Kościół Św. Rocha w Białymstoku

Kościół Św. Rocha w Białymstoku

(4.2 głosów: 21)

Pomnik Odzyskania Niepodległości

W miejscu kaplicy Św. Rocha i katolickiego cmentarza z 1839 roku w Białymstoku powstał w XX wieku swoisty Pomnik Odzyskania Niepodległości czyli kościół Św. Rocha. Oryginalny w swej formie kościół zbudowano w latach 1927-46, na planie ośmioboku, w stylu modernistyczno-ekspresjonistycznym. Świątynia stanowi ciekawostkę architektoniczną 20-lecia międzywojennego w skali całej Europy.Pierwotnie kościół miał nosić wezwanie Litanii Loretańskiej - Gwiazdy Zarannej, symbolizującej Jutrzenkę Niepodległości Polski. Najsłynniejszy ówczesny polski architekt - Oskar Sosnowski, użył w swym projekcie planu gwiazdy. Całe oryginalne gwiaździste założenie wieńczy wysoka, 80-metrowa wieża z postacią Matki Bożej stojącej na piastowskiej koronie na wzór korony króla Kazimierza Wielkiego.

Wystrój wnętrza

We wnętrzu kościoła Św. Rocha w Biąłymstoku zachwyca kryształowa struktura sklepień. Na suficie widnieje witraż przedstawiający symbole Św. Ducha i Ewangelistów. Po lewej stronie ołtarza głównego mieści się ołtarz Św. Antoniego oraz kaplica boczna Św. Rocha. Z prawej zaś strony umieszczono ołtarz Matki Boskiej Różańcowej, a za nim kaplicę Matki Boskiej Ostrobramskiej z kopią wileńskiego obrazu.Świątynia otoczona jest murem z 4 wieżyczkami przypominającymi baszty obronne, co symbolizuje typową dla Kresów kościelną architekturą obronną. Półkolista brama natomiast przypomina Ostrą Bramę w Wilnie. To bardzo symboliczne miejsce, o bogatej treści historycznej i duchowej.

Wzgórze Św. Rocha
ul. Ks. Abramowicza 1
tel. 85/ 652-10-58
www.swroch.bialystok.opoka.org.plBiałystok noclegi

Białystok to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Białystok
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły
53°8'4N, 23°8'41E
20 sierpień 2015
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację