Rynek w Białymstoku

Białystok fontanna na rynku
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Główny plac Białegostoku nosi nazwę Rynek Kościuszki. To serce miasta, bijące żywym rytmem, a powstałe, jak wiele białostockich obiektów, za sprawą hetmana Jana Klemensa Branickiego, który przebudował je po pożarze miasta w 1753 roku. Do dziś stoją tu budowle z tamtych czasów.

Ratusz

Najważniejszym obiektem na Rynku jest stojący pośrodku Ratusz z wieżą zegarową, ukończony w 1761 roku. Budynek początkowo był miejscem handlu, stały tu kramy kupieckie, w większości należące do ludności żydowskiej. W 1939 roku Rosjanie zburzyli zabytkowy Ratusz, ale w latach 1954-58 przywrócono jego pierwotny stan. Obecnie w Ratuszu w Białymstoku mieści się główna siedziba Muzeum Podlaskiego w Białymstoku (Rynek Kościuszki 10, tel. 85/ 742-14-73).

Białystok rynek
Białystok rynek


Zbrojownia

Przy Rynku stoi też hetmańska zbrojownia, tzw. cekhauz. To barokowo-klasycystyczny budynek mający kształt typowego XVIII-wiecznego dworku szlacheckiego. Co dziwne, nie służył jako zbrojownia, a magazyn do przechowywania sprzętu strażackiego. Dziś mieści się tu Wojewódzkie Archiwum Państwowe.

Austeria

Cennym zabytkiem na białostockim rynku jest dawna austeria czyli karczma zajmowana obecnie przez restaurację Astoria. Jest to budowla dwukondygnacyjna, z mansardowym dachem z lukarnami oraz ściętym narożem z balkonem ozdobionym portykiem. Wejście wspierają dwie kolumny.

Białystok rynek Kościuszki
Białystok rynek Kościuszki

Katedra

Przy wschodniej pierzei Rynku wznosi się zespół katedralny złożony z: archikatedry Wniebowzięcia NMP, która jest XX-wieczną bazyliką neogotycką oraz XVII-wiecznego kościółka farnego ufundowanego przez Piotra Wiesiołowskiego Młodszego. To najstarszy zachowany zabytek murowany w mieście. Do zespołu katedralnego należy też barokowa plebania z 1761 roku.

Kamienice

Najbardziej efektowna jest zachodnia pierzeja Rynku Kościuszki, którą zdobią kolorowe fasady odbudowanych po wojnie kamieniczek. Kryją one galerię oraz ulubioną kawiarnię plastyków Marszand. Elewacje budynków zdobią dekoracje wykonane techniką sgraffito. Obok elementów roślinnych, wizerunków zwierząt i postaci muz, widoczne tu są portrety ludzi zasłużonych dla Podlasia. Latem przed kamieniczkami okoliczni malarze wystawiają na sprzedaż swe dzieła.

Białystok Katedra
Rynek w Białymstoku
Białystok rynek


Rynek Kościuszki, Białystok

Noclegi w Białymstoku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 55)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024