Najwspanialsze Muzeum Papiernictwa w Polsce znajduje się właśnie w Dusznikach Zdroju, w XVII-wiecznym młynie papierniczym, który jest unikatowym zabytkiem techniki. Muzeum leży nad samą rzeką Bystrzyca Dusznicka, na południowych krańcach miasta, przy międzynarodowej trasie nr 8 w kierunku Czech.
Pierwsze wzmianki o papierni dusznickiej pochodzą z II połowy XVI wieku. Obecne zabudowania papierni stanowią zespół obiektów architektonicznych, które powstawały stopniowo, w odstępach czasu. Najważniejszy jest budynek główny młyna papierniczego, pełniący niegdyś funkcję mieszkalno - produkcyjną, wzniesiony w 1605 roku.

W XVII wieku papiernia dusznicka była niezwykle ceniona na Śląsku i posiadała monopol na dostarczanie papieru do wrocławskich urzędów. W XVIII wieku została ona znacząco rozbudowano i zmodernizowana. Produkcja papieru skończyła się w Dusznikach w 1937 roku, a 2 lata później Karl Wiehr - ostatni właściciel papierni przekazał ją miastu na cele publiczne z planami utworzenia tu muzeum techniki.
Obecnie dusznickie Muzeum Papiernictwa jest jednym z najważniejszych obiektów turystycznych na Ziemi Kłodzkiej, licznie odwiedzanym przez turystów. Wśród eksponatów na uwagę zasługuje niezwykle cenna kolekcja unikatowych, XVII i XVIII-wiecznych portretów właścicieli dusznickiej papierni: Samuela Kretschmera, Wilhelma Kretschmera, Antona Benedikta Hellera, jego małżonki Anny Franciski Heller oraz Josepha Ossendorfa.

Muzeum Papiernictwa
ul. Kłodzka 42, Duszniki Zdrój
tel. 74/ 862-74-01
oswiat@muzpap.pl
www.muzpap.pl
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
- poniedziałek: 09:00–18:00
- wtorek: 09:00–18:00
- środa: 09:00–18:00
- czwartek: 09:00–18:00
- piątek: 09:00–18:00
- sobota: 09:00–18:00
- niedziela: 09:00–16:00
Duszniki Zdrój noclegi
Duszniki Zdrój to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!