Parki Narodowe w Polsce. Lista i atrakcje. Top 10 najpiękniejszych polskich parków narodowych

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2025-03-15
Biebrzański Park Narodowy
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Czy wiesz, że obecnie w Polsce mamy 23 parki narodowe? Są województwa w Polsce, gdzie nie ma żadnych parków narodowych, jak śląskie czy łódzkie. W niektórych innych natomiast jest kilka parków. Rekordzistą jest województwo małopolskie, w granicach którego leżą aż 4 parki narodowe w całości, a kolejny wcina się nieznacznie na jego terytorium.

Parki narodowe to nasze narodowe dobro przyrodnicze. Ostoja natury w tym coraz szybszym i coraz bardziej sztucznym świecie. To tutaj odpoczniesz od zgiełku miasta, naładujesz akumulatory dobrej energii i zachwycisz się bogactwem polskiej flory i fauny. My odwiedziliśmy już wszystkie parki w Polsce i chętnie podzielimy się z Tobą naszymi wrażeniami. Walory przyrodnicze parków narodowych są nieocenione i zachwycające, jeśli tylko wyciszysz się na tyle, by przeżyć niesamowite spotkania z przyrodą oko w oko.

Lista 23 Parków Narodowych w Polsce. Mapa z zaznaczonymi parkami

Oto alfabetyczna lista parków, które można odnaleźć w Polsce, wraz z województwem, w którym się znajdują. Poniżej mapa z zaznaczonymi wszystkimi parkami:

  1. Babiogórski, woj. małopolskie,
  2. Białowieski, woj. podlaskie,
  3. Biebrzański, woj. podlaskie,
  4. Bieszczadzki, woj. podkarpackie,
  5. Bory Tucholskie, woj. pomorskie,
  6. Drawieński, woj. lubuskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie,
  7. Gorczański, woj. małopolskie,
  8. Gór Stołowych, woj. dolnośląskie,
  9. Kampinoski park narodowy, woj. mazowieckie,
  10. Karkonoski, woj. dolnośląskie,
  11. Magurski park narodowy, woj. małopolskie, podkarpackie,
  12. Narwiański, woj. podlaskie,
  13. Ojcowski, woj. małopolskie,
  14. Pieniński, woj. małopolskie,
  15. Poleski, woj. lubelskie,
  16. Roztoczański, woj. lubelskie,
  17. Słowiński, woj. pomorskie,
  18. Świętokrzyski, woj. świętokrzyskie,
  19. Tatrzański, woj. małopolskie,
  20. Ujście Warty, woj. lubuskie,
  21. Wielkopolski, woj. wielkopolskie,
  22. Wigierski, woj. podlaskie,
  23. Woliński, woj. zachodniopomorskie
Biebrzański Park Narodowy
Biebrzański Park Narodowy

Top 10 najpiękniejszych parków narodowych w Polsce

Byliśmy już we wszystkich parkach narodowych w Polsce. 21 zwiedziliśmy dość dogłębnie, a 2 mamy jeszcze zamiar poznać lepiej w najbliższym czasie. Oto nasza subiektywna lista 10 najpiękniejszych z nich. Muszę przyznać, że bardzo trudno było mi wybrać 10 najlepszych parków, bo niemal wszystkie wywarły na mnie bardzo dobre wrażenie. Te przedstawione poniżej to moje pewniaki, które gorąco Ci polecam. Możecie jechać w ciemno, a klikając w podlinkowaną nazwę, znajdziecie znacznie więcej szczegółowych informacji.

Biebrzański Park Narodowy

Biebrzański Park Narodowy to wspaniała ostoja dostojnego łosia i ptasie eldorado. Niewiele jest miejsc w Europie, gdzie znajdziesz tak duże zagęszczenie ptaków, w tak różnych gatunkach. Polecamy gorąco tę krainę każdemu miłośnikowi przyrody. Najlepszy moment na odwiedzenie tego parku to wczesna wiosna, gdy ptaki mają tu swe gody i są bardzo aktywne, na mokrych jeszcze terenach, bez owadów i chaszczy. Nam nawet latem udało się wypatrzeć łosie! Na własne oczy widzieliśmy w oddali klempę, czyli samicę łosia oraz samca!

