Białystok fontanna na rynku

Rynek w Białymstoku

(4.3 głosów: 53)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Główny plac Białegostoku nosi nazwę Rynek Kościuszki. To serce miasta, bijące żywym rytmem, a powstałe, jak wiele białostockich obiektów, za sprawą hetmana Jana Klemensa Branickiego, który przebudował je po pożarze miasta w 1753 roku. Do dziś stoją tu budowle z tamtych czasów.Ratusz

Najważniejszym obiektem na Rynku jest stojący pośrodku Ratusz z wieżą zegarową, ukończony w 1761 roku. Budynek początkowo był miejscem handlu, stały tu kramy kupieckie, w większości należące do ludności żydowskiej. W 1939 roku Rosjanie zburzyli zabytkowy Ratusz, ale w latach 1954-58 przywrócono jego pierwotny stan. Obecnie w Ratuszu w Białymstoku mieści się główna siedziba Muzeum Podlaskiego w Białymstoku (Rynek Kościuszki 10, tel. 85/ 742-14-73).

Białystok rynek
Białystok rynek

Zbrojownia

Przy Rynku stoi też hetmańska zbrojownia, tzw. cekhauz. To barokowo-klasycystyczny budynek mający kształt typowego XVIII-wiecznego dworku szlacheckiego. Co dziwne, nie służył jako zbrojownia, a magazyn do przechowywania sprzętu strażackiego. Dziś mieści się tu Wojewódzkie Archiwum Państwowe.Austeria

Cennym zabytkiem na białostockim rynku jest dawna austeria czyli karczma zajmowana obecnie przez restaurację Astoria. Jest to budowla dwukondygnacyjna, z mansardowym dachem z lukarnami oraz ściętym narożem z balkonem ozdobionym portykiem. Wejście wspierają dwie kolumny.

Białystok rynek Kościuszki
Białystok rynek Kościuszki

Katedra

Przy wschodniej pierzei Rynku wznosi się zespół katedralny złożony z: archikatedry Wniebowzięcia NMP, która jest XX-wieczną bazyliką neogotycką oraz XVII-wiecznego kościółka farnego ufundowanego przez Piotra Wiesiołowskiego Młodszego. To najstarszy zachowany zabytek murowany w mieście. Do zespołu katedralnego należy też barokowa plebania z 1761 roku.Kamienice

Najbardziej efektowna jest zachodnia pierzeja Rynku Kościuszki, którą zdobią kolorowe fasady odbudowanych po wojnie kamieniczek. Kryją one galerię oraz ulubioną kawiarnię plastyków Marszand. Elewacje budynków zdobią dekoracje wykonane techniką sgraffito. Obok elementów roślinnych, wizerunków zwierząt i postaci muz, widoczne tu są portrety ludzi zasłużonych dla Podlasia. Latem przed kamieniczkami okoliczni malarze wystawiają na sprzedaż swe dzieła.

Białystok Katedra
Rynek w Białymstoku
Białystok rynek

Rynek Kościuszki, Białystok

Rynek w Białymstoku na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Białegostoku wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Białystok noclegi

Białystok to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Białystok
Rynki, place i deptaki
Ważna
rynki place
53°7'56N, 23°9'45E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021