Twierdza Osowiec Fort II

Twierdza Osowiec

Twierdza Osowiec w Goniądzu na Podlasiu to jeden z najcenniejszych zabytków na obszarze Biebrzańskiego Parku Narodowego. Twierdza powstała nie przypadkowo na jedynej przeprawie przez biebrzańskie bagna, a jej celem była ochrona zachodnich granic carskiej Rosji.Budowa Twierdzy Osowiec trwała 10 lat, a miała miejsce pomiędzy 1882 i 1892 rokiem. Wybudowano wówczas 4 forty - Centralny (I), Zarzeczny (II), Szwedzki (III) oraz Nowy (IV). Podczas modernizacji Twierdzy na początku XX wieku większość budowli ceglanych przykryto dodatkowo betonem.

25 lipca 1914 roku ogłoszono stan wojenny w Twierdzy Osowiec. Aż 3 razy próbowano zdobyć Twierdzę, ale żadna z prób nie powiodła się, toteż jej obronność stała się legendarna. Podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku w obrębie Twierdzy Osowiec nie odbyły się żadne walki.Twierdza dzisiaj

Po wojnie w Twierdzy nie było wojska, dopiero w 1953 roku powstała tu Jednostka Wojskowa stacjonująca do dziś. Obecnie w dobrym stanie pozostają fort I i fort III, II i IV pozostają w ruinie. Fort IV leży na terenie BPN i prowadzi tam ścieżka, zaś Fort II leży w pobliżu Kładki - ścieżki znakowanej na zielono.

W 1998 roku na terenie fortu I - Centralnego, powstało Muzeum Twierdzy Osowiec. Jako, że leży ono na terenie jednostki Wojska Polskiego, można je zwiedzać tylko z przewodnikiem, w grupach, toteż należy wcześniej telefonicznie umówić się na zwiedzanie.Twierdza Osowiec - Muzeum
tel. 600-941-954
Godziny zwiedzania: pn-pt 10.00-13.00
www.biebrza.org.pl

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 09:00–13:00
  • wtorek: 09:00–13:00
  • środa: 09:00–13:00
  • czwartek: 09:00–13:00
  • piątek: 09:00–13:00
  • sobota: Zamknięte
  • niedziela: Zamknięte

Goniądz noclegi

Goniądz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację