Drawieński Park Narodowy. Przyrodniczy skarb Polski. Ptasi raj i nieprzebyte lasy

- Drawieński Park Narodowy leży na terenie 3 województw: lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego
- Tworzy go dolina dwóch rzek - Drawy i dopływu Płociczna, tworząc literę V
- 80 % powierzchni Parku to lasy
- Najlepszy moment na odwiedzenie DPN to wiosna, przełom marca i kwietnia, gdy licznie zlatują tu ptaki na gody oraz lato na spływy
- Spływ kajakowy Drawą możliwy jest od 1 lipca do 15 marca, poza tym terminem można spływać tylko dopływami
- Wstęp na teren Parku jest bezpłatny, ale podczas spływu trzeba wykupić bilet, można online
Drawieński Park Narodowy to trzeci największy park narodowy w Polsce i drugi najmniej popularny. A to znaczy tylko jedno, że jest prawdziwie dziki. Podczas naszego zwiedzania w marcu mieliśmy ten ptasi raj tylko dla siebie. Nie spotkaliśmy innych turystów i dzieliliśmy go tylko z przyrodą, przeżywając niecodzienne spotkania ze zwierzętami, jak łosie, żurawie czy bielik! Zobacz ciekawe szlaki, ścieżki, unikatowe jeziora i atrakcje tego regionu.

Drawieński PN: położenie, dojazd i parking
Drawieński Park Narodowy położony jest na granicy 3 województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Powstał w kompleksie Puszczy Drawskiej, w południowej części Pojezierza Pomorskiego. Dojazd do parku jest stosunkowo łatwy. Z Warszawy dojedziesz tu drogą krajową nr 10, i dalej drogą nr 175 do Drawna albo 22 do Dobiegniewa. Z Wrocławia najlepiej kierować się drogą krajową nr 5, a następnie nr 11, by ostatecznie dotrzeć do Drawna drogami lokalnymi. Z Gdańska drogą nr 20, a dalej 177, 10 i 175 do Drawna. Trudniejszy jest dojazd komunikacją publiczną. Autobusem można dojechać do Święcina, a dalej lokalnymi autobusami lub taksówką. Pociągiem dojedziesz np. do Piły.
W Parku jest sporo bezpłatnych parkingów, np. przy jeziorze Ostrowieckim i niemal każdej innej atrakcji. Polecam parkować w wyznaczonych miejscach, aby uniknąć kłopotów związanych z parkowaniem w terenie chronionym.

DPN w kształcie litery V jak skrzydła ptaka!
Park utworzono w 1990 roku i jest jednym z najbardziej urokliwych parków narodowych w Polsce. Zajmuje obszar o powierzchni około 11 000 ha, z czego 80 % stanowią lasy. Co ciekawe, Park tworzy dolina dwóch rzek - Drawy i dopływu Płociczna, tworząc literę V, która przypomina rozłożone skrzydła ptaka. Idealnie się składa, bo skrzydlaci przedstawiciele fauny to znamienne zwierzęta tej doliny. Szczególnie aktywne wiosną, podczas godów.

Ścieżki przyrodnicze w Drawieńskim Parku Narodowym
W Parku powstało kilka oznakowanych ścieżek dydaktycznych, które pozwalają poznać jego najciekawsze fragmenty:
- Ścieżka dydaktyczna Jezioro Ostrowieckie: 5 km (do wioski Ostrowite) + 2 km (do Węgorni), parking bezpłatny przy jeziorze Ostrowieckim. Całość zajmie około 3-4 godziny. Atrakcje: Jezioro Ostrowieckie, Jezioro Czarne, osada Ostrowite z ryglowymi domami, starym cmentarzem i ruinami kościoła, dawna węgornia. Można też podjechać samochodem do osady Ostrowite i stąd spacerek 2 km do Węgorni
- Ścieżka dydaktyczna Głusko: parking bezpłatny przy Informacji Turystycznej (Głusko 8), 3,5 km. Całość zajmie około 2 godziny. Atrakcje: Wystawa bezpłatna o rybach Wodny Świat w punkcie IT, Rzeka Drawa, Elektrownia wodna Kamienna, wieża widokowa
- Ścieżka Drawnik: parking bezpłatny przy wiacie, 3,9 km. Całość zajmie około 2 godzin. Jesienią odbywa się tu Święto Jabłka
- Ścieżka dydaktyczna Barnimie: 3 km od uroczyska Dębina w Barnimiu do miejsca biwakowania w Barnimie, i dalej 4 km do Zatomia wzdłuż Drawy przez uroczysko Drawski Matecznik. Całość około 4 godziny
- Ścieżka dydaktyczna Międzybór: 4,1 km, zajmuje około 2,5 godziny i oferuje przyrodnicze atrakcje



Największe atrakcje i ciekawostki tego obszaru - mapa
Park oferuje wiele szlaków turystycznych, w tym pieszych, rowerowych i kajakowych, co pozwala na aktywny wypoczynek wśród pięknej przyrody. W okolicy znajdują się również zabytki architektury, takie jak pozostałości kościoła i cmentarza ewangelicko-augsburskiego w Ostrowitem. Zobacz najpiękniejsze atrakcje DPN.
Ostrowite: ciekawe domy ryglowe, cmentarz i ruiny kościoła
Ostrowite to dawna osada leżąca w sercu Parku. Założył ją w 1588 roku przedstawiciel rodu von Wedel - Rudiger z Drawna, w ramach kolonizacji Puszczy Drawskiej. W 1808 roku stało tu 19 domów. Dziś zobaczysz tu kilka ślicznych domów ryglowych z końca XIX stulecia. Niedaleko stoją też ruiny murowanego kościoła z XVIII wieku. Prowadzi do nich aleja klonowa. Ruiny otacza dawny cmentarz. Wiele takich usianych jest na tych terenach, co świadczy, że kiedyś region był gęściej zasiedlony. Na cmentarzu tym, jak i na innych charakterystyczne są nagrobki w kształcie ściętego pnia drzewa, symbolizujące ścięte drzewo życia. Ciekawy jest tu również nagrobek z insygniami kowalskimi. W Moczelach znajdziesz grób w kształcie otwartej księgi, zaś w Miradzi nagrobek leśnika z jeleniem Św. Huberta. Na cmentarzu tym zachwyciły nas bardzo liczne przebiśniegi. Rośnie tu również bluszcz i barwinki.




Stara Węgornia
Stara Węgornia to ciekawe miejsce w Parku. W latach 20. XIX wieku zbudowano tu młyn wodny. Do lat 70. XX wieku stawiano tu pułapki na węgorze, które płynęły do Bałtyku na tarło. Przez noc można było złapać nawet 900 kg ryb. Dziś to ładne tereny spacerowe. Dojdziesz tu spod cmentarza w Ostrowite.

Pałac Mierzęcin
Pałac Mierzęcin to efektowny, neogotycki zabytek z XIX wieku. Wraz z zadbanymi zabudowaniami gospodarczymi i ślicznym parkiem tworzą elegancki kompleks wypoczynkowy. Co ciekawe, znajdziesz tu trzecią największą w Polsce winnicę, a także winiarnię o stadninę koni. Obiekt oferuje pokoje gościnne z ofertą Spa oraz restaurację w pałacu oraz w Destylarni.
Spory park opada tarasami od pałacu ku podmokłej dolinie Strugi Mierzęckiej. Najefektowniejszym elementem założenia jest ogród japoński ze stylową architekturą: altaną, mostem i bramą torii wymalowanymi na czerwono oraz wyspą, na której stoi latarnia japońska. W części wschodniej parku znajduje się cmentarz rodowy z mogiłami ostatnich właścicieli z rodziny von Waldow. Angielska część park zachwyca ogromnymi drzewami z pomnikami przyrody. To dorodne buki, dęby, platany, lipy, graby i wiązy.




Wystawa w Centrum Edukacji i Turystyki w Drawnie
Centrum mieści się nad samym Jeziorem Dubie i oferuje odpłatnie ciekawą i multimedialną wystawę o przyrodzie Parku Drawieńskiego. Podejrzysz tu na filmach z bliska rzadkie ptaki, posłuchasz ich śpiewu, a także poznasz mieszkańców okolicznych lasów. Mieści się tu również punkt Informacji Turystycznej, ale nie było żadnych bezpłatnych materiałów. Na miejscu czeka parking.

Zamek Wedlów w Drawnie
Bardzo skromne ruiny zamku górują nad miejscowością. Zamek zbudowano w XIII wieku, a dokładniej w 1296 roku, na miejscu grodziska. Była to własność braci Wedel, rycerskiego rodu. To czyni obiekt jednym z najstarszych warowni na Pomorzu Zachodnim, w tzw. Nowej Marchii. W XIV wieku oblegał go sam Władysław Łokietek. W 1600 roku przebudowano go na styl renesansowy. Posiadłość zniszczyli Szwedzi w XVII wieku, a później Rosjanie w kolejnym stuleciu. Niestety nie znaleźliśmy powiązania z twórcami czekolady Wedel.



Punkt Informacji turystycznej z wystawą Wodny Świat w Głusku
W Głusku zaprasza dobrze zaopatrzony punkt Informacji Turystycznej. Dostaliśmy tutaj bezpłatne materiały z opisami ścieżek dydaktycznych w Parku. Na miejscu czeka też bezpłatna wystawa Wodny Świat, przedstawiająca żywe ryby w akwariach, które zamieszkują okoliczne jeziora. Tutaj również dostępny jest darmowy parking.



Elektrownia wodna Kamienna w Głusku
Elektrownia wodna Kamienna to najciekawszy zabytek techniki regionu. To jedna z najstarszych elektrowni wodnych w Polsce i Europie. Prace nad nią rozpoczęto w 1896 roku, ledwie 5 lat po wybudowaniu najstarszej elektrowni wodnej na świecie! Stanęła przy fabryce karbidu, a pracę rozpoczęła w 1903 roku. Elektrownia działa do dziś i skrywa oryginalne wyposażenie, m.in. hydrozespoły z turbinami Francisa z 1893 i 1898 roku.

Wieża widokowa przy elektrowni
Wieża stanowi drewnianą konstrukcję. Stoi nad brzegiem Drawy i oferuje widoki na elektrownię, wstęgę wody i tzw. schody dla ryb, czyli nowoczesną przepławkę.

Wydrzy głaz
Wydrzy głaz to olbrzymi głaz narzutowy, który przywędrował do nas z południowo - wschodniej Szwecji. Waży aż 45 ton i ma obwód 14 metrów. To największy głaz w korycie Drawy i pamiątka po ostatnim zlodowaceniu, które miało miejsce około 15 tysięcy lat temu. Zobaczysz go w okolicy miejscowości Sitnica i Moczele. Prowadzi tu znakowana trasa turystyczna.

Jeziora w DPN
Na terenie Parku znajduje się ponad 20 jezior. Są one polodowcowe, zwykle głębokie i czyste. Najgłębsze jest jezioro Dubie, zaś najczystsze Pecnik Duży. Otaczają je lasy.
Jezioro Ostrowieckie
Jezioro Ostrowieckie to największy zbiornik w Parku. Liczy 387 ha i leży w głębokiej rynnie polodowcowej. Najgłębsze miejsce liczy 28,5 metra. Na wyspach jeziora gniazdują gągoły i tracze nurogęsi, z dala od lądowych drapieżników. Wiosną na tafli wiosną tokują perkozy, a ponad wodą latają bieliki. W jeziorze żyje sporo gatunków ryb, w tym: okonie, płocie, sielawy, krąpie, leszcze, węgorze czy szczupaki. Osobliwością ichtiofauny jest troć jeziorowa - rzadka forma pstrąga.Przy jeziorze prowadzi Ścieżka Dydaktyczna Jezioro Ostrowieckie. Stoi na niej niewysoka wieża do podglądania ptaków.

