Łeba. Atrakcje, które warto zobaczyć: plaża, ruchome wydmy, parki rozrywki

Aktualizacja: 2024-02-29
Łeba
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Łeba to jedna z najbardziej popularnych miejscowości wypoczynkowych na polskim wybrzeżu Bałtyku. Leży w województwie pomorskim, przy ujściu rzeki Łeby do morza, pomiędzy Jeziorami Łebsko i Sarbsko. To bardzo atrakcyjna miejscówka na lato dla turystów. Swą renomę Łeba zawdzięcza wspaniałym walorom naturalnym, mikroklimatycznym i bogatej infrastrukturze turystycznej. Przede wszystkim zaś przyciągają tutaj cudowne wydmy Słowińskiego Parku Narodowego!

Łeba jest też idealnym miejscem do uprawiania sportów, szczególnie windsurfingu oraz żeglarstwa morskiego i śródlądowego. Czeka tu również sporo atrakcji rodzinnych.

Łeba
Łeba

Atrakcje w Łebie

Miasto Żywiołów, jak nazywana jest Łeba, to miejsce wielowymiarowe. Faktycznie rządzą tym miejscem naturalne żywioły, jak woda i wiatr, ale miejsce oferuje też mnóstwo form rozrywki. W centrum, w pobliżu plaży, na każdym kroku znajdziesz atrakcje. Będąc w Łebie z dziećmi, koniecznie odwiedź popularne parki rozrywki, w których maluchy z pewnością będą zachwycone i nie będą się nudzić. W samej Łebie powstał Łeba Park z dinozaurami, zaś w pobliskim Sarbsku istnieje Sea Park Sarbsk z Fokarium i Oceanarium Prehistorycznym z wodnymi stworzeniami. Warto tez zajrzeć na Farmę Alexa w pobliskim Charbrowie. A to nadal tylko część atrakcji turystycznych tego zakątka. Spędziliśmy tu wiele pięknych chwil i dzięki temu stworzyliśmy przewodnik po Łebie, który pomoże Ci lepiej poznać to miasto i miejsca, które warto zobaczyć !

Słowiński Park Narodowy, Wydma Łącka
Słowiński Park Narodowy, Wydma Łącka

Ruchome wydmy w Rąbce koło Łeby

Okolice Łeby słyną ze wspaniałych wydm ruchomych, które stanowią atrakcję na skalę europejską. Leżą one na obszarze Słowińskiego Parku Narodowego, nieco na zachód od Łeby i ciągną się na długości 5 km i szerokości 1 km, pomiędzy przybrzeżnym Jeziorem Łebsko i Bałtykiem. Aby je zwiedzić, najlepiej dojechać do ostatniego parkingu, przy wieży widokowej. Parking jest płatny i dodatkowo trzeba kupić bilet do Parku Narodowego. My mieliśmy w gratisie z Kartą Dużej Rodziny.

Z parkingu na wydmy to spacer liczący 6 kilometrów, można przemieszczać się też na rowerach. Zostawia się je przy wydmach, w stojakach, jak braknie tych bezpłatnych, to trzeba na postoju płatnym. Można też dojechać meleksem. Kursują codziennie.

Początkowy fragment do tzw. Wyrzutni Rakiet jest rozdzielony pomiędzy pieszym ruchem, a meleksami i rowerami, dlatego idzie się wygodnie i przyjemnie. Ścieżka prowadzi przez las i nawet upał nie jest tu problemem. Mogą doskwierać komary - warto się czymś spryskać. Za wyrzutnią ścieżka łączy się z innymi środkami lokomocji, toteż trzeba bardziej uważać, bo meleksy w sezonie jeżdżą często, rowerzystów też jest sporo. Stąd pozostało jakieś 30-40 minut marszu i wreszcie dochodzi się do cudownych wydm. 

Tworzący je piasek, smagany zwykle silnym wiatrem, ciągle się przemieszcza. Wydmy mogą zmienić położenie nawet o 10 metrów na rok i urosnąć nawet do 40 metrów. Dlatego czasem przykrywają drzewa, które później odsłaniają w postaci martwych kikutów. Tworzą one niesamowity widok. Piękna i znamienna jest różnica pomiędzy gładkością piasku za słupkami ograniczającymi ruch, a w miejscach, po których można spacerować. 

To jedno z najpiękniejszych, a chyba i najładniejsze miejsce w Polsce, jakie dotąd widziałam. Wracać można tą samą drogą albo plażą, z której są zejścia pod wyrzutnię i na parking.
Adres: Wydma Łącka, Rąbka

Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy

Muzeum Wyrzutni Rakiet

Po drodze na wydmy, ukryła się w lesie wspomniana Wyrzutnia Rakiet. Kiedyś hitlerowcy mieli tutaj tajny poligon doświadczalny, na którym testowali rakiety przeciwlotnicze Rheintochter i batalistyczne Rheinbote (V4). Po wojnie teren przejęli Rosjanie, a potem testowano tutaj polską rakietę meteorologiczną "Meteor". To pierwsza całkowicie polska konstrukcja, która dotarła na pułap co najmniej 92 km. Wg amerykańskiej nomenklatury osiągnęła granicę kosmosu. 

Jeśli posłuchać przewodnika, mogliśmy jako naród wiele znaczyć w eksploracji kosmosu, jednak projekt został nagle zamknięty. Nie do końca jasne są tego przyczyny, bo część informacji jest utajniona. Dzisiaj na terenie odpłatnego Muzeum można zobaczyć te rakiety, zarówno niemieckie, jak i polskie, dostępne w hangarze.
Adres: Muzeum, szlak czerwony, Rąbka

Plaża w Łebie

Plaża w Łebie jest bardzo szeroka i piękna, z wyjątkowo miękkim i czystym piaskiem. Są też ratownicy. Co cenne, występuje tu specyficzny mikroklimat o podwyższonej zawartości soli i jodu działających leczniczo. W wakacje na plaży i blisko niej funkcjonuje wiele punktów gastronomicznych. 

Na plaży przy zejściu przy ulicy Leśnej zaprasza Copacabana Beach Club, idealne miejsce na zachody słońca. Przy tym samym zejściu powstał Discovery Park Łeba z licznymi atrakcjami w postaci zjeżdżalni, karuzel i wszelkich nowinek. Jeśli chcesz spokojnie przejść z dziećmi, wybierz sąsiednie zejście na plażę.

Najpiękniejsza, najszersza i najmniej uczęszczana plaża znajduje się w okolicach zejścia z wydm. Można nią spacerować kilometrami w stronę centrum Łeby.

Jeśli lubisz ładne plaże koniecznie zobacz nasz tekst o Krecie i jej atrakcjach

Łeba
Łeba
Łeba z drona
Łeba z drona
Łeba
Łeba

Deptak w Łebie

Ulica Kościuszki to ładny deptak, którym chętnie spacerują mieszkańcy i turyści. W sezonie bywa tutaj tłumnie. Stoi tu ławeczka z pieskiem, a także powstała Aleja Prezydentów - pierwsza w Polsce!

Muzeum Bursztynu w Łebie

Muzeum położone niedaleko plaży odkrywa tajemnice powstawania bałtyckiego bursztynu i ukazuje historię tego niezwykłego kamienia. Przejdziesz tu przez bursztynowy las sprzed 40 milionów lat. Na zwiedzających czekają tu 4 sale:

 • Las bursztynowy - w którym rozpoczął się proces tworzenia się dzisiejszego bursztynu
 • Epoka lodowcowa - z naturalnej wielkości zwierzętami z czasów epoki lodowcowej, która odegrała ważną rolę w procesie tworzenia się złóż bursztynu
 • Sala inkluzji - zobaczysz tu uwięzione w bursztynie owady sprzed 40 mln lat
 • Bursztynowa komnata – sala z bardzo ciekawymi eksponatami z bursztynu

Dodatkowo Muzeum oferuje wystawę Kraina Smoków, ze scenkami z filmów. Amelia z radością odkryła tutaj kartonowego Szczerbatka z bajki "Jak wytresować smoka".
Adres: ul. Nadmorska 3B

Łeba, Muzeum Bursztynu
Łeba, Muzeum Bursztynu
Łeba, Muzeum Bursztynu
Łeba, Muzeum Bursztynu
Łeba, Muzeum Bursztynu
Łeba, Muzeum Bursztynu
Łeba, Muzeum Bursztynu
Łeba, Muzeum Bursztynu

Sea Park Sarbsk

Sea Park to unikalny Park związany z tematyką mórz i oceanów. Zobaczysz tu makiety stworzeń morskich z tabliczkami informacyjnymi, wraki słynnych statków czy plac zabaw z ośmiornicą. To wyśmienite miejsce dla całej rodziny.

Fokarium na terenie Parku zachwyca uchatkami kalifornijskimi (kotiki południowoamerykańskie) oraz fokami szarymi. Dają one pokazy kilka razy w ciągu dnia, podczas których można zobaczyć, jak mądre i przyjazne to zwierzęta. Pokazy te stanowią zarazem dobry trening sportowy oraz przegląd medyczny

Doświadczeni trenerzy podczas takich pokazów sprawdzają ogólną kondycję zwierząt, zaglądają im, do pyszczków, sprawdzają kończyny, a wszystko po to, by były zdrowe i bezpieczne. Dla obserwatorów natomiast to wspaniała zabawa, podczas której mogą podziwiać foki w czasie zabawy piłką, tańca, a nawet śpiewu. W hali widowiskowej zmieniają się nawet w aktorki!

A wiesz, czym różni się uchatka od foki? Ta pierwsza, ma niewielkie uszka, jak nazwa wskazuje, o czym również przekonaliśmy się podczas pokazu.
Adres: ul. Foki 1, Sarbsk
Strona Sea Parku

Łeba, Sea Park
Łeba, Sea Park
Łeba, Sea Park
Łeba, Sea Park
Łeba, Sea Park
Łeba, Sea Park
Łeba, Sea Park
Łeba, Sea Park

Farma Alexa Charbrowo

Farma miłego króliczka Alexa to pierwszy w Polsce rolniczy park rozrywki. Jest przez to nietypowy i zaskakujący. Prócz żywych zwierzątek, jak kozy, alpaki czy kucyki, zobaczysz tu liczne uprawy, które uzmysławiają, jak wiele pracy trzeba, by pozyskać rośliny jadalne. To spora dawka pożytecznej edukacji i kreowanie ekologicznej postawy. Dodatkowo zabawisz się tutaj wiejskimi grami, odpoczniesz na hamakach przy piaskownicy lub pobłądzisz w kukurydzianym, naturalnym labiryncie z platformami.

Na dzieci czekają bardzo fajnie zaaranżowane zjeżdżalnie, m.in. w maszynach rolniczych. Oprócz tego wszyscy mogą poskakać w Skokowie, zagrać w Footgolfa, zrobić wyścigi taczek czy odwiedzić wioskę z siana. Można tu spędzić kilka naprawdę ciekawych godzin zabawy rodzinnej, wśród unikalnych atrakcji. Farma organizuje też warsztaty.
Adres: ul. Łebska 27, Charbrowo
Strona Farmy

Farma Alexa
Farma Alexa
Farma Alexa
Farma Alexa
Farma Alexa
Farma Alexa
Farma Alexa
Farma Alexa

 

JuraPark Łeba

To efektowny park z dinozaurami w stylu Flinstonów. Pozwoli Ci przeżyć ciekawą przygodę i podróż w przeszłość, do epoki kredy. Odnajdziesz tu ścieżkę z prehistorycznymi gadami naturalnej wielkości. Prócz dinozaurów zaskoczą Cię tutaj Pojazdy Flinstonów, Bajlandia, Kopalnia Złota, Labirynt magicznych luster, rowery wodne, zjeżdzalnie wodne, koło młyńskie, plac zabaw i inne atrakcje.
Adres: ul. Kolonijna 24, Nowęcin

Łeba - Park Jurajski
Łeba - Park Jurajski

Funlandia - Dmuchany Park Rozrywki w Łebie

Powstały w 2021 roku Dmuchany Park Rozrywki dla całej rodziny Funlandia w Łebie, to doskonałe miejsce na spędzenie rodzinnego popołudnia, szczególnie jeżeli poczujecie się znużeni kąpielami słonecznymi i morskimi. W całym parku nie brakuje atrakcji dla całej rodziny, dzięki którym poczujecie się jak ninja! Dmuchany Park Rozrywki Funlandia w Łebie to w sumie prawie 700 m2 atrakcji! Czeka na Was 400m2 placu zabaw pod zadaszeniem (dzięki czemu żaden deszcz nie zatrzyma zabawy) oraz potężny, jeden z najdłuższych w Polsce – 50-cio metrowy tor przeszkód na świeżym powietrzu. W jak najkrótszym czasie trzeba pokonać takie przeszkody jak: wielkie ścianki wspinaczkowe, długie zjeżdżalnie czy wąskie tunele. Na najodważniejszych czeka ogromna, 8-metrowa skocznia w motywie dżungli. W wakacje park czynny jest codziennie.
Adres: skrzyżowanie ulic Tysiąclecia i Szkolna

Funlandia, autor Funlandia
Funlandia, autor Funlandia

Inne atrakcje Łeby

 • Muzeum Figur Woskowych
 • Pomost nad jeziorem Łebsko, przy ujściu rzeki Łeby do jeziora
 • Wieża widokowa w Rąbce, koło parkingu
 • Rejsy po jeziorze i morzu - dodatkowa atrakcja w Łebie, jeziorem można się np. dostać do ciekawego Skansenu w Klukach czy do Muzeum Wyrzutni Rakiet. Popularne są także rejsy wycieczkowe kutrami i statkami pasażerskimi po morzu
 • Bajkowa Kolejka - można nią zwiedzić całe miasto, podobnie jak meleksami
 • Uzdrowisko - miasto oferuje pobyt w nowoczesnych ośrodkach rehabilitacyjnych z programem odnowy biologicznej. Niezwykłe walory lecznicze Łeby znane są od dawna, można tu leczyć głównie schorzenia przewlekłe, związane z obniżoną odpornością organizmu
 • Zachody słońca - zawsze magiczne
Łeba
Łeba

Restauracje w Łebie

Miasto oferuje mnóstwo restauracji i obiektów gastronomicznych. Gorąco polecimy Wam kilka z nich, w których skosztowaliśmy pysznej i świeżej ryby. Bardzo spodobała nam się Tawerna Rybacka Ostatnia Deska Ratunku. Znajduje się przy ulicy Wybrzeże, nad rzeką Chełst, blisko centrum Łeby. Ryba jest tutaj pyszna i świeża, łowiona z własnych kutrów. Szczególnie warto skosztować flądry i nieco droższego turbota. Miejsce słynie też z własnych pierogów, a mnie zachwyciły dodatkowo placki ziemniaczane.

Łeba, Tawerna Rybacka
Łeba, Tawerna Rybacka
Łeba, Tawerna Rybacka
Łeba, Tawerna Rybacka
Łeba, Tawerna Rybacka
Łeba, Tawerna Rybacka

 

Bardzo przyjemna jest Smażalnia Stawros, położona nieco na uboczu, nad rzeką Łebą, przy ul. Sienkiewicza. Tutaj to już prawdziwe królestwo ryby, gdzie poleca się szczególnie pyszna gładzica, ale też oczywiście flądra, turbot i inne ryby. Warto skosztować pysznego tatara z łososia. A wszystko można podlać piwem Łebskim, z lokalnego browaru. Oczywiście mnie urzekło ciemne, i tym razem nie tylko smakiem, ale i piękną, turkusową etykietą!

Łeba, smażalnia Stawros
Łeba, smażalnia Stawros
Łeba, smażalnia Stawros
Łeba, smażalnia Stawros
Łeba, smażalnia Stawros
Łeba, smażalnia Stawros

 

Na ulicy Nadmorskiej, niedaleko plaży, oczarowała nas Restauracja Nr 5, z przepyszną pizzą. Możesz wybrać wersję in pala, czyli prostokątną pizzę z deski. To ciasto, choć wysokie, nie jest grube, bo w środku ma po prostu dziury. Prócz pizzy skosztowaliśmy tu fantastycznych placków ziemniaczanych z łososiem i zupy rybnej tajskiej, na bazie mleczka kokosowego. Świetna i ostra. Poprosiłam też o najładniejszy drink w ofercie, bo wszystko wyglądało tak pięknie, że drink Paradise Bay dopełnił całości.

Łeba, Pizzeria Nr 5
Łeba, Pizzeria Nr 5
Łeba, Pizzeria Nr 5
Łeba, Pizzeria Nr 5

A jeśli masz ochotę na wyborną kawę i równie dobry deser, odwiedź Palarnię kawy Cafe Nr 5, nad Chełstem, naprzeciw Tawerny Rybackiej. Tutejsze desery to poezja smaku. Nie za słodki jest deser firmowy czyli puchar lodowy No5 z bakaliami. A jak chcesz się zasłodzić, to torcik bezowy z mascarpone zrobi robotę! Jeśli akurat nie prowadzisz samochodu, to koniecznie skosztuj kawy Affogato Nr5, z likierem bailey's.

Polecamy też Wędzarnię U Mieci nad Chełstem, gdzie kupisz świeżą rybkę wędzoną, np. na wyjazd do domu. Jest tu tanio!

Łeba, Cafe Nr 5
Łeba, Cafe Nr 5
Łeba, Cafe Nr 5
Łeba, Cafe Nr 5
Łeba, Cafe Nr 5
Łeba, Cafe Nr 5

 

Noclegi w Łebie

Gorąco polecamy Wam Ośrodek Wczasowy Oaza Łeba. Położony jest około 750 metrów od plaży. Pieszo to 10 minut spokojnym spacerkiem. Blisko stąd na deptak, ze sklepami, restauracjami i smażalniami, który prowadzi do kameralnego portu rybackiego. Warunki w Oazie Łeba są fantastyczne, pokoje gustowne, bardzo czyste i urządzone w nowoczesnym stylu. W naszym apartamencie był salonik, sypialnia, łazienka z prysznicem i wyposażony aneks kuchenny. Jest też ogólnodostępna kuchnia. 

Ośrodek jest przyjazny dla dzieci, oferuje plac zabaw oraz zadaszoną, atrakcyjną salę zabaw. Dodatkowo codziennie o 18.00 czekają atrakcje dla dzieci w postaci zabaw, warsztatów czy gier z animatorem lub dmuchana zjeżdżalnia. Plan poszczególnych atrakcji dostępny jest przy recepcji. Można też korzystać z rowerów czy wypożyczać parawany na plażę. Za drobną opłatą można przyjechać ze swoim pupilem. 

Co ciekawe, Oaza Łeba jest też organizatorem wielkiej rowerowej imprezy Rowerowy Potop AZS. Jest to wspólny wyjazd na rowerowe szlaki Szwecji, do której dopływa się promem.

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość, rezerwując nocleg w Oaza Łeba z hasłem PolskieSzlaki, otrzymacie 5 % rabatu
Rezerwować możecie tutaj

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 
Ośrodek Oaza Łeba
Ośrodek Oaza Łeba
Ośrodek Oaza Łeba
Ośrodek Oaza Łeba
Ośrodek Oaza Łeba
Ośrodek Oaza Łeba

Nasz film o Łebie

Zachęcamy również do oglądania naszego filmu z Łeby. Jest rodzinnie, dynamicznie i słonecznie 🙂

Łeba w naszych mediach społecznościowych

Zobacz nasz Post o Łebie na Facebooku, który bardzo spodobał się naszym Fanom. Jeśli chcesz więcej info od nas, zaobserwuj nasze Profile na FB i IG !

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Łeba
Słowiński Park Narodowy, Wydma Łącka
Łeba
Łeba, plaża
SPN
Słowiński Park Narodowy - droga na wydmę
Plaża w Łebie
Łeba
Łeba
Słowiński Park Narodowy, Wydma Łącka
Plaża w Łebie na ternie Parku Narodowego
Łeba
Wydma Łącka
Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy, Wydma Łącka
Łeba
Słowiński Park Narodowy, Wydma Łącka
Łeba
Łeba
Łeba
Łeba
Łeba
Łeba
Łeba, Capacobana
Łeba, Sea Park
Łeba, Sea Park
Łeba, Sea Park
Łeba, Sea Park
Łeba, Muzeum Bursztynu
Łeba
Łeba
Łeba
Łeba
Łeba
SPN, Skansen w Klukach
Łeba, smażalnia Stawros
Łeba
Łeba, Tawerna Rybacka
Łeba, Tawerna Rybacka
Łeba
Farma Alexa
Łeba, smażalnia Stawros i piwo Łebskie
Łeba, smażalnia Stawros
Łeba
Łeba - Park Jurajski
(4.5 głosów: 167)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 167)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Justyna Ewa Woźniak
Justyna Ewa Woźniak
Łeba, jak do tej pory, moje ulubione nadmorskie miasto. Bardzo często tu jestem, teraz praktycznie raz w roku, kiedyś nawet dwa razy w roku. Jedno z moich ulubionych miejsc to Ruchome Wydmy. W tym roku jednak bardzo się rozczarowałam. Jak zwykle całą grupą wynajęliśmy rowerki żeby pojechać na wydmy i tam sobie posiedzieć ( widok bezcenny ). Jednak rozczarowanie wielkie, po dojeżdzie do wydm okazało się że za zaparkowanie rowerów mamy zapłacić po 10 złotych od sztuki bo parking bezpłatny jest już zajęty, a zaparkować przy stojaku nie można, bo rower musi być zaparkowany w stojaku. Nawet podjechał pan i poinformował nas że jak zaparkujemy z boku to rowery zostaną wywiezione. Dodam jeszcze że informacji o tym że parking dla rowerów jest płatny jest bardzo mało, nie ma ich nawet na stronie Słowińskiego Parku Narodowego. O tym że trzeba zapłacić za parking dowiecie się dopiero na miejscu jak dojedziecie i nie będzie miejsca na parkingu bezpłatnym, który oczywiście do dużych nie należy. Rozczarowanie wielkie, a już w ogóle dla większej rodziny, kiedyś tak nie było. Dodam jeszcze tylko że bilet wstępu na wydmy to 7 złotych normalny a 3,5 ulgowy a parking 10 złotych od roweru.
Frelka
Moje ulubione nadmorskie miasto. Uwielbiam za wydmy. Za wszystko.
db1308

ekstra

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024