W Białymstoku zobaczyć można kilka cerkwi, a jedną z piękniejszych jest zabytkowa cerkiew katedralna nosząca wezwanie Św. Mikołaja Cudotwórcy, stojąca niedaleko Rynku. Zbudowano ją w latach 1843-46, w miejscu starszej drewnianej świątyni, przemianowanej w 1839 roku na cerkiew prawosławną.
Wystrój cerkwi
Cerkiew Św. Mikołaja reprezentuje styl klasycyzmu rosyjskiego, a powstała na planie krzyża greckiego. Wnętrze świątyni nawiązuje do stylu bizantyjskiego, o czym świadczy m.in. bogata polichromia wzorowana na polichromii soboru kijowskiego. Zniszczone freski zastąpiono nowymi, ale w prezbiterium zachowano oryginalną polichromię przedstawiającą Zmartwychwstałego Chrystusa.
Cerkiew kryje szczególnie czczone ikony - Św. Mikołaja, Matki Boskiej Białostockiej, Opieki (Pokrowa) Najświętszej Marii, krzyż poświęcony u Grobu Pańskiego w Jerozolimie oraz relikwie Św. Męczennika Gabriela - patrona dzieci i młodzieży.
Cerkiew Św. Mikołaja w Białymstoku do 1950 roku służyła jako kościół parafialny, ale gdy utworzono diecezję, cerkiew podniesiono do rangi katedry. Do parafii należy też jedna z najstarszych świątyń w mieście - cerkiew Św. Marii Magdaleny z XVIII wieku, stojąca niedaleko w Parku Centralnym, koło Opery.
Cerkiew Św. Mikołaja Cudotwórcy
ulica Lipowa 15, Białystok
Białystok noclegi
Białystok to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!