Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy

(4.8 głosów: 129)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Słowiński Park Narodowy - Unesco

Słowiński Park Narodowy to przepiękny obszar objęty ochroną, leżący na Pomorzu, w północnej części Niziny Gardnieńsko-Łebskiej, niedaleko popularnej Łeby. Na obszarze Parku utworzono 15 rezerwatów, a w 1977 roku Słowiński Park Narodowy został włączony przez Unesco do sieci Światowych Rezerwatów Biosfery. Muszę przyznać, że Słowiński Park Narodowy zdecydowanie jest tego wart, to miejsce zachwyca, a ruchome wydmy tworzą fantastyczny krajobraz!

Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy

W Parku jak na pustyni

Koniecznie odwiedź Słowiński Park Narodowy, bo jest unikatowy w całej Polsce, poczujesz się tutaj jak na pustyni, wśród rozległych, jasnych piasków, które są w ciągłym ruchu. Wiatr smaga po twarzy, wciska piasek w oczy i nos, niemal jak podczas burzy piaskowej, przynajmniej tak sobie ją tutaj można wyobrazić 🙂 Przejście po ruchomych wydmach w Łebie, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego było dla nas niecodzienną przygodą i wielką frajdą, nie tylko dla nas, ale i dla naszych córek! To wyjątkowa atrakcja w skali całej Polski!Ruchome wydmy

Głównymi atrakcjami Słowińskiego Parku Narodowego są liczne malownicze jeziora przybrzeżne, rozległe obszary torfowisk, a nade wszystko ruchome wydmy nadmorskie, które są najbardziej charakterystycznym, a przy tym zmiennym elementem tego krajobrazu.

Na odcinku długości 5 km, nieco na zachód od Łeby, pomiędzy Jeziorem Łebsko a morzem, obserwować można najrozleglejsze na polskim wybrzeżu, a zarazem najwyższe wydmy ruchome zwane "Białymi Górami". Wydmy te przemieszczają się w kierunku wschodnim, około 2-10 metrów na rok. Zimą ten proces się nasila.

Oprócz wydm w Parku oglądać można zjawisko również związane z piaskiem, ale polegające nie na nawiewaniu piasku i tworzeniu wzniesień, a wywiewaniu piasku i tworzenie się obniżeń. Przez Słowiński Park Narodowy wiedzie czerwono znakowany Szlak Nadmorski.

Słowiński Park Narodowy - Szlak Nadmorski, toja1358
Słowiński Park Narodowy - Szlak Nadmorski, toja1358

Jeziora i rzeki

Na terenie Słowińskiego Parku Narodowego liczne są ekosystemy wodne. Największe jeziora to Łebsko (7140 ha) i Gardno (2400 ha), są to słynne w Polsce jeziora przybrzeżne, a główne rzeki to: Łeba, Łupawa i Pustynka. Ponadto występują tu kanały melioracyjne oraz śródleśne akweny Dołgie Wielkie i Dołgie Małe.Najpiękniejsze parki narodowe w Polsce - zobacz nasz ranking!

widok z wieży na pomost, toja1358
widok z wieży na pomost, toja1358

Muzeum Wsi Słowińskiej

Najcenniejsze fragmenty Słowińskiego Parku Narodowego objęto ochroną ścisłą. Z kolei najbardziej niedostępne, podmokłe obszary wzdłuż jezior Gardno i Łebsko stały się ostoją kultury Słowińców, stąd w miejscowości Kluki, najdłużej zasiedlonej przez rdzenną ludność tego regionu, utworzono skansen - Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Warto też odbyć wycieczkę do Muzeum Wyrzutnia Rakiet nad Jeziorem Łebsko.

Okoliczne wzniesienia morenowe

Pod względem rzeźby terenu, nizinny obszar Słowińskiego Parku Narodowego odróżnia się wyraźnie od sąsiednich regionów, w krajobrazie których dominują liczne wzniesienia morenowe poprzecinane dolinami rzek. Siedziba Dyrekcji Parku mieści się w Smołdzinie, u podnóża wzniesienia Rowokół (115 m n.p.m.).

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Codziennie: całą dobę
Bilety: normalny 7 zł, ulgowy 3,50 zł
Parking: kilka płatnych parkingów, od 2-7 zł/h

Adres

Słowiński Park Narodowy - Dyrekcja
ul. Bohaterów Warszawy 1A, Smołdzino
tel. 59/ 811-72-04
http://slowinskipn.pl

GPS: 54°43'40N, 17°15'46E

Łeba noclegi

Łeba to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Słowiński Park Narodowy - droga na wydmę
Wydma Łącka
Wydma Łącka
Słowiński Park Narodowy, toja1358
, toja1358
, toja1358
Łebsko - widok z wieży, toja1358
wieża widokowa w Rąbce, toja1358
Ruchome wydmy koło Łeby, toja1358
Ruchome wydmy, toja1358
Słowiński Park Narodowy, toja1358
przystań przy wyrzutni, toja1358
Słowiński Park Narodowy, toja1358
, toja1358
stary cmentarz ewangelicki w Rąbce, toja1358
, toja1358
przystań przy wyrzutni, toja1358
Słowiński Park Narodowy na Pomorzu, toja1358
Słowiński Park Narodowy - Łeba, toja1358
Kaszuby Łeba
Perełka
czynne cały rok dla rodziny wstęp płatny parki narodowe tanio osobliwości przyrodnicze
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

OTTO
Bradzo fajny drzewostan, no i wydmy też, choć widać je tylko z daleka
Anna Piernikarczyk
Słowiński Park Narodowy to dla mnie jeden z hitów turystycznych Polski, tych najlepszych 🙂 Myślę, że każdy Polak powinien tu być przynajmniej raz w życiu 🙂
Karolina

Piękne miejsce - cisza i spokój. Przy odrobinie szczęścia spotkamy tu i dzikie zwierzęta

Marta

Miejsce cudowne , ukazujace siłę natury, po prostu przepięknie.

Od Rąbki można dojechać melexem, rowerem lub pieszo.  Moim zdaniem jednak wyprawa melexem jest stanowczo za droga. Przejazd tam i z powrotem (odległość 12 km) dla rodziny 3 osobowej kosztuje 75 zł,  wypożyczajac rower trzeba wziąć również pod uwagę że na miejscu trzeba będzie zapłacić za stojak rowerowy.

Karolina Snowarska

Przy dobrej pogodzie wspaniałe miejsce do odwiedzenia. Wysokie wydmy, dobrze zorganizowane trasy, możliwość wypożyczenia rowerów lub jazda meleksem. Jedynym minusem mogą być tłumy odwiedzających ale to wynik dobrej organizacji na miejscu. Po dotarciu na plażę z wydm, można znaleźć spokojne miejsce. Koszt przejazdu meleksem to 15 PLN od osoby dorosłej.

Wojciech Soroka

Tutaj trzeba koniecznie być. Niesamowita siła natury sprawia, ze ciągle krajobraz nadmorski ulega zmianie, podlega ruchowi... A jeśli nawet ktoś z Was drodzy forumowicze już tam był, to nic nie stoi na przeszkodzie pojawić się tam kolejny raz, bo widoku, który ostatnio tam zastaliscie, już nie ma...

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022