Pałac Mierzęcin Wellness Wine Resort. Piękny obiekt wypoczynkowy z ogrodem japońskim i cudną okolicą

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2025-03-10
Pałac Mierzęcin
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Pałac Mierzęcin to efektowny, neogotycki zabytek z XIX wieku. Wraz z zadbanymi zabudowaniami gospodarczymi i ślicznym parkiem tworzą elegancki kompleks wypoczynkowy. Tutaj duch historii przeplata się z nowoczesnością. Co ciekawe, znajdziesz tu trzecią największą w Polsce winnicę, a także winiarnię i stadninę koni. Obiekt oferuje pokoje gościnne z ofertą Spa oraz restaurację w pałacu oraz w Destylarni. Zachwyci Cię na pewno zabytkowy park ze ślicznym ogrodem japońskim w części centralnej.

Pałac Mierzęcin
Pałac Mierzęcin

Położenie, dojazd i parking

Pałac Mierzęcin położony jest w województwie lubuskim, nieopodal Dobiegniewa i Drawieńskiego Parku Narodowego. W połowie drogi między Poznaniem a Szczecinem. Zabytek otaczają malownicze lasy, jeziora i rozlewiska zachwycające swym urokiem. Okolica pozwala cieszyć się bliskością przyrody przez cały rok. Dojedziesz tu z południa Polski najłatwiej autostradą A4 a dalej trasą S3 i 22. Można też z autostrady zjechać na trasę nr 5 na Poznań, a dalej S11 i lokalnymi drogami. Z Warszawy autostradą A2 i dalej lokalnymi drogami, albo drogą krajową nr 10, i dalej drogą 22 do Dobiegniewa.

Pałac Mierzęcin
Pałac Mierzęcin

Atrakcje pałacu Mierzęcin

Położenie w otoczeniu lasów i jezior, z dala od miejskiego zgiełku pozwala na cudowne chwile odsapnięcia od codzienności. To zaciszny azyl dla osób szukających spokojnego wypoczynku. Jakie atrakcje czekają na Ciebie w kompleksie:

  • jazda konna
  • basen
  • fitness
  • kręgielnia i bilard
  • nordic walking i spacery po ogrodzie japońskim
  • wycieczki rowerowe
  • zabiegi Spa
  • możliwość zorganizowania spływu kajakowego w okolicy
  • okoliczne rozlewiska i Drawieński Park Narodowy - siedlisko rzadkich gatunków ptaków: żurawi, gągołów i nurogęsi
Mierzęcin
Mierzęcin
Kompleks z folwarkiem
Kompleks z folwarkiem
Żurawie na rozlewiskach
Żurawie na rozlewiskach

Park pałacowy w Mierzęcinie

Park zajmuje północną część założenia i ma powierzchnię ponad 15 ha. Opada tarasami od pałacu ku podmokłej dolinie Strugi Mierzęckiej. Kompozycja przestrzenna obejmuje parter ogrodowy z fontanną przed pałacem, od której prowadzi główna aleja parkowa. Po wojnie pozostawiony bez opieki park został zapuszczony. Zarósł samosiejkami, a aleje uległy zniszczeniu i zatarciu. Staw przemienił się w bagno. Dopiero prace rewaloryzacyjne po 1998 roku przywróciły parkowi dzisiejszy blask.

Ogród japoński

Najefektowniejszym elementem założenia jest ogród japoński ze stylową architekturą: altaną, mostem i bramą torii wymalowanymi na czerwono oraz wyspą. Stoi na niej latarnia japońska. Do ogrodu od pałacu zejdziesz wysokimi schodami. Wiosną pięknie kwitną tu kwiaty.

Ogród japoński
Ogród japoński
Ogród japoński
Ogród japoński
Pałac Mierzęcin
Pałac Mierzęcin

Cmentarz rodowy von Waldow

W części wschodniej parku znajduje się cmentarz rodowy z mogiłami ostatnich właścicieli z rodziny von Waldow.

Angielski park krajobrazowy

Park w części wschodniej jest krajobrazowym parkiem angielskim. Ta część parku zachwyca ogromnymi drzewami z wieloma pomnikami przyrody. To dorodne buki, dęby, platany, lipy, graby i wiązy.

