Podlasie - Biebrza

Biebrzański Park Narodowy

(4.9 głosów: 36)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Największy park narodowy w Polsce

Pewnie nie każdy wie, że Biebrzański Park Narodowy to największy park narodowy w Polsce! Powstał 9 września 1993 roku i ma prawie 60 tys. ha. Leży w północno-wschodniej części kraju, na obszarze województwa podlaskiego, nieco na południe od Augustowa. Jeśli lubisz przyrodę, zaciszny azyl i podróżowanie w stylu slow, to będzie dla Ciebie prawdziwy raj! Zdarza się tu spotkać wędrującego łosia i mnóstwo ptaków na rozlewiskach, głównie wiosną, przy roztopach. Polecam gorąco Biebrzański Park Narodowy każdemu miłośnikowi przyrody.Kładka w BPN-ie
Kładka w BPN-ie

Biebrzański PN cudny i zaciszny

Niezwykle malowniczy, zaciszny i urzekający Biebrzański Park Narodowy powstał dla ochrony rozległych i niemal niezmienionych torfowisk z unikalną różnorodnością roślin i zwierząt w ich naturalnych ekosystemach. To wspaniałe miejsce dla miłośników przyrody, wymarzone na spokojne wakacje, z dala od miast i tłumów. Praktycznie na szlakach i ścieżkach trudno kogoś spotkać. O ile wiosną przy roztopach przybywają tu fotografowie, którzy jednak nie zakłócają odpoczynku, o tyle latem na szlaku byliśmy w wielu miejscach sami.

Ścieżka TOE Osowiec
Ścieżka TOE Osowiec

Fauna Biebrzańskiego PN

Pierwotność tego terenu sprawie, że w dolinie Biebrzy zachowała się specyficzna fauna związana z naturalnymi ekosystemami bagiennymi i wodnymi. Ponadto w Twierdzy Osowiec zaobserwowano największe w tej części Polski skupiska kolonii zimujących nietoperzy. Dolina Biebrzy z jej rozlewiskami to bardzo ważne miejsce gniazdowania, żerowania oraz odpoczynku ptactwa wodno-błotnego. To raj dla ptaków, ale też ornitologów i fotografów, a najlepszym okresem na obserwację ptaków jest wiosna, okres od marca do maja, kiedy trwają roztopy. Podobne miejsca w Polsce idealnie nadające się do obserwacji ptaków to Park Narodowy Ujście Warty na zachodnich rubieżach, w pobliżu miejscowości Kostrzyn oraz magiczna Dolina Baryczy leżąca na północ od Wrocławia.Biebrza
Biebrza
łoś nad Biebrzą w Goniądzu, Joanna
łoś nad Biebrzą w Goniądzu, Joanna

Flora BPN-u

W Biebrzańskim Parku Narodowym odnaleźć można też wiele naturalnych zbiorowisk roślinnych, jak turzycowiska, mechowiska i szuwary oraz zbiorowiska leśne - olsy, brzeziny czy bory bagienne. Próżno szukać tych zbiorowisk na tak dużych obszarach gdzie indziej w Polsce.

Biebrzański Park Narodowy - ścieżki i atrakcje

Przez Biebrzański Park Narodowy poprowadzono liczne szlaki turystyczne i ścieżki przyrodnicze, a także wieże widokowe, które ułatwiają zwiedzanie i poznanie tego uroczego zakątka Polski. Bardzo ciekawa jest znakowana na zielono ścieżka z kładką w Goniądzu (Terenowy Ośrodek Edukacyjny, Osowiec 2,2 km) czy czarna ścieżka Czerwone Bagno w Grzędach (1 km). Na tą ostatnią warto wziąć solidny środek na komary 🙂W 2019 roku Biebrzański Park Narodowy wzbogacił się o nową atrakcję - kładkę i przeprawę promową przez rzekę Biebrzę w okolicy Jałowa i Nowego Lipska. Cała trasa ma długość blisko 6 km i składa się z 3 odcinków: Jałowo – Nowy Lipsk (2,6 km z przeprawą promową przez Biebrzę), drogi gruntowej na wyspie mineralnej w pobliżu Jałowa (1,4 km) oraz kładki w okolicy Szuszalewa z wiatą (2 km). Prom jednorazowo może przeprawić przez Biebrzę 6 osób. To kolejny, fajny pomysł w polskiej Amazonii.

Biebrzański Park Narodowy
Biebrzański Park Narodowy

Bilety do Biebrzańskiego PN

Wejście na teren Biebrzańskiego Parku Narodowego, tak jak każdego parku narodowego w Polsce jest płatne, można wykupić bilety jednorazowe, weekendowe, tygodniowe i wielokrotne. Bilety można zakupić w Dyrekcji koło Twierdzy Osowiec lub np. w Informacji Turystycznej w Goniądzu.

Najpiękniejsze parki narodowe w Polsce - zobacz nasz ranking!

Ścieżka Terenowego Ośr. Edukacyjnego Osowiec
Ścieżka Terenowego Ośr. Edukacyjnego Osowiec
Zalety
  • zaciszny, duży teren
  • bliskie obcowanie z cenną przyrodą
  • ptasi raj
  • wytyczone szlaki i ścieżki z wieżami i punktami widokowymi
  • darmowe parkingi
Wady
  • latem w niektórych miejscach dokuczają komary
Kładka i wieża w BPN
Biebrzański Park Narodowy
Biebrza w Burzynie, Joanna
gęsi nad Biebrzą w Goniądzu, Joanna
rozlewiska Biebrzy w Goniądzu, Joanna

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Codziennie: całą dobę
Bilety: normalny 8 zł, ulgowy 4 zł

Adres

Biebrzański Park Narodowy
Osowiec-Twierdza 8, Goniądz
tel. 85/ 738-06-20
www.biebrza.org.pl

GPS: 53°29'27N, 22°38'22E

Augustów noclegi

Augustów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
53°29'27N, 22°38'22E
31 lipiec 2015
26 kwiecień 2021
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
19 czerwiec 2020 10:36
Biebrzański Park Narodowy to mój ulubiony park narodowy w Polsce, może jeden z kilku, bo naprawdę cała Polska potrafi zachwycić, ale to miejsce uwielbiam, spokojne, cudne i pozwalające wypocząć i naładować baterie :) Szkoda że łosia nie udało się zobaczyć... Jeśli lubisz slow travel, to miejsce jest dla Ciebie, w niektórych miejscach latem warto wziąć dobry środek na owady
Karolina
04 wrzesień 2016 16:25

Biebrza. Bobry. Łosie. Slow-life. Chill-out.

Karolina Snowarska
10 czerwiec 2016 13:07

Okolice Biebrzy można polecić każdemu. Piękna przyroda, cisza, w tej ciszy śpiew ptaków. Czegóż można chcieć więcej?

Biebrzański Park Narodowy na blogu

Znamy Top Atrakcje 2021!

Kochani, zakończył się tegoroczny plebiscyt Top Atrakcje i znamy już Zwycięzców. Jest ich 8 i już teraz są to niezaprzeczalne hity turystyczne tego lata. Największym zaskoczeniem rankingu jest województwo opolskie, które kryje aż trzech Zwycięzców, poznajcie Top Atrakcje 2021!

21 czerwiec 2021 09:52

Top 5 - najpiękniejsze parki narodowe w Polsce 

Parki narodowe to nasze narodowe dobro przyrodnicze, ostoja natury w tym coraz szybszym i coraz bardziej sztucznym świecie. To tutaj odpoczniesz od zgiełku miasta, naładujesz akumulatory dobrej energii i zachwycisz się bogactwem polskiej fauny i flory.

Czy wiesz, że obecnie w Polsce mamy 23 parki narodowe? Największym jest Biebrzański Park Narodowy, zaś najmniejszym - Ojcowski Park Narodowy. Najmłodszy z kolei jest Park Narodowy Ujście Warty. Są województwa w Polsce, gdzie nie ma żadnych parków narodowych, jak śląskie czy łódzkie, zaś w innych jest kilka parków. Rekordzistą jest województwo małopolskie, w granicach którego leżą aż 4 parki narodowe w całości, a kolejny wcina się nieznacznie na jego terytorium 🙂

19 czerwiec 2020 12:47

15 najlepszych atrakcji w Polsce na 15 lat Polskich Szlaków

15 lat temu, właśnie w okolicach Majówki postanowiliśmy z mężem połączyć swoje pasje i stworzyć Polskie Szlaki - miejsce, w którym pokazujemy Wam piękną Polskę. 15 lat podróży przełożyło się dziś na tysiące atrakcji turystycznych w portalu.

Dzisiaj z tej okazji przygotowałam dla Was ranking 15 najlepszych atrakcji w Polsce, takie nasze subiektywne Top 15 - dla każdego coś miłego 🙂 Znajdziesz wśród nich unikatowe przyrodnicze zakątki, ciekawą architekturę, świetne miejsca spacerowe, ale też atrakcyjne miejscówki dla dzieci. Poznaj Top 15 najlepszych polskich atrakcji.

01 maj 2020 21:51
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację