Twierdza Osowiec Fort II

Twierdza Osowiec

(4.6 głosów: 17)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Twierdza Osowiec w Goniądzu na Podlasiu to jeden z najcenniejszych zabytków na obszarze Biebrzańskiego Parku Narodowego. Twierdza powstała nie przypadkowo na jedynej przeprawie przez biebrzańskie bagna, a jej celem była ochrona zachodnich granic carskiej Rosji.Budowa Twierdzy Osowiec trwała 10 lat, a miała miejsce pomiędzy 1882 i 1892 rokiem. Wybudowano wówczas 4 forty - Centralny (I), Zarzeczny (II), Szwedzki (III) oraz Nowy (IV). Podczas modernizacji Twierdzy na początku XX wieku większość budowli ceglanych przykryto dodatkowo betonem.

Osowiec
Osowiec

25 lipca 1914 roku ogłoszono stan wojenny w Twierdzy Osowiec. Aż 3 razy próbowano zdobyć Twierdzę, ale żadna z prób nie powiodła się, toteż jej obronność stała się legendarna. Podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku w obrębie Twierdzy Osowiec nie odbyły się żadne walki.Twierdza dzisiaj

Po wojnie w Twierdzy nie było wojska, dopiero w 1953 roku powstała tu Jednostka Wojskowa stacjonująca do dziś. Obecnie w dobrym stanie pozostają fort I i fort III, II i IV pozostają w ruinie. Fort IV leży na terenie BPN i prowadzi tam ścieżka, zaś Fort II leży w pobliżu Kładki - ścieżki znakowanej na zielono.

W 1998 roku na terenie fortu I - Centralnego, powstało Muzeum Twierdzy Osowiec. Jako, że leży ono na terenie jednostki Wojska Polskiego, można je zwiedzać tylko z przewodnikiem, w grupach, toteż należy wcześniej telefonicznie umówić się na zwiedzanie.Twierdza Osowiec - Muzeum
tel. 600-941-954
Godziny zwiedzania: pn-pt 10.00-13.00
www.biebrza.org.pl

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 09:00–13:00
  • wtorek: 09:00–13:00
  • środa: 09:00–13:00
  • czwartek: 09:00–13:00
  • piątek: 09:00–13:00
  • sobota: Zamknięte
  • niedziela: Zamknięte

Goniądz noclegi

Goniądz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Goniądz Podlasie
Fortyfikacje
Normalna
twierdze
53°28'25N, 22°39'51E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021