Góry Stołowe. Atrakcje, które warto zwiedzić

Park Narodowy Gór Stołowych
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.8

Góry Stołowe to jedno z najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych pasm górskich w Polsce. Ciągnie się ono od doliny Bystrzycy Dusznickiej na północnym zachodzie aż po rejon Mieroszowa i Krzeszowa. Łączna długość pasma to 42 km.

Największą popularnością wśród turystów cieszą się partie Gór Stołowych znajdujące się w rejonie Polanicy, Dusznik, Kudowy i Karłowa, objęte ochroną w postaci parku narodowego. Po czeskiej stronie często odwiedzane są natomiast Teplicko-Adrspachskie Skały również należące do tego pasma, a zwane Skalnym Miastem.

Góry Stołowe
Góry Stołowe

Płaskie jak stół

Góry Stołowe widziane z pewnej odległości mają charakterystyczny wygląd płaskiego stołu, stąd wzięła się ich nazwa. Pionowe krawędzie opadają miejscami nawet kilkaset metrów w dół. Na skutek erozji przyroda wyrzeźbiła w tych skałach z piaskowca fantastyczne formy skalne, tworzące niezwykle ciekawe ostańce zarówno pod względem przyrodniczym i krajobrazowym, np. Błędne Skały czy najwyższy szczyt Gór Stołowych - Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.).

W budowie geologicznej tych gór dominują piaskowce pochodzące z permu ery paleozoicznej, liczące nawet 300 milionów lat. Rozwój rzeźby na tym obszarze rozpoczął się wraz z cofaniem się morza, które zalewało ten rejon w okresie kredy w mezozoiku. Na dnie morza osadzał się wtedy piasek łączący się ze szczątkami organicznymi. Ruchy górotwórcze orogenezy alpejskiej spowodowały natomiast popękanie Sudetów i wypiętrzenie niektórych partii.

Błędne Skały w Górach Stołowych
Błędne Skały w Górach Stołowych

Ostańce

Najmłodsze warstwy piaskowca tworzą najwyższe partie Gór Stołowych czyli Szczeliniec Wielki i Mały oraz Skalniak z Błędnymi Skałami. Wietrzenie w okresie ostatniego zlodowacenia doprowadziło do silnego spękania wielkiej płyty. Z odporniejszych fragmentów piaskowca powstały liczne skałki o fantastycznych kształtach i formach, tak charakterystyczne dla tych gór.

Park Narodowy Gór Stołowych

Południowe partie Gór Stołowych objęte są ochroną, najpierw w postaci w rezerwatu, a od 1981 roku w formie Stołowogórskiego Parku Krajobrazowego, który w 1993 roku przekształcono w Park Narodowy Gór Stołowych. Unikalny krajobraz sprawił, że jest to jeden z najatrakcyjniejszych rejonów turystycznych w Polsce, bardzo licznie i chętnie odwiedzany przez podróżników.
Park Narodowy Gór Stołowych
ul. Słoneczna 31, Kudowa
www.pngs.com.pl

Błędne Skały w Górach Stołowych
Błędne Skały w Górach Stołowych
Błędne Skały

Zobacz też nasz artykuł o górach w Polsce

Noclegi w Górach Stołowych

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych
Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych
 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych
Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych
Szczeliniec Wielki
Karłów
Błędne Skały
(4.8 głosów: 295)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.8 głosów: 295)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Malgorzata
Przepiękne, magiczne miejsce, byłam tam dzisiaj i już tęsknię. Cud natury, gorąco polecam
dianka0110@wp.pl
Widoki cudne ciezko sie nie zakochac chce tam wracac jest tam tyle do zwiedzania powietrze pierwsza klasa kocham od pierwszego spojrzenia
Avatar użytkownika Magdalena Motylewska
Magdalena Motylewska
Przepiękne formy skalne i widoki na góry wokół
Kamilos
Piękne widoki polecam
Avatar użytkownika Edyta Brymora
Edyta Brymora
Świetne miejsce, piękne widoki. Jedyny minus to tłumy.
Ali

Przepiękny zakątek Polski. Polecam wszystkim - ja osoba z problemami z kolanem przeszłam bez problemów.  Piękne, fascynujące formacje skalne

Avatar użytkownika mokunka
mokunka

Zgadzam się, Góry Stołowe piękne, niepowtarzalne🙂

Avatar użytkownika mirosław
mirosław

góry warte zwiedzenia,niesamowite widoki.szczeliniec wielki oraz błędne skały godne polecenia .


Od dłuższego czasu myślę o wyjeździe w Góry Stołowe, to bajkowe tereny warte zwiedzenia :-)
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024