Tykocin dziedziniec zamku

Zamek w Tykocinie

(4.3 głosów: 34)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Historia zamku w Tykocinie

Zamek w Tykocinie to wyjątkowa, piękna atrakcja Podlasia, udostępniona dla turystów. Historia tego miejsca zaczęła się ponad pół tysiąca lat temu. Pierwszymi właścicielami narwiańskiej wyspy, gdzie dziś stoi zamek, była bogata rodzina Gasztołdów - litewskich możnowładców. Wznieśli tu oni drewnianą warownię, którą później ponoć z zawiści spalili sąsiedzi - Radziwiłłowie. Wtedy zaczęła się królewska historia zamku, kiedy młody król Zygmunt August zbudował na zgliszczach drewnianej warowni ceglany zamek. Otaczające bagna sprawiały, że było to idealne miejsce obronne, toteż powstał tu największy arsenał Rzeczypospolitej końca XVI wieku, a przy nim rozkwitał i zamek.

Zamek w Tykocinie
Zamek w Tykocinie

Kolejni królowie polscy chętnie odwiedzali tykociński zamek - Stefan Batory, Zygmunt III Waza, Władysław IV czy August II Mocny. Co ciekawe, w listopadzie 1705 roku, w trakcie wojny północnej August II Mocny dotarł na zamek, gdzie przyjął go... Piotr Wielki. Dziwny to zbieg okoliczności, by car Rosji na polskim zamku przyjmował króla Rzeczypospolitej, ale to nie koniec ciekawostek związanych z tym wydarzeniem. To wtedy, na zamku w Tykocinie August II po raz pierwszy wręczył Order Orła Białego, który do dziś jest najstarszym i najwyższym polskim odznaczeniem.Zamek w Tykocinie
Zamek w Tykocinie

Wojny nie omijały zamku w Tykocinie, od potopu szwedzkiego, przez wojnę o sukcesję polską, po powstanie styczniowe. O tykociński zamek toczyły się 4 bitwy, podczas których dwukrotnie zamek był niszczony. Od 1734 roku ten piękny obiekt stopniowo popadał w ruinę, był rozbierany i z czasem zapomniany.

Zwiedzanie zamku w Tykocinie

Na szczęście na przełomie XX i XXI wieku, po długich badaniach naukowych, rozpoczęła się rekonstrukcja zamku na fundamentach XVI-wiecznego zamku królewskiego Króla Polski i Wielkiego Księcia Litwy - Zygmunta Augusta. Dziś zamek jest pięknie zrekonstruowany i pieczołowicie odwzorowany na podstawie danych archeologicznych i źródeł historycznych

W zamku znajduje się Muzeum, w ramach którego zwiedza się podziemia z wystawą o historii warowni, znakomitą Salę Szklaną ze zrekonstruowanym olbrzymim piecem kaflowym oraz wieżę więzienną, z której roztacza się piękny widok na okolicę. Ponadto w zamku w Tykocinie znajduje się Restauracja oraz Pokoje Gościnne.

Zamek w Tykocinie
Zamek w Tykocinie

Ciekawostki o zamku w Tykocinie

  • Zamek w Tykocinie był przez kilkanaście miesięcy nekropolią zmarłego króla Zygmunta Augusta
  • Na zamku urzędował wielki humanista Renesansu - starosta tykociński Łukasz Górnicki
  • Na zamku król August II Mocny ustanowił Order Orła Białego
  • W czasie potopu szwedzkiego na zamku przebywał i zmarł Janusz Radziwiłł
  • Zamek zdobył Paweł Sapieha zwyciężając Szwedów
  • Jan Klemens Branicki w połowie XVIII wieku rozebrał zamek na budulec
Zamek w Tykocinie
Zamek w Tykocinie
Zamek w Tykocinie
Zamek w Tykocinie

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Godziny zwiedzania: pn-nd 11.00-17.00
Restauracja czynne dłużej
Bilety: normalny 13 zł, ulgowy 10 zł

Adres

Zamek w Tykocinie
ul. Puchalskiego 3, Tykocin
tel. 513-434-296
www.zamekwtykocinie.pl

GPS: 53°12'47N, 22°46'16E

Tykocin noclegi

Tykocin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Zamek w Tykocinie
Tykocin
bociany przy zamku w Tykocinie
Tykocin Podlasie
Perełka
czynne cały rok zabytki zamki renesansowe zamki udostępnione
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023