Jezioro Czarne
Jezioro Czarne jest najciekawsze przyrodniczo w Parku i uchodzi też za jeden z najpiękniejszych zbiorników regionu. Również polodowcowe, skrywa kilka ciekawostek. Ma 29 metrów głębokości, nie posiada odpływu i wiatr nigdy nie miesza jego wód do samego dna. To zjawisko jest rzadkie i nosi miano meromiksji. Z tego powodu poniżej kilkunastu metrów jest ono martwe i żyją tam tylko beztlenowe bakterie. Jezioro Czarne słynie z bardzo czystej wody i dużej przejrzystości oraz szmaragdowej barwy. Żyje tu rzadka ryba - sieja.

Przyroda Drawieńskiego Parku Narodowego
Drawieński Park Narodowy słynie z różnorodności przyrodniczej. Występują aż 893 gatunki roślin naczyniowych, z których 59 podlega ochronie. Znajdują się tu lasy mieszane, torfowiska, łąki, jeziora i rzeki, tworząc mozaikę ekosystemów sprzyjającą bogatej florze i faunie. Szczególnie charakterystyczne są lasy bukowe oraz rzeka Drawa, która meandruje przez park, tworząc malownicze zakola i siedliska wodne.
Lasy
DPN jest bardzo zalesiony, aż 80% powierzchni to lasy. Widzieliśmy tu bory iglaste, lasy brzozowe, mieszane, a szczególnie cenne są te bukowe i dębowe. Zostały one jednak przetrzebione na potrzeby gospodarcze, m.in. przy produkcji hutniczej. Wprowadzono na ich miejsce posadzono monokulturę sosny, którą obecnie planuje się znów zastąpić pierwotnymi gatunkami. To proces długi i żmudny, ale pomagają w tym zwierzęta, które zbierają nasiona i przy okazji "sadzą" drzewa. To głównie sójki i wiewiórki. Ponadto w lasach żyją sarny, jelenie, łosie. Zawędrują tu nawet czasem żubry. Z drapieżników najbardziej unikalny jest wilk. Żyje tu kilka wilczych rodzin. Znacznie częściej spotykany jest jednak lis.
Nasze spotkanie z łosiami
Łosie to największe jeleniowate Polski, lubią wędrować blisko jezior, bo to doskonali pływacy, potrafią nurkować w poszukiwaniu smacznych roślin. Płochliwe, ale gdy staliśmy w bezruchu to dość spokojnie się nam przyglądały. Spotkaliśmy je 2 razy, za pierwszym razem szybko spłoszyło ich nadepnięcie na gałązkę, która z trzaskiem się złamała. Za drugim razem, po około godzinie już znacznie dłużej mogliśmy się w nie wpatrywać. Zapamiętamy na długo to spotkanie, bo 1 łoś na wolności to już coś wspaniałego, ale 3 to już raczej nigdy w życiu się nie powtórzą




Ptaki
Bardzo liczne w Parku są ptaki. Żyje tu aż 141 gatunków, wiele z nich w Parku gniazduje. Spotkać tu można m.in. bociana czarnego, gągoła, żurawia, czaplę, pliszkę górską, zimorodka, pluszcza, łabędzia niemego, a także największą sowę Europy - puchacza. Wśród gatunków ptaków drapieżnych na uwagę zasługują: rybołów, orlik krzykliwy czy trzmielojad. Bardzo lubią te tereny bieliki. Liczne są sójki, sikorki bogatki czy dzięcioły. Wiosną, na przełomie marca i kwietnia zlatują się tu licznie ptaki, by przeżyć swe gody, a później wychować młode.
Ciekawe okazy, które udało nam się zobaczyć:
- Bielik: największy ptak Polski, raczej młody, bo nie miał jeszcze wyraźnego białego ogona i żółtego dzioba. Jego rozpiętość skrzydeł jest większa niż u łabędzia, ale jest od niego lżejszy. A czy wiesz, że to właśnie ten gatunek jest najpewniej zilustrowany w naszym godle? Orzeł przedni, który jest drugim kandydatem, występuje głównie w górach i jest w Polsce bardzo rzadki, a bielik uwielbia lasy i tereny podmokłe naszych nizin. Właśnie takie jak w DPN!
- Żurawie: dość rzadkie w Polsce, my mieliśmy tam do nich szczęście, łączą się na całe życie w pary i dochowują wierności partnerowi nawet 40 lat, bo tylu wiosen dożywają na wolności. W locie potrafią osiągnąć nawet 100 km/godzinę. Wkrótce rozpoczną się ich gody
- Łabędzie nieme, młode i dorosłe: najcięższe polskie ptaki zdolne do lotu, żeby wznieść się w powietrze, potrzebują długiego rozbiegu





Ryby i wydra: symbol DPN
W okolicznych jeziorach i rzekach żyją dość licznie płocie, ukleje i okonie. Ponadto leszcze, liny, krąpie i węgorze Rzadsze są szczupaki i lipienie, a jeszcze cenniejsze sielawy, sieje i sumy, a także certa czy troć jeziorowa, czyli ekologiczna forma pstrąga. Ponadto w wodach Parku spotkasz bobra i wydrę. Ta ostatnia to symbol Parku, znajdujący się w logo.

Drawa. Spływy kajakowe Drawą
Drawa to dopływ Noteci. Płynie w północno-zachodniej Polsce i ma długość ponad 180 km. W górnym odcinku rzeka płynie przez liczne jeziora, meandrując wśród lasów i łąk. Jej nurt jest spokojny, wręcz leniwy. Po wypłynięciu z jeziora Lubie rzeka wypłyca się, nabiera szybkości, a wartki nurt i kamieniste dno upodobniają ją do rzek górskich. Na terenie Drawieńskiego Parku Drawa jest szeroka i głęboka, ale jej nurt jest szybki. Dodatkowo w rzece leży mnóstwo przeszkód w postaci powalonych drzew, a brzegi rzeki przeważnie są wysokie. Spływy nią nie należą do prostych.
Pamiętaj, że jeżeli chcesz po Drawie pływać kajakiem, to trzeba wykupić bilet online. Nie można pływać tą rzeką od 16 marca do 30 czerwca. Wtedy ptaki mają lęgi i wychowują młode.



Sady owocowe i Święto Jabłka
Dawnym elementem DPN były przydomowe sady owocowe. Do dziś na szlakach można spotkać aleje jabłoniowe. Pamiątką tego jest ciekawe wydarzenie. Każdej jesieni organizuje się Święto Jabłka w Drawniku. W 2015 roku upieczono tu największego racucha z jabłkami, który trafił do Księgi Rekordów Polski. Specjalnie na tę okazję wykonano gigantyczną patelnię o średnicy 2,1 metra. W kolejnym roku, również podczas Święta Jabłka, został ustanowiony rekord Polski w wytłaczaniu soku za pomocą ręcznej prasy. Wyniósł on 40,86 litra soku wytłoczonego w ciągu zaledwie 30 minut oraz aż 91 litrów w ciągu jednej godziny. Te kulinarne rekordy pokazują, jak ważną rolę w kulturze regionu odgrywają tradycje sadownicze.

Mała popularność DPN
DPN to trzeci co do wielkości park narodowy w Polsce, a w 2020 roku odwiedziło go tylko 27000 turystów. Mniej zwiedzających było tylko w Narwiańskim PN, który odwiedziliśmy w 2023 roku. Dzięki temu nie spotkasz tu tłumów, tylko możesz w ciszy i spokoju cieszyć się obcowaniem z naturą.
Noclegi. Gdzie warto zostać na dłużej?
W okolicy Parku znajduje się wiele miejsc noclegowych. Głównie kempingów i agroturystykę. W sezonie warto wcześniej zarezerwować miejsce. Szczególnie polecam Daczę Puchacza w Starym Osiecznie, czyli ciekawy glamping oferujący niesamowitą bliskość przyrody, niemal w zakolu Drawy, przy granicy z Parkiem. Stoją tu jurty, które oferują luksusowy wypoczynek z dala od cywilizacji, za to z balią z podgrzewaną wodą, sauną czy miejscem na ognisko. Każda jurta ma własny aneks kuchenny, wyposażony, prywatną łazienkę z prysznicem oraz wannę na tarasie.
Luksusowy nocleg czeka w Pałacu Mierzęcin, gdzie dodatkowo czeka na Ciebie oferta Spa, stadnica koni i winiarnia.



Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Gdzie zjeść?
W sezonie turystycznym w Parku znajdziesz kilka punktów gastronomicznych, ale poza sezonem jest to dość trudne. Przez cały rok możesz pysznie zjeść w kompleksie w Mierzęcinie, zarówno w samym pałacu, jak i w restauracji w Destylarni na terenie pałacowego folwarku. Ceny nie należą do niskich, ale jest naprawdę smacznie. Bardziej swojsko i taniej zjesz w Przystanku Jedzonko w Starym Osiecznie, ale nie w poniedziałek. Wtedy jest zamknięte, a my akurat w tym dniu tu trafiliśmy.



Kiedy najlepiej odwiedzić Drawieński Park?
Najlepszym czasem na wizytę w Drawieńskim Parku jest wiosna i lato, kiedy przyroda jest najbardziej bujna, a warunki pogodowe sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi. Wiosną bardzo mocno przyciągają tu ptasie gody, zaś latem spływy kajakowe. Jesień również jest piękna, zwłaszcza dla miłośników grzybobrania i spacerów po kolorowych lasach. Zimą park jest idealny dla miłośników narciarstwa biegowego i pieszych wędrówek po śniegu.
Drawieński Park Narodowy to miejsce, które z pewnością warto odwiedzić, aby doświadczyć piękna polskiej przyrody i odpoczywać w ciszy i spokoju. Najciekawszy jego fragment to okolice Jeziora Ostrowieckiego, wraz z wioską Ostrowite.

Nasz film o parku narodowym
Zapraszamy na nasz film o Drawieńskim Parku Narodowym.
Spacery po innych parkach narodowych w Polsce
Warto też pospacerować i poznać inne parki narodowe w Polsce, jak: Biebrzański, Kampinoski, Słowiński, Wigierski czy Świętokrzyski PN.
Zobacz nasz opis wszystkich parków narodowych w Polsce
Informacje praktyczne
Drawieński Park Narodowy
Centrum Edukacji i Turystyki DPN z płatną wystawą przyrodniczą
ul. Kolejowa 20, Drawno
czynne codziennie za wyjątkiem poniedziałków
Punkt Informacji Turystycznej z bezpłatną wystawą o rybach
Głusko 8
Wstęp do DPN jest bezpłatny, ale jeżeli chcesz po Drawie pływać kajakiem, to trzeba wykupić bilet online.
Po Drawie nie można pływać od 16 marca do 30 czerwca. Wtedy ptaki mają lęgi i wychowują młode.
Parkingi w Parku są bezpłatne
www.dpn.pl
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Pałac Mierzęcin, odległość: 13.7 km
- Jezioro Łubówko w Drezdenku, odległość: 20.8 km
- Szlaki turystyczne w Drezdenku, odległość: 25.7 km