Pałac Branickich w Białymstoku

Zdjęcia (6)

Najcenniejszym zabytkiem Białegostoku na Podlasiu jest cudny, XVIII-wieczny Pałac Branickich stojący w centrum miasta. To wspaniałe barokowe dzieło wybitnych architektów. Pałac białostocki nawiązuje do pałaców królów francuskich, stąd nazywany bywa "Wersalem Północy" czy "Wersalem Podlaskim". Obecnie w pałacu w Białymstoku mieści się Akademia Medyczna.Historia pałacu

W dzisiejszym kształcie pałac w Białymstoku powstał za czasów hetmana Jana Klemensa Branickiego, który w ten sposób ujawnił królewskie ambicje. Na teren pałacowy prowadzi brama zwana "Gryfem". Jej nazwa nawiązuje do herbu rodowego Branickich, a sama budowla pochodzi z połowy XVIII stulecia. Pałacowe apartamenty niegdyś odwiedzały koronowane głowy, m.in. August II Mocny, August III Sas, Stanisław August Poniatowski, car Paweł I oraz cesarz Józef II.

Ciekawostką jest, że obok pałacu Branickich już w 1748 roku powstał teatr, czyli 17 lat przed otwarciem Teatru Narodowego w Warszawie, który jest uważany za pierwszy teatr na polskiej ziemi. W teatrze białostockim występowały gwiazdy sceny europejskiej a o statusie znaczyła własna orkiestra oraz balet.Pałac dzisiaj

Obecny wygląd Pałacu Branickich niewiele różni się od XVIII-wiecznego założenia, choć dziś jego wnętrza są znacznie uboższe i nie świecą dawnym blaskiem oraz wykwintnym stylem. Kilka pomieszczeń jednak nadal zachwyca: pokój chiński, kaplica i częściowo Wielka Aula.

Ogród

Pałac Branickich otacza zapierający dech w piersi ogród, kolorowy i wspaniale zadbany, choć dużo mniejszy od historycznego. Nosi ślady pierwotnej kompozycji, dzięki czemu uważany jest za najlepiej zachowany w Polsce ogród barokowy.

Zwiedzanie Pałacu

Pałac Branickich udostępniony jest do zwiedzania turystom indywidualnym i grupom. Bilety należy wykupić w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB. W pałacu obejrzeć można Aulę Wielką, Kaplicę, hol główny i klatkę schodową.

Pałac Branickich - Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
ul. J. Kilińskiego 1, Białystok
tel. 85/ 748-54-67
muzeum@umb.edu.pl
www.umb.edu.pl/palac_branickich/regulamin_zwiedzania
Godziny zwiedzania: wt-pt 10.00-17.00, sb-nd 9.00-17.00, grupy po zgłoszeniu tel.
Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 5 zł (do nabycia w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB, prawe skrzydło pałacu)

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2016-09-13 08:44:17 na

Najpiękniejszy Barokowy ogród jaki widziałam kiedykolwiek .Pałac Branickich, w którym mieści się Uniwersytet Medyczny, jest starannie odrestaurowany.W parku zlokalizowane są podświetlane fontanny. Ogrody idealne na romantyczny spacer. 

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: