53°12'47" N
22°46'16" W
Podlaskie
2015-08-18 12:45:44
m npm
Perełka
Zamek w Tykocinie, Anna Piernikarczyk
Zamek w Tykocinie, Anna Piernikarczyk
Zamek w Tykocinie, Anna Piernikarczyk
Zamek w Tykocinie, Anna Piernikarczyk
Tykocin, Anna Piernikarczyk
Zamek w Tykocinie, Anna Piernikarczyk
bociany przy zamku w Tykocinie, Anna Piernikarczyk
Tykocin, kasia
Tykocin, kasia
Tykocin, kasia
Tykocin, kasia
Tykocin, kasia
Zdjęcia (12)

Historia zamku

Zamek w Tykocinie to wyjątkowa, piękna atrakcja Podlasia, udostępniona dla turystów. Historia tego miejsca zaczęła się ponad pół tysiąca lat temu. Pierwszymi właścicielami narwiańskiej wyspy, gdzie dziś stoi zamek, była bogata rodzina Gasztołdów - litewskich możnowładców. Wznieśli tu oni drewnianą warownię, którą później ponoć z zawiści spalili sąsiedzi - Radziwiłłowie.Wtedy zaczęła się królewska historia zamku, kiedy młody król Zygmunt August zbudował na zgliszczach drewnianej warowni ceglany zamek. Otaczające bagna sprawiały, że było to idelne miejsce obronne, toteż powstał tu największy arsenał Rzeczypospolitej końca XVI wieku, a przy nim rozkwitał i zamek.

Kolejni królowie polscy chętnie odwiedzali tykociński zamek - Stefan Batory, Zygmunt III Waza, Władysław IV czy August II Mocny.

Co ciekawe, w listopadzie 1705 roku, w trakcie wojny północnej August II Mocny dotarł na zamek, gdzie przyjął go... Piotr Wielki. Dziwny to zbieg okoliczności, by car Rosji na polskim zamku przyjmował króla Rzeczypospolitej, ale to nie koniec ciekawostek związanych z tym wydarzeniem. To wtedy, na zamku w Tykocinie August II po raz pierwszy wręczył Order Orła Białego, który do dziś jest najstarszym i najwyższym polskim odznaczeniem.Wojny nie omijały zamku w Tykocinie, od potopu szwedzkiego, przez wojnę o sukcesję polską, po powstanie styczniowe. O tykociński zamek toczyły się 4 bitwy, podczas których dwukrotnie zamek był niszczony. Od 1734 roku ten piękny obiekt stopniowo popadał w ruinę, był rozbierany i z czasem zapomniany.

Zwiedzanie zamku w Tykocinie

Na szczęście na przełomie XX i XXI wieku, po długich badaniach naukowych, rozpoczęła się rekonstrukcja zamku na fundamentach XVI-wiecznego zamku królewskiego Króla Polski i Wielkiego Księcia Litwy - Zygmunta Augusta. Dziś zamek jest pięknie zrekonstruowany i pieczołowicie odwzorowany na podstawie danych archeologicznych i źródeł historycznych

W zamku znajduje się Muzeum, w ramach którego zwiedza się podziemia z wystawą o historii warowni, znakomitą Salę Szklaną ze zrekonstruowanym olbrzymim piecem kaflowym oraz wieżę więzienną, z której roztacza się piękny widok na okolicę. Ponadto w zamku w Tykocinie znajduje się Restauracja oraz Pokoje Gościnne.

Ciekawostki o zamku

Zamek w Tykocinie był przez kilkanaście miesięcy nekropolią zmarłego króla Zygmunta Augusta
Na zamku urzędował wielki humanista Renesansu - starosta tykociński Łukasz Górnicki
Na zamku król August II Mocny ustanowił Order Orła Białego
W czasie potopu szwedzkiego na zamku przebywał i zmarł Janusz Radziwiłł
Zamek zdobył Paweł Sapieha zwyciężając Szwedów
Jan Klemens Branicki w połowie XVIII wieku rozebrał zamek na budulec

Zamek w Tykocinie
ul. Puchalskiego 3, Tykocin
biuro@zamekwtykocinie.pl
tel. 85/ 718-73-72, 726-520-777
www.zamekwtykocinie.pl
Godziny zwiedzania: pn-nd 11.00-17.00
Bilety: normalny 11 zł, ulgowy 8 zł

Widok z ulicy

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2018
Znajdziesz nas na: