Zamek Grodno - perełka Dolnego Śląska. Sprawdź historię, cennik i dojście

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2024-09-04
Zamek Grodno
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim to jedna z perełek Dolnego Śląska. Jest cudownie położona na Górze Choina objętej rezerwatem, nad malowniczym Jeziorem Bystrzyckim. W ostatnich latach zawieszono nad nim nowy, ładny most, którym zastąpiono ten stary. To bardzo urokliwe miejsce, które gorąco polecam odwiedzić, bowiem zamek jest unikatowy i magiczny, co czuć tutaj na każdym kroku. Nie urządzono tu hotelu i modnego ostatnio Spa, za to spotkasz tu często rycerzy i poczujesz klimat starej warowni. Nas to porywa. Cenimy! Zamek dostępny jest do zwiedzania przez cały rok.

Zamek Grodno
Zamek Grodno

Dojście na zamek

Jako że Zamek Grodno znajduje się na terenie rezerwatu przyrody, nie można podjechać pod samą budowlę samochodem. Najlepiej auto zostawić we wsi na darmowym parkingu i około 10 minut podążać pieszo na zamek. Trasa wiedzie lekko pod górę, nie bardzo stromo. Droga bez asfaltu jest ubita, ale przy złej pogodzie może być błoto.

Zamek Grodno
Zamek Grodno

Turystyczny zamek Grodno

Dość wcześnie rozpoczęła się turystyczna kariera zamku, bo już w połowie XIX wieku, za czasów hrabiego Friedricha von Burghausa. Jego potomkowie odbudowali zamek i na początku XX wieku zamek Grodno stał się jednym z najliczniej odwiedzanych zamków w Polsce. We wnętrzach udostępniono Muzeum, gospodę, a w lochu pojawił się szkielet księżniczki, nawiązujący do legendy, wg której Małgorzata nie była posłuszna swemu ojcu i zamiast wyjść za starego kandydata na męża, zrzuciła go ze skały. Ojciec wszystko widział z zamkowej wieży i wrzucił Małgorzatę do lochu, gdzie umarła z głodu. Dzieci lubią tę opowieść, tak jak wspinanie się na ową wieżę. Widok stąd jest piękny 🙂 Nic dziwnego, Zamek Grodno to jedna z najpiękniej położonych warowni Dolnego Śląska, na styku Gór Wałbrzyskich i Sowich, z dala od zabudowań, z otaczającymi lasami i górami.

Kiedyś gospodarzem Zamku był Oddział PTTK Ziemi Wałbrzyskiej, który urządził tu Muzeum i schronisko. Od 2009 roku właścicielem zamku Grodno jest gmina Walim i zamkiem opiekuje się samorządowa instytucja Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu, której celem jest m.in. renowacja zamku. Zamek Grodno jest miejscem licznych imprez kulturalnych i turystycznych, a nawet kręcono tu kilka filmów. Najpopularniejsze imprezy na zamku to Ogólnopolski Festiwal Filmów Amatorskich "Biała Dama" w sierpniu i Jarmark Księżnej Agnieszki w maju.

Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno

 

Zwiedzanie Zamku Grodno

Na zamek wchodzi się przez piękny, renesansowy budynek bramny, z efektowną dekoracją wykonaną w technice sgraffito. Dziedziniec dolny Zamku Grodno jest dostępny bezpłatnie, można tu zajrzeć do Karczmy Rycerskiej. Zobaczysz tu również sędziwą lipę sądową, liczącą ponad 400 lat. Nazwa wzięła się stąd, że odbywały się przy niej sądy. 

Dziś na dziedzińcu dolnym nieraz odbywają się imprezy z udziałem miejscowego bractwa rycerskiego. Co ciekawe, dziedziniec dolny dostępny jest również dla turystów z psami, jeśli te prowadzone są na smyczy.

Odpłatna trasa turystyczna prowadzi po gotyckim zamku górnym i można ją przechodzić z przewodnikiem lub samodzielnie. Można na miejscu wypożyczyć audioprzewodnik. Poza językiem polskim dostępny jest angielski, czeski i niemiecki.

Zwiedzanie zamku trwa około 60 minut!
Na trasie po Zamku Grodno znajduje się: budynek bramny z przepięknym portalem, budynek kaplicy z renesansowym portalem, sień zamkowa, sala tortur, krzyże pokutne, loch księżniczki Małgorzaty, dziedziniec górny, sala rycerska, sala myśliwska, sale książęce i sala mokra. W zamku znajduje się również Centrum Bioedukacji Multimedialnej z nowoczesną salą multimedialną poświęconą rezerwatowi przyrody „Góra Choina” i salą kinową.

Nasze wrażenia ze zwiedzania Zamku Grodno

Pierwsze, co urzekło mnie w części  płatnej, to cudny portal w budynku bramnym. Nie jest jedyny w tym zamku, nie wiem jak Wy, ale ja zawsze zwracam na nie uwagę, bo bardzo je lubię i robią na mnie duże wrażenie. Cały zamek Grodno to miejsce, które robi wrażenie, czuje się tutaj klimat starej warowni

Mroczne podziemia opowiadają o torturach, jakie kiedyś stosowano, a po opowieści o nich dowiadujesz się, że i Ty nie byłeś tu całkiem bezpieczny. Nad głową bowiem wiszą w ciemności jadowite pająki sieciarze jaskiniowe ze swymi kokonami, w których rośnie kolejne ich pokolenie. Znamy je z jurajskich jaskiń. Spokojnie, nie są groźne dla życia, a nawet zdrowia. Ukąszenie jest jednak dość bolesne, porównywane do tego od szerszenia. Oczywiście pająki są zainteresowane kokonami, a nie turystami.

W podziemiach zobaczysz też szkielet księżniczki Małgorzaty. Ta według legendy nie była posłuszna swemu ojcu i zamiast wyjść za podsuniętego kandydata na męża - starego, ale bogatego barona, zrzuciła go ze skały. Kochała bowiem młodego i biednego giermka. Ojciec wszystko widział z zamkowej wieży i wrzucił Małgorzatę do lochu, gdzie umarła z głodu. Dzieci lubią tę opowieść, tak jak wspinanie się na ową wieżę. Widok stąd jest piękny. Amelce wcześniej opowiedziałam pokrótce o Małgorzacie i po wejściu do zamku, nie zważając na opowieści przewodnika, woła: Mama, znalazłam te kości, znalazłam kości !!!

W salach u góry dowiadujemy się, że do niektórych znaczących części zamku wstęp mieli tylko mężczyźni. Za to wielkie przywileje miał pies właściciela. Dziwne to, ale pies nie był byle jaki, uratował niegdyś życie syna właściciela tego zamku. Opowiada o tym jeden z obrazów i jest to prawda, nie żadna legenda.

Co tam obrazy, piękna Sala Rycerska, Sale Książęce, Amelce najbardziej podobała się sala multimedialna z filmem przyrodniczym oglądanym na leżąco, na workach sako. Po całej wyprawie na Dolny Śląsk zapytana przez nas co jej się najbardziej podobało, wymieniła właśnie na pierwszym miejscu ten film  w zamku.

Zobacz nasz ranking: Najpiękniejsze zamki w Polsce z zamkiem Grodno

Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno

Szlaki na zamek Grodno

Na zamek Grodno można dojść albo od strony wsi Zagórze Śląskie, albo od strony Jeziora Bystrzyckiego, poprzez nowy most wiszący. Wiedzie on ponad zbiornikiem, a za mostem ścieżka prowadzi w lewo. Do zamku biegną znakowane szlaki:

  • szlak niebieski - E-3 - Atlantyk - Morze Czarne
  • szlak zielony - Szlak Zamków Piastowskich
  • szlak żółty - stacja PKP Wałbrzych Główny - stacja PKP Świdnica Miasto
Zamek Grodno
Zamek Grodno

Informacje dla rodziców z małymi dziećmi

Zamek Grodno nie jest przystosowany do zwiedzania z wózkami. Już z parkingu trzeba dojść około 10 minut pieszo pod górę, gdzie wózek ostatecznie mógłby dać radę w dobrą pogodę, ale pod samym zamkiem jest kilkanaście schodów do pokonania, a prawdziwe przeszkody rozpoczynają się podczas zwiedzania zamku, który nie jest na pewno do wózków przystosowany. Jeśli planujesz dłuższy pobyt na zamku, np. w karczmie, to można ostatecznie zostawić gdzieś na dziedzińcu zamku wózek i w nosidle wziąć dziecko na zwiedzanie zamku.

Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno

Historia Zamku Grodno

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim na Dolnym Śląsku powstał najprawdopodobniej w XIII wieku, za czasów piastowskiego księcia świdnickiego Bolka I. Chronił on trakt biegnący doliną Bystrzycy. Za panowania Bolka II w XIV wieku rozbudowano zamek górny, który składał się z wieży obronnej, dwóch kamiennych budynków, wieży bramnej, drewnianych zabudowań gospodarczych oraz sporego dziedzińca. Całość otoczono murem obronnym.

Zmienne były losy Zamku Grodno, cieszącego się dziś 700-letnią historią. Wszystko zaczęło się od Piastów Śląskich, poprzez Koronę Czeską, Święte Cesarstwo Rzymskie, Królestwo Prus, by skończyć znów w rękach polskich.

Z gotyckiej budowli w XVI wieku Zamek Grodno nabrał cech renesansu, powstały wówczas fortyfikacje bastejowe otaczające dziedzińce zamku środkowego oraz dolnego. W tym czasie Grodno uchodziło za jedną z okazalszych rezydencji na Śląsku. Wraz z końcem XVI wieku nadszedł kres świetności tej budowli, choć dzisiaj nadal zachwyca to, co z niej zostało 🙂

Zamek Grodno
Zamek Grodno

Karczma i noclegi na zamku Grodno

Na terenie zamku Grodno, w efektownym budynku bramnym, znajduje się Karczma Rycerska. Restauracja czynna jest codziennie, w godzinach otwarcia zamku. Co ciekawe zjesz tu typowo śląski obiad - roladę wołową z modrą kapustą i kluskami. A ponadto Śląskie niebo - przedwojenną potrawę regionalną.

Dodatkowo Karczma oferuje też pokoje noclegowe, w zabytkowym budynku bramnym z 1570 roku. Czekają tu dwa pokoje dwuosobowe i jeden apartament z przyległym salonem wypoczynkowym. Ceny są bardzo przyzwoite, a okoliczności bardzo ciekawe.
https://karczma.zamekgrodno.pl/

Inne noclegi w okolicy znajdziesz poniżej.

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Film o zamku

Zapraszamy również na nasz film o tym pięknym zamku. Mam nadzieję, że Ci się spodoba, więc nie zapomnij o łapce w górę i subskrypcji.

Dojazd do zamku

Zagórze Śląskie nie jest dużą miejscowością, więc trudno tutaj się będzie dostać nie posiadając własnego samochodu. Nie kursuje tutaj komunikacja miejska i trudniej jeszcze o dworzec kolejowy. Jeżeli więc nie posiadasz własnego samochodu to pozostaje jedynie taksówka lub coś w rodzaju Ubera. 

Najbliższym większym miastem jest Wałbrzych. Z niego trzeba kierować się na Kłodzka DW381. Po kilku kilometrach od wyjazdu z miasta, za stacją benzynową Orlen należy skręcić na Dziećmorowice a w nich wybrać skręt wraz ze znakami na Zagórze Śląskie. Jest to niestety lokalna, wąska i niezbyt równa droga, ale prowadzi prosto na główny plac parkingowy. Cała trasa to około 12 kilometrów. Mapkę znajdziecie poniżej.

Innym większym miastem w okolicy jest Świdnica. Ta trasa zabierze około 16 kilometrów. Początkowo trzeba kierować się na ulice Bystrzycką. Prowadzi ona przez Bystrzycę Główną i Lubachów do samego Zagórza Śląskiego do tego samego parkingu.

Jezioro Bystrzyckie

Po zamku zdecydowanie warto jeszcze zejść lub podjechać nad Jezioro Bystrzyckie, również w Zagórzu Śląskim. Powstało ono na początku XX wieku, na wodach rzeki Bystrzycy, jako zbiornik zaporowy. Kiedyś ponad jeziorem przerzucony był stary most wiszący, który teraz zastąpiono nową kładką. Miło nią przejść, czekają tu ławeczki i multimedialne odgłosy ptaków. A i widoczki oferuje całkiem spoko, na plażę z wypożyczalnią sprzętu, kąpielisko, hotel i oczywiście cudne jezioro w otoczeniu sudeckich wzniesień!

Akwarium w Zagórzu

Za jeziorem odwiedzić też warto nowe, bo otwarte w 2020 roku Akwarium - Obiekt Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Zagórzu Śląskim, ale niestety my przybyliśmy tutaj zbyt późno i już Akwarium było zamknięte. To zarazem regionalny punkt informacji turystycznej i ośrodek edukacji ekologicznej. Nazwa wzięła się stąd, że w budynku mieści się duże akwarium słodkowodne, które przez przeszklony budynek udało nam się zobaczyć.

Parking jest tutaj płatny, można tu rozpocząć wycieczkę po okolicy, gdyż rozchodzą się stąd szlaki turystyczne do nowej kładki nad Jeziorem Bystrzyckim, Zamku Grodno, zapory wodnej, platform widokowych i innych ciekawych miejsc w okolicy. Ścieżka na zamek znajduje się też przy kładce.
 

Informacje praktyczne

Cały rok
V-IX pn-pt 9.00-18.00, sb-nd 9.00-19.00, 
X-IV pn-pt 9.00-17.00, sb-nd 9.00-18.00
Bilety: normalny 28 zł, ulgowy 23 zł
Zniżka 2 zł na bilecie z Kartą Dużej Rodziny
Audioprzewodnik w języku polskim, angielskim, czeskim i niemieckim - 4 zł za wypożyczenie
Zwiedzanie z przewodnikiem trwa około 1,5 h
Na miejscu karczma i toalety
Parking: bezpłatny w lesie u stóp wzgórza, stąd jest około 15 minut pieszo do zamku
Aktualne ceny biletów i godziny zwiedzania znajdziesz na stronie: https://zamekgrodno.pl/
Zamek niedostępny dla psów. Z psem można wejść tylko na dziedziniec niebiletowany.

Zamek Grodno
Wzgórze Zamkowe, Zagórze Śląskie
Góry Choina (450 m n.p.m.)
Zielony Szlak Zamków Piastowskich
tel. 74/ 845-33-60, 723-973-354

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Jezioro Bystrzyckie
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno - dawny wychodek w zamku
Zamek Grodno
(4.5 głosów: 158)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie