Twierdza Osowiec

Twierdza Osowiec Fort II
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Twierdza Osowiec w Goniądzu na Podlasiu to jeden z najcenniejszych zabytków na obszarze Biebrzańskiego Parku Narodowego. Twierdza powstała nie przypadkowo na jedynej przeprawie przez biebrzańskie bagna, a jej celem była ochrona zachodnich granic carskiej Rosji.

Budowa Twierdzy Osowiec trwała 10 lat, a miała miejsce pomiędzy 1882 i 1892 rokiem. Wybudowano wówczas 4 forty - Centralny (I), Zarzeczny (II), Szwedzki (III) oraz Nowy (IV). Podczas modernizacji Twierdzy na początku XX wieku większość budowli ceglanych przykryto dodatkowo betonem.

Osowiec
Osowiec


25 lipca 1914 roku ogłoszono stan wojenny w Twierdzy Osowiec. Aż 3 razy próbowano zdobyć Twierdzę, ale żadna z prób nie powiodła się, toteż jej obronność stała się legendarna. Podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku w obrębie Twierdzy Osowiec nie odbyły się żadne walki.

Twierdza dzisiaj

Po wojnie w Twierdzy nie było wojska, dopiero w 1953 roku powstała tu Jednostka Wojskowa stacjonująca do dziś. Obecnie w dobrym stanie pozostają fort I i fort III, II i IV pozostają w ruinie. Fort IV leży na terenie BPN i prowadzi tam ścieżka, zaś Fort II leży w pobliżu Kładki - ścieżki znakowanej na zielono.

W 1998 roku na terenie fortu I - Centralnego, powstało Muzeum Twierdzy Osowiec. Jako, że leży ono na terenie jednostki Wojska Polskiego, można je zwiedzać tylko z przewodnikiem, w grupach, toteż należy wcześniej telefonicznie umówić się na zwiedzanie.

Twierdza Osowiec - Muzeum
tel. 600-941-954
Godziny zwiedzania: pn-pt 10.00-13.00
www.biebrza.org.plInformacje praktyczne

  • poniedziałek: 09:00–13:00
  • wtorek: 09:00–13:00
  • środa: 09:00–13:00
  • czwartek: 09:00–13:00
  • piątek: 09:00–13:00
  • sobota: Zamknięte
  • niedziela: Zamknięte

Noclegi w Goniądzu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 16)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024