Czy wiesz, że jest to największy spośród polskich parków narodowych? Powstał w 1993 roku i obejmuje obszar 60 tys. ha. Leży w północno-wschodniej części kraju, na obszarze województwa podlaskiego. Jeśli lubisz przyrodę, zaciszny azyl i podróżowanie w stylu slow, to będzie dla Ciebie prawdziwy raj! Nas bardzo ujęła sama Biebrza oraz zorganizowane kładki na jej rozlewiskach, np. ścieżki TOE w Goniądzu czy kładka Szuszalewo - Nowy Lipsk z samodzielną przeprawą promową. Cudowne miejsce! Symbol Parku to ptak batalion
Biebrzański Park Narodowy
Osowiec-Twierdza 8, Goniądz
www.biebrza.org.pl

Biebrzański Park Narodowy
Biebrzański Park Narodowy
Biebrzański Park Narodowy
Biebrzański Park Narodowy
Biebrzański Park Narodowy
Biebrzański Park Narodowy
Biebrzański Park Narodowy
Biebrzański Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy to unikalna kraina wody, wiatru i piasku. Koniecznie zobacz ten cud natury.  Najpiękniejszy jego fragment to oczywiście ruchome wydmy. Spacer po nich to naprawdę niezwykła przygoda, przy dość silnym wietrze wiejącym znad otwartego morza i wdzierającym się wszędzie piaskiem robi się naprawdę ciekawie, jak podczas słabej burzy piaskowej na pustyni. Ale Park ma dla Ciebie też inne propozycje, warte oderwania się od plażowania. Poznasz tu życie Słowińców, wpłyniesz wraz z Łebą do Łebska i poznasz bardziej zaciszną wersję Łąckiej Wydmy, czyli Wydmę Czołpińską.

To przepiękny i cenny przyrodniczo obszar leży na Pomorzu, nieco na zachód od popularnego miasta Łeba. Jego powierzchnia wynosi ponad 30 tys. ha. A wiesz, skąd wzięła się nazwa "Słowiński"? Pochodzi od słowińców - północnokaszubskiego ludu, którego dziedzictwo bliżej można poznać w skansenie w Klukach. W 1977 roku Słowiński Park Narodowy został włączony przez Unesco do sieci Światowych Rezerwatów Biosfery. Wart jest tego ze wszech miar! Symbol Parku to mewa.
Słowiński Park Narodowy
ul. Bohaterów Warszawy 1A, Smołdzino
https://slowinskipn.pl

Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy

Tatrzański Park Narodowy

Tatrzański Park Narodowy to chyba najpopularniejszy park narodowy w Polsce. Jedyny wysokogórski i przy tym najbardziej niebezpieczny w niektórych fragmentach. Za to oferuje fantastyczne widoki jak mało który. Dość powiedzieć, że na jego terenie dostępna jest Orla Perć, najtrudniejszy szlak w Tatrach i w całej Polsce wiodący przez kilka 2-tysięczników, m.in. Kozi Wierch czy Granaty! Potrafi zmrozić krew w żyłach!

Tatrzański Park Narodowy również został wpisany na listę Rezerwatów Biosfery UNESCO. Z ciekawszych zwierząt żyją tu kozice, świstaki i niedźwiedzie. W wyższych partiach przy odrobinie szczęścia można spotkać te pierwsze skaczące po skałach. Właśnie kozica to symbol Parku.
Tatrzański Park Narodowy
ul. Kuźnice 1, Zakopane
https://tpn.pl

Tatrzański Park Narodowy
Tatrzański Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy

Najmniejszy, ale na pewno nie najmniej urokliwy Ojcowski Park Narodowy znajduje się na mojej ukochanej Jurze. Największe atrakcje to historyczne zamki. Mnie niemniej ujmują jednak białe skały wapienne sterczące ponad soczystą zielenią trawy, na tle błękitu nieba. Wygląda to szalenie malowniczo. Do tego urokliwie wijący się Prądnik wśród polnych kwiatów, jaskinie i zabytkowe pensjonaty. To wszystko czeka na Ciebie w Ojcowie.

Młodzi rodzice na pewno się ucieszą z faktu, że jest to jeden z nielicznych parków narodowych dostępnych dla wózków, bowiem przez Dolinę Prądnika wiedzie asfaltowa droga, wyłączona z ruchu samochodowego. To idealne miejsce na spacer, ale trzeba pamiętać, że w ciepłe weekendy jest tutaj naprawdę sporo turystów. Warto przyjechać tutaj z samego rana. Symbol Parku to nietoperz.
Ojcowski Park Narodowy
Ojców 9, Sułoszowa
https://opn.gov.pl/

Ojcowski PN
Ojcowski PN
Ojcowski PN, Pieskowa Skała
Ojcowski PN, Pieskowa Skała
Ojcowski PN
Ojcowski PN
Ojcowski PN, Góra Koronna
Ojcowski PN, Góra Koronna

Park Narodowy Gór Stołowych

Kolejnym z najlepszych wymienionych tutaj jest Park Narodowy Gór Stołowych. Te góry wywarły na mnie ogromne wrażenie. Są zdecydowanie unikatowe. Labirynty skalne, cudne kamienne ostańce i te płaskie jak stół wierzchołki. No i widoki na okolicę też niczego sobie!

Park Narodowy Gór Stołowych to przede wszystkim najwyższy tu Szczeliniec Wielki oraz Błędne Skały. Gorąco zachęcam do odwiedzenia obu tych miejsc. Nawet z dziećmi można się wybrać, bo miejsca są bardzo ciekawe dla młodych zdobywców. Można się tu przeciskać przez ciasne skałki, chować się w ciemnych zaułkach i dreptać po kładkach. Nasza kilkulatka była zachwycona. O wózku niestety nie ma tutaj mowy. Minusem jest, że jest to też najdroższy park narodowy spośród tutaj wymienionych. Przy Błędnych Skałach czekają drogie parkingi. Symbol Parku to Szczeliniec Wielki.
Park Narodowy Gór Stołowych
ul. Słoneczna 31, Kudowa Zdrój
www.pngs.com.pl

Park Narodowy Gór Stołowych - Małpolud
Park Narodowy Gór Stołowych - Małpolud

Karkonoski Park Narodowy

Karkonoski Park Narodowy to nie lada gratka dla miłośników gór, bo obejmuje przepiękne Karkonosze. Najwyższe pasmo Sudetów. Znajduje się w województwie dolnośląskim, w jego południowo-zachodniej części, przy granicy z Czechami. Ten Park utworzono w 1959 roku i od lat bardzo licznie przyciąga turystów.

Największą atrakcją z pewnością jest tutaj najwyższa kulminacja, czyli słynna Śnieżka, o wysokości 1603 m n.p.m. Ale to nie jej wysokość jest znamienna, a cudowne panoramy, jakie można stąd zobaczyć. O ile masz szczęście to pogody, bo to bardzo kapryśna i wietrzna góra. Nam się trafiło idealnie! Symbol Parku to dzwonek karkonoski, goryczka tojeściowa.
Karkonoski Park Narodowy
ul. Cieplicka 196, Jelenia Góra
https://kpn.gov.pl/

Karkonoski Park Narodowy
Karkonoski Park Narodowy
Karkonoski Park Narodowy
Karkonoski Park Narodowy
Karkonoski Park Narodowy
Karkonoski Park Narodowy

Pieniński Park Narodowy

Pieniński Park Narodowy to najstarszy park narodowy w Polsce. Powstał w 1932 roku i od dawna jest to jedno z ulubionych miejsc turystycznych w Polsce! Zachwyca pejzażami i cudownymi widokami na Tatry. Fantastyczne są walory krajobrazowe tego miejsca. Największe atrakcje Parku Pienińskiego to osławiony spływ przełomem Dunajca, ruiny zamku Pieniny, szczyt Trzy Korony oraz Sokolica z symboliczną karłowatą sosną. Na obu tych wierzchołkach powstały metalowe galerie widokowe, w sezonie dostępne odpłatnie. Polecam też przejść spacerkiem albo przejażdżkę rowerem Drogą Pienińską, wzdłuż Dunajca, podobnie, jak wiedzie trasa spływu. To czarowne miejsca, szczególnie urokliwe jesienią. Symbol Parku to Trzy Korony.
Pieniński Park Narodowy
ul. Jagiellońska 107B, Krościenko nad Dunajcem
https://piepn.gov.pl/

Pieniński Park Narodowy
Pieniński Park Narodowy
Pieniński Park Narodowy
Pieniński Park Narodowy
Pieniński Park Narodowy
Pieniński Park Narodowy
Pieniński Park Narodowy
Pieniński Park Narodowy

