Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim

Zamek Grodno
Wzgórze Zamkowe, Zagórze Śląskie
Góry Choina (450 m n.p.m.)
tel. 74/ 845-33-60, 
https://zamekgrodno.pl

50°44'58" N, 16°24'37" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok
V-IX pn-pt 9.00-18.00, sb-nd 9.00-19.00, 
X-IV pn-pt 9.00-17.00, sb-nd 9.00-18.00
Bilety: normalny 24 zł, ulgowy 19 zł
Zwiedzanie z przewodnikiem trwa około 1,5 h
Na miejscu karczma i ubikacje
Parking: bezpłatny we wsi, z niego należy dojść do zamku około 10 minut pieszo

Perła Dolnego Śląska

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim to jedna z perełek Dolnego Śląska, położona cudownie na Górze Choina, nad malowniczym Jeziorem Bystrzyckim, nad którym zawieszono niedawno nowy, ładny most, którym zastąpiono ten stary. To bardzo urokliwe miejsce, które gorąco polecam odwiedzić, bowiem zamek jest unikatowy i magiczny, co czuć tutaj na każdym kroku. Nie urządzono tu hotelu i modnego ostatnio Spa, za to spotkasz tu często rycerzy i poczujesz klimat starej warowni. Mnie to bierze 🙂 Jako, że Zamek Grodno znajduje się na terenie rezerwatu przyrody, nie można podjechać pod samą budowlę samochodem. Najlepiej zostawić go we wsi na darmowym parkingu i około 10 minut podążać pieszo na zamek, pod górę, ale nie bardzo stromą. Przy złej pogodzie może być błoto.

Zamek Grodno
Zamek Grodno

Turystyczny zamek Grodno dzisiaj

Dość wcześnie rozpoczęła się turystyczna kariera zamku, bo już w połowie XIX wieku, za czasów hrabiego Friedricha von Burghausa. Jego potomkowie odbudowali zamek i na początku XX wieku zamek Grodno stał się jednym z najliczniej odwiedzanych zamków w Polsce. We wnętrzach udostępniono Muzeum, gospodę, a w wieży pojawił się szkielet księżniczki, nawiązujący do legendy. Nic dziwnego, Zamek Grodno to jedna z najpiękniej położonych warowni Dolnego Śląska, na styku Gór Wałbrzyskich i Sowich, z dala od zabudowań.

Niedawno jeszcze gospodarzem Zamku był Oddział PTTK Ziemi Wałbrzyskiej, który urządził tu Muzeum i schronisko. Od 2009 roku właścicielem zamku Grodno jest gmina Walim i zamkiem opiekuje się samorządowa instytucja Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu, której celem jest m.in. renowacja zamku. Zamek Grodno jest miejscem licznych imprez kulturalnych i turystycznych, a nawet kręcono tu kilka filmów. Najpopularniejsze imprezy na zamku to Ogólnopolski Festiwal Filmów Amatorskich "Biała Dama" w sierpniu i Jarmark Księżnej Agnieszki w maju.

Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno


Zamek Grodno - zwiedzanie

Dziedziniec dolny Zamku Grodno jest dostępny bezpłatnie, trasa turystyczna prowadzi po zamku górnym i można ją przechodzić tylko z przewodnikiem, który jest wliczony w cenę biletu. Osoby obcojęzyczne mogą wypożyczyć audioprzewodnik.

Na trasie po Zamku Grodno znajduje się: budynek bramny, budynek kaplicy z renesansowym portalem, sień zamkowa, sala tortur, krzyże pokutne, loch księżniczki Małgorzaty, dziedziniec górny, sala rycerska, sala myśliwska, sale książęce i sala mokra. W zamku znajduje się również Centrum Bioedukacji Multimedialnej z nowoczesną salą multimedialną poświęconą rezerwatowi przyrody „Góra Choina” i salą kinową. Niestety z trasy zwiedzania została wyłączona wieża zamkowa (2020).

Zamek Grodno
Zamek Grodno


Szlaki na zamek Grodno

Na zamek Grodno można dojść albo od strony wsi Zagórze Śląskie, albo od strony Jeziora Bystrzyckiego, poprzez nowy most wiszący, wiodący ponad zbiornikiem (za mostem ścieżka w lewo). Do zamku biegną znakowane szlaki:

- szlak niebieski - E-3 - Atlantyk - Morze Czarne
- szlak zielony - Szlak Zamków Piastowskich
- szlak żółty - stacja PKP Wałbrzych Główny - stacja PKP Świdnica Miasto

Zamek Grodno
Zamek Grodno

Informacje dla rodziców z małymi dziećmi

Zamek Grodno nie jest przystosowany do zwiedzania z wózkami. Już z parkingu trzeba dojść około 10 minut pieszo pod górę, gdzie wózek ostatecznie mógłby dać radę w dobrą pogodę, ale pod samym zamkiem jest kilkanaście schodów do pokonania, a prawdziwe przeszkody rozpoczynają się podczas zwiedzania zamku, który nie jest na pewno do wózków przystosowany. Jeśli planujesz dłuższy pobyt na zamku, np. w karczmie, to można ostatecznie zostawić gdzieś na dziedzińcu zamku wózek i w nosidle wziąć dziecko na zwiedzanie zamku.

Historia Zamku Grodno

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim na Dolnym Śląsku powstał najprawdopodobniej w XIII wieku, za czasów księcia świdnickiego Bolka I, by chronić trakt biegnący doliną Bystrzycy. Za panowania Bolka II w XIV wieku rozbudowano zamek górny, który składał się z wieży obronnej, dwóch kamiennych budynków, wieży bramnej, drewnianych zabudowań gospodarczych oraz sporego dziedzińca. Całość otoczono murem obronnym.

Zamek Grodno
Zamek Grodno

Zmienne były losy Zamku Grodno, cieszącego się dziś 700-letnią historią. Wszystko zaczęło się od Piastów Śląskich, poprzez Koronę Czeską, Święte Cesarstwo Rzymskie, Królestwo Prus, by skończyć znów w rękach polskich.

Z gotyckiej budowli w XVI wieku Zamek Grodno nabrał cech renesansu, powstały wówczas fortyfikacje bastejowe otaczające dziedzińce zamku środkowego oraz dolnego. W tym czasie Grodno uchodziło za jedną z okazalszych rezydencji na Śląsku. Wraz z końcem XVI wieku nadszedł kres świetności tej budowli, choć dzisiaj nadal zachwyca to, co z niej zostało 🙂

Zamek Grodno
Zamek Grodno

 

zamek grodno Zamek Grodno Zamek Grodno Zamek Grodno zamek grodno Zamek Grodno zamek Grodno Zamek Grodno Zamek Grodno

Zagórze Śląskie noclegi

Zagórze Śląskie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Hotel Niemcza Spa
Pałac Ławica
KOLONIA LEŚNA

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-08-10 na
Zamek Grodno znaliśmy od dawna, ale tylko pobieżnie, niedawno mieliśmy okazje poznać go dużo lepiej i oczarowało mnie to miejsce! Ma taki klimat, że jest moc. To stara warownia, w której naprawdę czuć tą starość i autentyczność. Polecam, Szkoda tylko, że wieża akurat była niedostępna, bo to miała być dla mnie wisienka na torcie :) Znów trzeba kiedyś przyjechać :)
Blom Zapaleniec 741 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-07-30 na

bardzo fajny przewodnik, klimat typowego zamku.

sliwkawsieci Śliwa Domator 9 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2015-09-17 na

Bardzo fajne miejsce na łikendowy wypad. 

Zamek jest częściowo odnowiony i ma swój klimat.

Często są organizowane różnego rodzaju imprezy i wystawiają się sprzedawcy z orginalnymi produktami.

Marta Zapaleniec 626 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2015-08-06 na

Zamek częściowo udostępniony do zwiedzania.  Jest kilka pomieszczeń + sala tortur. Duży plus dla przewodnika, który ciekawie opowiada historię zamku, 

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021