Słowiński Park Narodowy - Dyrekcja
ul. Bohaterów Warszawy 1A, Smołdzino
tel. 59/ 811-72-04
http://slowinskipn.pl

54°45'44" N, 17°30'32" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • Codziennie: całą dobę
  • Bilety: normalny 7 zł, ulgowy 3,50 zł
    Parking: kilka płatnych parkingów, od 2-7 zł/h

Słowiński PN w Unesco

Słowiński Park Narodowy to przepiękny obszar objęty ochroną, leżący na Pomorzu, w północnej części Niziny Gardnieńsko-Łebskiej, niedaleko popularnej Łeby. Na obszarze Parku utworzono 15 rezerwatów, a w 1977 roku Słowiński Park Narodowy został włączony przez Unesco do sieci Światowych Rezerwatów Biosfery. Muszę przyznać, że Słowiński Park Narodowy zdecydowanie jest tego wart, to miejsce zachwyca!Jak na pustyni

Koniecznie odwiedź Słowiński Park Narodowy, bo jest unikatowy w całej Polsce, poczujesz się tutaj jak na pustyni, wśród rozległych, jasnych piasków, które są w ciągłym ruchu. Wiatr smaga po twarzy, wciska piasek w oczy i nos, niemal jak podczas burzy piaskowej, przynajmniej tak sobie ją tutaj można wyobrazić 🙂 Przejście po ruchomych wydmach w Łebie, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego na pewno stanie się niecodzienną przygodą i wielką frajdą, nie tylko dla Ciebie, ale i dla dzieciaków!

Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy

Wzniesienia morenowe

Pod względem rzeźby terenu, nizinny obszar Słowińskiego Parku Narodowego odróżnia się wyraźnie od sąsiednich regionów, w krajobrazie których dominują liczne wzniesienia morenowe poprzecinane dolinami rzek. Siedziba Dyrekcji Parku mieści się w Smołdzinie, u podnóża wzniesienia Rowokół (115 m n.p.m.).

Ruchome wydmy

Głównymi atrakcjami Słowińskiego Parku Narodowego są liczne malownicze jeziora przybrzeżne, rozległe obszary torfowisk, a nade wszystko ruchome wydmy nadmorskie, które są najbardziej charakterystycznym, a przy tym zmiennym elementem tego krajobrazu.Na odcinku długości 5 km, nieco na zachód od Łeby, pomiędzy Jeziorem Łebsko a morzem, obserwować można najrozleglejsze na polskim wybrzeżu, a zarazem najwyższe wydmy ruchome zwane "Białymi Górami". Wydmy te przemieszczają się w kierunku wschodnim, około 2-10 metrów na rok. Zimą ten proces się nasila.

Oprócz wydm w Parku oglądać można zjawisko również związane z piaskiem, ale polegające nie na nawiewaniu piasku i tworzeniu wzniesień, a wywiewaniu piasku i tworzenie się obniżeń. Przez Słowiński Park Narodowy wiedzie czerwono znakowany Szlak Nadmorski.

Słowiński Park Narodowy - droga na wydmę
Słowiński Park Narodowy - droga na wydmę


Jeziora i rzeki

Na terenie Słowińskiego Parku Narodowego liczne są ekosystemy wodne. Największe jeziora to Łebsko (7140 ha) i Gardno (2400 ha), są to słynne w Polsce jeziora przybrzeżne, a główne rzeki to: Łeba, Łupawa i Pustynka. Ponadto występują tu kanały melioracyjne oraz śródleśne akweny Dołgie Wielkie i Dołgie Małe.

Muzeum Wsi Słowińskiej

Najcenniejsze fragmenty Słowińskiego Parku Narodowego objęto ochroną ścisłą. Z kolei najbardziej niedostępne, podmokłe obszary wzdłuż jezior Gardno i Łebsko stały się ostoją kultury Słowińców, stąd w miejscowości Kluki, najdłużej zasiedlonej przez rdzenną ludność tego regionu, utworzono skansen - Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Warto też odbyć wycieczkę do Muzeum Wyrzutnia Rakiet nad Jeziorem Łebsko.

Wydma Łącka
Wydma Łącka
Wydma Łącka Słowiński Park Narodowy Słowiński Park Narodowy - Szlak Nadmorski Łebsko - widok z wieży wieża widokowa w Rąbce Ruchome wydmy koło Łeby Ruchome wydmy Słowiński Park Narodowy widok z wieży na pomost przystań przy wyrzutni Słowiński Park Narodowy stary cmentarz ewangelicki w Rąbce przystań przy wyrzutni Słowiński Park Narodowy na Pomorzu Słowiński Park Narodowy - Łeba

Łeba noclegi

Łeba to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1144872 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Zdobyte wyróżnienia

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1144872 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-06-19 na
Słowiński Park Narodowy to dla mnie jeden z hitów turystycznych Polski, tych najlepszych :) Myślę, że każdy Polak powinien tu być przynajmniej raz w życiu :)
Avatar użytkownika
Karolina Zapaleniec 404 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-09-04 na

Piękne miejsce - cisza i spokój. Przy odrobinie szczęścia spotkamy tu i dzikie zwierzęta

Marta Zapaleniec 626 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-08-17 na

Miejsce cudowne , ukazujace siłę natury, po prostu przepięknie.

Od Rąbki można dojechać melexem, rowerem lub pieszo.  Moim zdaniem jednak wyprawa melexem jest stanowczo za droga. Przejazd tam i z powrotem (odległość 12 km) dla rodziny 3 osobowej kosztuje 75 zł,  wypożyczajac rower trzeba wziąć również pod uwagę że na miejscu trzeba będzie zapłacić za stojak rowerowy.

Avatar użytkownika
Karolina Snowarska Uzależniony od podróży 1524 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-06-10 na

Przy dobrej pogodzie wspaniałe miejsce do odwiedzenia. Wysokie wydmy, dobrze zorganizowane trasy, możliwość wypożyczenia rowerów lub jazda meleksem. Jedynym minusem mogą być tłumy odwiedzających ale to wynik dobrej organizacji na miejscu. Po dotarciu na plażę z wydm, można znaleźć spokojne miejsce. Koszt przejazdu meleksem to 15 PLN od osoby dorosłej.

Avatar użytkownika
Wojciech Soroka Krajtroter 2014 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2010-02-06 na

Tutaj trzeba koniecznie być. Niesamowita siła natury sprawia, ze ciągle krajobraz nadmorski ulega zmianie, podlega ruchowi... A jeśli nawet ktoś z Was drodzy forumowicze już tam był, to nic nie stoi na przeszkodzie pojawić się tam kolejny raz, bo widoku, który ostatnio tam zastaliscie, już nie ma...

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021