Jezioro Bystrzyckie w Zagórzu Śląskim

Jezioro Bystrzyckie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Nad wodą na Dolnym Śląsku

Jezioro Bystrzyckie w Zagórzu Śląskim to bardzo pięknie położony zbiornik wodny wśród malowniczych szczytów i cennej przyrody, u stóp słynnego, gotyckiego Zamku Grodno. To wspaniałe miejsce na rodzinną rekreację, z możliwością nie tylko plażowania i odpoczynku, ale również aktywnego spędzania czasu na wodzie czy spacerowania po ładnej okolicy.

Jezioro Bystrzyckie
Jezioro Bystrzyckie

Kiedy powstało Jezioro Bystrzyckie?

W 1917 roku w Zagórzu Śląskim na Dolnym Śląsku, na wodach rzeki Bystrzycy utworzono zaporowe Jezioro Bystrzyckie o powierzchni około 50 ha. Jako, że niedaleko znajduje się miejscowość Lubachów, jezioro bywa nazywane Lubachowskim. Na wodach jeziora utworzono Zaporę Lubachowską.

Jezioro Bystrzyckie to jedno z najpiękniejszych jezior zaporowych w Sudetach, bardzo malowniczo położone w dolinie pomiędzy Górami Sowimi i Pogórzem Wałbrzyskim. Zbiornik ciągnie się na długości ponad 3 km, a wąska i kręta dolina rzeki tworzy urozmaiconą linię brzegu zalewu, wzbogaconą zatokami. To wspaniałe miejsce na rodzinną rekreację!

Jezioro Bystrzyckie
Jezioro Bystrzyckie

Atrakcje Jeziora Bystrzyckiego

Brzegi jeziora Bystrzyckiego są strome, naszpikowane skałkami gnejsowymi o ciekawych kształtach. W Zagórzu Śląskim powstała ciekawa infrastruktura turystyczna nad brzegiem zbiornika, prócz piaszczystej plaży i kąpieliska można skorzystać tu z wypożyczalni sprzętu wodnego. Stoi też tutaj luksusowy hotel i domki na wynajem. Ponad jeziorem natomiast prowadzi nowy wiszący most, którym zastąpiono dawny most. Jeśli posiedzisz tu chwilę, to poza cudownymi widokami dotrą do Ciebie odgłosy ptaków, bowiem most jest multimedialny 🙂

Jezioro Bystrzyckie
Jezioro Bystrzyckie

Jezioro dla rodziców z małymi dziećmi

Plaża w Zagórzu Śląskim nad Jeziorem Bystrzyckim jest świetnym miejscem na wypoczynek rodzinny, nawet z z małymi dziećmi. Na miejscu znajduje się bezpłatny parking (bywa na nim tłoczno). Przez jezioro wiedzie dostępny dla wózków most, a wzdłuż plaży ścieżka jest asfaltowa. Jeśli chcesz zwiedzić zamek, to polecam już nosidło albo chustę.

Jezioro Bystrzyckie
Jezioro Bystrzyckie

Zamek Grodno

Ale to nie wszystkie atrakcje okolicy, bowiem największa znajduje się na samej Górze Choina, ponad jeziorem. To piękny i zarazem tajemniczy Zamek Grodno, który jest udostępniony dla turystów przez cały rok. Wiedzie do niego za mostem ścieżka w lewo. To wszystko sprawia, że zdecydowanie warto wybrać się tutaj przynajmniej na weekendową wycieczkę.

Informacje praktyczne

Całą dobę przez cały rok
Wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny od strony ul. Spacerowej
Na miejscu plaża, wypożyczalnia sprzętu wodnego, park linowy
Noclegi: hotel i domki

Jezioro Bystrzyckie
ul. Spacerowa, ul. Wodna, Zagórze Śląskie

Noclegi w Zagórzu Śląskim

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Jezioro Bystrzyckie
Jezioro Bystrzyckie
Jezioro Bystrzyckie
Jezioro Bystrzyckie
zapora
tama jez. bystrzyckie
(4.3 głosów: 79)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 79)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Marek Wasik
Marek Wasik
Po obejrzeniu fotek w sieci, pojechaliśmy ze znajomymi. Obiad w nadbrzeżnej restauracji był bardzo OK, ale będąc na tarasie/pomoście - można było już zobaczyć w wodzie jeden wielki syf: skupisko starych butelek, baniaków, puszek, zwykłych śmieci....Wszystko wymieszane z mułem i szlamem. Zwyczajnie śmierdziało. Podobne wodne wysypiska śmieci zauważyłem w mini zatoczkach spacerując wokół zalewu. I na 100% nie były to śmieci wyrzucone do zalewu tydzień albo miesiąc temu. To jakaś staroć sprzed nawet kilkunastu miesięcy jeśli nie lat.....BRAWO LOKALNE WŁADZE. Stworzyliście perełkę. Wstyd tu kogokolwiek zabrać na spacer 🙂
Marta

Fajne miejsce na rodzinny wypoczynek 

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024