Historia zamku w Tykocinie
Zamek w Tykocinie to wyjątkowa, piękna atrakcja Podlasia, udostępniona dla turystów. Historia tego miejsca zaczęła się ponad pół tysiąca lat temu. Pierwszymi właścicielami narwiańskiej wyspy, gdzie dziś stoi zamek, była bogata rodzina Gasztołdów - litewskich możnowładców. Wznieśli tu oni drewnianą warownię, którą później ponoć z zawiści spalili sąsiedzi - Radziwiłłowie. Wtedy zaczęła się królewska historia zamku, kiedy młody król Zygmunt August zbudował na zgliszczach drewnianej warowni ceglany zamek. Otaczające bagna sprawiały, że było to idealne miejsce obronne, toteż powstał tu największy arsenał Rzeczypospolitej końca XVI wieku, a przy nim rozkwitał i zamek.

Kolejni królowie polscy chętnie odwiedzali tykociński zamek - Stefan Batory, Zygmunt III Waza, Władysław IV czy August II Mocny. Co ciekawe, w listopadzie 1705 roku, w trakcie wojny północnej August II Mocny dotarł na zamek, gdzie przyjął go... Piotr Wielki. Dziwny to zbieg okoliczności, by car Rosji na polskim zamku przyjmował króla Rzeczypospolitej, ale to nie koniec ciekawostek związanych z tym wydarzeniem. To wtedy, na zamku w Tykocinie August II po raz pierwszy wręczył Order Orła Białego, który do dziś jest najstarszym i najwyższym polskim odznaczeniem.

Wojny nie omijały zamku w Tykocinie, od potopu szwedzkiego, przez wojnę o sukcesję polską, po powstanie styczniowe. O tykociński zamek toczyły się 4 bitwy, podczas których dwukrotnie zamek był niszczony. Od 1734 roku ten piękny obiekt stopniowo popadał w ruinę, był rozbierany i z czasem zapomniany.
Zwiedzanie zamku w Tykocinie
Na szczęście na przełomie XX i XXI wieku, po długich badaniach naukowych, rozpoczęła się rekonstrukcja zamku na fundamentach XVI-wiecznego zamku królewskiego Króla Polski i Wielkiego Księcia Litwy - Zygmunta Augusta. Dziś zamek jest pięknie zrekonstruowany i pieczołowicie odwzorowany na podstawie danych archeologicznych i źródeł historycznych
W zamku znajduje się Muzeum, w ramach którego zwiedza się podziemia z wystawą o historii warowni, znakomitą Salę Szklaną ze zrekonstruowanym olbrzymim piecem kaflowym oraz wieżę więzienną, z której roztacza się piękny widok na okolicę. Ponadto w zamku w Tykocinie znajduje się Restauracja oraz Pokoje Gościnne.

Ciekawostki o zamku w Tykocinie
- Zamek w Tykocinie był przez kilkanaście miesięcy nekropolią zmarłego króla Zygmunta Augusta
- Na zamku urzędował wielki humanista Renesansu - starosta tykociński Łukasz Górnicki
- Na zamku król August II Mocny ustanowił Order Orła Białego
- W czasie potopu szwedzkiego na zamku przebywał i zmarł Janusz Radziwiłł
- Zamek zdobył Paweł Sapieha zwyciężając Szwedów
- Jan Klemens Branicki w połowie XVIII wieku rozebrał zamek na budulec


Godziny otwarcia i informacje praktyczne
Godziny zwiedzania: pn-nd 11.00-17.00
Restauracja czynne dłużej
Bilety: normalny 13 zł, ulgowy 10 zł
Adres
Zamek w Tykocinie
ul. Puchalskiego 3, Tykocin
tel. 513-434-296
www.zamekwtykocinie.pl
GPS: 53°12'47N, 22°46'16E
Tykocin noclegi
Tykocin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami


