Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Cerkiew Opieki Matki Bożej
Puchły 49, Puchły
tel. 85/ 681-55-27
https://www.facebook.com/puchly/

52°54'47" N, 23°24'4" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
 • poniedziałek: 09:00–16:00
 • wtorek: 09:00–16:00
 • środa: 09:00–16:00
 • czwartek: 09:00–16:00
 • piątek: 09:00–16:00
 • sobota: 09:00–16:00
 • niedziela: 09:00–16:00

Cerkiew Sanktuarium

Prawosławna cerkiew Opieki Matki Bożej w Puchłach na Podlasiu to przepiękna, drewniana cerkiew parafialna. Jest ona dla miejscowej ludności wyjątkowa i bardzo ważna, bowiem cerkiew w Puchłach to prawosławne Sanktuarium - ważny ośrodek kultu maryjnego. A dla mnie osobiście to najładniejsza drewniana cerkiew, jaką widziałam w Polsce, choć na pewno nie jedyna, bo zarówno na Podlasiu, jak i Podkarpaciu sporo jest urokliwych, drewnianych cerkwi. Głównie te na Podlasiu świecą blaskiem, choć są skromne, to bardzo pięknie utrzymane i ślicznie pomalowane żywymi kolorami. Prawosławie jest tutaj bowiem nadal żywe i mocno zakorzenione w sercach ludności i białoruskim pochodzeniu.Ikona MB Opiekuńczej

W cerkwi w Puchłach znajduje się szczególnie czczona ikona Matki Bożej Opiekuńczej. Oryginalna ikona prawdopodobnie spłonęła wraz z cerkwią w 1771 roku, obecna ikona powstała po 1781 roku. Wskazuje na to charakterystyczny, XVIII-wieczny typ ujęcia ikonograficznego.

Puchły cerkiew
Puchły cerkiew

Historia cerkwi i parafii

Parafia w Puchłach istnieje tutaj już od XV wieku, a powstała właśnie w związku z cudownym objawieniem się ikony Pokrow Bożej Matier (Opieki Matki Bożej). Obecna cerkiew powstała w latach 1913-18, w miejscu wcześniejszych świątyń prawosławnych. Jest ona założona na planie krzyża i ma konstrukcję zrębową. Do cerkwi przylega dzwonnica, a wejścia poprzedzone są gankami. Wokół cerkwi stoją kamienne krzyże z końca XIX wieku. Obecnie jest pięknie odmalowana na żywy niebieski kolor i prezentuje się wybornie. 

Cerkiew w Puchłach położenie

Cerkiew w Puchłach stoi pomiędzy cerkwią w Pawłach a cerkwią w Narwi, na kulturowym szlaku Kraina Otwartych Okiennic. W samych Puchłach cerkiew stoi przy końcu wsi, a jadąc do niej można podziwiać piękną, starą, drewnianą zabudowę, nawiązującą do tradycji rosyjskich, z okiennicami i zdobieniami.

Cerkiew w Puchłach
Cerkiew w Puchłach


Zalety
 • Piękna architektura
 • Zadbany zabytek
 • Żywy kult
Wady
 • Gdy byliśmy w Puchłach, cerkiew była zamknięta i nie mogliśmy zobaczyć wnętrza
Cerkiew w Puchłach

Podlasie noclegi

Podlasie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136465 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Zdobyte wyróżnienia

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020