Monaster

Monaster w Supraślu

(4.5 głosów: 30)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Monaster na Podlasiu

Najcenniejszym i najpiękniejszym zabytkiem Supraśla na Podlasiu jest monaster czyli zespół klasztorny Bazylianów. To prawosławny, męski klasztor, początkami sięgający w tym miejscu przełomu XV i XVI wieku. Mało kto zna takie słowo jak monaster, bo w Polsce nie jest praktycznie używany, ale Podlasie to tygiel kulturowy i religijny i prawosławne określenia nadal są tutaj żywe. Monaster w Supraślu jest udostępniony dla turystów codziennie prócz poniedziałków i dni świątecznych. Po wieczornym nabożeństwie bramy klasztoru są zamykane.

Monaster prawosławny w Supraślu
Monaster prawosławny w Supraślu
Supraśl
Supraśl

Supraska Ikona w obronnej cerkwi

Na dziedzińcu założenia klasztornego stoi niezwykle okazała, renesansowa, obronna cerkiew Zwiastowania NMP z lat 1503-11. Zniszczona podczas wojny w 1944 roku, obecnie jest pięknie zrekonstruowana. Wnętrze cerkwi robi niemałe wrażenie. Od początku kultem otaczano tu Supraską Ikonę Matki Bożej - kopię Smoleńskiej Ikony Matki Bożej, wielce czczonej na Rusi. Niestety w 1915 roku mnisi z Supraśla wraz z prawosławną ludnością uciekli przed Niemcami do Rosji i zabrali ikonę, która do Supraśla już nie powróciła. Jej kopia z XIX wieku mieści się w tutejszej cerkwi Św. Jana Teologa i to przed nią modlą się teraz wierni i do niej pielgrzymują.Supraśl
Supraśl

Muzeum Ikon w Supraślu

W skład zespołu klasztornego w Supraślu wchodzą również: Pałac Archimandrytów powstały w latach 1635-55, wspomniana cerkiew Jana Teologa z 1888 roku, brama - dzwonnica zbudowana w roku 1752 oraz barokowe zabudowania klasztorne z XVII i XVIII wieku. Na terenie klasztoru planowane jest utworzenie prawosławnej Akademii Supraskiej, natomiast zwiedzać można już wspaniałe, multimedialne Muzeum Ikon, stanowiące oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Supraśl
Supraśl

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Monaster w Supraślu jest udostępniony dla zwiedzających codziennie prócz poniedziałków i dni świątecznych. Po wieczornym nabożeństwie bramy zespołu klasztornego są zamykane.

Adres

Monaster Zwiastowania NMP
ul. Klasztorna 1, Supraśl
tel. 85/ 718-37-80
www.monaster-suprasl.pl

GPS: 53°12'39N, 23°20'14E

Supraśl noclegi

Supraśl to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Supraśl monastyr
Supraśl
Supraśl cerkiew
klasztor
Supraśl klasztor
Muzeum Ikon Supraśl
Supraśl - zespół klasztorny
Supraśl klasztor
Supraśl
Perełka
kościoły klasztory zabytki
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023