Kościół Wniebowzięcia NMP w Narwi

52°54'55" N
23°31'14" E
Podlaskie
2015-09-17 09:46:19
m npm
Ważna
Zdjęcia (10)

Kościół Wniebowzięcia NMP i Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Narwi to perełka architektury drewnianej na Podlasiu i jeden z najcenniejszych zabytków w regionie!Historia parafii

Parafia rzymskokatolicka w Narwi istnieje od 1528 roku, kiedy to król Zygmunt Stary wraz z małżonką królową Boną ufundowali pierwszy kościół. Do czasów obecnych z pierwotnego kościoła przetrwały tylko dwa obrazy malowane na desce - z XVI oraz XVII wieku.

Obecny piękny drewniany kościół w Narwi wymalowany na brązowo powstał w latach 1738-48. We wnętrzu zachowało się cenne, unikalne wyposażenie barokowe. Jako ciekawostkę można potraktować niecodzienne ławy, z których wysuwają się z boku dodatkowe niewielkie ławeczki - unikatowe rozwiązanie. To niezwykle urokliwe miejsce, a w pobliżu można też odwiedzić ciekawą cerkiew w Narwi. Niedaleko w Odrynkach znajduje się natomiast jedyny w Polsce skit czyli prawosławna pustelnia. Ta część Podlasia obfituje w piękną drewnianą zabudowę, objętą ciekawym kulturowym szlakiem Kraina Otwartych Okiennic.

Kościół Wniebowzięcia NMP i Św. Stanisława Biskupa Męczennika
ul. Kościelna 1, Narew

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: