Wojszki

Zdjęcia (10)

Wojszki to bardzo ciekawa, urokliwa i klimatyczna wioska leżącą w województwie podlaskim, połowie drogi między Białymstokiem a Bielskiem Podlaskim.Wojszki w swej historii znane były z Austerii - czyli karczmy, która tutaj wraz ze stacją pocztową obsługiwała szlak z Warszawy przez Bielsk do Grodna i mogła pomieścić nawet 100 koni. Witano i goszczono tu kiedyś samego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, w 1794 roku.

Zdobione domy w Wojszkach

W okresie międzywojennym Wojszki stały się jedną z najładniejszych wsi nadnarwiańsktch, w tym to czasie zaczęły tu powstawać piękne ornamenty na drewnianej zabudowie. "Malowidła" tworzy głównie Pan Aleksy Ryżyński, a robi to już od sześćdziesięciu lat. Obecnie ma ponad 80 lat i nadal tworzy, a turystom chętnie pokazuje swój wartszat.Właśnie dla tych ozdobionych drewnianych chat warto tu przyjechać, bo to miejsce niemal magiczne, ornamenty mają różne kształty i wykonane są z drewna, po czym malowane zwykle na biało. Warto tu przyjechać i przyjrzeć się im z bliska, gdyż każdy z nich jest nieco inny.

Wojszki to dzisiaj żywy skansen, z cudną zabudową, żyją tu sami starsi ludzie, niemal wszyscy są po osiemdziesiątce, młodzi wyjechali do miasta.

Wojszki atrakcje

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Miejscowości w okolicy

Zobacz kolejne

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: