Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
52°55'36" N, 23°12'48" E
Podlaskie
2016-10-13
2020-04-02 11:47

Drewniana cudna wioska

Wojszki to bardzo ciekawa, urokliwa i klimatyczna wioska leżącą w województwie podlaskim, w połowie drogi między Białymstokiem a Bielskiem Podlaskim. Gorąco polecam ja odwiedzić podczas podlaskich wojaży, bowiem to już od czasów wojny najpiękniejsza wioska nad Narwią, ze zdobionymi ornamentami tworzonymi przez miejscowego artystę!Wojszki w swej historii znane były z Austerii - czyli karczmy, która tutaj wraz ze stacją pocztową obsługiwała szlak z Warszawy przez Bielsk do Grodna i mogła pomieścić nawet 100 koni. Witano i goszczono tu kiedyś samego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, w 1794 roku.

Wojszki drewniana zabudowa
Wojszki drewniana zabudowa

Zdobione domy w Wojszkach

W okresie międzywojennym Wojszki stały się jedną z najładniejszych wsi nadnarwiańskich, w tym to czasie zaczęły tu powstawać piękne ornamenty na drewnianej zabudowie. "Malowidła" tworzy głównie Pan Aleksy Ryżyński, a robi to już od ponad sześćdziesięciu lat. Obecnie ma ponad 80 lat i nadal tworzy, a turystom chętnie pokazuje swój warsztat.

Właśnie dla tych ozdobionych drewnianych chat warto tu przyjechać, bo to miejsce niemal magiczne, ornamenty mają różne kształty i wykonane są z drewna, po czym malowane zwykle na biało. Warto tu przyjechać i przyjrzeć się im z bliska, gdyż każdy z nich jest nieco inny.

Wojszki drewniana zabudowa
Zdobione chałupy w Wojszkach
Wojszki drewniana zabudowa


Wojszki to dzisiaj żywy skansen, z cudną zabudową, żyją tu sami starsi ludzie, niemal wszyscy są po osiemdziesiątce, młodzi wyjechali do miasta.

Kraina Otwartych Okiennic

W bliskiej odległości od wsi Wojszki polecam też piękny, kulturowy szlak pod nazwą Kraina Otwartych Okiennic. Na szlaku tym spotkasz wiele cudnych, drewnianych domów z kolorowymi okiennicami i zdobieniami, również od Pana Aleksego. Zabudowa ta nawiązuje mocno do tradycyjnej rosyjskiej zabudowy, bo też ludność w dużej mierze jest tutaj białoruska.

Wojszki drewniana zabudowa
Wojszki drewniana zabudowa


Kraina Otwartych Okiennic obejmuje 3 wioski - Soce, Puchły i Trześciankę, w których to spotkasz też śliczne, drewniane cerkwie prawosławne, bardzo zadbane i kolorowe 🙂

Wojszki Wojszki Wojszki drewniana zabudowa Wojszki drewniana zabudowa

Wojszki noclegi

Wojszki to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Wojszkach. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138494 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wojszki na blogu

Zdjęcie Wojszki - drewniane domy malowane
Wojszki - drewniane domy malowane
Zapraszamy Was dziś do pięknej i wyjątkowej wioski Wojszki na Podlasiu. Co w niej takiego wyjątkowego zapytacie? Ano jest to taki żywy skansen, z drewnianym chałupami, które od 60 lat ozdobia Pan Aleksy. Tworzy on z drewna swoiste ornamenty, które są później malowane i umieszczane na domach, dzięki czemu wyglądają one bardzo oryginalnie i ciekawie. Pan Aleksy ma już ponad 80 …
Wokół turystyki · 2014-10-13 13:54:03

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020