Pałac Branickich w Białymstoku

Pałac w Białymstoku
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Perełka Białegostoku

Najcenniejszym zabytkiem Białegostoku na Podlasiu jest cudny, XVIII-wieczny Pałac Branickich stojący w centrum miasta. To wspaniałe barokowe dzieło wybitnych architektów. Pałac białostocki nawiązuje do pałaców królów francuskich, stąd nazywany bywa "Wersalem Północy" czy "Wersalem Podlaskim". Obecnie w pałacu w Białymstoku mieści się Uniwersytet Medyczny. Ponadto pałac wraz z ogrodami jest dostępny dla turystów. Ogrody zwiedza się bezpłatnie, podobnie, jak część wnętrz. Powstały tu również trasy płatne.

Historia pałacu w Białymstoku

Początki pałacu sięgają XVI wieku, a w dzisiejszym kształcie pałac w Białymstoku powstał za czasów hetmana Jana Klemensa Branickiego, który w ten sposób ujawnił królewskie ambicje. Na teren pałacowy prowadzi brama zwana "Gryfem". Jej nazwa nawiązuje do herbu rodowego Branickich, a sama budowla pochodzi z połowy XVIII stulecia. Pałacowe apartamenty niegdyś odwiedzały koronowane głowy, m.in. August II Mocny, August III Sas, Stanisław August Poniatowski, car Paweł I oraz cesarz Józef II. Ciekawostką jest, że obok pałacu Branickich już w 1748 roku powstał teatr, czyli 17 lat przed otwarciem Teatru Narodowego w Warszawie, który jest uważany za pierwszy teatr na polskiej ziemi. W teatrze białostockim występowały gwiazdy sceny europejskiej a o statusie znaczyła własna orkiestra oraz balet.

Ogród i Pałac Branickich w Białymstoku
Ogród i Pałac Branickich w Białymstoku

Pałac Branickich dzisiaj

Obecny wygląd Pałacu Branickich niewiele różni się od XVIII-wiecznego założenia, choć dziś jego wnętrza są znacznie uboższe i nie świecą dawnym blaskiem oraz wykwintnym stylem. Kilka pomieszczeń jednak nadal zachwyca: pokój chiński, kaplica i częściowo Wielka Aula.

Ogród pałacowy

Pałac Branickich otacza zapierający dech w piersi ogród, kolorowy i wspaniale zadbany, choć dużo mniejszy od historycznego. Nosi ślady pierwotnej kompozycji, dzięki czemu uważany jest za najlepiej zachowany w Polsce ogród barokowy.

Pałac w Białymstoku
Pałac w Białymstoku

Zwiedzanie Pałacu

Pałac Branickich udostępniony jest do zwiedzania turystom indywidualnym i grupom. Bilety należy wykupić w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB. W pałacu obejrzeć można Aulę Wielką, Kaplicę, hol główny i klatkę schodową. Część wnętrz dostępnych jest bezpłatnie.

Informacje praktyczne

wt-pt 10.00-17.00
sb-nd 9.00-17.00
Grupy po zgłoszeniu telefonicznym
Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 5 zł
Bilety do nabycia w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB, prawe skrzydło pałacu

Pałac w Białymstoku
Pałac i Ogród w Białymstoku

Pałac Branickich - Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
ul. J. Kilińskiego 1, Białystok
tel. 85/ 748-54-67
www.umb.edu.pl/palac_branickich/regulamin_zwiedzania

Noclegi w Podlasiu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

(4.4 głosów: 72)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 72)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Karolina
Karolina

Najpiękniejszy Barokowy ogród jaki widziałam kiedykolwiek .Pałac Branickich, w którym mieści się Uniwersytet Medyczny, jest starannie odrestaurowany.W parku zlokalizowane są podświetlane fontanny. Ogrody idealne na romantyczny spacer. 

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024