Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Serce Podlasia

Kraina Otwartych Okiennic - cudny szlak kulturowy PodlasiaZapraszam Was dzisiaj do magicznej Krainy Otwartych Okiennic na Podlasiu, położonej w samym jego sercu. To bardzo interesujący szlak kulturowy prowadzący poprzez trzy unikatowe pod względem architektonicznym wioski: Soce, Trześciankę i Puchły. Miejscowości te leżą w dolinie Narwi. Kraina Otwartych Okiennic wzbudza zachwyt we wrażliwych duszach, jeśli lubisz drewnianą, tradycyjną zabudowę i etniczne elementy, z pewnością będziesz usatysfakcjonowany tą częścią Podlasia.

Cerkiew Puchły
Cerkiew Puchły


Okiennice i ornamenty

Jak wskazuje sama nazwa krainy, na szlaku tym można spotkać urokliwe drewniane domy z okiennicami. Ale nie tylko o okiennice tu chodzi. Domy są bogato dekorowane, a okiennice i czasem całe elewacje malowane są na intensywne kolory, przyciągając tym samym uwagę turystów. Zobaczysz tu nietypowe zdobienia snycerskie, na narożnikach, pod oknami i w innych elementach fasady. Również wokół domów odnaleźć można nietypowe już elementy, jak żurawie przy studniach, stare stodoły, czasem się chwiejące wręcz czy stare narzędzia rolnicze.

To przepiękny zakątek Polski, z ornamentyką typową dla tego regionu, która nawiązuje mocno do rosyjskiego budownictwa ludowego. Nie spotkasz takiej cudnej zabudowy nigdzie indziej w Polsce! Tak więc zachęcam do odwiedzenia tego niesamowitego miejsca, tym bardziej, że mieszkają tu sami starsi ludzie, bo młodzi wyjechali do miasta i nie wiadomo, jak długo jeszcze będzie można podziwiać te cuda.

Kraina Otwartych Okiennic- Soce
Kraina Otwartych Okiennic - Soce
Kraina Otwartych Okiennic - Trześcianka cerkiew

Kraina Otwartych Okiennic - cerkwie

Prawosławna głównie ludność na tym terenie jest białoruskiego pochodzenia i nadal kultywuje swój folklor, widoczny nie tylko w zabudowie, obrzędowości, ale i w gwarze. Dlatego też na szlaku Kraina Otwartych Okiennic znajdują się zabytkowe cerkwie prawosławne - w Socach, w Trześciance oraz w Puchłach. Również i one wymalowane są na piękne, żywe barwy. Pochodzą one z XIX i początku XX wieku. Cerkiew w Puchłach to nie tylko jeden z najpiękniejszych obiektów sakralnych w dolinie Narwi, ale w całej Polsce. Nigdzie indziej nie spotkałam tak ślicznych, a przy tym bardzo zadbanych cerkwi. Stoją one na Podkarpaciu również w dużej ilości, ale są zwykle zaniedbane, a na Podlasiu żyją i widać, jak bardzo się o nie dba.

Kraina Otwartych Okiennic- Soce
Kraina Otwartych Okiennic- Soce

Zachować krajobraz kulturowy

Kraina Otwartych Okiennic jako wytyczony szlak powstała po to, by zachować krajobraz kulturowy doliny rzeki Narew i by pokazać go szerszemu gronu, bo miejsce nie jest zbyt popularne wśród turystów i mogłoby zostać całkowicie zapomniane. A to naprawdę cudowny zakątek, który warto ocalić od zapomnienia! Dlatego gorąco polecam przemierzyć ten Szlak będąc na Podlasiu, a nawet może stać się on celem podróży samym w sobie. To taki żywy skansen, jeszcze żywy!

Cudne Wojszki

Już poza Krainą Otwartych Okiennic, ale zdecydowanie w nawiązaniu do tej zabudowy, zachęcam odwiedzić wieś Wojszki, gdzie od ponad 60 już lat Pan Aleksy Ryżyński wykonuje drewniane ornamenty na drewnianych domach. Tym sposobem już od czasów wojny Wojszki stały się najładniejszą wioską w dolinie Narwi. Ornamenty wykonywane są z drewna, a później zwykle malowane na biało. Mają różne kształty, toteż każdy dom jest nieco inny. Koniecznie trzeba to zobaczyć na własne oczy!

Kraina Otwartych Okiennic- Trześcianka
Kraina Otwartych Okiennic- Trześcianka

Zabytki w Krainie Otwartych Okiennic

- Cerkiew Opieki Matki Bożej w miejscowości Puchły - drewniana, kolorowa cerkiew z 1913 roku, zasłynęła w okolicy licznymi uzdrowieniami dzięki cudownej ikonie Matki Boskiej Opiekuńczej, wnętrza można zwiedzać po uzgodnieniu telefonicznym: 85/ 681-55-27

- Domy w miejscowości Puchły - drewniana zabudowa z ornamentami, typowa dla tej części Podlasia

Kraina Otwartych Okiennic- Soce
Kraina Otwartych Okiennic - Soce
Kraina Otwartych Okiennic- Soce

- Cerkiew Św. Michała Archanioła w Trześciance - niewielka, ale bardzo urokliwa drewniana cerkiew prawosławna z 1864 roku

- Domy w Trześciance

Kraina Otwartych Okiennic- Trześcianka
Kraina Otwartych Okiennic- Trześcianka

- Kaplica prawosławna Proroka Eliasza w miejscowości Soce - mała kaplica z przełomu XIX i XX wieku, będąca filią parafii w Puchłach

- Domy z okiennicami w Socach - zabudowa nawiązująca do tradycji rosyjskich, jak i w okolicznych miejscowościach, bowiem mieszka tu nadal ludność białoruska

- Kraina Otwartych Okiennic
- Kraina Otwartych Okiennic

- Krzyże w Socach - na drogach wyjazdowych ze wsi Soce stoją stare drewniane krzyże wotywne, z którymi wiąże się legenda

Krzyże w Socach - legenda

Miejscowa legenda głosi, że mieszkańcy wsi Soce ustawili krzyże wotywne wokół swej wioski, aby ochronić się przed epidemią, która dziesiątkowała okoliczną ludność. Bardzo szybko mężczyźni z wioski ustawili krzyże na każdym końcu wsi, a i kobiety nie pozostały bezradne. Nicią uprzędzoną własnymi rękami połączyły krucyfiksy i tym sposobem dobrze uchroniły całą wieś od zarazy. Epidemia szybko w tym miejscu ustała, a krzyże stoją do dziś, jako pamiątka tych wydarzeń.

- Soce - domy
Kraina Otwartych Okiennic- Trześcianka
Soce
Zalety
  • Piękna architektura
  • Miejsce bogate kulturowo
  • Cisza i spokój
  • Brak komercji
Wady
  • Dość słaba infrastruktura turystyczna, co zarazem jest wadą dla jednych, zaletą dla innych 🙂
Soce Kraina Otwartych Okiennic - Soce Kraina Otwartych Okiennic Kraina Otwartych Okiennic Kraina Otwartych Okiennic Kraina Otwartych Okiennic - Trześcianka cerkiew Narew cerkiew

Białystok noclegi

Białystok to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126100 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

raffikk Domator 14 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-07-14 na
kolorowa zabudowa i ilość tych domków coś innego...ciekawe
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020