Kościół Św. Rocha w Białymstoku

Kościół Św. Rocha w Białymstoku
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

Pomnik Odzyskania Niepodległości

W miejscu kaplicy Św. Rocha i katolickiego cmentarza z 1839 roku w Białymstoku powstał w XX wieku swoisty Pomnik Odzyskania Niepodległości czyli kościół Św. Rocha. Oryginalny w swej formie kościół zbudowano w latach 1927-46, na planie ośmioboku, w stylu modernistyczno-ekspresjonistycznym. Świątynia stanowi ciekawostkę architektoniczną 20-lecia międzywojennego w skali całej Europy.

Pierwotnie kościół miał nosić wezwanie Litanii Loretańskiej - Gwiazdy Zarannej, symbolizującej Jutrzenkę Niepodległości Polski. Najsłynniejszy ówczesny polski architekt - Oskar Sosnowski, użył w swym projekcie planu gwiazdy. Całe oryginalne gwiaździste założenie wieńczy wysoka, 80-metrowa wieża z postacią Matki Bożej stojącej na piastowskiej koronie na wzór korony króla Kazimierza Wielkiego.Wystrój wnętrza

We wnętrzu kościoła Św. Rocha w Biąłymstoku zachwyca kryształowa struktura sklepień. Na suficie widnieje witraż przedstawiający symbole Św. Ducha i Ewangelistów. Po lewej stronie ołtarza głównego mieści się ołtarz Św. Antoniego oraz kaplica boczna Św. Rocha. Z prawej zaś strony umieszczono ołtarz Matki Boskiej Różańcowej, a za nim kaplicę Matki Boskiej Ostrobramskiej z kopią wileńskiego obrazu.

Świątynia otoczona jest murem z 4 wieżyczkami przypominającymi baszty obronne, co symbolizuje typową dla Kresów kościelną architekturą obronną. Półkolista brama natomiast przypomina Ostrą Bramę w Wilnie. To bardzo symboliczne miejsce, o bogatej treści historycznej i duchowej.

Wzgórze Św. Rocha
ul. Ks. Abramowicza 1
tel. 85/ 652-10-58
www.swroch.bialystok.opoka.org.pl

Noclegi w Białymstoku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.2 głosów: 21)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024