Biebrzański Park Narodowy

Zdjęcia (29)

Nie każdy wie, że Biebrzański Park Narodowy to największy park narodowy w Polsce! Powstał 9 września 1993 roku i ma prawie 60 tys. ha. Leży w północno-wschodniej części kraju, na obszarze województwa podlaskiego, nieco na południe od Augustowa.Niezwykle malowniczy, zaciszny i urzekający Biebrzański Park Narodowy powstał dla ochrony rozległych i niemal niezmienionych torfowisk z unikalną różnorodnością roślin i zwierząt w ich naturalnych ekosystemach. To wspaniałe miejsce dla miłośników przyrody.

Fauna BPN-u

Dolina Biebrzy to bardzo ważne miejsce gniazdowania, żerowania oraz odpoczynku ptactwa wodno-błotnego. To raj dla ptaków, ale też ornitologów, a najlepszym okresem na obserwację ptaków jest maj, kiedy trwają roztopy.Pierwotność tego terenu sprawie, że w dolinie Biebrzy zachowała się specyficzna fauna związana z naturalnymi ekosystemami bagiennymi i wodnymi. Ponadto w Twierdzy Osowiec zaobserwowano największe w tej części Polski skupiska kolonii zimujących nietoperzy.

Flora BPN-u

W Biebrzańskim Parku Narodowym odnaleźć można też wiele naturalnych zbiorowisk roślinnych, jak turzycowiska, mechowiska i szuwary oraz zbiorowiska leśne - olsy, brzeziny czy bory bagienne.

Szlaki i ścieżki

Przez BPN poprowadzono liczne szlaki turystyczne i ścieżki przyrodnicze, które ułatwiają zwiedzanie i poznanie tego uroczego zakątka Polski. Bardzo ciekawa jest znakowana na zielono ścieżka z kładką w Goniądzu (Terenowy Ośrodek Edukaycjny, Osowiec 2,2 km) czy czarna ścieżka Czerwone Bagno w Grzędach (1 km).

Wejście na teren BPN jest płatne, można wykupić bilety jednorazowe, weekendowe, tygodniowe i wielokrotne. Bilety można zakupić w Dyrekcji koło Twierdzy Osowiec lub np. w IT w Goniądzu.

Biebrzański Park Narodowy - Dyrekcja i IT
Osowiec-Twierdza 8, Goniądz
tel. 85/ 738-06-20, 738-30-00 wew. 233
sekretariat@biebrza.org.pl
www.biebrza.org.pl
Bilety: jednorazowe normalny 6 zł, ulgowy 3 złZaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2016-09-04 16:25:21 na

Biebrza. Bobry. Łosie. Slow-life. Chill-out.

Krajtroter ocenił to miejsce 2016-06-10 13:07:45 na

Okolice Biebrzy można polecić każdemu. Piękna przyroda, cisza, w tej ciszy śpiew ptaków. Czegóż można chcieć więcej?

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: