Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Pentowo - Europejska Wieś Bociania

Pentowo - Europejska Wieś Bociania

Europejska Wieś Bociania znajduje się na Podlasiu, przy zabytkowym Dworku Pentowo, w miejscowości Kolonia Kaczorowo, w pobliżu Tykocina.Ten czarujący zakątek wraz z miastem Tykocin nosi tytuł Europejskiej Wsi Bocianiej, który otrzymał w 2001 roku z rąk niemieckiej fundacji Euronatur. Ten tytuł nosi zawszem tylko jedno miejsce w kraju, tym większe jest to wyróżnienie. Pentowo otrzymało ten tytuł jako siódme takie miejsce w Europie, obecnie podobnych obiektów jest już 14.

Pentowo na Podlasiu
Pentowo na Podlasiu


Początki bocianów

Historia bocianów w Pentowie zaczęła się od huraganu w 1991 roku, kiedy połamanych zostało wiele drzew. Te sterczące kikuty stały się idealnym miejscem dla bocianów, które co roku na ich wierzchołkach i w konarach budowały nowe gniazda. Gdy zajeły już wszystkie okoliczne drzewa, przeniosły się na dachy budynków i słupy. Tym sposobem powstała prawdziwa wioska bocianów, dziś jest w Pentowie ponad 30 gniazd zasiedlonych przez bociany, a liczba ta ciągle rośnie. Bociany przylatują około maja i zostają do sierpnia. Gniazdo zasiedla para, która ma zwykle 1-2 młodych. Nietrudno policzyć, że latem w Pentowie jest około 100 bocianów. W miejscu uschniętych drzew stawia się sztuczne platformy dla bocianów.

Wieże obserwacyjne

Na włościach pentowskich stoją dwie wieże widokowe, z jednej można obserwować bociany w gniazdach, zaś druga pozwala podglądać bociany na żerowiskach, na rozlewiskach Narwi. Pentowo to bardzo malownicze miejsce. W zabytkowym, 100-letnim dwórku można przenocować, a dodatkowo dostępne są przejażdżki końmi i bryczkami, bowiem jest tu również historyczny folwark konny.

Pentowo - Europejska Wieś Bociania
Pentowo na Podlasiu
Podlaski Szlak Bociani Pentowo

W pobliżu warto odwiedzić Kiermusy - ostoyę żubra i tradycji szlacheckiej.Europejska Wieś Bociania - Dworek Pentowo
Kolonia Kaczorowo 39
tel. 85/ 718-16-29, 505-929-925
www.pentowo.pl

Europejska Wieś Bociania
Europejska Wieś Bociania
Pentowo - Europejska Wieś Bociania Pentowo - Europejska Wieś Bociania wieża widokowa na bociany i konie gniazdo - jest ich tu kilkadziesiąt miejscowe konie druga wieża pozwalająca podglądać żerowanie bocianów Pentowo - Europejska Wieś Bociania Pentowo - Europejska Wieś Bociania Pentowo - Europejska Wieś Bociania Pentowo - Europejska Wieś Bociania Pentowo - Europejska Wieś Bociania

Tykocin noclegi

Tykocin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1132859 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Zobacz inne zoo, akwaria i zwierzyńce
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020