Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim

Zdjęcia (12)

Historia Zamku Grodno

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim na Dolnym Śląsku powstał najprawdopodobniej w XIII wieku, za czasów księcia świdnickiego Bolka I, by chronić trakt biegnący doliną Bystrzycy. Za panowania Bolka II w XIV wieku rozbudowano zamek górny, który składał się z wieży obronnej, dwóch kamiennych budynków, wieży bramnej, drewnianych zabudowań gospodarczych oraz sporego dziedzińca. Całość otoczono murem obronnym.W XVI wieku zamek nabrał cech renesansu, powstały wówczas fortyfikacje bastejowe otaczające dziedzińce zamku środkowego oraz dolnego. W tym czasie Grodno uchodziło za jedną z okazalszych rezydencji na Śląsku. Wraz z końcem XVI wieku nadszedł kres świetności tej budowli.

Turystyczny zamek

Dość wcześnie rozpoczęła się turystyczna kariera zamku, bo już w połowie XIX wieku, za czasów hrabiego Friedricha von Burghausa. Jego potomkowie odbudowali zamek i na początku XX wieku zamek Grodno stał się jednym z najliczniej odwiedzanych zamków w Polsce. We wnętrzach udostępniono Muzeum, gospodę, a w wieży pojawił się szkielet księżniczki, nawiązujący do legendy.Zamek dzisiaj

Niedawno jeszcze gospodarzem Zamku był Oddział PTTK Ziemi Wałbrzyskiej, który urządził tu Muzeum i schronisko. Od 2009 roku właścicielem zamku Grodno jest gmina Walim i zamkiem opiekuje się samorządowa instytucja Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu, której celem jest m.in. renowacja zamku. Zamek Grodno jest miejscem licznych imprez kulturalnych i turystycznych, a nawet kręcono tu kilka filmów. Najpopularniejsze imprezy na zamku to Ogólnopolski Festiwal Filmów Amatorskich "Biała Dama" w sierpniu i Jarmark Księżnej Agnieszki w maju.

Dojście na zamek

Na zamek Grodno można dojść albo od strony wsi, albo od strony Jeziora Bystrzyckiego, poprzez most wiszący, wiodący ponad zbiornikiem (za mostem ścieżka w lewo). Do zamku biegną znakowane szlaki:

- szlak niebieski - E-3 - Atlantyk - Morze Czarne

- szlak zielony - Szlak Zamków Piastowskich

- szlak żółty - stacja PKP Wałbrzych Główny - stacja PKP Świdnica MiastoZamek Grodno - Muzeum PTTK
Góry Choina (450 m n.p.m.)
tel. 74/ 845-33-60
zamek@grodnozamek.pl
www.grodnozamek.pl
Godziny zwiedzania: V-IX pn-pt 9.00-18.00, sb-nd 9.00-19.00, X-IV pn-pt 9.00-17.00, sb-nd 9.00-18.00
Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 7 zł, bilety łączone Zamek + Sztolnie Walimskie: 18 zł i 14 zł

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2017-07-30 20:31:17 na

bardzo fajny przewodnik, klimat typowego zamku.

Krajtroter ocenił to miejsce 2015-09-17 19:12:57 na

Bardzo fajne miejsce na łikendowy wypad. 

Zamek jest częściowo odnowiony i ma swój klimat.

Często są organizowane różnego rodzaju imprezy i wystawiają się sprzedawcy z orginalnymi produktami.

Krajtroter ocenił to miejsce 2015-08-06 23:23:00 na

Zamek częściowo udostępniony do zwiedzania.  Jest kilka pomieszczeń + sala tortur. Duży plus dla przewodnika, który ciekawie opowiada historię zamku, 

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: