Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Skit w Odrynkach

Aktualizacja: 2023-12-21
Skit Odrynki
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Skit w Odrynkach. Jedyna prawosławna pustelnia w Polsce!

Skit w Odrynkach na Podlasiu to jedyna prawosławna budowla tego typu w Polsce! Ale co oznacza słowo skit? Skit to nic innego, jak odosobniona pustelnia dla mnichów. Takich, którzy pragną prowadzić surowsze życie i opuszczają monaster, czyli klasztor. Przenoszą się do skitu, zwykle założonym na odludziu, by żyć w zgodzie z naturą, głównie opierając się na swojej pracy. 

Polecam Ci gorąco to miejsce, niezależnie od tego, jaka jest Twoja religia. To naprawdę magiczny zakątek Podlasia, który przenosi do zupełnie innego świata. Zobaczysz tu niecodzienne warunki życia, nacieszysz się przyrodą, a ponadto skosztujesz ciekawej herbaty ziołowej. Różne ziołowe mieszanki możesz też zakupić na miejscu.

Odrynki
Odrynki

Skit Św. Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich w Odrynkach powstał w 2009 roku. Podlega monasterowi Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu. Faktycznie życie tutaj prowadzi się surowe, oparte głównie na modlitwie i postnym jedzeniu. Wygody życia z XXI wieku tu nie dotarły.

cerkiew odrynki
cerkiew odrynki

Skit w Odrynkach znajduje się na obrzeżach wsi, w uroczysku Kudak. W 2013 roku na terenie skitu konsekrowano nową, drewnianą cerkiew Opieki Matki Bożej. Jest malutka i urocza, a jej wyposażenie - ikonostas, ołtarz i inne elementy, powstają w pracowni Braci Amanatidis w Salonikach.

Odrynki
Odrynki

Obecny skit w Odrynkach nawiązuje do historycznego monasteru Wniebowstąpienia Pańskiego, jaki powstał tu, w Puszczy Błudowskiej, nad rzeką Narew, w XVI wieku. W pobliżu zobaczyć też warto piękną cerkiew w Narwi.

Pustelnia znajduje się we wschodniej części Podlasia, jeszcze nieco na wschód od Krainy Otwartych Okiennic, która obejmuje wsi: Trześcianka, Puchły i Soce, słynące z pięknych cerkwi.

Informacje praktyczne

Skit Św. Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich
Kudak 1, Odrynki
www.skit.odrynki.pl

Noclegi w Narwi

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Skit Odrynki
Skit Odrynki
Skit w Odrynkach
Skit w Odrynkach
Cerkiew w Odrynkach
cerkiew w Odrynkach
Odrynki
(4.4 głosów: 9)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 9)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024