Kiermusy - ostoja tradycji szlacheckiej

Kiermusy
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

W otulinie Narwiańskiego i Biebrzańskiego Parku Narodowego, około 30 km od Białegostoku i 3 km od królewskiego Tykocina leżą Kiermusy. Wspaniałe miejsce na rodzinny wypoczynek. To jedyne takie miejsce w Polsce, niezwykle interesujące, a przy tym zaciszne, bo wciąż mało kto o nim słyszał!

Kiermusy
Kiermusy

Kiermusy - Żywy Skansen

Kiermusy to kolonia wsi Nieciece na Podlasiu, gdzie powstał bardzo ciekawy i unikatowy kompleks historyczno - wypoczynkowy. Odnaleźć tu można: Dworek nad Łąkami, Jantarowy Kasztel, Karczmę Rzym czy Dworskie Czworaki. Wszystkie te budowle powstały w oparciu o przekazy przodków. Z drewna i kamienia, a przedmioty je wypełniające przedstawiają dużą wartość historyczną. To taki żywy skansen, gdzie można chłonąć historię i naszą nie tak odległą przeszłość.Kiermusy
Kiermusy
Kiermusy
Kiermusy

Muzeum Oręża Polskiego

Muzeum Oręża Polskiego im. Jerzego Hoffmana to unikatowe prywatne muzeum, powstałe w Kasztelu Jantarowym, stojącym nad samą Narwią, w malowniczym miejscu, gdzie dawniej była granica pomiędzy Wielkim Księstwem Litewskim a Rzeczpospolitą. W swych zbiorach Muzeum posiada militaria i eksponaty archeologiczne, które mówią o największych zwycięstwach oręża Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Co ciekawe, część rekwizytów pochodzi z ekranizacji sienkiewiczowskiej trylogii, a podarował je wybitny reżyser - Jerzy Hoffman. Dla turystów wspaniałe jest to, że w Muzeum w Kiermusach większości eksponatów można dotknąć, niemałym wyzwaniem jest podniesienie miecza Longina Podbipięty.
Czynne: każda letnia niedziela, 508-111-552

Kasztel Kiermusy
Kasztel Kiermusy
Kiermusy
Kiermusy

Ostoja Żubra

W Kiermusach powstała też pierwsza prywatna hodowla Żubra. Niegdyś każdy bogaty szlachcic miał swój folwark. Tak jest tu i dziś, na folwarku mieszkają różne zwierzęta - kózki, owieczki, osiołki, na szczególną zaś uwagę zasługują majestatyczne żubry, przybyłe tu w 2008 roku z Białegostoku. To fantastyczne miejsce dla dzieci.

Tradycją już jest, że w każdą pierwszą niedzielę miesiąca na Czarciej Polanie w Ostoi odbywają się Jarmarki Staroci, zaś od maja do grudnia w każdą trzecią niedzielę odbywa się Jarmark Zdrowej Żywności.Ostoya żubra w Kiermusach
Ostoya żubra w Kiermusach

Rejsy łodzią po Narwi

Domek nad Łąkami w Kiermusach organizuje rejsy turystyczne i ornitologiczne po Narwi. Rejsy rozpoczynają się w centrum Tykocina, przy moście, przy placu Czarnieckiego. Trasa wiedzie wzdłuż zabytkowej części miasta, a dalej po bogatym ekologicznie, pełnym ptaków odcinku Narwi. Przewodnik opowiada o mijanych miejscach. Gondola jest zadaszona. Popularne są też rejsy o zachodzie słońca.
Rejsy organizowane są od marca do października

Kiermusy
Kiermusy

Inne atrakcje Kiermusów

Również inne atrakcje czekają w Kiermusach, np. zrekonstruowana granica dzieląca Rzeczpospolitą i Wielkie Księstwo Litewskie, poprowadzona na rzece Narwi czy organizowane przejażdżki wozem. Czekają też noclegi, a Karczma Rzym określana jest mianem kulinarnej stolicy Podlasia. Przy karczmie powstała aleja dębów, wśród której rośnie wątłe drzewko polskiej reprezentacji w piłce nożnej.

Kiermusy
Kiermusy
Kiermusy
Kiermusy
Kiermusy
Kiermusy

Film o Tykocinie

Zobacz również film o Tykocinie. Na jego końcu zwiedzimy Kiermusy.

Informacje praktyczne

Kiermusy Dworek nad Łąkami
Kiermusy 12, Tykocin
tel. 85/ 742-16-70, 501-607-566
www.kiermusy.com.plNoclegi w Podlasiu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Kiermusy
Kiermusy
Kiermusy
Kiermusy
Kiermusy
Kiermusy
Kiermusy
Kiermusy
Kiermusy
Kiermusy Stanica
Kiermusy
Kiermusy
Kiermusy
dawna granica
Kiermusy zrekonstruowana dawna granica
Kiermusy Ostoya Żubra
Kiermusy
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 20)
Twoja ocena
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk

Dziękujemy Toju za zdjęcia 🙂 Odkryłaś cudne miejsce, Muzeum z rekwizytami z trylogii sienkiewiczowskiej bardzo ale to bardzo mnie zainteresowało, aż zaczynamy snuć plany przyszłowakacyjne w tym miejscu 🙂

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024