pięknej Górze oraz na wieży ciśnień.

Matrioszka w Gołdapi
Matrioszka w Gołdapi
Matrioszka w Gołdapi
Matrioszka w Gołdapi

 

Matrioszka w Gołdapi
Matrioszka w Gołdapi

 

Noclegi w Gołdapi

Bardzo przyjemne chwile spędziliśmy w Gołdapi w hotelu Ventus, w dzielnicy uzdrowiskowej. Nad samym jeziorem Gołdap, do którego zajdziesz stąd w 2 minutki. Cisza, spokój i piękna okolica. W restauracji pyszne jedzenie i lokalne, swojskie produkty do nabycia. W strefie Spa basen i sauny, a w ogrodzie hamaki i piękne leżanki. Pełen luksus. Wiemy, że niektórzy przyjeżdżają tu każdego roku od wielu lat.

A jeśli wolisz tańsze noclegi, proponuję Osirowskie domki campingowe nad jeziorem Gołdap przy plaży Słoneczny Zakątek, albo domki w różnym standardzie przy plaży Leśny Zakątek.

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com
Hotel Ventus w Gołdapi
Hotel Ventus w Gołdapi
Hotel Ventus w Gołdapi
Hotel Ventus w Gołdapi
Hotel Ventus w Gołdapi
Hotel Ventus w Gołdapi

Dojazd do Gołdapi

  • Samochodem - ze Śląska dostaniesz się tutaj autostradą A1 do Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie skręcamy na ekspresówkę S8 przez Warszawę aż do miejscowości Ostrów Mazowiecka. Stąd S61 i 61 do Gracewa, gdzie wjeżdżamy na drogę nr 65 i nią przez Ełk dojedziemy do samej Gołdapi.
  • Autobusem - z Olsztyna do Gołdapi kursują autobusy DUET Plus, podróż trwa nieco ponad 3 godziny i kosztuje około 50 zł
Gołdap
Gołdap

Gołdap - miasto Cittaslow

Gołdap idealnie nadaje się na podróże w rytmie slow czyli powolne zwiedzanie przeplatane odpoczynkiem. Jest nawet zrzeszone w ramach Cittaslow. To ruch i zarazem organizacja non-profit, powstałe we Włoszech, w 1999 roku. Głównym celem Cittaslow jest oparcie się globalizacji i homogenizacji miast. Ceni i popiera różnorodność kulturalną, promocję tradycyjnych, lokalnych produktów i ogólną poprawę jakości życia, również poprzez ochronę środowiska naturalnego. Wśród innych polskich miast Cittaslow czyli powolnych miast znajdziesz Ryn, Nidzicę czy śląskie Kalety.

Jezioro Gołdap
Jezioro Gołdap

Gołdap - ciekawostki

  • Nazwa Gołdapi pochodzi od staropruskiego "gelde" (niecka) i "ape" (rzeka)
  • Wcześniej te tereny zamieszkiwało pruskie plemię zwane Jaćwingami
  • W okolicy Gołdapi w lasach Puszczy Rominckiej spotkasz tzw. "Jelenie Wilhelma". To Głazy Cesarza Wilhelma II, upamiętniające fakt, że na przełomie XIX i XX puszcza była terenem polowań tego cesarza Niemiec. Głazy wyznaczają miejsca, gdzie ustrzelił największe okazy. Kamieni jest 14, 8 po polskiej stronie. Wiedzie wśród nich czerwony szlak rowerowy "Śladami Rominckich Jeleni". To pętla o długości 95 km
  • W Stańczykach pod wieżą widokową rozlewa się małe jeziorko - Dobellus Mały (Tobellus Mały). Gdzie tu ciekawostka? Ano jest to jezioro wybuchowe 🙂 W 1926 roku podczas gwałtownej burzy jeziorko naprawdę wybuchło, wyrzucając w górę kilkumetrową fontannę wody i brył błota. Na 2 miesiące jezioro zniknęło z powierzchni ziemi, po czym znów pojawiła się czysta tafla wody. Naukowcy stwierdzili, że doszło do eksplozji metanu w torfowym dnie jeziora
  • Gołdap uchodzi za światową stolicę kartacza - przysmaku tych terenów. W sierpniu odbywa się tu Festiwal Pogranicza Kartaczewo
  • W pobliskich Żytkiejmach 15 sierpnia obchodzone jest Święto Sękacza
  • W Gołdapi odbywa się jedyny w Polsce Konkurs Krzyku
Mazury Garbate
Mazury Garbate
Gołdap
Gołdap

Nasz film o Gołdapi

Zapraszam na nasz film o Gołdapi i okolicach

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Gołdap
Gołdap Piękna Góra
Jezioro Gołdap
Gołdap wieża ciśnień
Jezioro Gołdap
Gołdap Tężnie
Gołdap wieża ciśnień
Jezioro Gołdap
Jezioro Gołdap
Jezioro Gołdap
Jezioro Gołdap
Jezioro Gołdap
Jezioro Gołdap
Piękna Góra w Gołdapi
Piękna Góra w Gołdapi
Gołdap
Gołdap
Gołdap
Gołdap
Gołdap
Gołdap rynek
Gołdap rynek
Mazury Garbate
Mazury Garbate
Mazury Garbate
Gołdap
Gołdap
Gołdap
Gołdap
Gołdap
Gołdap
Gołdap
Gołdap
Gołdap Hotel Ventus
Pierogi ukraińskie
Tartaletka
Hotel Ventus w Gołdapi
Mosty w Stańczykach
Stańczyki
Mosty w Stańczykach
Mosty w Stańczykach
Trójstyk Wisztyniec
Trójstyk Wisztyniec
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 2)
Twoja ocena
Avatar użytkownika Łukasz Piernikarczyk
Łukasz Piernikarczyk
Powiem szczerze, że pozytywnie zaskoczyło. Ładne, ciche i ciekawe miasto. Przez atrakcje w okolicy jak mosty w Stańczykach i piramida w Rapie również unikalne.
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Gołdap jest cudowna, od 2000 jest to uzdrowisko, a od 2012 dostępne są tutaj Tężnie. Nie wiem, jak było wcześniej, ale teraz to miejsce zachwyca. Cisza, spokój, mnóstwo zieleni i sporo ciekawych atrakcji!
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024