Zamek Grodno

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim

(4.5 głosów: 158)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim to jedna z perełek Dolnego Śląska, położona cudownie na Górze Choina, nad malowniczym Jeziorem Bystrzyckim, nad którym zawieszono niedawno nowy, ładny most, którym zastąpiono ten stary. To bardzo urokliwe miejsce, które gorąco polecam odwiedzić, bowiem zamek jest unikatowy i magiczny, co czuć tutaj na każdym kroku. Nie urządzono tu hotelu i modnego ostatnio Spa, za to spotkasz tu często rycerzy i poczujesz klimat starej warowni. Nas to porywa. Cenimy!

Zamek Grodno
Zamek Grodno

Jako, że Zamek Grodno znajduje się na terenie rezerwatu przyrody, nie można podjechać pod samą budowlę samochodem. Najlepiej zostawić go we wsi na darmowym parkingu i około 10 minut podążać pieszo na zamek, pod górę, ale nie bardzo stromą. Przy złej pogodzie może być błoto.Turystyczny zamek Grodno

Dość wcześnie rozpoczęła się turystyczna kariera zamku, bo już w połowie XIX wieku, za czasów hrabiego Friedricha von Burghausa. Jego potomkowie odbudowali zamek i na początku XX wieku zamek Grodno stał się jednym z najliczniej odwiedzanych zamków w Polsce. We wnętrzach udostępniono Muzeum, gospodę, a w lochu pojawił się szkielet księżniczki, nawiązujący do legendy, wg której Małgorzata nie była posłuszna swemu ojcu i zamiast wyjść za starego kandydata na męża, zrzuciła go ze skały. Ojciec wszystko widział z zamkowej wieży i wrzucił Małgorzatę do lochu, gdzie umarła z głodu. Dzieci lubią tę opowieść, tak jak wspinanie się na ową wieżę. Widok stąd jest piękny 🙂 Nic dziwnego, Zamek Grodno to jedna z najpiękniej położonych warowni Dolnego Śląska, na styku Gór Wałbrzyskich i Sowich, z dala od zabudowań, z otaczającymi lasami i górami.

Kiedyś gospodarzem Zamku był Oddział PTTK Ziemi Wałbrzyskiej, który urządził tu Muzeum i schronisko. Od 2009 roku właścicielem zamku Grodno jest gmina Walim i zamkiem opiekuje się samorządowa instytucja Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu, której celem jest m.in. renowacja zamku. Zamek Grodno jest miejscem licznych imprez kulturalnych i turystycznych, a nawet kręcono tu kilka filmów. Najpopularniejsze imprezy na zamku to Ogólnopolski Festiwal Filmów Amatorskich "Biała Dama" w sierpniu i Jarmark Księżnej Agnieszki w maju.

Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno

 

Zamek Grodno - zwiedzanie

Dziedziniec dolny Zamku Grodno jest dostępny bezpłatnie, trasa turystyczna prowadzi po zamku górnym i można ją przechodzić z przewodnikiem w tygodniu, który jest wliczony w cenę biletu oraz samodzielnie w weekendy i święta. Można na miejscu wypożyczyć audioprzewodnik. Poza językiem polskim dostępny jest angielski, czeski i niemiecki.Na trasie po Zamku Grodno znajduje się: budynek bramny, budynek kaplicy z renesansowym portalem, sień zamkowa, sala tortur, krzyże pokutne, loch księżniczki Małgorzaty, dziedziniec górny, sala rycerska, sala myśliwska, sale książęce i sala mokra. W zamku znajduje się również Centrum Bioedukacji Multimedialnej z nowoczesną salą multimedialną poświęconą rezerwatowi przyrody „Góra Choina” i salą kinową.

Zobacz nasz ranking: Najpiękniejsze zamki w Polsce z zamkiem Grodno

Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno

Szlaki na zamek Grodno

Na zamek Grodno można dojść albo od strony wsi Zagórze Śląskie, albo od strony Jeziora Bystrzyckiego, poprzez nowy most wiszący, wiodący ponad zbiornikiem (za mostem ścieżka w lewo). Do zamku biegną znakowane szlaki:

- szlak niebieski - E-3 - Atlantyk - Morze Czarne
- szlak zielony - Szlak Zamków Piastowskich
- szlak żółty - stacja PKP Wałbrzych Główny - stacja PKP Świdnica MiastoZamek Grodno
Zamek Grodno

Informacje dla rodziców z małymi dziećmi

Zamek Grodno nie jest przystosowany do zwiedzania z wózkami. Już z parkingu trzeba dojść około 10 minut pieszo pod górę, gdzie wózek ostatecznie mógłby dać radę w dobrą pogodę, ale pod samym zamkiem jest kilkanaście schodów do pokonania, a prawdziwe przeszkody rozpoczynają się podczas zwiedzania zamku, który nie jest na pewno do wózków przystosowany. Jeśli planujesz dłuższy pobyt na zamku, np. w karczmie, to można ostatecznie zostawić gdzieś na dziedzińcu zamku wózek i w nosidle wziąć dziecko na zwiedzanie zamku.

Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno

Historia Zamku Grodno

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim na Dolnym Śląsku powstał najprawdopodobniej w XIII wieku, za czasów piastowskiego księcia świdnickiego Bolka I. Chronił on trakt biegnący doliną Bystrzycy. Za panowania Bolka II w XIV wieku rozbudowano zamek górny, który składał się z wieży obronnej, dwóch kamiennych budynków, wieży bramnej, drewnianych zabudowań gospodarczych oraz sporego dziedzińca. Całość otoczono murem obronnym.

Zmienne były losy Zamku Grodno, cieszącego się dziś 700-letnią historią. Wszystko zaczęło się od Piastów Śląskich, poprzez Koronę Czeską, Święte Cesarstwo Rzymskie, Królestwo Prus, by skończyć znów w rękach polskich.

Z gotyckiej budowli w XVI wieku Zamek Grodno nabrał cech renesansu, powstały wówczas fortyfikacje bastejowe otaczające dziedzińce zamku środkowego oraz dolnego. W tym czasie Grodno uchodziło za jedną z okazalszych rezydencji na Śląsku. Wraz z końcem XVI wieku nadszedł kres świetności tej budowli, choć dzisiaj nadal zachwyca to, co z niej zostało 🙂

Zamek Grodno
Zamek Grodno

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok
V-IX pn-pt 9.00-18.00, sb-nd 9.00-19.00, 
X-IV pn-pt 9.00-17.00, sb-nd 9.00-18.00
Bilety: normalny 26 zł, ulgowy 21 zł
Zniżka 2 zł na bilecie z Kartą Dużej Rodziny
Audioprzewodnik w języku polskim, angielskim, czeskim i niemieckim - 4 zł za wypożyczenie
Zwiedzanie z przewodnikiem trwa około 1,5 h
Na miejscu karczma i toalety
Parking: bezpłatny w lesie u stóp wzgórza, stąd jest około 15 minut pieszo do zamku
Aktualne ceny biletów i godziny zwiedzania znajdziesz na stronie: https://zamekgrodno.pl/
Zamek niedostępny dla psów. Z psem można wejść tylko na dziedziniec niebiletowany.

Adres

Zamek Grodno
Wzgórze Zamkowe, Zagórze Śląskie
Góry Choina (450 m n.p.m.)
Zielony Szlak Zamków Piastowskich
tel. 74/ 845-33-60, 723-973-354

GPS: 50°44'58N, 16°24'37E

Zagórze Śląskie noclegi

Zagórze Śląskie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jezioro Bystrzyckie
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno - dawny wychodek w zamku
Zamek Grodno
Zagórze Śląskie Dolny Śląsk
Perełka
czynne cały rok dla rodziny wstęp płatny zamki udostępnione renesansowe wiek XIII
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Zamek Grodno znaliśmy od dawna, 2 lata temu mieliśmy okazje poznać go dużo lepiej i oczarowało mnie to miejsce! Ma taki klimat, że jest moc. To stara warownia, w której naprawdę czuć tą starość i autentyczność. I do tego ta wieża, 2 lata temu niedostępna a obecnie udało nam się wejść, widoki piękne. Zamek w tygodniu zwiedza się z przewodnikiem. W weekendy samodzielnie. Można wypożyczyć za 4 zł audioprzewodnik
Ada Bard
Niestety nie polecam. Z informacji ja stronie wynika że bilet obejmuje przewodnika a kosztuje nie mało. Niemiła obsługa informuje że zwiedza się samemu. Wprowadzają w błąd na stronie
Blom

bardzo fajny przewodnik, klimat typowego zamku.

sliwkawsieci Śliwa

Bardzo fajne miejsce na łikendowy wypad. 

Zamek jest częściowo odnowiony i ma swój klimat.

Często są organizowane różnego rodzaju imprezy i wystawiają się sprzedawcy z orginalnymi produktami.

Marta

Zamek częściowo udostępniony do zwiedzania.  Jest kilka pomieszczeń + sala tortur. Duży plus dla przewodnika, który ciekawie opowiada historię zamku, 

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało już 4 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022