Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
53°7'49" N, 23°9'51" E
Podlaskie
2016-08-20
2020-02-03 02:00

Opis Białegostoku

Białystok to piękna stolica Podlasia, a przy tym największe miasto Polski północno-wschodniej. Bliskie sąsiedztwo Białorusi, Litwy i Rosji sprawiło, że od wieków wspólnie żyli tu przedstawiciele różnych wyznań oraz narodowości. To właśnie ukształtowało specyficzny charakter miasta, przesiąknięty wielokulturowością.Historia Białegostoku

Trudno dziś określić datę powstania osady nazwanej Białystok od rzeki Białej. Jeśli wierzyć legendzie, osadę założył książę litewski Gedymin w 1320 roku, ale dopiero w 1514 roku pojawiła się pierwsza pisemna wzmianka o Białymstoku. Największy wpływ na kształt i rozwój miasta mieli jednak Braniccy, a przede wszystkim hetman Jan Klemens Branicki, który to w XVIII wieku ufundował wiele budowli do dziś zdobiących Białystok.

Pałac w Białymstoku
Pałac w Białymstoku


Zabytki w Białymstoku

Najpiękniejszą i zarazem najcenniejszą budowlą w mieście jest pałac Branickich, wraz z otaczającym go zabytkowym, cudnym ogrodem. To jedno z najwspanialszych barokowych założeń architektonicznych w Polsce, nawiązujące do francuskich pałaców królewskich.

Inne zabytki w Białymstoku to nietypowy Ratusz zdobiący Rynek, Archikatedra oraz inne świątynie katolickie i prawosławne. Ciekawostkami architektonicznymi są z pewnością kościół Św. Rocha - Pomnik Odzyskania Niepodległości - dzieło wybitnego architekta 20-lecia międzywojennego oraz przepiękna w swej formie Cerkiew Św. Ducha - budowana od lat 80-tych XX wieku do chwili obecnej. Jest to największa świątynia prawosławna w Polsce, budząca niemały podziw. Zachwycającym obiektem w Białymstoku jest też Opera i Filharmonia Podlaska - bardzo nowoczesny obiekt, wspaniale jednak skomponowany z przyrodą.

Pałac w Białymstoku
Białystok fontanna na rynku
Białystok rynek

Atrakcje w okolicy

Również okolica Białegostoku zachęca do przyjazdu w te strony. Bliskość Narwiańskiego Parku Narodowego, Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz Puszczy Białowieskiej sprawiają, że turyści chętnie przybywają tu na spokojny urlop na łonie natury, by odpocząć od codziennej bieganiny i wszędobylskiego gwaru. Warto też odwiedzić Folwark Nadawki oraz Białostockie Muzeum Wsi.Białystok Katedra cerkiew w Parku Centralnym cerkiew Św. Ducha Cerkiew Św. Ducha Cerkiew Św. Ducha w Białymstoku Opera Podlaska w Parku Centralnym Pomnik Podróż Pałac w Białymstoku Pałac i Ogród w Białymstoku Białystok rynek Kościuszki Katedra w Białymstoku Rynek w Białymstoku cerkiew Św. Mikołaja w Białymstoku Kościół Św. Rocha w Białymstoku Opera i Filharmonia Podlaska Cerkiew Św. Ducha w Białymstoku Cerkiew Św. Ducha Cerkiew Św. Ducha w Białymstoku Cerkiew Św. Ducha w Białymstoku Cerkiew Św. Ducha w Białymstoku Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku Cerkiew Św. Ducha w Białymstoku Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku Białostockie Muzeum Wsi Czarna Białostocka zalew Czapielówka Czarna Białostocka Czarna Białostocka Czarna Białostocka Czarna Białostocka Folwark Nadawki Folwark Nadawki Folwark Nadawki Folwark Nadawki Folwark Nadawki Białostockie Muzeum Wsi Białostockie Muzeum Wsi Białostockie Muzeum Wsi Białostockie Muzeum Wsi Kirkut w Białymstoku Kirkut w Białymstoku Kirkut w Białymstoku Kirkut w Białymstoku Kirkut w Białymstoku Kirkut w Białymstoku Kirkut w Białymstoku Kirkut w Białymstoku Chojnik Grodziec Białystok Białystok

Białystok noclegi

Białystok to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Białymstoku. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125485 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Białystok na blogu

Zdjęcie Białystok
Białystok
Artykuły · 2012-07-18 11:25:30

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020