Podlasie - Biebrza

Biebrzański Park Narodowy

Największy park narodowy w Polsce

Pewnie nie każdy wie, że Biebrzański Park Narodowy to największy park narodowy w Polsce! Powstał 9 września 1993 roku i ma prawie 60 tys. ha. Leży w północno-wschodniej części kraju, na obszarze województwa podlaskiego, nieco na południe od Augustowa. Jeśli lubisz przyrodę, zaciszny azyl i podróżowanie w stylu slow, to będzie dla Ciebie prawdziwy raj! Zdarza się tu spotkać wędrującego łosia i mnóstwo ptaków na rozlewiskach, głównie wiosną, przy roztopach. Polecam gorąco Biebrzański Park Narodowy każdemu miłośnikowi przyrody.Kładka w BPN-ie
Kładka w BPN-ie

Biebrzański PN cudny i zaciszny

Niezwykle malowniczy, zaciszny i urzekający Biebrzański Park Narodowy powstał dla ochrony rozległych i niemal niezmienionych torfowisk z unikalną różnorodnością roślin i zwierząt w ich naturalnych ekosystemach. To wspaniałe miejsce dla miłośników przyrody, wymarzone na spokojne wakacje, z dala od miast i tłumów. Praktycznie na szlakach i ścieżkach trudno kogoś spotkać. O ile wiosną przy roztopach przybywają tu fotografowie, którzy jednak nie zakłócają odpoczynku, o tyle latem na szlaku byliśmy w wielu miejscach sami.

Ścieżka TOE Osowiec
Ścieżka TOE Osowiec

Fauna Biebrzańskiego PN

Pierwotność tego terenu sprawie, że w dolinie Biebrzy zachowała się specyficzna fauna związana z naturalnymi ekosystemami bagiennymi i wodnymi. Ponadto w Twierdzy Osowiec zaobserwowano największe w tej części Polski skupiska kolonii zimujących nietoperzy. Dolina Biebrzy z jej rozlewiskami to bardzo ważne miejsce gniazdowania, żerowania oraz odpoczynku ptactwa wodno-błotnego. To raj dla ptaków, ale też ornitologów i fotografów, a najlepszym okresem na obserwację ptaków jest wiosna, okres od marca do maja, kiedy trwają roztopy. Podobne miejsca w Polsce idealnie nadające się do obserwacji ptaków to Park Narodowy Ujście Warty na zachodnich rubieżach, w pobliżu miejscowości Kostrzyn oraz magiczna Dolina Baryczy leżąca na północ od Wrocławia.łoś nad Biebrzą w Goniądzu, Joanna
łoś nad Biebrzą w Goniądzu, Joanna

Flora BPN-u

W Biebrzańskim Parku Narodowym odnaleźć można też wiele naturalnych zbiorowisk roślinnych, jak turzycowiska, mechowiska i szuwary oraz zbiorowiska leśne - olsy, brzeziny czy bory bagienne. Próżno szukać tych zbiorowisk na tak dużych obszarach gdzie indziej w Polsce.

Biebrzański Park Narodowy - ścieżki i atrakcje

Przez Biebrzański Park Narodowy poprowadzono liczne szlaki turystyczne i ścieżki przyrodnicze, a także wieże widokowe, które ułatwiają zwiedzanie i poznanie tego uroczego zakątka Polski. Bardzo ciekawa jest znakowana na zielono ścieżka z kładką w Goniądzu (Terenowy Ośrodek Edukacyjny, Osowiec 2,2 km) czy czarna ścieżka Czerwone Bagno w Grzędach (1 km). Na tą ostatnią warto wziąć solidny środek na komary 🙂W 2019 roku Biebrzański Park Narodowy wzbogacił się o nową atrakcję - kładkę i przeprawę promową przez rzekę Biebrzę w okolicy Jałowa i Nowego Lipska. Cała trasa ma długość blisko 6 km i składa się z 3 odcinków: Jałowo – Nowy Lipsk (2,6 km z przeprawą promową przez Biebrzę), drogi gruntowej na wyspie mineralnej w pobliżu Jałowa (1,4 km) oraz kładki w okolicy Szuszalewa z wiatą (2 km). Prom jednorazowo może przeprawić przez Biebrzę 6 osób. To kolejny, fajny pomysł w polskiej Amazonii.

Biebrzański Park Narodowy
Biebrzański Park Narodowy

Bilety do Biebrzańskiego PN

Wejście na teren Biebrzańskiego Parku Narodowego, tak jak każdego parku narodowego w Polsce jest płatne, można wykupić bilety jednorazowe, weekendowe, tygodniowe i wielokrotne. Bilety można zakupić w Dyrekcji koło Twierdzy Osowiec lub np. w Informacji Turystycznej w Goniądzu.

Najpiękniejsze parki narodowe w Polsce - zobacz nasz ranking!

Ścieżka Terenowego Ośr. Edukacyjnego Osowiec
Ścieżka Terenowego Ośr. Edukacyjnego Osowiec
Zalety
  • zaciszny, duży teren
  • bliskie obcowanie z cenną przyrodą
  • ptasi raj
  • wytyczone szlaki i ścieżki z wieżami i punktami widokowymi
  • darmowe parkingi
Wady
  • latem w niektórych miejscach dokuczają komary
Kładka i wieża w BPN
Biebrzański Park Narodowy
Biebrza w Burzynie, Joanna
gęsi nad Biebrzą w Goniądzu, Joanna
rozlewiska Biebrzy w Goniądzu, Joanna

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Codziennie: całą dobę
Bilety: normalny 8 zł, ulgowy 4 zł

Adres

Biebrzański Park Narodowy
Osowiec-Twierdza 8, Goniądz
tel. 85/ 738-06-20
www.biebrza.org.pl

Goniądz noclegi

Goniądz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
53°29'27N, 22°38'22E
31 lipiec 2015
13 kwiecień 2021

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
19 czerwiec 2020 10:36
Biebrzański Park Narodowy to mój ulubiony park narodowy w Polsce, może jeden z kilku, bo naprawdę cała Polska potrafi zachwycić, ale to miejsce uwielbiam, spokojne, cudne i pozwalające wypocząć i naładować baterie :) Szkoda że łosia nie udało się zobaczyć... Jeśli lubisz slow travel, to miejsce jest dla Ciebie, w niektórych miejscach latem warto wziąć dobry środek na owady
Karolina
04 wrzesień 2016 16:25

Biebrza. Bobry. Łosie. Slow-life. Chill-out.

Karolina Snowarska
10 czerwiec 2016 13:07

Okolice Biebrzy można polecić każdemu. Piękna przyroda, cisza, w tej ciszy śpiew ptaków. Czegóż można chcieć więcej?

Biebrzański Park Narodowy na blogu

Top 5 - najpiękniejsze parki narodowe w Polsce 

Parki narodowe to nasze narodowe dobro przyrodnicze, ostoja natury w tym coraz szybszym i coraz bardziej sztucznym świecie. To tutaj odpoczniesz od zgiełku miasta, naładujesz akumulatory dobrej energii i zachwycisz się bogactwem polskiej fauny i flory.

Czy wiesz, że obecnie w Polsce mamy 23 parki narodowe? Największym jest Biebrzański Park Narodowy, zaś najmniejszym - Ojcowski Park Narodowy. Najmłodszy z kolei jest Park Narodowy Ujście Warty. Są województwa w Polsce, gdzie nie ma żadnych parków narodowych, jak śląskie czy łódzkie, zaś w innych jest kilka parków. Rekordzistą jest województwo małopolskie, w granicach którego leżą aż 4 parki narodowe w całości, a kolejny wcina się nieznacznie na jego terytorium 🙂

19 czerwiec 2020 12:47

15 najlepszych atrakcji w Polsce na 15 lat Polskich Szlaków

15 lat temu, właśnie w okolicach Majówki postanowiliśmy z mężem połączyć swoje pasje i stworzyć Polskie Szlaki - miejsce, w którym pokazujemy Wam piękną Polskę. 15 lat podróży przełożyło się dziś na tysiące atrakcji turystycznych w portalu.

Dzisiaj z tej okazji przygotowałam dla Was ranking 15 najlepszych atrakcji w Polsce, takie nasze subiektywne Top 15 - dla każdego coś miłego 🙂 Znajdziesz wśród nich unikatowe przyrodnicze zakątki, ciekawą architekturę, świetne miejsca spacerowe, ale też atrakcyjne miejscówki dla dzieci. Poznaj Top 15 najlepszych polskich atrakcji.

01 maj 2020 21:51

Pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego ugaszony

Dzisiaj rano, tj. 26 kwietnia 2020 Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego oficjalnie poinformował, że pożar w BPN został ugaszony. Strażacy prowadzą jednak nadal dyżury przy dozorze pożarowiska. Straty są ogromne!

Biebrzański Park Narodowy to największy park narodowy w Polsce, powstał w 1993 roku i ochroną obejmuje prawie 60 tys. ha. Leży na północy Polski, w jej wschodniej części, w całości na terenie województwa podlaskiego, na południe od Augustowa. To unikat w skali kraju, wielkie i dzikie połacie torfowisk z bogactwem gatunkowym roślin i zwierząt w ich naturalnych ekosystemach. To ostoja nie tylko dla zwierząt, ale też dla ludzi spragnionych natury i kontaktu z nią!

26 kwiecień 2020 22:26
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację