Zamek Grodno
Wzgórze Zamkowe, Zagórze Śląskie
Góry Choina (450 m n.p.m.)
tel. 74/ 845-33-60,
https://zamekgrodno.pl
Cały rok
V-IX pn-pt 9.00-18.00, sb-nd 9.00-19.00,
X-IV pn-pt 9.00-17.00, sb-nd 9.00-18.00
Bilety: normalny 24 zł, ulgowy 19 zł
Zwiedzanie z przewodnikiem trwa około 1,5 h
Na miejscu karczma i ubikacje
Parking: bezpłatny we wsi, z niego należy dojść do zamku około 10 minut pieszo
Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim to jedna z perełek Dolnego Śląska, położona cudownie na Górze Choina, nad malowniczym Jeziorem Bystrzyckim, nad którym zawieszono niedawno nowy, ładny most, którym zastąpiono ten stary. To bardzo urokliwe miejsce, które gorąco polecam odwiedzić, bowiem zamek jest unikatowy i magiczny, co czuć tutaj na każdym kroku. Nie urządzono tu hotelu i modnego ostatnio Spa, za to spotkasz tu często rycerzy i poczujesz klimat starej warowni. Mnie to bierze 🙂
Jako, że Zamek Grodno znajduje się na terenie rezerwatu przyrody, nie można podjechać pod samą budowlę samochodem. Najlepiej zostawić go we wsi na darmowym parkingu i około 10 minut podążać pieszo na zamek, pod górę, ale nie bardzo stromą. Przy złej pogodzie może być błoto.
Dość wcześnie rozpoczęła się turystyczna kariera zamku, bo już w połowie XIX wieku, za czasów hrabiego Friedricha von Burghausa. Jego potomkowie odbudowali zamek i na początku XX wieku zamek Grodno stał się jednym z najliczniej odwiedzanych zamków w Polsce. We wnętrzach udostępniono Muzeum, gospodę, a w wieży pojawił się szkielet księżniczki, nawiązujący do legendy. Nic dziwnego, Zamek Grodno to jedna z najpiękniej położonych warowni Dolnego Śląska, na styku Gór Wałbrzyskich i Sowich, z dala od zabudowań.
Niedawno jeszcze gospodarzem Zamku był Oddział PTTK Ziemi Wałbrzyskiej, który urządził tu Muzeum i schronisko. Od 2009 roku właścicielem zamku Grodno jest gmina Walim i zamkiem opiekuje się samorządowa instytucja Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu, której celem jest m.in. renowacja zamku. Zamek Grodno jest miejscem licznych imprez kulturalnych i turystycznych, a nawet kręcono tu kilka filmów. Najpopularniejsze imprezy na zamku to Ogólnopolski Festiwal Filmów Amatorskich "Biała Dama" w sierpniu i Jarmark Księżnej Agnieszki w maju.
Dziedziniec dolny Zamku Grodno jest dostępny bezpłatnie, trasa turystyczna prowadzi po zamku górnym i można ją przechodzić tylko z przewodnikiem, który jest wliczony w cenę biletu. Osoby obcojęzyczne mogą wypożyczyć audioprzewodnik.
Na trasie po Zamku Grodno znajduje się: budynek bramny, budynek kaplicy z renesansowym portalem, sień zamkowa, sala tortur, krzyże pokutne, loch księżniczki Małgorzaty, dziedziniec górny, sala rycerska, sala myśliwska, sale książęce i sala mokra. W zamku znajduje się również Centrum Bioedukacji Multimedialnej z nowoczesną salą multimedialną poświęconą rezerwatowi przyrody „Góra Choina” i salą kinową. Niestety z trasy zwiedzania została wyłączona wieża zamkowa (2020).
Na zamek Grodno można dojść albo od strony wsi Zagórze Śląskie, albo od strony Jeziora Bystrzyckiego, poprzez nowy most wiszący, wiodący ponad zbiornikiem (za mostem ścieżka w lewo). Do zamku biegną znakowane szlaki:
- szlak niebieski - E-3 - Atlantyk - Morze Czarne
- szlak zielony - Szlak Zamków Piastowskich
- szlak żółty - stacja PKP Wałbrzych Główny - stacja PKP Świdnica Miasto
Zamek Grodno nie jest przystosowany do zwiedzania z wózkami. Już z parkingu trzeba dojść około 10 minut pieszo pod górę, gdzie wózek ostatecznie mógłby dać radę w dobrą pogodę, ale pod samym zamkiem jest kilkanaście schodów do pokonania, a prawdziwe przeszkody rozpoczynają się podczas zwiedzania zamku, który nie jest na pewno do wózków przystosowany. Jeśli planujesz dłuższy pobyt na zamku, np. w karczmie, to można ostatecznie zostawić gdzieś na dziedzińcu zamku wózek i w nosidle wziąć dziecko na zwiedzanie zamku.
Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim na Dolnym Śląsku powstał najprawdopodobniej w XIII wieku, za czasów księcia świdnickiego Bolka I, by chronić trakt biegnący doliną Bystrzycy. Za panowania Bolka II w XIV wieku rozbudowano zamek górny, który składał się z wieży obronnej, dwóch kamiennych budynków, wieży bramnej, drewnianych zabudowań gospodarczych oraz sporego dziedzińca. Całość otoczono murem obronnym.
Zmienne były losy Zamku Grodno, cieszącego się dziś 700-letnią historią. Wszystko zaczęło się od Piastów Śląskich, poprzez Koronę Czeską, Święte Cesarstwo Rzymskie, Królestwo Prus, by skończyć znów w rękach polskich.
Z gotyckiej budowli w XVI wieku Zamek Grodno nabrał cech renesansu, powstały wówczas fortyfikacje bastejowe otaczające dziedzińce zamku środkowego oraz dolnego. W tym czasie Grodno uchodziło za jedną z okazalszych rezydencji na Śląsku. Wraz z końcem XVI wieku nadszedł kres świetności tej budowli, choć dzisiaj nadal zachwyca to, co z niej zostało 🙂
Zagórze Śląskie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
bardzo fajny przewodnik, klimat typowego zamku.
Bardzo fajne miejsce na łikendowy wypad.
Zamek jest częściowo odnowiony i ma swój klimat.
Często są organizowane różnego rodzaju imprezy i wystawiają się sprzedawcy z orginalnymi produktami.
Zamek częściowo udostępniony do zwiedzania. Jest kilka pomieszczeń + sala tortur. Duży plus dla przewodnika, który ciekawie opowiada historię zamku,