Kalety. Atrakcje, które warto zwiedzić

Kalety Zielona
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.1

Kalety to niewielka miejscowość w północnej części województwa śląskiego, położona na północ od Tarnowskich Gór i Miasteczka Śląskiego, przy trasie nr 908, nad rzeką Mała Panew. Kalety o ciekawej historii kryją kilka zabytków architektury, ale to, co przyciąga tutaj turystów, to atrakcje przyrodnicze, których tutaj nie brakuje. Właśnie dlatego miejsce to nazywane jest Leśnym Zakątkiem Śląska.

Atrakcje w Kaletach

1. Zalew Zielona w Kaletach

Wspaniałe miejsce wypoczynku dla okolicznych mieszkańców oraz turystów z dalszych okolic, znajdujące się w Kaletach Zielonej (na wschód od centrum miejscowości). Zbiornik powstał na rzece Mała Panew i składa się z dwóch stawów, po tym jak zalano dawne wyrobiska rud żelaza. Dziś jest to typowo rekreacyjny Zalew, z ośrodkiem wypoczynkowym i campingiem. Są plaże, wypożyczalnia sprzętu wodnego, można też wędkować i spotkać dzikie ptactwo wodne. Wokół Zalewu przebiega ścieżka dydaktyczna Zielona Pętla, z której można podziwiać wszystkie atrakcje jeziora. Na wyspie małego stawu stanął zabytkowy wiatrak, charakterystyczna budowla i symbol tego miejsca.Kalety Zielona
Kalety Zielona
Kalety Zielona
Kalety Zielona

2. Zielona Pętla w Kaletach

Kolorem zielonym znakowany jest szlak prowadzący wokół Zalewu Zielona okrążający oba stawy. Łączna długość trasy to 9 km i służy ona latem jako trasa rowerowa, zimą jako trasa narciarstwa biegowego, a przez cały rok korzystają z niej miłośnicy nordic walking. Ciekawostką na trasie mogą być żeremie bobrowe, gdyż zwierzęta te zadomowiły się tu na dobre. Na szlaku jest też paśnik dla dzikiej zwierzyny, a na stawach nie brakuje łabędzi i innych ptaków wodnych.

Kalety Zielona
Kalety Zielona

3. Leśna Ścieżka Dydaktyczna w Kaletach

ul. ks. Rogowskiego 62 - ścieżka rozpoczyna się przy szkółce leśnej w Jedrysku - dzielnicy Kalet. Ścieżka ma 4,5 km długości, można ją pokonywać pieszo, ale równie dobrze służy jako trasa rowerowa. Na trasie jest 12 przystanków tematycznych, które przybliżają życie i walory lasu.

4. Łąka kosaćcowa w Kaletach

Znajduje się w środku lasu, pomiędzy Kaletami Miotkiem a Kaletami centrum, mniej więcej w połowie tej drogi. Należy skręcić w leśną drogę, przy której najlepiej zostawić samochód i dalej iść pieszo. To raptem kilkaset metrów i pojawia się po prawej stronie urokliwa łąka z niebieskim, a może fioletowym kobiercem kwitnących kosaćców. Oczywiście, w porze ich kwitnienia czyli w czerwcu. Wśród kosaćców znajdziesz też inne kwiaty, między innymi niezapominajki 🙂 To urokliwe miejsce, ale warto mieć kalosze, bo łąka jest podmokła

Kalety Łąka Kosacćowa
Kalety Łąka Kosacćowa
Kalety Łąka Kosacćowa
Kalety Łąka Kosacćowa

5. Pałac myśliwski w Kaletach Zielonej 

Nad Zalewem Zielona stoi zabytkowy pałac - dawna leśniczówka Donnersmarcków służąca im podczas polowań. Pałac stanął w tym miejscu około 1960 roku, za sprawą Guido Henckel von Donnersmarck, który był również właścicielem słynnej fabryki celulozy i papieru w Kaletach. Podczas wojny zniszczono i rozkradziono wnętrza pałacowe, a po wojnie światowej budynek trafił w państwowe ręce i służył leśnikom, w tym czasie stan pałacu znacznie pogorszył się. Od 2006 roku właścicielem jest firma elgra, ale obecnie poszukuje kupca (2013). Pałac otoczony jest płotem, a jego stan pozostawia wiele do życzenia.Kalety Zielona
Kalety Zielona

6. Kościół Św. Józefa w Kaletach Jędrysku

ul. Rogowskiego 24 - parafia pochodzi z końca XIX wieku, jednak sam kościół stanął w 1900 roku, a wyposażenie stopniowo powstawało w kolejnych latach, ołtarz główny został tu sprowadzony z kościoła w Dębiu (dzielnica Katowic), a Stacje Drogi Krzyżowej wykonał słynny na Śląsku Stanisław Ligoń.

Oficjalna strona Kalet

Noclegi w Kaletach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Kalety Łąka Kosacćowa
Kalety Łąka Kosacćowa
Kalety Łąka Kosacćowa
Kalety Łąka Kosacćowa
Kalety las
Kalety Zielona
Kalety Zielona
Kalety Zielona
Kalety Zielona
Kalety Zielona
Kalety
Kalety Zielona
Kalety
Kalety Zalew Zielona
Kalety
Kalety
Kalety
Kalety
Kalety Zielona
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.1 głosów: 18)
Twoja ocena
uwu
ggggggggggggggggggggggggggggggggggggg
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024