Skit Odrynki, Anna Piernikarczyk

Skit w Odrynkach na Podlasiu to jedyna prawosławna budowla tego typu w Polsce! Ale co oznacza słowo skit? Jest to odosobniona budowla - pustelnia dla mnichów, którzy pragną prowadzić surowsze życie i opuszczają monaster czyli klasztor przenosząc się do skitu właśnie czyli do pustelni.Skit Św. Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich w Odrynkach powstał w 2009 roku, a podlega monasterowi Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu. Faktycznie życie tutaj prowadzi się surowe, oparte głównie na modlitwie i postnym jedzeniu. Wygody życia z XXI wieku tu nie dotarły.

Odrynki

Skit w Odrynkach znajduje się na obrzeżach wsi, w uroczysku Kudak. Całkiem niedawno, bo w 2013 roku na terenie skitu konsekrowano nową drewnianą cerkiew Opieki Matki Bożej. Jej wyposażenie - ikonostas, ołtarz i inne elementy, powstają w pracowni Braci Amanatidis w Salonikach.

Obecny skit nawiązuje do historycznego monasteru Wniebowstąpienia Pańskiego, jaki powstał tu, w Puszczy Błudowskiej, nad rzeką Narew w XVI wieku.

W pobliżu zobaczyć też warto piękną cerkiew w Narwi.

Skit Św. Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich
Kudak 1, Odrynki
tel. 784-406-094
www.skit.odrynki.pl

Skit w Odrynkach

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

52°55'60" N, 23°37'5" E
Podlaskie
2015-09-17
2020-01-28 13:46

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą