Muzeum Papiernictwa - Duszniki Zdrój, Anna Piernikarczyk

Najwspanialsze Muzeum Papiernictwa w Polsce znajduje się właśnie w Dusznikach Zdroju, w XVII-wiecznym młynie papierniczym, który jest unikatowym zabytkiem techniki. Muzeum leży nad samą rzeką Bystrzyca Dusznicka, na południowych krańcach miasta, przy międzynarodowej trasie nr 8 w kierunku Czech.Pierwsze wzmianki o papierni dusznickiej pochodzą z II połowy XVI wieku. Obecne zabudowania papierni stanowią zespół obiektów architektonicznych, które powstawały stopniowo, w odstępach czasu. Najważniejszy jest budynek główny młyna papierniczego, pełniący niegdyś funkcję mieszkalno - produkcyjną, wzniesiony w 1605 roku.

Duszniki Zdrój

W XVII wieku papiernia dusznicka była niezwykle ceniona na Śląsku i posiadała monopol na dostarczanie papieru do wrocławskich urzędów. W XVIII wieku została ona znacząco rozbudowano i zmodernizowana. Produkcja papieru skończyła się w Dusznikach w 1937 roku, a 2 lata później Karl Wiehr - ostatni właściciel papierni przekazał ją miastu na cele publiczne z planami utworzenia tu muzeum techniki.

Obecnie dusznickie Muzeum Papiernictwa jest jednym z najważniejszych obiektów turystycznych na Ziemi Kłodzkiej, licznie odwiedzanym przez turystów. Wśród eksponatów na uwagę zasługuje niezwykle cenna kolekcja unikatowych, XVII i XVIII-wiecznych portretów właścicieli dusznickiej papierni: Samuela Kretschmera, Wilhelma Kretschmera, Antona Benedikta Hellera, jego małżonki Anny Franciski Heller oraz Josepha Ossendorfa.

Duszniki Zdrój - Muzeum Papiernictwa

Muzeum Papiernictwa
ul. Kłodzka 42, Duszniki Zdrój
tel. 74/ 862-74-01
oswiat@muzpap.pl
www.muzpap.pl

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

50°24'16" N, 16°23'43" E
Dolnośląskie
2017-02-22
2020-01-28 13:46

Noclegi w okolicy

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju na blogu

Zdjęcie Muzeum Papiernictwa w Dusznikach
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach
Na rodzinne niedzielne popołudnie polecamy wspaniałe Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. To historyczne miejsce, poruszające i przywodzące na myśl minione wieki. Wokół Muzeum powstał niewielki skansen. …
Atrakcje · 2013-09-22 10:10:09

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2013-09-20 na

1.Ciekawostka jest organizowanie warsztatów zwiazanych z papiernictwem. Produkcja papieru czerpanego w/g dawnych receptur, z uzyciem zabytkowego sprzętu jest arcyciekawa, wciągająca .

2. Ciekawostka są eksponaty , na zewnatrz muzeum. Tworzą one bogaty skansen. Eksponaty sa sporch rozmiarów. Pięknie opisane i zachowane w doskonałtm stanie.

 

pozdrawiam

mokunka