Cerkiew Puchły

Cerkiew w Puchłach

(4.6 głosów: 8)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Sanktuarium prawosławne na Podlasiu

Prawosławna cerkiew Opieki Matki Bożej w Puchłach na Podlasiu to przepiękna, drewniana cerkiew parafialna. Jest ona dla miejscowej ludności wyjątkowa i bardzo ważna, bowiem cerkiew w Puchłach to prawosławne Sanktuarium - ważny ośrodek kultu maryjnego. A dla mnie osobiście to najładniejsza drewniana cerkiew, jaką widziałam w Polsce, choć na pewno nie jedyna, bo zarówno na Podlasiu, jak i Podkarpaciu sporo jest urokliwych, drewnianych cerkwi. Głównie te na Podlasiu świecą blaskiem, choć są skromne, to bardzo pięknie utrzymane i ślicznie pomalowane żywymi kolorami. Prawosławie jest tutaj bowiem nadal żywe i mocno zakorzenione w sercach ludności i białoruskim pochodzeniu.

Puchły cerkiew
Puchły cerkiew

Ikona MB Opiekuńczej

W cerkwi w Puchłach znajduje się szczególnie czczona ikona Matki Bożej Opiekuńczej. Oryginalna ikona prawdopodobnie spłonęła wraz z cerkwią w 1771 roku, obecna ikona powstała po 1781 roku. Wskazuje na to charakterystyczny, XVIII-wieczny typ ujęcia ikonograficznego.



Cerkiew w Puchłach
Cerkiew w Puchłach

Historia cerkwi i parafii w Puchłach

Parafia w Puchłach istnieje tutaj już od XV wieku, a powstała właśnie w związku z cudownym objawieniem się ikony Pokrow Bożej Matier (Opieki Matki Bożej). Obecna cerkiew powstała w latach 1913-18, w miejscu wcześniejszych świątyń prawosławnych. Jest ona założona na planie krzyża i ma konstrukcję zrębową. Do cerkwi przylega dzwonnica, a wejścia poprzedzone są gankami. Wokół cerkwi stoją kamienne krzyże z końca XIX wieku. Obecnie jest pięknie odmalowana na żywy niebieski kolor i prezentuje się wybornie. 

Cerkiew w Puchłach
Cerkiew w Puchłach

Cerkiew w Puchłach w Krainie Otwartych Okiennic

Cerkiew w Puchłach stoi pomiędzy cerkwią w Pawłach a cerkwią w Narwi, na kulturowym szlaku Kraina Otwartych Okiennic. W samych Puchłach cerkiew stoi przy końcu wsi, a jadąc do niej można podziwiać piękną, starą, drewnianą zabudowę, nawiązującą do tradycji rosyjskich, z okiennicami i zdobieniami.

Zalety
 • Piękna architektura
 • Zadbany zabytek
 • Żywy kult
Wady
 • Gdy byliśmy w Puchłach, cerkiew była zamknięta i nie mogliśmy zobaczyć wnętrza

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

 • poniedziałek: 09:00–16:00
 • wtorek: 09:00–16:00
 • środa: 09:00–16:00
 • czwartek: 09:00–16:00
 • piątek: 09:00–16:00
 • sobota: 09:00–16:00
 • niedziela: 09:00–16:00

Adres

Cerkiew Opieki Matki Bożej
Puchły 49, Puchły
tel. 85/ 681-55-27
https://www.facebook.com/puchly/

GPS: 52°54'47N, 23°24'4E

Podlasie noclegi

Podlasie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Podlasie
Perełka
drewniane cerkwie udostępnione
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Cerkiew w Puchłach to jedna z najładniejszych albo i najładniejsza cerkiew w Polsce. Bardzo ładnie malowana, w kilku kolorach, a do tego z ciekawą bryłą architektoniczną. To prawosławne sanktuarium podlaskie.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023