Pałac Mierzęcin
Pałac Mierzęcin

Restauracje

Na terenie kompleksu znajdziesz dwupoziomową Restaurację Destylarnia. Znajduje się ona w budynku dawnej gorzelni. Industrialny wystrój wnętrza ciekawi starymi maszynami i urządzeniami gorzelnianymi. Piętro ma przytulny klimat angielskiego pubu z kominkiem. Serwuje się tu dania kuchni slow food oraz śródziemnomorskiej.

Dostępna jest tu również Restauracja Pałacowa, która mieści się w piwnicach zabytku. Jej unikalny klimat podkreślają ściany z cegły i kamienia oraz wiekowe meble.

Restauracja Destylarnia
Restauracja Destylarnia
Restauracja Destylarnia
Restauracja Destylarnia
Restauracja Destylarnia
Restauracja Destylarnia

Winnica pałacowa i Grape Spa

Pałac Mierzęcin posiada własną winnicę, przetwórnię oraz piwnicę winną. Cenne właściwości smakowe oraz dobroczynny wpływ owoców winogron na zdrowie i urodę sprawiły, że można tu spotkać niecodzienną ofertę. Owoce pałacowej winnicy oraz wytwarzane z nich wina idealnie komponują się z daniami kuchni polskiej i europejskiej w tutejszych restauracjach. Winogrona te stanowią też kwintesencję zabiegów pielęgnacyjnych w Grape Spa. To pierwsze w Polsce Spa bazujące na owocach z własnej winnicy.

Noclegi w Pałacu Mierzęcin Wellness Wine Resort

Pałac Mierzęcin zachowany w stylu neogotyku oferuje gościom 85 komfortowo wyposażonych pokoi. Zarówno w neogotyckim pałacu i odrestaurowanych budynkach dawnego folwarku. To niecodzienna przygoda. Czekają tu również różnorodne sale eventowe.

Pałac Mierzęcin
Pałac Mierzęcin
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Historia pałacu w Mierzęcinie

Pierwsze wzmianki o Mierzęcinie pojawiają się już w średniowieczu. W 1715 roku majątek ziemski kupiła rodzina von Sydow, dzięki której wybudowano murowany kościół stojący po dziś dzień. W drugiej dekadzie XVIII wieku majątek nabyła rodzina von Waldow. Siedzibę rodu, czyli dzisiejszą rezydencję zbudowano w latach 1861-63 z inicjatywy Roberta Friedricha von Waldow. Majątek rozrósł się znacząco na początku XX wieku. Powstały wówczas budynki gorzelni oraz kompleksu folwarcznego. Wojnę zabudowania przetrwały niemal w nienaruszonym stanie, a po wojnie majątek von Waldow przeszedł na rzecz Skarbu Państwa Polskiego. 

W latach 1945-52 w Pałacu mieścił się dom dziecka dla dzieci upośledzonych, prowadzony przez siostry zakonne. Później zlokalizowano tu Państwowy Dom Dziecka, który funkcjonował do roku 1959. Później utworzono tu PGR (Państwowe Gospodarstwo Rolne). W 1992 roku budynki opuszczono i rozpoczął się najgorszy okres dla obiektu. Zniszczony i zaniedbany stał blisko 6 lat, czekając na przywrócenie dawnej świetności.

9 lipca 1998 roku pałac wraz z folwarkiem został zakupiony przez polską firmę NOVOL. W latach 1999 – 2001 pałac gruntownie zrewitalizowano. Oficjalne otwarcie Pałacu Mierzęcin nastąpiło 13 września 2002 roku. Obecnie cały kompleks z wszystkimi zabudowania folwarku jest wspaniale odnowiony.

Pałac Mierzęcin
Pałac Mierzęcin

Informacje praktyczne

Pałac Mierzęcin
Mierzęcin 1, Dobiegniew
https://www.palacmierzecin.pl/

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Pałac Mierzęcin
Pałac Mierzęcin
Pałac Mierzęcin
Mierzęcin
Restauracja Destylarnia
Nie ma jeszcze ocen. Dodaj jako pierwszy!
Twoja opinia jest dla nas ważna
Pałace i dworki
Normalna
Lubuskie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie