Podlaski Szlak Bociani Pentowo

Pentowo - Europejska Wieś Bociania

Europejska Wieś Bociania znajduje się na Podlasiu, przy zabytkowym Dworku Pentowo, w miejscowości Kolonia Kaczorowo, w pobliżu Tykocina.Ten czarujący zakątek wraz z miastem Tykocin nosi tytuł Europejskiej Wsi Bocianiej, który otrzymał w 2001 roku z rąk niemieckiej fundacji Euronatur. Ten tytuł nosi zawszem tylko jedno miejsce w kraju, tym większe jest to wyróżnienie. Pentowo otrzymało ten tytuł jako siódme takie miejsce w Europie, obecnie podobnych obiektów jest już 14.

Pentowo - Europejska Wieś Bociania
Pentowo - Europejska Wieś Bociania

Początki bocianów

Historia bocianów w Pentowie zaczęła się od huraganu w 1991 roku, kiedy połamanych zostało wiele drzew. Te sterczące kikuty stały się idealnym miejscem dla bocianów, które co roku na ich wierzchołkach i w konarach budowały nowe gniazda. Gdy zajeły już wszystkie okoliczne drzewa, przeniosły się na dachy budynków i słupy. Tym sposobem powstała prawdziwa wioska bocianów, dziś jest w Pentowie ponad 30 gniazd zasiedlonych przez bociany, a liczba ta ciągle rośnie. Bociany przylatują około maja i zostają do sierpnia. Gniazdo zasiedla para, która ma zwykle 1-2 młodych. Nietrudno policzyć, że latem w Pentowie jest około 100 bocianów. W miejscu uschniętych drzew stawia się sztuczne platformy dla bocianów.Wieże obserwacyjne

Na włościach pentowskich stoją dwie wieże widokowe, z jednej można obserwować bociany w gniazdach, zaś druga pozwala podglądać bociany na żerowiskach, na rozlewiskach Narwi. Pentowo to bardzo malownicze miejsce. W zabytkowym, 100-letnim dwórku można przenocować, a dodatkowo dostępne są przejażdżki końmi i bryczkami, bowiem jest tu również historyczny folwark konny.

W pobliżu warto odwiedzić Kiermusy - ostoyę żubra i tradycji szlacheckiej.Europejska Wieś Bociania - Dworek Pentowo
Kolonia Kaczorowo 39
tel. 85/ 718-16-29, 505-929-925
www.pentowo.pl

Pentowo - Europejska Wieś Bociania
Pentowo - Europejska Wieś Bociania

Tykocin noclegi

Tykocin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą

Pentowo - Europejska Wieś Bociania na blogu

Europejska Wieś Bociania

W tym roku już bociana trudno spotkać w Polsce, choć nam się w weekend jeszcze udało, ale w przyszłym  roku znów licznie zawitają do nas. Warto wtedy odwiedzić Europejską Wieś Bocianią, która powstała na Podlasiu, nieopodal Tykocina, w Dworku Pentowo. To specjalne wyróżnienie europejskie, które powstaje w danym kraju tylko w jednym miejscu. Na niewielkim obszarze powstało tu kilkadziesiąt zasiedlonych …
02 wrzesień 2014 09:15
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację