Pentowo - Europejska Wieś Bociania

53°12'26" N
22°44'14" E
Podlaskie
2015-08-18 11:12:48
m npm
Normalna
Zdjęcia (14)

Europejska Wieś Bociania znajduje się na Podlasiu, przy zabytkowym Dworku Pentowo, w miejscowości Kolonia Kaczorowo, w pobliżu Tykocina.Ten czarujący zakątek wraz z miastem Tykocin nosi tytuł Europejskiej Wsi Bocianiej, który otrzymał w 2001 roku z rąk niemieckiej fundacji Euronatur. Ten tytuł nosi zawszem tylko jedno miejsce w kraju, tym większe jest to wyróżnienie. Pentowo otrzymało ten tytuł jako siódme takie miejsce w Europie, obecnie podobnych obiektów jest już 14.

Początki bocianów

Historia bocianów w Pentowie zaczęła się od huraganu w 1991 roku, kiedy połamanych zostało wiele drzew. Te sterczące kikuty stały się idealnym miejscem dla bocianów, które co roku na ich wierzchołkach i w konarach budowały nowe gniazda. Gdy zajeły już wszystkie okoliczne drzewa, przeniosły się na dachy budynków i słupy. Tym sposobem powstała prawdziwa wioska bocianów, dziś jest w Pentowie ponad 30 gniazd zasiedlonych przez bociany, a liczba ta ciągle rośnie. Bociany przylatują około maja i zostają do sierpnia. Gniazdo zasiedla para, która ma zwykle 1-2 młodych. Nietrudno policzyć, że latem w Pentowie jest około 100 bocianów. W miejscu uschniętych drzew stawia się sztuczne platformy dla bocianów.Wieże obserwacyjne

Na włościach pentowskich stoją dwie wieże widokowe, z jednej można obserwować bociany w gniazdach, zaś druga pozwala podglądać bociany na żerowiskach, na rozlewiskach Narwi. Pentowo to bardzo malownicze miejsce. W zabytkowym, 100-letnim dwórku można przenocować, a dodatkowo dostępne są przejażdżki końmi i bryczkami, bowiem jest tu również historyczny folwark konny.

W pobliżu warto odwiedzić Kiermusy - ostoyę żubra i tradycji szlacheckiej.

Europejska Wieś Bociania - Dworek Pentowo
Kolonia Kaczorowo 39
tel. 85/ 718-16-29, 505-929-925
www.pentowo.pl

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Powiązane miejsca

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: