Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Kościół Św. Rocha w Białymstoku

Kościół Św. Rocha w Białymstoku

Pomnik Odzyskania Niepodległości

W miejscu kaplicy Św. Rocha i katolickiego cmentarza z 1839 roku w Białymstoku powstał w XX wieku swoisty Pomnik Odzyskania Niepodległości czyli kościół Św. Rocha. Oryginalny w swej formie kościół zbudowano w latach 1927-46, na planie ośmioboku, w stylu modernistyczno-ekspresjonistycznym. Świątynia stanowi ciekawostkę architektoniczną 20-lecia międzywojennego w skali całej Europy.Pierwotnie kościół miał nosić wezwanie Litanii Loretańskiej - Gwiazdy Zarannej, symbolizującej Jutrzenkę Niepodległości Polski. Najsłynniejszy ówczesny polski architekt - Oskar Sosnowski, użył w swym projekcie planu gwiazdy. Całe oryginalne gwiaździste założenie wieńczy wysoka, 80-metrowa wieża z postacią Matki Bożej stojącej na piastowskiej koronie na wzór korony króla Kazimierza Wielkiego.

Wystrój wnętrza

We wnętrzu kościoła Św. Rocha w Biąłymstoku zachwyca kryształowa struktura sklepień. Na suficie widnieje witraż przedstawiający symbole Św. Ducha i Ewangelistów. Po lewej stronie ołtarza głównego mieści się ołtarz Św. Antoniego oraz kaplica boczna Św. Rocha. Z prawej zaś strony umieszczono ołtarz Matki Boskiej Różańcowej, a za nim kaplicę Matki Boskiej Ostrobramskiej z kopią wileńskiego obrazu.

Świątynia otoczona jest murem z 4 wieżyczkami przypominającymi baszty obronne, co symbolizuje typową dla Kresów kościelną architekturą obronną. Półkolista brama natomiast przypomina Ostrą Bramę w Wilnie. To bardzo symboliczne miejsce, o bogatej treści historycznej i duchowej.Wzgórze Św. Rocha
ul. Ks. Abramowicza 1
tel. 85/ 652-10-58
www.swroch.bialystok.opoka.org.pl

Białystok noclegi

Białystok to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Zobacz inne kościoły i obiekty sakralne
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020