Kościół NMP i Św. Bartłomieja - Sanktuarium MB Piekarskiej
ul. Ks. Ficka 7 (ul. Bytomska), Piekary Śląskie
tel. 32/ 287-22-70
http://bazylikapiekary.pl

50°23'2" N, 18°56'40" E

Historia kultu MB w Piekarach

Pierwszy, drewniany kościółek Św. Bartłomieja Apostoła w Piekarach powstał na początku XIV wieku. W ołtarzu bocznym mieścił się wizerunek Maryi Panny nieznanego autora. W XVII wieku okoliczna ludność coraz częściej zaczęła gromadzić się przed obrazem, by oddawać cześć Matce Bożej. Po przeniesieniu obrazu do ołtarza głównego w 1659 roku nastąpiły liczne cudowne uzdrowienia, które echem odbijały się w okolicy. Przełomem stał się rok 1676, kiedy pobliskie Tarnowskie Góry nawiedziła groźna zaraza. Mieszkańcy tego miasta udali się z pielgrzymką do piekarskiej Pani, która odwróciła chorobę. Wdzięczni Tarnogórzanie obiecali każdego roku pielgrzymować na piekarskie wzgórze i tak dzieje się do dnia dzisiejszego.Wkrótce, w 1680 roku wybuchła zaraza w Pradze. Na życzenie cesarza austriackiego piekarski Obraz w uroczystej procesji przeniesiono ulicami Pragi. Zaraza ustąpiła, a arcybiskup praski uznał cudowność obrazu Matki Bożej.

Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej
Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej

Uroczystość MB Piekarskiej

W sierpniu 1683 roku król Jan III Sobieski, zmierzając pod Wiedeń modlił się w tutejszym kościele. Król przybył do piekarskiej Madonny, by prosić ją o powodzenie swej misji. Od tej pory 12 września, w rocznicę zwycięskiej bitwy wojsk polskich nad Turkami, obchodzona jest uroczystość Matki Boskiej Piekarskiej. Do Cudownego Obrazu w Piekarach pielgrzymowali także król August II, jego syn August III, cesarz Fryderyk Wilhelm IV i księżna Lanckorońska.

W 1702 roku ze względu na bezpieczeństwo Obraz Matki Bożej przeniesiono do Opola, gdzie znajduje się do dziś w kościele Św. Krzyża. W Opolu ikona nie przyciągała pątników. Natomiast do Piekar, mimo ze w kościele znajdowała się tylko replika obrazu, nadal przybywały pielgrzymki, a Maryja udzielała łask proszącym. Superior jezuitów w Piekarach tak skomentował ów fakt: "nie pędzel tu mocen, ni praca człowieka, ni drzewo, ni płótno, jeno Duch Boży, który sobie to miejsce i ten lud upodobał".

Bazylika w Piekarach Śląskich
Piekary Śląskie
Piekary Śląskie


Powstanie Bazyliki

Z czasem drewniany kościółek okazał się zbyt ciasny dla rzeszy pielgrzymów odwiedzających piekarską Madonnę. W 1826 roku proboszczem został ks. Jan Nepomucen Alojzy Ficek, który postanowił wybudować nową, murowaną świątynię. Jej konsekracji dokonał biskup wrocławski kardynał Melchior Diepenbrock 22 sierpnia 1849 roku. Przy czterech narożnikach świątyni zbudowano 4 kaplice: Św. Teresy, Św. Sebastiana, Św. Franciszka i Matki Bożej Lekarki Chorych.

Wzdłuż muru kościelnego, od strony zachodniej, na kamiennych cokołach umieszczono kamienne figury 12 apostołów. 1 grudnia 1962 roku papież Jan XXIII nadał kościołowi piekarskiemu tytuł Bazyliki Mniejszej. W latach 70. XIX wieku, w pobliżu bazyliki na wzgórzu Cerekwica powstała Kalwaria Piekarska, kryjąca wśród zieleni 14 kaplic drogi krzyżowej, 15 kaplic różańcowych oraz neogotycki kościół Przemienienia Pańskiego.

wnętrze bazyliki
wnętrze bazyliki


Przy Bazylice Najświętszej Marii Panny i Św. Bartłomieja działa Centrum Pielgrzymkowe, które służy informacją o Sanktuarium Piekarskim, zapewnia przewodnika, prowadzi sprzedaż książek, widokówek oraz udostępnia księgi: łask i cudów, próśb i podziękowań, złotej księgi, księgi intencji mszalnych, księgi pielgrzymów, księgi honorowej czcicieli MB Piekarskiej, księgi ofiarodawców i darczyńców. Poza tym prowadzony jest tu Dom Pielgrzyma. Na Rajskim Placu natomiast w okresie Bożonarodzeniowym stawiana jest pokaźna szopka, zarówno ruchoma, jak i żywa.

Obraz MB Piekarskiej

Pierwotny Obraz Matki Boskiej Piekarskiej mieści się od 1702 roku w kościele Św. Krzyża w Opolu. Na podstawie badań przyjmuje się, że został on namalowany pod koniec XV lub na początku XVI wieku na wzór ikon bizantyjskich. Będąc w Piekarach zasłynął cudami.

wnętrze bazyliki w Piekarach Śląskich
wnętrze bazyliki w Piekarach Śląskich

Obecnie w ołtarzu głównym piekarskiej Bazyliki znajduje się Obraz o układzie takim samym jak oryginał - Maryja trzymająca na lewej ręce Dzieciątko, w prawej zaś jabłko. Zniknęła jednak widoczna w pierwowzorze bizantyjska surowość formy. Niewiele zostało również z charakterystycznych cech gotyckich - dłonie i palce zostały skrócone, fałdy szat nabrały płynności, przekształcono rysy twarzy i nieco zmieniono kolory.

Namalowany pod koniec XVII wieku Obraz początkowo pełnił rolę kopii, ale po wywiezieniu oryginału do Opola, zajął jego miejsce i zasłynął licznymi łaskami. 15 sierpnia 1925 roku Obraz Madonny Piekarskiej koronowano uroczyście koronami podarowanymi i poświęconymi przez papieża Piusa XI.

Bazylika Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich, wchodzi w skład Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.
Piekary Śląskie
Bazylika w Piekarach Śląskich

Kalwaria Piekarska

Elementem Sanktuarium jest również pobliska Kalwaria Piekarska, zbudowana pod koniec XIX wieku na wzgórzu Cerekwica, obok Bazyliki. Przyciąga ona niezliczone rzesze pątników, szczególnie podczas pielgrzymek stanowych kobiet i mężczyzn. Podziwiać tu można ciekawe, zabytkowe kaplice.

Piekary Śląskie rajski plac Piekary Śląskie Piekary Śląskie sanktuarium Piekary Śląskie Piekary Śląskie bazylika Piekary Śląskie

Piekary Śląskie noclegi

Piekary Śląskie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
oleander123 Weekendowy turysta 77 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-07-29 na

Odwiedziny u Madonny Piekarskiej to niesamowite przeżycie. Nie ma chyba kogoś w naszej diecezji, kto by o Niej nie słyszał. Miejsce godne uwagi. Serdecznie polecam.

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021