Cerkiew w Puchłach. Sanktuarium prawosławne na Podlasiu

Cerkiew Puchły
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Prawosławna cerkiew Opieki Matki Bożej w Puchłach na Podlasiu to przepiękna, drewniana cerkiew parafialna. Jest ona dla miejscowej ludności wyjątkowa i bardzo ważna, bowiem cerkiew w Puchłach to prawosławne Sanktuarium. Ważny ośrodek kultu maryjnego. A dla mnie osobiście to najładniejsza drewniana cerkiew, jaką widziałam w Polsce. 

Choć na pewno nie jedyna, bo zarówno na Podlasiu, jak i Podkarpaciu sporo jest urokliwych, drewnianych cerkwi. Głównie te na Podlasiu świecą blaskiem. Skromne, ale bardzo pięknie utrzymane i ślicznie pomalowane żywymi kolorami. Prawosławie jest tutaj bowiem nadal żywe i mocno zakorzenione w sercach ludności o białoruskim pochodzeniu.



Cerkiew Puchły
Cerkiew Puchły
Cerkiew Puchły
Cerkiew Puchły

Ikona MB Opiekuńczej

W cerkwi w Puchłach znajduje się szczególnie czczona ikona Matki Bożej Opiekuńczej. Oryginalna ikona prawdopodobnie spłonęła wraz z cerkwią w 1771 roku. Obecna ikona powstała po 1781 roku. Wskazuje na to charakterystyczny, XVIII-wieczny typ ujęcia ikonograficznego.

Cerkiew w Puchłach
Cerkiew w Puchłach

Historia cerkwi i parafii w Puchłach

Parafia w Puchłach istnieje tutaj już od XV wieku, a powstała właśnie w związku z cudownym objawieniem się ikony Pokrow Bożej Matier (Opieki Matki Bożej). Obecna cerkiew powstała w latach 1913-18, w miejscu wcześniejszych świątyń prawosławnych. Jest ona założona na planie krzyża i ma konstrukcję zrębową. Do cerkwi przylega dzwonnica, a wejścia poprzedzone są gankami. Wokół cerkwi stoją kamienne krzyże, z końca XIX wieku. Obecnie jest pięknie odmalowana na żywy niebieski kolor i prezentuje się wybornie. 

Cerkiew Puchły
Cerkiew Puchły

Cerkiew w Puchłach w Krainie Otwartych Okiennic

Cerkiew w Puchłach stoi pomiędzy cerkwią w Pawłach a cerkwią w Narwi, na kulturowym szlaku Kraina Otwartych Okiennic. W samych Puchłach cerkiew stoi przy końcu wsi, a jadąc do niej można podziwiać piękną, starą, drewnianą zabudowę, nawiązującą do tradycji rosyjskich, z okiennicami i zdobieniami.

Kładka nad Narwią w Puchłach

Około 500 metrów za świątynią rozpoczyna się kładka prowadząca nad Narew. Można tu usiąść nad rzeką, na pomoście. To bardzo malowniczy i spokojny zakątek.



Kładka nad Narwią w Puchłach
Kładka nad Narwią w Puchłach
Kładka nad Narwią w Puchłach
Kładka nad Narwią w Puchłach
Zalety
  • Piękna architektura
  • Zadbany zabytek
  • Żywy kult
Wady
  • Gdy byliśmy w Puchłach, cerkiew była zamknięta i nie mogliśmy zobaczyć wnętrza

Informacje praktyczne

Cerkiew Opieki Matki Bożej
Puchły 49, Puchły
https://www.facebook.com/puchly/

Noclegi w Podlasiu

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Cerkiew w Puchłach
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 8)
Twoja ocena
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Cerkiew w Puchłach to jedna z najładniejszych albo i najładniejsza cerkiew w Polsce. Bardzo ładnie malowana, w kilku kolorach, a do tego z ciekawą bryłą architektoniczną. To prawosławne sanktuarium podlaskie.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024