Roztoczański Park Narodowy

Roztoczański Park Narodowy leży na Roztoczu środkowym, w sercu tej malowniczej krainy. Ciągnie się ona wąskim pasmem od Kraśnika aż po Lwów. Sam Park ma dziś powierzchnię ponad 8.000 ha. To ostoja Konika Polskiego - potomka dzikiego tarpana. A wiesz, że teren Parku Narodowego w blisko 95% stanowią lasy? Niesłychanie piękne lasy. Szczególnie, gdy jesień ozłoci liście. Chyba jeszcze nigdy nie widzieliśmy takiego bogactwa różnorodnych grzybów. Odnajdziesz tu również cud Polski, czyli Zagrodę Guciów, śliczne źródła, malownicze Stawy Echo oraz wspaniałe widoki z kilku wież widokowych, np. na Białej Górze. Symbol Parku to konik polski.
Roztoczański Park Narodowy - Punkt Informacji Turystycznej
ul. Plażowa 3a, Zwierzyniec
www.roztoczanskipn.pl
 

Roztoczański Park Narodowy
Roztoczański Park Narodowy
Roztoczański Park Narodowy
Roztoczański Park Narodowy
Roztoczański Park Narodowy
Roztoczański Park Narodowy
Roztoczański Park Narodowy
Roztoczański Park Narodowy

Drawieński Park Narodowy

Drawieński Park Narodowy położony jest na granicy 3 województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Powstał w kompleksie Puszczy Drawskiej, z ogromną różnorodnością biologiczną. To trzeci największy park narodowy w Polsce i drugi najmniej popularny. A to znaczy tylko jedno, że jest prawdziwie dziki. Podczas naszego zwiedzania w marcu mieliśmy ten ptasi raj tylko dla siebie. Nie spotkaliśmy innych turystów i dzieliliśmy go tylko z przyrodą, przeżywając niecodzienne spotkania ze zwierzętami. Najlepiej przybyć tu właśnie wczesną wiosną, na przełomie marca i kwietnia, kiedy ptaki maja swe gody. Czekają tu ciekawe szlaki, ścieżki, unikatowe jeziora i inne atrakcje, jak zabytkowe domy ryglowe, spływy dziką Drawą, dawna węgornia czy niemal zapomniane już cmentarze z nietypowymi pomnikami. Symbol Parku to wydra.
Drawieński Park Narodowy - Centrum Edukacji i Turystyki z płatną wystawą
ul. Kolejowa 20, Drawno
www.dpn.pl

Drawieński Park Narodowy
Drawieński Park Narodowy
Drawieński Park Narodowy
Drawieński Park Narodowy
Drawieński Park Narodowy
Drawieński Park Narodowy
Drawieński Park Narodowy
Drawieński Park Narodowy

Woliński Park Narodowy

Woliński Park Narodowy utworzony został w 1960 roku i obejmuje ochroną przyrodę największej polskiej wyspy – Wolin. Leży ona na północno-zachodnich krańcach Polski. Szczególne walory tego miejsca to najpiękniejszy odcinek wybrzeża klifowego, lasy bukowe, unikalna delta Świny oraz przybrzeżny pas wód Bałtyku. Najciekawsze atrakcje Wolińskiego Parku Narodowego to przepiękne Jezioro Turkusowe urzekające turystów, a także Zagroda Pokazowa Żubrów. 

Ja polecam Ci serdecznie punkty widokowe Wolińskiego Parku, wszystkie są dobrze oznakowane, z charakterystycznymi wiatami drewnianymi na szczytach. Szczególnie unikalny punkt widokowy to Grodzisko Lubin Tarasy Widokowe. Już nieco poza granicami Parku. Jako jedyny jest płatny, ale też najbardziej spektakularny. Pozwala zobaczyć Zalew Szczeciński i Krainę 44 wysp. Obok bezpłatnego parkingu można też zobaczyć bezpłatnie ładny widok, ale na tarasach jest on ciekawszy, szerszy i dodatkowo na miejscu jest niewielka kafejka oraz leżaki. Symbol Parku to bielik.
Woliński Park Narodowy
Grodno 1, Międzyzdroje
https://wopn.gov.pl/

Woliński Park Narodowy
Woliński Park Narodowy

Pozostałe parki narodowe w Polsce

Oto krótkie opisy pozostałych Parków w Polsce, które też z pewnością warto odwiedzić.

Babiogórski Park Narodowy

Babiogórski PN leży w województwie małopolskim. przy granicy ze Słowacją. Powstał w 1954 roku i chroni masyw Babiej Góry, która jest niezwykle ciekawym i popularnym szczytem, najwyższym w paśmie Beskidu Żywieckiego, o wysokości 1725 m n.p.m. Objęty jest on programem UNESCO-MaB (Człowiek i Biosfera). W Zawoi znajdziesz  Ośrodek Edukacyjny BPN. Symbol Parku to roślina okrzyn jeleni.

Babiogórski PN
Babiogórski PN
Babiogórski PN
Babiogórski PN
Babiogórski PN
Babiogórski PN

Białowieski Park Narodowy

Białowieski Park Narodowy obejmuje Puszczę Białowieską na Podlasiu. To rozległy i niezwykle cenny kompleks leśny porastający po obu stronach granicy Polski i Białorusi. Najbardziej pierwotny fragment kniei stanowi obiekt dziedzictwa światowego UnescoNiekwestionowanym królem Puszczy i symbolem Parku jest żubr, który dzisiaj żyje tu dziko. Spotkasz go w Rezerwacie Pokazowym, a ponadto warto odwiedzić Park Pałacowy i przejść Szlakiem Dębów Królewskich w Starej Białowieży. Symbol Parku to żubr.

Białowieski PN
Białowieski PN
Białowieski PN
Białowieski PN
Białowieski PN
Białowieski PN

Bieszczadzki Park Narodowy

Bieszczadzki Park Narodowy w województwie podkarpackim również objęty jest programem UNESCO-MaB (Człowiek i Biosfera). Obejmuje najwyższe masywy górskie polskich Bieszczadów oraz unikalne pasma górskich łąk zwane połoninami. Szczególnie warto tutaj odwiedzić najwyższy szczyt Tarnicę o wysokości 1346 m n.p.m., a także Połoninę Caryńską i Połoninę Wetlińską. Park obejmuje też puszczę bukową u źródeł Solinki czy rejon dawnej wsi Moczarne. Najpiękniejszy moment w roku na ten Park to zdecydowanie jesień. Symbol Parku to ryś.

Park Narodowy Bory Tucholskie

Park Narodowy Bory Tucholskie powstał w województwie pomorskim, koło Chojnic, skąd prowadzą do niego trasy rowerowe. Zwiedzanie można też rozpocząć w Małych Swornegaciach oraz w Swornegaciach. Zdecydowaną przewagę obszaru, bo aż 79 % powierzchni, zajmują lasy. Reszta to wody, bagna i torfowiska. Szczególnie urokliwe jest Jezioro Charzykowskie, z Wyspą Miłości dla Zaawansowanych i Wyspą Miłości dla Początkujących. Przyjemna piaszczysta plaża znajduje się w Małych Swornegaciach, a ja polecam jeszcze Pętlę Lipnickiego z kładkami. Symbol Parku to głuszec.

PN Bory Tucholskie
PN Bory Tucholskie
PN Bory Tucholskie
PN Bory Tucholskie
PN Bory Tucholskie
PN Bory Tucholskie
PN Bory Tucholskie
PN Bory Tucholskie

Gorczański Park Narodowy

Gorczański Park Narodowy powstał w centralnym pasmie Gorców. Najciekawszym jego fragmentem są szczyty Gorca i oczywiście popularnego Turbacza. Najwyższego wierzchołka. Najstarszym sakralnym zabytkiem Parku jest kapliczka Bulandy na Polanie Jaworzyna Kamienicka. Symbolem Parku jest salamandra plamista.

Gorczański PN
Gorczański PN
Gorczański PN
Gorczański PN
Gorczański PN
Gorczański PN

Kampinoski park narodowy

Kampinoski Park Narodowy w województwie mazowieckim słynie z lasów i łosi. To prawdziwe królestwo przyrody, choć jego granice sąsiadują z zabudowaniami Warszawy. Wpisany jest na światową listę rezerwatów biosfery UNESCO. To drugi co do wielkości polski park narodowy. Szczególnie polecam tu Skansen budownictwa puszczańskiego w Granicy i ścieżkę wokół niego oraz ścieżkę do Karczmiska w Truskawiu. Przejmujące jest bardzo Muzeum Miejsce Pamięci w Palmirach, klimatyczny natomiast cmentarz w Laskach. Symbol Parku to łoś.

Kampinoski PN
Kampinoski PN
Kampinoski PN
Kampinoski PN
Kampinoski PN
Kampinoski PN
Kampinoski PN
Kampinoski PN

Magurski park narodowy

Magurski Park Narodowy to jedna z ostatnich naprawdę dzikich ostoi w Polsce. Jeśli więc szukasz samotni i oddechu, to będzie Twój raj. Przez 3 dni wędrowania po tutejszych szlakach w październiku, nie spotkaliśmy żadnego turysty! To górski i najbardziej lesisty spośród wszystkich polskich parków narodowych. Kraina orlika krzykliwego i wilków. Na szlakach można spotkać też niedźwiedzie. Na pewno warto wejść na Magurę i Wątkową, odwiedzić Ferdel z wieżą widokową i cudną panoramą, Diabli Kamień oraz Wodospad Magurski w Foluszu, Ośrodek muzealny w Krempnej i oczywiście Symboliczne drzwi do Nieznajowej. Zachwyca Cię też kolorowe cerkwie w okolicy. Symbol Parku to orlik krzykliwy.

Magurski PN
Magurski PN
Magurski PN
Magurski PN
Magurski PN
Magurski PN

Narwiański Park Narodowy

Narwiański Park Narodowy to jedna z perełek Podlasia. Niezwykłe królestwo przyrody nad rzeką Narew - jedyną taką w Polsce, nazywaną "Polską Amazonką". Wzdłuż rzeki otwierają się bagna, lasy i malownicze łąki, otulone dźwiękami ptasiego śpiewu i poprzecinane kładkami, które pozwolą chociaż na chwilę zagłębić się w tym magicznym świecie. Wieże widokowe i kajaki to najlepsze sposoby na poznanie Narwiańskiego Parku. Najsłynniejsza jest kładka łącząca przeprawami barką Śliwno i Waniewo z wieżą i przystanią kajakową. W Uhowie stanęła najwyższa wieża na Podlasiu licząca 44 metry, a w Młynarzówce zaprasza ciekawa wystawa przyrodnicza. Symbol Parku to błotniak stawowy.

Narwiański PN
Narwiański PN
Narwiański Park Narodowy
Narwiański Park Narodowy
Narwiański Park Narodowy
Narwiański Park Narodowy
Narwiański Park Narodowy
Narwiański Park Narodowy

Poleski Park Narodowy

Poleski Park Narodowy powstał na wschodnich krańcach Polski, między Lublinem i Chełmem. Przyrodę tej krainy poznasz wędrując kładkami umożliwiającymi przejście terenów podmokłych. To niezwykła przygoda. Warto tu odwiedzić Muzeum Poleskiego Parku Narodowego w Załuczu Starym z wystawą, wiatą, wolierą dla ptaków i wybiegiem dla ssaków. Wokół biegnie ścieżka "Żółwik" z oczkiem wodnym. Symbol Parku to żuraw.

Świętokrzyski Park Narodowy

Świętokrzyski Park Narodowy zaprasza w jedyne w Polsce góry położone w centralnej części kraju. Zacne i wiekowe. Dostępne dla każdego, bo spacerowe, zielone, rozśpiewane ptasim trelem. Zachwycają łagodnymi szczytami i malowniczymi szlakami, starożytnymi dymarkami i niezwykle ciekawą geologią. Warta zobaczenia jest Łysica - najwyższe wzniesienie pasma, z charakterystycznymi gołoborzami i dodatkowym wierzchołkiem Agata. Turystów kusi też bardzo Święty Krzyż z klasztorem, platformą widokową oraz muzeum przyrodniczym. U jego stóp zaprasza Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi. W okolicy warto wejść na Bukową Górę i Chełmową Górę, a także pospacerować nad zalewem Wilków. Symbol Parku to jeleń.

Świętokrzyski PN
Świętokrzyski PN

Park Narodowy Ujście Warty

Park Narodowy "Ujście Warty" to najmłodszy park narodowy w Polsce, utworzono go w 2001 roku. To tereny będące cenną ostoją ptaków wodnych i błotnych i jeden z najważniejszych obszarów podmokłych w Europie, który został objęty ochroną Międzynarodowej Konwencji Ramsar. Środkiem Parku przepływa meandrująca rzeka Warta, a wokół prowadzą ścieżki przyrodnicze, jak "Ptasim Szlakiem", “Mokradła”, “Olszynki” czy Ścieżka rowerowa "Na dwóch kółkach przez Polder Północny". W okolicy warto odwiedzić też Twierdzę Kostrzyn, nazywaną też Kostrzyńskimi Pompejami. Symbol Parku to gęś zbożowa.

Wielkopolski Park Narodowy

Wielkopolski Park Narodowy leży nad Wartą, na południe od Poznania, w trójkącie miast Luboń -  Stęszew - Mosina. Muzeum Przyrodnicze Parku mieści się w Jeziorach, nad Jeziorem Góreckim, w sercu Parku. Prowadzi tu droga zwana Greiserówką. Okolice te stanowią kolejny ptasi raj, z rzadkimi gatunkami, które tutaj gniazdują. Na Wyspie Zamkowej zadomowiły się kormorany. Symbol Parku to puszczyk.

Wigierski Park Narodowy

Wigierski Park Narodowy roztacza się kilka kilometrów na wschód od Suwałk, w województwie podlaskim. W jego granicach odnaleźć można ponad 40 naturalnych zbiorników wodnych, ale sercem Parku jest rozległe Jezioro Wigry. Gorąco polecam rowerową pętlę zielonym szlakiem wokół Jeziora Wigry. My pokonaliśmy ją na rowerach elektrycznych, wypożyczonych w Burdeniszkach ale na zwykłych też da radę w 1 dzień. Liczy 46 km i pozwala zobaczyć piękne pejzaże i poznać najciekawsze atrakcje Parku, np. wieżę widokową w Kruszniku czy instalację z krzyżem w Czerwonym Krzyżu. Warto też odwiedzić klasztor w Wigrach. Symbol Parku to bóbr na tle jeziora.

Wigierski PN
Wigierski PN

Ciekawostki o parkach narodowych

  • Wg badań z 2019 roku, aż 80% Polaków uważa, że powinno tworzyć się nowe parki narodowe w Polsce. Więc jest zainteresowanie społeczne takimi działaniami
  • Ostatni Park powstał w 2001 roku, minęło więc już kilkadziesiąt lat! Był to PN Ujście Warty.
  • W planach jest utworzenie kolejnych parków, m.in. Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, co na pewno zwiększyłoby ruch turystyczny tego obszaru
  • 24 maja to Europejski Dzień Parków Narodowych. Wspomina on datę utworzenie pierwszego pn w Europie, a dokładniej w Szwecji. Miało to miejsce w 1909 roku
  • W Polsce jako pierwszy powstał Pieniński Park, w 1932 roku
Roztoczański Park Narodowy
Roztoczański Park Narodowy

Naj w polskich parkach narodowych

Oto kilka naj o polskich parkach:

  • Największy: Biebrzański PN na Podlasiu, powierzchnia 592,23 km²
  • Najmniejszy: Ojcowski PN w Małopolsce, powierzchnia 21,46 km²
  • Najstarszy: Pieniński PN w Małopolsce, rok założenia 1932
  • Najmłodszy: PN Ujście Warty w woj. lubuskim, rok założenia 2001
  • Najpopularniejszy: Tatrzański PN, w 2020 roku odwiedziło go blisko 3,5 mln turystów
Ojcowski PN
Ojcowski PN

Jakie są cele tworzenia parków narodowych?

Parki te stanowią nie tylko miejsca obcowania z najcenniejszą przyrodą, która podlega tutaj szczególnej ochronie. To także obiekty edukacji ekologicznej i wyczulania na potrzeby otaczającej nas natury. Tworzenia postawy ekologicznej od najmłodszego wieku. Prowadzone są tu ponadto liczne programy badawcze i naukowe, zarówno roślin i zwierząt. Struktury parków regulują także zwiedzanie oraz turystykę. Należy pamiętać, że ruch turystyczny odbywa się w wyznaczonych obszarach, jedynie po wyznaczonych szlakach i ścieżkach. Wstęp na teren Parków może być darmowy lub płatny, w zależności od decyzji Dyrekcji poszczególnych Parków.

Jeśli lubisz przyrodę i pragniesz spokoju, zachęcam Cię do poznania wszystkich parków. A jeśli nie masz na to czasu, odwiedź przynajmniej te najlepsze z nich. Nasz Top 10 najpiękniejszych parków narodowych w Polsce już znasz! W komentarzach opowiedz o swoich wrażeniach z tych ostoi przyrody.

Woliński Park Narodowy
Woliński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy
Tatrzański Park Narodowy
Park Narodowy Gór Stołowych - Błędne Skały
Park Narodowy Gór Stołowych - Szczeliniec Wielki
Ojcowski Park Narodowy
Tatrzański Park Narodowy
Drawieński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy
Woliński Park Narodowy
Wigierski PN
Kampinoski PN
Rankingi
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze