Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Opis Gór Stołowych

Góry Stołowe to jedno z najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych pasm górskich w Polsce. Ciągnie się ono od doliny Bystrzycy Dusznickiej na północnym zachodzie aż po rejon Mieroszowa i Krzeszowa. Łączna długość pasma to 42 km.Największą popularnością wśród turystów cieszą się partie Gór Stołowych znajdujące się w rejonie Polanicy, Dusznik, Kudowy i Karłowa, objęte ochroną w postaci parku narodowego. Po czeskiej stronie często odwiedzane są natomiast Teplicko-Adrspachskie Skały również należące do tego pasma, a zwane Skalnym Miastem.

Błędne Skały w Górach Stołowych
Błędne Skały w Górach Stołowych

Płaskie jak stół

Góry Stołowe widziane z pewnej odległości mają charakterystyczny wygląd płaskiego stołu, stąd wzięła się ich nazwa. Pionowe krawędzie opadają miejscami nawet kilkaset metrów w dół. Na skutek erozji przyroda wyrzeźbiła w tych skałach z piaskowca fantastyczne formy skalne, tworzące niezwykle ciekawe ostańce zarówno pod względem przyrodniczym i krajobrazowym, np. Błędne Skały czy najwyższy szczyt Gór Stołowych - Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.).

W budowie geologicznej tych gór dominują piaskowce pochodzące z permu ery paleozoicznej, liczące nawet 300 milionów lat. Rozwój rzeźby na tym obszarze rozpoczął się wraz z cofaniem się morza, które zalewało ten rejon w okresie kredy w mezozoiku. Na dnie morza osadzał się wtedy piasek łączący się ze szczątkami organicznymi. Ruchy górotwórcze orogenezy alpejskiej spowodowały natomiast popękanie Sudetów i wypiętrzenie niektórych partii.

Błędne Skały w Górach Stołowych
Błędne Skały w Górach Stołowych
Błędne Skały


Ostańce

Najmłodsze warstwy piaskowca tworzą najwyższe partie Gór Stołowych czyli Szczeliniec Wielki i Mały oraz Skalniak z Błędnymi Skałami. Wietrzenie w okresie ostatniego zlodowacenia doprowadziło do silnego spękania wielkiej płyty. Z odporniejszych fragmentów piaskowca powstały liczne skałki o fantastycznych kształtach i formach, tak charakterystyczne dla tych gór.

Park Narodowy Gór Stołowych

Południowe partie Gór Stołowych objęte są ochroną, najpierw w postaci w rezerwatu, a od 1981 roku w formie Stołowogórskiego Parku Krajobrazowego, który w 1993 roku przekształcono w Park Narodowy Gór Stołowych. Unikalny krajobraz sprawił, że jest to jeden z najatrakcyjniejszych rejonów turystycznych w Polsce, bardzo licznie i chętnie odwiedzany przez podróżników.

Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych
Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych


Góry Stołowe - Park Narodowy Gór Stołowych
ul. Słoneczna 31, Kudowa
tel. 74/ 866-14-36
www.pngs.com.pl

Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych Góry Stołowe Szczeliniec Wielki Karłów Góry Stołowe- Szczeliniec Wielki Błędne Skały Góry Stołowe- Szczeliniec Wielki

Góry Stołowe noclegi

Góry Stołowe to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Górach Stołowych. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136465 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Zdobyte wyróżnienia

Noclegi w okolicy

Pałac Ławica
Hotel Niemcza Spa
Pałac Kamieniec
KOLONIA LEŚNA

Wasze opinie

Ali Domator 23 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-05-03 na

Przepiękny zakątek Polski. Polecam wszystkim - ja osoba z problemami z kolanem przeszłam bez problemów.  Piękne, fascynujące formacje skalne

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2012-12-08 na

Zgadzam się, Góry Stołowe piękne, niepowtarzalne:)

Avatar użytkownika
mirosław Krajtroter 49499 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2011-07-17 na

góry warte zwiedzenia,niesamowite widoki.szczeliniec wielki oraz błędne skały godne polecenia .

Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2008-06-25 na
Od dłuższego czasu myślę o wyjeździe w Góry Stołowe, to bajkowe tereny warte zwiedzenia :-)
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020