Słowiński Park Narodowy - Dyrekcja
ul. Bohaterów Warszawy 1A, Smołdzino
tel. 59/ 811-72-04
http://slowinskipn.pl
Słowiński Park Narodowy to przepiękny obszar objęty ochroną, leżący na Pomorzu, w północnej części Niziny Gardnieńsko-Łebskiej, niedaleko popularnej Łeby. Na obszarze Parku utworzono 15 rezerwatów, a w 1977 roku Słowiński Park Narodowy został włączony przez Unesco do sieci Światowych Rezerwatów Biosfery. Muszę przyznać, że Słowiński Park Narodowy zdecydowanie jest tego wart, to miejsce zachwyca!
Koniecznie odwiedź Słowiński Park Narodowy, bo jest unikatowy w całej Polsce, poczujesz się tutaj jak na pustyni, wśród rozległych, jasnych piasków, które są w ciągłym ruchu. Wiatr smaga po twarzy, wciska piasek w oczy i nos, niemal jak podczas burzy piaskowej, przynajmniej tak sobie ją tutaj można wyobrazić 🙂 Przejście po ruchomych wydmach w Łebie, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego na pewno stanie się niecodzienną przygodą i wielką frajdą, nie tylko dla Ciebie, ale i dla dzieciaków!
Pod względem rzeźby terenu, nizinny obszar Słowińskiego Parku Narodowego odróżnia się wyraźnie od sąsiednich regionów, w krajobrazie których dominują liczne wzniesienia morenowe poprzecinane dolinami rzek. Siedziba Dyrekcji Parku mieści się w Smołdzinie, u podnóża wzniesienia Rowokół (115 m n.p.m.).
Głównymi atrakcjami Słowińskiego Parku Narodowego są liczne malownicze jeziora przybrzeżne, rozległe obszary torfowisk, a nade wszystko ruchome wydmy nadmorskie, które są najbardziej charakterystycznym, a przy tym zmiennym elementem tego krajobrazu.
Na odcinku długości 5 km, nieco na zachód od Łeby, pomiędzy Jeziorem Łebsko a morzem, obserwować można najrozleglejsze na polskim wybrzeżu, a zarazem najwyższe wydmy ruchome zwane "Białymi Górami". Wydmy te przemieszczają się w kierunku wschodnim, około 2-10 metrów na rok. Zimą ten proces się nasila.
Oprócz wydm w Parku oglądać można zjawisko również związane z piaskiem, ale polegające nie na nawiewaniu piasku i tworzeniu wzniesień, a wywiewaniu piasku i tworzenie się obniżeń. Przez Słowiński Park Narodowy wiedzie czerwono znakowany Szlak Nadmorski.
Na terenie Słowińskiego Parku Narodowego liczne są ekosystemy wodne. Największe jeziora to Łebsko (7140 ha) i Gardno (2400 ha), są to słynne w Polsce jeziora przybrzeżne, a główne rzeki to: Łeba, Łupawa i Pustynka. Ponadto występują tu kanały melioracyjne oraz śródleśne akweny Dołgie Wielkie i Dołgie Małe.
Najcenniejsze fragmenty Słowińskiego Parku Narodowego objęto ochroną ścisłą. Z kolei najbardziej niedostępne, podmokłe obszary wzdłuż jezior Gardno i Łebsko stały się ostoją kultury Słowińców, stąd w miejscowości Kluki, najdłużej zasiedlonej przez rdzenną ludność tego regionu, utworzono skansen - Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Warto też odbyć wycieczkę do Muzeum Wyrzutnia Rakiet nad Jeziorem Łebsko.
Łeba to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Piękne miejsce - cisza i spokój. Przy odrobinie szczęścia spotkamy tu i dzikie zwierzęta
Miejsce cudowne , ukazujace siłę natury, po prostu przepięknie.
Od Rąbki można dojechać melexem, rowerem lub pieszo. Moim zdaniem jednak wyprawa melexem jest stanowczo za droga. Przejazd tam i z powrotem (odległość 12 km) dla rodziny 3 osobowej kosztuje 75 zł, wypożyczajac rower trzeba wziąć również pod uwagę że na miejscu trzeba będzie zapłacić za stojak rowerowy.
Przy dobrej pogodzie wspaniałe miejsce do odwiedzenia. Wysokie wydmy, dobrze zorganizowane trasy, możliwość wypożyczenia rowerów lub jazda meleksem. Jedynym minusem mogą być tłumy odwiedzających ale to wynik dobrej organizacji na miejscu. Po dotarciu na plażę z wydm, można znaleźć spokojne miejsce. Koszt przejazdu meleksem to 15 PLN od osoby dorosłej.
Tutaj trzeba koniecznie być. Niesamowita siła natury sprawia, ze ciągle krajobraz nadmorski ulega zmianie, podlega ruchowi... A jeśli nawet ktoś z Was drodzy forumowicze już tam był, to nic nie stoi na przeszkodzie pojawić się tam kolejny raz, bo widoku, który ostatnio tam zastaliscie, już nie ma...