Park Narodowy Gór Stołowych

Park Narodowy Gór Stołowych
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.8

Jeden z parków narodowych Dolnego Śląska

Park Narodowy Gór Stołowych to obszar niezwykle atrakcyjny dla turystów. Tereny te przecina gęsta sieć szlaków turystycznych i tras rowerowych, m.in. odcinek czerwonego Głównego Szlaku Sudeckiego. Najlepszą bazą wypadową w te rejony jest miejscowość Karłów. Góry Stołowe leżą w Sudetach Wschodnich, w pobliżu Kudowy Zdroju, przy samej granicy z Czechami. Południowym skrajem obszaru biegnie międzynarodowa trasa E 67 z Pragi przez Wrocław do Warszawy. Przemierzając tutejsze szlaki natrafisz na liczne osobliwości skalne Gór Stołowych, jak choćby: wspaniałe skalne miasto na Szczelińcu Wielkim (919 m n.p.m.), fantastyczne skalne labirynty Błędnych Skał w masywie Skalniaka (915 m n.p.m.), Skalne Grzyby i Radkowskie Skały czy piękne Skały Puchacza. Na romantyków czekają też efektowne Wodospady Pośny. W okresie zimowym natomiast w Górach Stołowych wytyczane są narciarskie trasy biegowe.

Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki

O krok od Karłowa leży wspomniany już Szczeliniec Wielki - najwyższy szczyt Gór Stołowych, będący śladem najwyższego poziomu Gór Stołowych, w którym erozja wyrzeźbiła fantastyczne formy skalne. Kto nie słyszał np. o Wielbłądzie - to ostaniec do złudzenia przypominający właśnie to zwierzę. Równie popularne jest Piekiełko - szczelina skalna o długości około 100 m i głębokości 20 m, w której śnieg zobaczyć można nawet w czerwcu. Na Szczeliniec wchodzi się po kamiennych schodach, wykutych w XIX wieku, prowadzących do Schroniska. Szczeliniec Wielki to obowiązkowy punkt programu w Górach Stołowych!Małpolud
Małpolud
Błędne Skały
Błędne Skały

Błędne Skały

Przyjeżdżając w Góry Stołowe, koniecznie trzeba też odwiedzić Błędne Skały - prawdziwy labirynt szczelin i zakamarków. To niesamowite przeżycie wędrować, a miejscami wręcz przeciskać się przez ciasne przejścia wśród kilkunastometrowych bloków skalnych o wymyślnych nazwach: Kurza Stopka, Tunel oraz Głaz Trzech Krzyży. Warto też udać się do miejsca o nazwie Skalne Czasze, bowiem roztacza się stąd wspaniały widok na bliską i dalszą okolicę.

Góry Stołowe
Góry Stołowe

Park Narodowy Gór Stołowych - zwiedzanie

Park Narodowy Gór Stołowych dostępny jest dla turystów odpłatnie. Bilety należy wykupić na trasę na szczycie Szczelińca Wielkiego oraz na trasę wiodącą przez Błędne Skały. Ponadto na górny parking Błędnych Skał wjeżdża się wahadłowo, zgodnie z harmonogramem widocznym na tablicy na dole. Parking jest płatny i kosztuje niemało, bo 30 zł od samochodu osobowego (2021).

Najpiękniejsze parki narodowe w Polsce - zobacz nasz ranking!

Informacje praktyczne

Bilety: normalny 12 zł, ulgowy 6 zł
Parking: przy Szczelińcu można znaleźć bezpłatny, wjazd na parking Błędne Skały 30 złPark Narodowy Gór Stołowych
ul. Słoneczna 31, Kudowa Zdrój
tel. 74/ 866-14-36
www.pngs.com.pl

Noclegi w Górach Stołowych

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.8 głosów: 195)
Twoja ocena
Avatar użytkownika Magdalena Motylewska
Magdalena Motylewska
Piękne miejsce dla dużych i małych
Avatar użytkownika Eva
Eva
Góry Stołowe skradły moje serce 🙂
Kamilos
Piękne widoki polecam
Avatar użytkownika DominikPL
DominikPL
Niesamowite widoki ze Strzelińca Wielkiego. Polecam
Avatar użytkownika Karolina
Karolina

Niesamowite góry pełne szczelin którymi trzeba się przecisnąć. Warto wybrać się na zwiedzanie z przewodnikiem.

Avatar użytkownika Lutodar
Lutodar

Góry Stołowe polecam bardzo gorąco. Formy skalne naprawdę zadziwiające.

Avatar użytkownika Izolda
Izolda

Góry Stołowe polecam zwłaszcza rodzicom z mniejszymi dziećmi tak ok 5 -6 lat -jest to dla nich nie lada atrakcja "połazić " między skałami a zwłaszcza tem gdzie my dorośli musimy się nieźle nagimnastykować aby przejść ;-) moje chłopaki były zachwycone -zwłaszcza młodszy syn , który nie musiał pochylać głowy 

Avatar użytkownika Przemkos Pl
Przemkos Pl

Warto odwiedzić. Chociaż niewiele rozległych panoram można zwiedzić, jednak bogactwo skałek i łatwe trasy na wycieczki z dziećmi są wielką zaletą. Idealne na pierwszą wyprawę górską.

Avatar użytkownika Karolina Snowarska
Karolina Snowarska

Cudowne miejsce!

Marta

Cudne miejsce - koniecznie trzeba zobaczyć, mnóstwo szlaków. Generalnie Góry stołowe sa pierwszymi górami, które odwiedziłam kilka lat temu i teraz nie wyobrażam sobie roku, w którym nie odwiedzę tych Gór 🙂
 

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024