Kościół Św. Rocha w Białymstoku

Kościół Św. Rocha w Białymstoku

(4.2 głosów: 21)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Pomnik Odzyskania Niepodległości

W miejscu kaplicy Św. Rocha i katolickiego cmentarza z 1839 roku w Białymstoku powstał w XX wieku swoisty Pomnik Odzyskania Niepodległości czyli kościół Św. Rocha. Oryginalny w swej formie kościół zbudowano w latach 1927-46, na planie ośmioboku, w stylu modernistyczno-ekspresjonistycznym. Świątynia stanowi ciekawostkę architektoniczną 20-lecia międzywojennego w skali całej Europy.

Pierwotnie kościół miał nosić wezwanie Litanii Loretańskiej - Gwiazdy Zarannej, symbolizującej Jutrzenkę Niepodległości Polski. Najsłynniejszy ówczesny polski architekt - Oskar Sosnowski, użył w swym projekcie planu gwiazdy. Całe oryginalne gwiaździste założenie wieńczy wysoka, 80-metrowa wieża z postacią Matki Bożej stojącej na piastowskiej koronie na wzór korony króla Kazimierza Wielkiego.Wystrój wnętrza

We wnętrzu kościoła Św. Rocha w Biąłymstoku zachwyca kryształowa struktura sklepień. Na suficie widnieje witraż przedstawiający symbole Św. Ducha i Ewangelistów. Po lewej stronie ołtarza głównego mieści się ołtarz Św. Antoniego oraz kaplica boczna Św. Rocha. Z prawej zaś strony umieszczono ołtarz Matki Boskiej Różańcowej, a za nim kaplicę Matki Boskiej Ostrobramskiej z kopią wileńskiego obrazu.

Świątynia otoczona jest murem z 4 wieżyczkami przypominającymi baszty obronne, co symbolizuje typową dla Kresów kościelną architekturą obronną. Półkolista brama natomiast przypomina Ostrą Bramę w Wilnie. To bardzo symboliczne miejsce, o bogatej treści historycznej i duchowej.Wzgórze Św. Rocha
ul. Ks. Abramowicza 1
tel. 85/ 652-10-58
www.swroch.bialystok.opoka.org.pl

Białystok noclegi

Białystok to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022