Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Zamek w Tykocinie. Zwiedzanie, historia, ciekawostki, restauracja, hotel

Aktualizacja: 2023-09-03
Zamek w Tykocinie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Zamek w Tykocinie to wyjątkowa, piękna atrakcja Podlasia, udostępniona dla turystów. Pochodząca z XVI wieku, później zlikwidowana do fundamentów. W XXI stuleciu odbudowana i oddana turystom jako perełka regionu i jedna z nielicznych warowni w tych okolicach. A czy wiesz, że król Zygmunt II August przebywał na zamku aż 14 miesięcy... po swej śmierci?

Zamek w Tykocinie
Zamek w Tykocinie

Historia zamku w Tykocinie

Historia tego miejsca zaczęła się około 600 lat temu. Pierwszymi właścicielami narwiańskiej wyspy, gdzie dziś stoi zamek, była bogata rodzina Gasztołdów - litewskich możnowładców. Wznieśli tu oni drewnianą warownię, którą później ponoć z zawiści spalili sąsiedzi - Radziwiłłowie. 

Wtedy zaczęła się królewska historia zamku, kiedy młody król Zygmunt II August zbudował na zgliszczach drewnianej warowni ceglany zamek. Otaczające bagna sprawiały, że było to idealne miejsce obronne, toteż powstał tu największy arsenał Rzeczypospolitej końca XVI wieku, a przy nim rozkwitał i zamek. Kiedy zmarł w Knyszynie, jego zabalsamowane ciało przez 14 miesięcy czekało na pochówek na tykocińskim zamku, aż zostanie wybrany nowy król. W myśl zasady "Umarł król, niech żyje król".

Kolejni królowie polscy chętnie odwiedzali tykociński zamek. Stefan Batory, Zygmunt III Waza, Władysław IV czy August II Mocny. Co ciekawe, w listopadzie 1705 roku, w trakcie wojny północnej August II Mocny dotarł na zamek, gdzie przyjął go car Piotr Wielki. Dziwny to zbieg okoliczności, by car Rosji na polskim zamku przyjmował króla Rzeczypospolitej, ale to nie koniec ciekawostek związanych z tym wydarzeniem. To wtedy, na zamku w Tykocinie August II Mocny po raz pierwszy wręczył Order Orła Białego, który do dziś jest najstarszym i najwyższym polskim odznaczeniem.

Wojny nie omijały zamku w Tykocinie, od potopu szwedzkiego, przez wojnę o sukcesję polską, po powstanie styczniowe. O tykociński zamek toczyły się 4 bitwy, podczas których dwukrotnie zamek był niszczony. Od 1734 roku ten piękny obiekt stopniowo popadał w ruinę, był rozbierany i z czasem zapomniany.

Zamek w Tykocinie
Zamek w Tykocinie
Zamek w Tykocinie
Zamek w Tykocinie

Szturm zamku w Tykocinie - rekonstrukcja bitwy

Obecnie każdej zimy, w lutym, organizowany jest tutaj pokazowy szturm na zamek. Imprezę uświetnia miejscowa Komputowa Chorągiew Stefana Czarnieckiego. To jedyna zimowa inscenizacja historyczna w Polsce!

A co się tutaj odtwarza? Przeniesiesz się wówczas do 1657 roku i przeżyjesz wydarzenia z okresu Potopu Szwedzkiego. Wtedy to tykociński zamek znajdował się w rękach Radziwiłłów, sprzyjających Szwedom. Twierdza została oblężona i ostatecznie zdobyta przez siły hetmana Pawła Jana Sapiehy.

Zamek w Tykocinie
Zamek w Tykocinie
Zamek w Tykocinie
Zamek w Tykocinie

Zwiedzanie zamku w Tykocinie

Na szczęście na przełomie XX i XXI wieku, po długich badaniach naukowych, rozpoczęła się rekonstrukcja zamku na fundamentach XVI-wiecznego zamku królewskiego Króla Polski i Wielkiego Księcia Litwy - Zygmunta II Augusta. Dziś zamek jest pięknie zrekonstruowany i pieczołowicie odwzorowany na podstawie danych archeologicznych i źródeł historycznych

W zamku znajduje się Muzeum, w ramach którego zwiedza się podziemia z wystawą o historii warowni, okazałą Salę Szklaną ze zrekonstruowanym olbrzymim piecem kaflowym i wystawą o Orderze Orła Białego. Owy piec to jeden z największych i najciekawszych pieców przedrozbiorowej Rzeczpospolitej. Dodatkowo podczas zwiedzania wchodzi się na wieżę więzienną, z której roztacza się piękny widok na okolicę.

Zamek w Tykocinie
Zamek w Tykocinie
Zamek w Tykocinie
Zamek w Tykocinie
Zamek w Tykocinie
Zamek w Tykocinie
Zamek w Tykocinie
Zamek w Tykocinie

 

Ciekawostki o zamku w Tykocinie

  • Zamek w Tykocinie był przez kilkanaście miesięcy nekropolią zmarłego króla Zygmunta II Augusta
  • Na zamku urzędował wielki humanista Renesansu - starosta tykociński Łukasz Górnicki
  • Na zamku król August II Mocny ustanowił Order Orła Białego
  • W czasie potopu szwedzkiego na zamku przebywał i zmarł Janusz Radziwiłł, który sprzymierzył się ze Szwedami
  • Zamek zdobył Paweł Jan Sapieha zwyciężając Szwedów
  • Jan Klemens Branicki w połowie XVIII wieku rozebrał zamek na budulec przy rozbudowie miasta
Zamek w Tykocinie
Zamek w Tykocinie
Zamek w Tykocinie
Zamek w Tykocinie

Restauracja i hotel w zamku tykocińskim

Dodatkowo w murach warowni w Tykocinie znajduje się Restauracja oraz Pokoje Gościnne. Bardzo smacznie tutaj zjesz, w pięknej scenerii zamkowej. W menu odnajdziesz dania kuchni regionalnej. Podlaskiej oraz żydowskiej, ale nie tylko. Polecam usiąść na tarasie zamkowym. My mieliśmy przyjemność także spać na zamku. Śniadania bufetowe z widokiem na dziedziniec to niezapomniane przeżycia.

Zamek w Tykocinie
Zamek w Tykocinie
Zamek w Tykocinie
Zamek w Tykocinie
Zamek w Tykocinie
Zamek w Tykocinie
Zamek w Tykocinie
Zamek w Tykocinie

Nasz film o Tykocinie

Zachęcamy do naszego filmu o Tykocinie. Zamek oczywiście też się w nim znalazł.

Informacje praktyczne

Aktualne godziny zwiedzania i ceny biletów znajdziesz na stronie: www.zamekwtykocinie.pl

Zamek w Tykocinie
ul. Puchalskiego 3, Tykocin
tel. 513-434-296

Noclegi w Tykocinie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Zamek w Tykocinie
Zamek w Tykocinie
Zamek w Tykocinie
Zamek w Tykocinie
Zamek w Tykocinie
Zamek w Tykocinie
bociany przy zamku w Tykocinie
(4.3 głosów: 37)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 37)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Robert
Robert
Mam w planach już od dawna. Oglądałem filmik,zdjęcia i zazdrość mnie zżera jak cholera :-).
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024