Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Główny plac Białegostoku nosi nazwę Rynek Kościuszki. To serce miasta, bijące żywym rytmem, a powstałe, jak wiele białostockich obiektów, za sprawą hetmana Jana Klemensa Branickiego, który przebudował je po pożarze miasta w 1753 roku. Do dziś stoją tu budowle z tamtych czasów.Ratusz

Najważniejszym obiektem na Rynku jest stojący pośrodku Ratusz z wieżą zegarową, ukończony w 1761 roku. Budynek początkowo był miejscem handlu, stały tu kramy kupieckie, w większości należące do ludności żydowskiej. W 1939 roku Rosjanie zburzyli zabytkowy Ratusz, ale w latach 1954-58 przywrócono jego pierwotny stan. Obecnie w Ratuszu w Białymstoku mieści się główna siedziba Muzeum Podlaskiego w Białymstoku (Rynek Kościuszki 10, tel. 85/ 742-14-73).

Białystok rynek
Białystok rynek


Zbrojownia

Przy Rynku stoi też hetmańska zbrojownia, tzw. cekhauz. To barokowo-klasycystyczny budynek mający kształt typowego XVIII-wiecznego dworku szlacheckiego. Co dziwne, nie służył jako zbrojownia, a magazyn do przechowywania sprzętu strażackiego. Dziś mieści się tu Wojewódzkie Archiwum Państwowe.

Austeria

Cennym zabytkiem na białostockim rynku jest dawna austeria czyli karczma zajmowana obecnie przez restaurację Astoria. Jest to budowla dwukondygnacyjna, z mansardowym dachem z lukarnami oraz ściętym narożem z balkonem ozdobionym portykiem. Wejście wspierają dwie kolumny.

Białystok rynek Kościuszki
Białystok Katedra
Rynek w Białymstoku

Katedra

Przy wschodniej pierzei Rynku wznosi się zespół katedralny złożony z: archikatedry Wniebowzięcia NMP, która jest XX-wieczną bazyliką neogotycką oraz XVII-wiecznego kościółka farnego ufundowanego przez Piotra Wiesiołowskiego Młodszego. To najstarszy zachowany zabytek murowany w mieście. Do zespołu katedralnego należy też barokowa plebania z 1761 roku.Kamienice

Najbardziej efektowna jest zachodnia pierzeja Rynku Kościuszki, którą zdobią kolorowe fasady odbudowanych po wojnie kamieniczek. Kryją one galerię oraz ulubioną kawiarnię plastyków Marszand. Elewacje budynków zdobią dekoracje wykonane techniką sgraffito. Obok elementów roślinnych, wizerunków zwierząt i postaci muz, widoczne tu są portrety ludzi zasłużonych dla Podlasia. Latem przed kamieniczkami okoliczni malarze wystawiają na sprzedaż swe dzieła.

Białystok rynek
Białystok rynek

Rynek Kościuszki, Białystok

Białystok noclegi

Białystok to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128306 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020