Łąka kosaćcowa w Kaletach

Łąka kosaćowa w Kaletach
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Łąka kosaćcowa w Kaletach to piękna, śródleśna łąka trzęślicowa, która w czerwcu przykrywa się niebiesko-fioletowym kobiercem kwitnącego tu wówczas kosaćca syberyjskiego. To kwiat objęty w Polsce ochroną ścisłą i uznany w skali kraju za gatunek narażony na wymarcie, a w skali regionu za wymierający. Co ciekawe, kosaćcowa łąka w Kaletach to jeden z liczniejszych w województwie śląskim i najliczniejszy na terenie Lasów Państwowych (w granicach województwa) stanowisk kosaćca syberyjskiego. Dlatego w 2004 roku kaletańska łąka została uznana za użytek ekologiczny.

Łąka kosaćowa w Kaletach
Łąka kosaćowa w Kaletach
Łąka kosaćowa w Kaletach
Łąka kosaćowa w Kaletach

Jakie inne rośliny znajdziemy na łące trzęślicowej w Kaletach?

Poza kosaćcem porastają tu inne, rzadkie i chronione gatunki roślin, m.in. goryczka wąskolistna, mieczyk dachówkowaty, storczyk, kukułka szerokolistna czy rutewka żółta. Rosną tu również urocze niezapominajki.

Łąka kosaćowa w Kaletach
Łąka kosaćowa w Kaletach

Dojazd do Łąki Kosaćcowej w Kaletach

Łąka trzęślicowa znajduje się w środku lasu, pomiędzy Kaletami Miotkiem a Kaletami centrum, mniej więcej w połowie tej drogi (ulicy Paderewskiego). Leży w niedalekiej odległości od trasy "Pętli kuczowskiej" i właśnie w czerwcu ukazuje cały swój urok. Kwitnące, kolorowe kosaćce wyglądają przepięknie.

Żeby się tutaj dostać, należy skręcić w leśną drogę, przy której najlepiej zostawić samochód i dalej iść pieszo. To raptem kilkaset metrów i pojawia się po prawej stronie urokliwa łąka z niebieskim, a może fioletowym dywanem kwitnących kosaćców.  To urokliwe miejsce, ale warto mieć kalosze, bo łąka jest podmokła, a w niektórych miejscach biegnie podtopiony rów, zależnie od opadów.

Przy tablicy informującej, że jesteś przy łące, z krótkim jej opisem, stoi też wiata piknikowa, ale nie jest ona chyba zbyt często używana 🙂 To przyjemne miejsce na spacerek, odludne, spokojne, w środku lasu, gdzie z przyrodą możesz być za pan brat. Nie było komarów, gdy tam spacerowaliśmy, ale z nogawek spodni zrzuciliśmy kleszcze, dlatego to drugi powód, by wziąć kalosze 🙂

Łąka kosaćowa w Kaletach
Łąka kosaćowa w Kaletach
Uzytek ekologiczny łąka trzęślicowa
Uzytek ekologiczny łąka trzęślicowa
Łąka kosaćowa w Kaletach
Łąka kosaćowa w Kaletach

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę, ale kosaćce kwitną w czerwcu
Wstęp bezpłatny
Parking: brak, można zaparkować bezpłatnie przy leśnej ścieżce

Łąka trześlicowa - kosaćcowa
dojazd ul. Paderewskiego

Noclegi w Kaletach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

(5 głosów: 1)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 1)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Urokliwe miejsce, piękne w czerwcu, ale spacerując tu warto mieć kalosze i najlepiej ubrać się jak do lasu, mając na uwadze kleszcze i inne owady, choć komarów nie było 🙂
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024