Biebrzański Park Narodowy
Osowiec-Twierdza 8, Goniądz
tel. 85/ 738-06-20
www.biebrza.org.pl
Pewnie nie każdy wie, że Biebrzański Park Narodowy to największy park narodowy w Polsce! Powstał 9 września 1993 roku i ma prawie 60 tys. ha. Leży w północno-wschodniej części kraju, na obszarze województwa podlaskiego, nieco na południe od Augustowa.
Niezwykle malowniczy, zaciszny i urzekający Biebrzański Park Narodowy powstał dla ochrony rozległych i niemal niezmienionych torfowisk z unikalną różnorodnością roślin i zwierząt w ich naturalnych ekosystemach. To wspaniałe miejsce dla miłośników przyrody, wymarzone na spokojne wakacje, z dala od miast i tłumów. Praktycznie na szlakach i ścieżkach trudno kogoś spotkać 🙂
Dolina Biebrzy to bardzo ważne miejsce gniazdowania, żerowania oraz odpoczynku ptactwa wodno-błotnego. To raj dla ptaków, ale też ornitologów, a najlepszym okresem na obserwację ptaków jest maj, kiedy trwają roztopy. Pierwotność tego terenu sprawie, że w dolinie Biebrzy zachowała się specyficzna fauna związana z naturalnymi ekosystemami bagiennymi i wodnymi. Ponadto w Twierdzy Osowiec zaobserwowano największe w tej części Polski skupiska kolonii zimujących nietoperzy.
W Biebrzańskim Parku Narodowym odnaleźć można też wiele naturalnych zbiorowisk roślinnych, jak turzycowiska, mechowiska i szuwary oraz zbiorowiska leśne - olsy, brzeziny czy bory bagienne. Próżno szukać tych zbiorowisk na tak dużych obszarach gdzie indziej w Polsce.
Przez Biebrzański Park Narodowy poprowadzono liczne szlaki turystyczne i ścieżki przyrodnicze, które ułatwiają zwiedzanie i poznanie tego uroczego zakątka Polski. Bardzo ciekawa jest znakowana na zielono ścieżka z kładką w Goniądzu (Terenowy Ośrodek Edukacyjny, Osowiec 2,2 km) czy czarna ścieżka Czerwone Bagno w Grzędach (1 km).
W 2019 roku Biebrzański Park Narodowy wzbogacił się o nową atrakcję - kładkę i przeprawę promową przez rzekę Biebrzę w okolicy Jałowa i Nowego Lipska. Cała trasa ma długość blisko 6 km i składa się z 3 odcinków: Jałowo – Nowy Lipsk (2,6 km z przeprawą promową przez Biebrzę), drogi gruntowej na wyspie mineralnej w pobliżu Jałowa (1,4 km) oraz kładki w okolicy Szuszalewa z wiatą (2 km). Prom jednorazowo może przeprawić przez Biebrzę 6 osób. To kolejny, fajny pomysł w polskiej Amazonii.
Wejście na teren Biebrzańskiego Parku Narodowego, tak jak każdego parku narodowego w Polsce jest płatne, można wykupić bilety jednorazowe, weekendowe, tygodniowe i wielokrotne. Bilety można zakupić w Dyrekcji koło Twierdzy Osowiec lub np. w Informacji Turystycznej w Goniądzu.
Goniądz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Biebrza. Bobry. Łosie. Slow-life. Chill-out.
Okolice Biebrzy można polecić każdemu. Piękna przyroda, cisza, w tej ciszy śpiew ptaków. Czegóż można chcieć więcej?