Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Duszniki Zdrój. Atrakcje, które warto zwiedzić

Aktualizacja: 2024-06-10
Muzeum Papiernictwa - Duszniki Zdrój
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Duszniki Zdrój to miejscowość wypoczynkowo-uzdrowiskowa w województwie dolnośląskim, leżąca w Kotlinie Kłodzkiej na zachód od Kłodzka, pomiędzy Kudową Zdrój i Polanicą Zdrój.

Duszniki są znaczącym ośrodkiem przemysłu szklarskiego ze szlifiernią kryształów, ale przede wszystkim ważnym ośrodkiem turystycznym.

Duszniki Zdrój - Muzeum Papiernictwa
Duszniki Zdrój - Muzeum Papiernictwa

Uzdrowisko Duszniki

Duszniki znane są z leczniczych właściwości tutejszych wód mineralnych. Leczone są tutaj choroby układu pokarmowego, choroby układu krążenia i oddechowego. Ciekawostką jest, że kurację leczenia gruźlicy przeszedł tutaj sam Fryderyk Chopin.

Podstawą leczenia w Dusznikach są wody mineralne o szczególnych właściwościach, tryskające z tutejszych źródeł - Pieniawa Chopina (szczawy ziemno-żelaziste o temperaturze 20°C), Jan Kazimierz, Zimny Zdrój i Agata.

Duszniki Zdrój - Pijalnia
Duszniki Zdrój - Pijalnia

Źródło Agata

Źródło Agata w Dusznikach Zdroju to ciekawe miejsce, które znajduje się w spokojnej części uzdrowiska, trochę dalej od głównej części Parku Zdrojowego. Aby tam dotrzeć, trzeba przejść krótkim deptakiem wśród starych drzew, głównie klonów i kasztanowców. Wokół źródła jest wiele ławek, gdzie można odpocząć.

Woda ze źródła Agata to szczawa wodorowęglanowo-sodowo-magnezowa. Ma charakterystyczne brązowe zabarwienie i jest naturalnie lekko gazowana, ponieważ zawiera CO2. Mimo koloru, woda nie ma dziwnego smaku ani zapachu, a jej temperatura wynosi 12 stopni Celsjusza. Wydobywana jest z głębokości 20 metrów.

Dworek Chopina Duszniki Zdrój
Duszniki Zdrój - Dwór Chopina
Duszniki Zdrój Park Zdrojowy

Atrakcje w Dusznikach

Wśród atrakcji Dusznik koniecznie wymienić należy Park Zdrojowy z dworkiem Chopina, teatr im. F. Chopina, kilka pomników sławnego kompozytora, pijalnię wód z halą spacerową z I połowy XIX wieku oraz zakład przyrodoleczniczy. Duszniki znane są ze sławnych festiwali chopinowskich.

Ciekawy jest też Rynek w Dusznikach z Ratuszem i pręgierzem oraz stojący niedaleko kościół parafialny z oryginalną amboną w kształcie wieloryba. Już z głównej drogi natomiast przyzywa przepiękna budowla Muzeum Papiernictwa.

Duszniki Zdrój - Pieniawa
Duszniki Zdrój - Pieniawa

Ponadto ciągną się tu kilometry szlaków turystycznych i rowerowych prowadzących przez najciekawsze zakątki okolicy.

Noclegi w Dusznikach Zdrój

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

Duszniki Zdrój - fontanna
Duszniki Zdrój - fontanna
 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Rynek Duszniki Zdrój
Duszniki Zdrój - Rynek
Duszniki Zdrój - Kościół
Duszniki Zdrój
Duszniki Zdrój - ambona w kształcie wieloryba
Duszniki Zdrój
Rynek w Dusznikach Zdroju
Duszniki Zdrój
Duszniki Zdrój
Duszniki Zdrój
Duszniki Zdrój
Duszniki Zdrój
Duszniki Zdrój pręgierz
(4.4 głosów: 129)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 129)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024