Zobacz nasz projekt Opolskie - małe ale kwitnie
Narew

Narwiański Park Narodowy

(4.6 głosów: 40)
Oceń i napisz opinię

Narwiański Park Narodowy na Podlasiu to jeden z najmłodszych parków narodowych w Polsce, powstał w 1996 roku dla ochrony naturalnie zalewanej doliny Narwi. Obszar ten nazywany jest często "polską Amazonią" ze względu na sieć nieregularnie połączonych koryt rzecznych, które w jednym miejscu łączą się, by w innym znów się rozdzielić. Daje to niezwykle malowniczy i dziki krajobraz, jakich mało już w Polsce!Narwiański Park Narodowy
Narwiański Park Narodowy

Flora Narwiańskiego Parku Narodowego

Narwiański Park Narodowy znajduje się na zachód od Białegostoku i na południe od Tykocina. Okolice rzeki Narew mają charakter bagienny i porośnięte są głównie trzcinami i turzycami. Na obszarze Parku rośnie około 700 gatunków roślin naczyniowych. Najbardziej popularne tu rośliny to: trzcina pospolita, pałki, tatarak i turzyca, a także rzęsorka wodna czy moczarka kanadyjska. Można tu także spotkać rośliny chronione, jak grążel żółty, grzybień biały czy rosiczka okrągłolistna.

Narwiański Park Narodowy, toja1358
Narwiański Park Narodowy, toja1358

Fauna Narwiańskiego Parku Narodowego

Ze zwierząt w Narwiańskim Parku Narodowym najliczniejszą i najbardziej interesującą grupę tworzą ptaki. Naliczono, że na terenie Parku żyje ponad 200 gatunków ptactwa, w tym brodźce, rybitwy, rycki, kaczki płaskonose czy różeńce. Wśród ssaków można zaobserwować żyjące w rzece wydry i bobry, a także drobne gryzonie: ryjówki, kuny czy gronostaje. Największe zwierzęta w Parku to łosie, sarny oraz dziki.konie oczywiście :)
konie oczywiście :)

Spływy kajakowe

Chcąc zwiedzić Narwiański PN warto zdecydować się na spływ Narwią kajakiem lub łódką. Sprzęt pływający można wypożyczyć między innymi w Białymstoku, Kurowie, Łapach, Surażu i Uhowie. Narwiański Park Narodowy można też zwiedzać rowerem lub samochodem, mniej atrakcyjne są szlaki piesze.

Atrakcje Narwiańskiego Parku Narodowego

Ciekawymi atrakcjami w Narwiańskim Parku Narodowym są Zerwany Most w Kruszewie i położona nieco na południe kładka nad Narwią łącząca Śliwno i Waniewo. To bardzo ciekawe miejsca, z których podziwiać można malownicze i tajemnicze rozlewiska Narwi, niedostępne dla człowieka. Świetnie sprawdzają się też wieże obserwacyjne, zbudowane w wielu miejscowościach, m.in. w Waniewie czy Kurowie.Narew, toja1358
Narew, toja1358
Narwiański Park Narodowy
Waniewo, toja1358
Narwiański Park Narodowy
Narwiański Park Narodowy
, toja1358
Kładka nad Narwią, toja1358
Kładka w Śliwnie, toja1358
Wieża obserwacyjna, toja1358
Kładka nad Narwią, toja1358

Adres

Narwiański Park Narodowy
Kurowo 10, Kobylin Borzymy
tel. 85/ 718-14-17
www.npn.pl
Bilety:  jednodniowe normalny 5 zł, ulgowy 2,50 zł

GPS: 53°4'37N, 22°49'8E

Tykocin noclegi

Tykocin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
53°4'37N, 22°49'8E
19 sierpień 2015
13 kwiecień 2021
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Karolina
04 wrzesień 2016 16:39

Fantastyczne miejsce warte zobaczenia: baszta widokowa przy dworku, dworek, wieża widokowa nad rozlewiskami, kilkukilometrowa ścieżka z pomostami nad rozlewiskami z tablicami edukacyjnymi oraz miejscami by odpocząć. Brak odgłosów cywilizacji, zieleń, przyroda i tylko śpiew ptaków, odgłosy żab oraz owadów.

Karolina Snowarska
10 czerwiec 2016 18:58

Fantastyczne miejsce warte zobaczenia: baszta widokowa przy dworku, dworek, wieża widokowa nad rozlewiskami, kilkukilometrowa ścieżka z pomostami nad rozlewiskami z tablicami edukacyjnymi oraz miejscami by odpocząć. Brak odgłosów cywilizacji, zieleń, przyroda i tylko śpiew ptaków, odgłosy żab oraz owadów.

Narwiański Park Narodowy na blogu

Narwiański Park Narodowy

Polecamy na wakacyjne ostatnie dni Narwiański Park Narodowy, a w nim bardzo ciekawą kładkę Waniewo Śliwno, dzięki której poznasz rozlewiska i meandry Narwi, z jej mieszkańcami. Przy kładce powstały dwie wieże obserwacyjne. Kładkę odwiedzić też można w pobliskim Kurowie, warto też wybrać się tutaj na spływ kajakowy, to również fantastyczny sposób na poznanie Narwiańskiego Parku Narodowego …
24 sierpień 2015 13:29

Narwiański Park Narodowy

Narwiański Park Narodowy to niezwykle malowniczy i tajemniczy obszar, a jednak bardzo fajnie zagospodarowany dla turystów. Chcąc poznać rozlewiska Narwi najlepiej udać się do Waniewa lub pobliskiego Śliwna. Obie miejscowości łączy drewniana kładka rzucona ponad mokradłami i rzeką Narew. Co ciekawe, trasy nie pokonuje się tylko kładką, ale również tratwami, które porusza się siłą własnych mięśni, na …
18 grudzień 2014 11:49
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację