Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Zamek Książ

Zamek Książ
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Zamek Książ to przepiękny i bardzo okazały obiekt, znajdujący się w granicach miasta Wałbrzycha. Któż go nie zna? Na popularności zyskał szczególnie wtedy, gdy zrobiło się głośno o złotym pociągu, ale Ci, co interesują się turystyką w Polsce, znają ten czarowny zamek od dawna! 

To największy zamek Dolnego Śląska i trzeci co do wielkości w całej Polsce, po zamku w Malborku i zamku królewskim na Wawelu. Nie dziwi więc wcale, że to jeden z najpopularniejszych zamków w naszym kraju. Cudna jest jego okolica, w której można spędzić cały dzień pełen atrakcji i uroku, ale dodatkowym atutem jest fakt, że spore fragmenty tej starej warowni udostępnione są dla turystów. Zobaczysz tu unikatowe, barokowe komnaty pałacowe i fantastyczny ogród. 

Wizyta na Zamku Książ pozostawia niezatarte wrażenia i wspomnienia, wiem to z własnego doświadczenia i polecam zaplanować tutaj kilka dobrych godzin, by poza zamkiem chociaż zajrzeć do magicznego Książańskiego Parku Krajobrazowego, otaczającego zamek!

Zamek Książ
Zamek Książ
Zamek Książ od strony tarasów
Zamek Książ od strony tarasów

Zwiedzanie Zamku Książ

Zamek Książ to jeden z najciekawszych, a nawet śmiem twierdzić najciekawszy element Szlaku Zamków Piastowskich. Prócz luksusowego Hotelu Książ na zwiedzających czekają tutaj 3 warianty trasy turystycznej po okazałych komnatach i podziemiach, a także wspaniałych ogrodach z tarasami. Koniecznie trzeba obejść zamek dookoła, bo pozwala to podziwiać śliczną bryłę z różnych perspektyw, wśród bujnej roślinności.

Komnaty zamkowe

Te zachwycają, więc koniecznie je odwiedź! Kilka jest szczególnie pięknych, w tym najbardziej okazała i zdobna Sala Maksymiliana, na wzór której później wykonano słynną Salę Lustrzaną w Zamku w Pszczynie. Olbrzymie okna Sali Maksymiliana widać już dobrze z zewnątrz, w nowszej fasadzie zamku. Tutaj możesz poczuć się naprawdę mały, przy okazałości, wysokości i majestatyczności tej komnaty! O ile przez niektóre komnaty turyści przechodzą niespiesznie, to w Sali Maksymiliana wszyscy zwiedzający zatrzymywali się na dłużej, wpatrując się w liczne i zachwycające detale zdobiące jej wnętrze.

Zamek Książ Sala Maksymiliana
Zamek Książ Sala Maksymiliana
Zamek Książ
Zamek Książ

Na podstawowej trasie zwiedzania są też inne okazałe sale: piękna Sala Złota z granatowymi dodatkami, Salon Biały z zielonymi meblami czy Salon Orientalny. Bardzo klimatyczny jest Hol Myśliwski wraz z Czarnym Dziedzińcem, Sala Rycerska czy Sala Konrada zwana niegdyś małą salą balową. Do zwiedzania udostępnione zostało również III piętro Zamku Książ, gdzie znajdują się nowe eskpozycje zamkowe. 

Co ciekawe, meble na wystawach są autentyczne, pochodzą z epoki, z XVIII i XIX wieku. Na trasie zwiedzania zobaczyliśmy też sporo historycznych zdjęć, zarówno samego zamku, jak i jej arystokratycznych właścicieli.

Zamek Książ Sala Złota
Zamek Książ Sala Złota
Zamek Książ Salon Biały
Zamek Książ Salon Biały
Zamek Książ Sala Rycerska
Zamek Książ Sala Rycerska

Sala kinowa i Festiwal Kwiatów

Niedawno też wyremontowano na zamku Książ salę kinową, gdzie turyści zapraszani są podczas eventów, np. w czasie popularnego tutaj Festiwalu Kwiatów, który odbywa się w maju i podobno przyciąga wielkie tłumy zwiedzających. A prezentowane kwiaty długo jeszcze później zdobią zamkowe komnaty. 

Gabinet Daisy

Mieliśmy też niecodzienną okazję wejść do gabinetu Daisy, który na co dzień jest wyłączony z trasy zwiedzania. To bardzo urokliwe miejsce, z cudnymi fotelami w kolorze funkcji, a może purpury. Aż chce się na nich usiąść! Z gabinetu roztacza się śliczny widok na Książański Park Krajobrazowy. Księżna lubiła w nim malować czy pisać swoje pamiętniki. Nie dziwię się wcale, że to ulubiony zakątek księżnej. Pomieszczenie jest niewielkie, za to bardzo klimatyczne i z fantastycznym widokiem na rozległą, zieloną okolicę. Może wtedy nie było to nic dziwnego, dziś zachwyca taka wielka połać nie ruszonego, zielonego, dziewiczego niemal krajobrazu. A wiemy, że faktycznie tak trochę jest, bo polityka zarządcy Parku jest właśnie taka, żeby natura sama tu o sobie decydowała i nie ingeruje się tu w nią, o ile nie zagraża to ludziom, toteż można zobaczyć tu sporo powalonych drzew, którymi rządzą prawa natury.

Zamek Książ
Zamek Książ

Tarasy wokół zamku

A po zakończeniu zwiedzania wnętrz zamku w sezonie letnim można albo kontynuować podziwianie wnętrz, ale już bez audioprzewodnika, albo wyjść na tarasy wokół zamku. Polecam ten spacer na zewnątrz, bowiem ogrody przy zamku Książ są śliczne, pełne kwiecia i fontann. Ścieżka wokół zamku doprowadzi nas do Podziemi zamku.

Zamek Książ - tarasy
Zamek Książ - tarasy
Zamek Książ
Zamek Książ

Zwiedzanie nocne zamku Książ

Ten popularny obiekt nie zamyka się tylko na dzienne zwiedzanie, ale zaprasza też na bardziej tajemnicze i klimatyczne zwiedzanie nocne, które trwa około 90 minut. Turyści ruszają wówczas z przewodnikiem w podróż przez mroczne korytarze, tylko ze światłem lampy w rękach. Poza tym, że wejdziesz do najciekawszych komnat zamkowych znanych z dziennego zwiedzania, będziesz miał wyjątkową okazję, przejść przez nieudostępnione normalnie korytarze i schody, a także m.in. dawne Hochbergowskie piwnice. Towarzyszą temu opowieści o przerażających i nieznanych historiach związanych z Książem i inne nadprzyrodzone zdarzenia.

Zamek Książ
Zamek Książ

Historia Zamku Książ

Piastowskie początki tej uroczej warowni sięgają już roku 1288, kiedy to książę świdnicko-jaworski Bolko I Surowy rozpoczął jej budowę w miejscu wcześniejszego grodu. Później zamek Książ przechodził w ręce czeskie i węgierskie, by ostatecznie powrócić we władanie polskie. Zdecydowanie największy wpływ na wygląd dzisiejszej budowli miała słynna rodzina Hochbergów, która zarządzała zamkiem przez ponad 400 lat. A najbardziej znaczącym małżeństwem dla zamku Książ z tego rodu był oczywiście Hans Heinrich XV ze swą piękną i sławną żoną Daisy (Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless). Podobnie, jak inni jego przodkowie z linii Hochberg von Pless, byli właścicielami również zamku w Pszczynie na Górnym Śląsku, ale słynna Daisy właśnie zamek w Książu pokochała bardziej i znacznie więcej czasu w nim spędzała. Tutaj aranżowała nie tylko wnętrza, ale również tarasy i ogrody, które są wspaniałym połączeniem porządku francuskich ogrodów, np. z równiutko poprzycinanymi bukszpanami i chaosu parku angielskiego. Przechodzą one płynnie w Książański Park Krajobrazowy, dobrze widoczny z okien zamku.

Zamek Książ
Zamek Książ

Atrakcje wokół zamku Książ

Nie tylko sam zamek Książ jest tutaj warty odwiedzenia, cała okolica potrafi zachwycić, o każdej porze roku. Wokół zamku pełno jest zieleni, a wśród tej zieleni ukryły się liczne ciekawostki. Najpierw je wymienię, a później opiszę nieco dokładniej, klikając w niebieski link dowiesz się jeszcze więcej szczegółów. Na dole artykułu pokazany jest zamek Książ na mapie. Poznaj atrakcje wokół zamku Książ!

1. Podziemia zamku Książ

Nowinką na zamku Książ jest podziemna trasa turystyczna, wiodąca przez tunel wydrążony na głębokości 50 metrów pod zamkiem, a trasa ma około 0,5 km długości. Prowadzi przez betonowy tunel, gdzie indziej znów korytarz wydrążony jest w surowej skale. Na boki odchodzą boczne komory bunkra. Trasa turystyczna wiedzie wzdłuż tarasów, w kierunku zamku, tunele odkryto podczas poszukiwań podziemnego dworca kolejowego i słynnego złotego pociągu. Podziemia powstały dla Hitlera w czasie II wojny światowej. Prace zaczęły się w 1944 roku, kiedy zamek Książ przejęła paramilitarna organizacja „Todt". Wtedy wysiedlono mieszkańców, w tym Daisy - ostatnią księżną na zamku. Sale zaadaptowano na potrzeby wojska, a pod Dziedzińcem Honorowym wykuwano i betonowano potężne tunele. Hitlerowcy potrzebowali pracowników, więc wykorzystali więźniów z pobliskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. W maju 1944 roku powstał tu AL Fürstenstein - Obóz Pracy Książ. Prac nigdy nie dokończono, zanim wkroczyła tu Armia Czerwona, tunele zamaskowano albo wysadzono w powietrze.

Podziemia Zamku Książ
Podziemia Zamku Książ

2. Ogrody Świateł w Zamku Książ

Od kilku już lat na terenie zamkowych ogrodów w sezonie zimowym rozbłyskają światełka i rozpoczyna się zimowa magia! Zachwycające zamkowe ogrody przemieniają się wówczas w książęcy bal, z pięknymi świetlnymi fontannami, pawiami i innymi niespodziankami, a do tego tarasy północne zapraszają na świetlną trasę "Średniowieczny Książ" z rycerzami, tarczami, pochodniami i zjawami. Zaskoczy Cię animacja - Turniej rycerski. Światełkami rozbłyska też w tym czasie wałbrzyska Palmiarnia z egzotycznym światem zwierząt, czekają żółwie, kolorowe rybki, papugi, flamingi, małpy a nawet wielka żyrafa!

3. Książański Park Krajobrazowy

Piękne, malownicze, zielone, rozległe otoczenie zamku Książ objęto ochroną w postaci Książańskiego Parku Krajobrazowego, obfitującego w pomniki przyrody, głównie cisy. Najbardziej znanym jest tu Cis Bolko. Polityka Parku jest taka, aby jak najmniej ingerować w przyrodę. Powalone drzewa, jeśli tylko nie zagrażają bezpieczeństwu ludzi, pozostawia się same sobie, by natura sama sobie z tym radziła. Tym sposobem sporo tu wiatrołomów, które sprawiają wrażenie, że jest się w dziewiczych lasach 🙂 Bardzo efektowne są tutaj przełomy rzek Pełcznica i Szczawnik, ujęte w rezerwat. Polecam spacer szlakiem zielonym właśnie nad przełom Pełcznicy, którym można dojść wśród skałek i przyrody ożywionej do ruin zamku Stary Książ.

Książański Park Krajobrazowy
Książański Park Krajobrazowy
Książański Park Krajobrazowy
Książański Park Krajobrazowy

4. Punkt Widokowy na Zamek Książ

Będąc w Książańskim Parku Krajobrazowym warto też wstąpić na punkt widokowy, położony kilkaset metrów od zamku, przy czerwonym szlaku. Wspaniale widać z niego zamek Książ, budynek bramny i całą jego zieloną okolicę.

Punkt widokowy
Punkt widokowy

5. Mauzoleum Hochbergów

W Książańskim Parku Krajobrazowym, około 500 metrów od zamku i 200 metrów od parkingu, udostępnione jest odpłatnie Mauzoleum Hochbergów. Umiejscowione jest na tzw. Topolowej Górce, na południowy wschód od zamku, przy południowej bramie Parku. Budowla powstała w 1734 roku jako Pawilon Letni i miejsca widokowe. 

Dopiero w 1883 roku tzw. belweder został przekształcony w Mauzoleum Hochbergów. Jako pierwsza w grobowej kaplicy spoczęła bezimienna córeczka ostatnich arystokratycznych właścicieli zamku - Księżnej Daisy oraz Jana Henryka XV. Potem spoczęli tu Jan Henryk XI, jego dwie żony oraz słynna Daisy von Pless. 

Gdy na te ziemie w 1945 roku wkroczyli Sowieci, służący Hochbergów wyniósł stąd ciała, ale nie ma pewności dokąd. Mimo to Mauzoleum jest piękne i warte zobaczenia, zwłaszcza podziemna krypta, oryginalnie doświetlona 9. szklanymi świetlikami. Nadal widoczne są tu sarkofagi arystokratycznych właścicieli zamku, choć pozostają puste.

Mauzoleum Hochbergów
Mauzoleum Hochbergów
Mauzoleum Hochbergów
Mauzoleum Hochbergów

6. Zamek Stary Książ

To ruiny XVIII-wiecznego zamku, wybudowanego przez księcia Jana Henryka VI Hochberg. Wzorował się na romantycznych, gotyckich zamkach, co było w ówczesnej modzie. Od początku był to zamek do podejmowania gości i odprawiania zabaw. Mieściła się tu gospoda i pokoje gościnne. Z zamku Książ wiodły tu romantyczne mostki.

Kres budowli przyniósł rok 1945 i wojska radzieckie, które spaliły zamek. Odtąd pozostaje w ruinie, ale bardzo malowniczej. Można tu dojść ciekawym i pięknym szlakiem zielonym spod zamku Książ, w niecałą godzinkę. Mapkę zandziesz poniżej.

Stary Książ
Stary Książ
Szlak zielony do Starego Książa
Szlak zielony do Starego Książa

7. Palmiarnia w Lubiechowie

A jeśli lubisz przyrodę, to warto też wybrać się w ramach jednego biletu z zamkiem do historycznej Palmiarni w pobliskim Lubiechowie. Znajduje się przy ulicy Wrocławskiej 158 i jest jednym z najstarszych obiektów tego typu w Polsce, pochodzi z początku XX wieku, a dokładniej z lat 1911-14. Wybudowano ją z polecenia Henryka XV von Pless - pana na zamku Książ z rodu Hochbergów, który chciał stworzyć to cudo dla swej małżonki - Marii Teresie Cornwallis - West, zwanej Daisy - wielkiej miłośniczki pięknych kwiatów i oryginalnych roślin. Mówi się, że tym samym podarował jej największy na świecie bukiet kwiatów 🙂 

Książę do budowy kaskad i tuneli w Palmiarni kazał przywieźć z Sycylii 7 wagonów kolejowych wypełnionych zastygłą lawą wulkaniczną z Etny. Palmiarnia przez cały rok była dla zamku źródłem świeżych kwiatów, owoców i warzyw. Banany, winogrona, pomarańcze, pomidory, kalafiory czy zioła. To wszystko Daisy i wszyscy mieszkańcy zamku mieli przez cały rok! Dbano też wyjątkowo o rosarium. Liczni ogrodnicy sprowadzeni z Anglii starannie troszczyli się o całą Palmiarnię. Ale to niemiecki ogrodnik Peter Lambert wyhodował jeszcze w 1911 roku na cześć Daisy różę o śnieżnobiałych kwiatkach, nazwaną różą Księżnej Pszczyńskiej. 

Palmiarnia już za czasów Daisy była dostępna dla zwiedzających i jest tak do dziś. Zachwycaliśmy się jej urokiem. Poza historyczną częścią kryje też modne scenerie, idealne do zdjęć. W Palmiarni czeka też kawiarnia.

Palmiarnia
Palmiarnia
Palmiarnia
Palmiarnia
Palmiarnia
Palmiarnia

W samym Wałbrzychu natomiast koniecznie zajrzyj do Starej Kopalni oraz do Muzeum Porcelany, zaś w okolicy czeka wieża widokowa na Borowej.

Gdzie zjeść i spać na Zamku Książ?

W kompleksie Zamku Książ czekają na Ciebie punkty gastronomiczne, bo jest tutaj co zwiedzać i spacerowanie potrafi zmęczyć i sprawić, że zgłodniejesz. Za budynkiem bramnym, na terenie zamku skręć w prawo i zejdź na dół, gdzie na obu poziomach czekają na Ciebie bary z dobrym jedzeniem. My jedliśmy w Starej Kuźni, na najniższym poziomie, koło wejścia do Podziemi. Burgery były bardzo smaczne i bogate w warzywa.

Na miejscu, w pałacowych oficynach można też przenocować, w Hotelu Książ.

Zamek Książ Stara Kuźnia
Zamek Książ Stara Kuźnia
Zamek Książ - gastronomia
Zamek Książ - gastronomia
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

 

Zalety
  • Cudna, wiekowa budowla z bogatą historią
  • Możliwość zwiedzania zamku w kilku różnych wariantach
  • otwarte niedawno podziemia zamku są ciekawym uzupełnieniem oferty i przedstawieniem historii tego miejsca
  • piękne ogrody
  • wspaniałe otoczenie zamku, nie tylko ogrody, ale i cały Książański PK
  • dostępne tu świetlne ogrody zimą
  • obecność noclegów i gastronomii na miejscu
Wady
  • Niektóre pomieszczenia w zamku nie są dostępne, choć z powodzeniem mogłyby być
  • duża liczba turystów

 

Zobacz nasz ranking: Najpiękniejsze zamki w Polsce z Zamkiem Książ

Film o Zamku Książ

Na zamku Książ byliśmy już kilka razy. Poniżej zobaczysz film z odwiedzin w tej pięknej warowni. Zwiedzimy piękne sale i tarasy, oraz pójdziemy na spacer do zamku Starego Książa. Na koniec pokażemy jak pięknie jest w Palmiarni.

Informacje praktyczne

Zamek i Palmiarnia czynne są:
IV-IX pn-pt 9.00-18.00 sb-nd 9.00-19.00
XI-III pn-pt 10.00-15.00 sb-nd 10.00-16.00
Bilety
Zamek Książ i Palmiarnia normalny 49 zł, ulgowy 39 zł
Zamek Książ, Podziemia, Palmiarnia: 69 zł, 59 zł
Zwiedzanie nocne: edycja standardowa: 60 zł, edycja specjalna: 65 zł w kasie, 59 online (na zwiedzanie nocne nie ma biletów ulgowych, bo oferta jest przeznaczona tylko dla osób dorosłych)
Podziemia: normalny 35, ulgowy 29 zł
Mauzoleum: normalny 10 zł, ulgowy 5 zł
Explore Wałbrzych: Zamek Książ, Palmiarnia, Stara Kopalnia, Muzeum Porcelany:  81 zł, 59 zł

Ogrody Światła 2 w 1: Ogrody zamku i palmiarni normalny 59 zł, ulgowy 49 zł, 
Ogrody zamku 39/33 zł
Ogrody palmiarni 25/22 zł
Zamek Książ honoruje Kartę Dużej Rodziny
Parking: płatny 20 zł
Na miejscu restauracje i toalety
Informacja dla Rodziców: Zamek niedostępny dla wózków
Informacja dla osób na wózkach inwalidzkich: Zamek dostępny jest w wybranych fragmentach dla osób niepełnosprawnych na wózkach, po uprzednim umówieniu telefonicznym. Po okazaniu stosownych dokumentów można wejść z psem asystującym.
Aktualne godziny zwiedzania i ceny biletów znajdziesz na stronie: www.ksiaz.walbrzych.pl

Zamek Książ
ul. Piastów Śląskich 1, Wałbrzych
tel. 74/ 664-38-34
Palmiarnia
ul. Wrocławska 158, Wałbrzych

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Zamek Książ
Zamek Książ
Zamek Książ
Zamek Książ
Zamek Książ - sala z zamkiem Grodziec
Zamek Książ
Zamek Książ Salon Zielony
Zamek Książ
Zamek Książ
Zamek Książ
Zamek Książ
Zamek Książ
Zamek Książ
Zamek Książ
Zamek Książ
Zamek Książ
Zamek Książ
Podziemna Trasa Turystyczna
Zamek Książ
Zamek Książ
Stajnie
Zamek Książ
Zamek Książ
Zamek Książ
Zamek Książ
Podziemia Zamku Książ
Zamek Książ
Książański PK
Zamek Książ
Zamek Książ
(4.7 głosów: 406)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.7 głosów: 406)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika anna.b.0408
anna.b.0408
Rewelacyjne miejsce!
Tomasz
Najpiękniejszy zamek (nie pałac) jaki widziałem. Wrażenie robi także palmiarnia i stado ogierów. Wszystko jest ogromne.
Avatar użytkownika Lutodar
Lutodar
Zamek robi ogromne wrażenie. Tłumy ludzi.
Avatar użytkownika Ewa
Ewa
Ja uwielbiam zamki dworki, pałacyki i skanseny Bardzo spodobał mi się ten zamek. Myślę, że spokojnie mogę go dodać do listy - rzeczy które chcę zobaczyć po pandemii.
Avatar użytkownika OTTO
OTTO
Jestem zachwycony, a nie jestem fanem zamków, polecam również zamek w Pszczynie, mniejszy ale równie piękny i bogaty.
Avatar użytkownika Tadeusz
Tadeusz
Rewelacyjny obiekt! Koniecznie zwiedzić.
Avatar użytkownika Łukasz Piernikarczyk
Łukasz Piernikarczyk
Wspaniałe miejsce. Podziemia i otaczający go park Książański czyni z niego wielowymiarową atrakcją turystyczną.
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Zamek Książ jest cudowny, byliśmy w tym miejscu kilka razy, ale wnętrza zwiedzaliśmy dopiero pierwszy raz, zdecydowanie warto 🙂 Jeszcze na nas czekają ruiny Starego Książa
Avatar użytkownika DominikPL
DominikPL
Niesamowity zamek.
Blom

Po zwiedzaniu byłem mocno zawiedzony, spodziewałem się czegoś innego - dla mnie to bardziej pałac niż zamek. Ten zamek byłby największą porażką mojego wyjazdu, gdyby nie to że poza normalnymi biletami miałem też zarezerwowane bilety na nocne zwiedzanie, a te bardzo mi się podobało. Ogólna ocena 4/5.

Edytowano: 2017-07-30 20:27:58

Avatar użytkownika Karolina
Karolina

Nie ważne jaką porą roku go odwiedzasz Ksiąz jest poprostu przepiekny. Postanowiliśmy odwiedzić go ponownie podczas naszego pobytu na dolnym śląsku i wciąż jeseśmy zachwyceni🙂. To bardzo urokliwe miejsce

Avatar użytkownika Izolda
Izolda

Zamek Książ jest jedym z wielu miejsc w tym kraju , gdzie bardzo chętnie powracam ;-) Jest to miejsce bardzo urokliwe , z ładnym kawałkiem historri w tle , pięknymi ogrodami i tajemnicami z przeszłości . Miłością do Dolnego Śląska zaraziłam się w dzieciństwie od  moich rodziców , ale dzięki przyjacielowi ze studiów odkryłam to miejsce na nowo . Praktycznie każdego roku wacam do Książa i ciągle odkrywam coś nowego .Miejsce godne polecenia dla każdego niezależnie od zainteresowań .

Avatar użytkownika Justyna
Justyna

Zamek ma swój urok - warto go zwiedzić. Do tego polecam wystawy kwiatów, które odbywają się tu co roku i koniecznie warto zawitać do zamku w okresie, gdy kwitną różaneczniki - zabójczy widok. 

Avatar użytkownika perlator
perlator

Perła wśród polskich zamków

Avatar użytkownika mokunka
mokunka

Ja niestety nie byłam. Muszę, to nadrobić, koniecznie.🙂

Marta

Zamek pięknie położony z zewnątrz prezentuje się wspaniale - natomiast we wnętrzach zamku niewiele jest do zobaczenia kilka komnat z kominkami i meblami. Czytając ohy i ahy na temat zamku spodziewałam się czegoś innego.   

Avatar użytkownika TOTALNA
TOTALNA

Warto poswięcić na ten zamek caly dzień. Są cudowne wnętrza, przepiekne mury oraz ujmujące otoczenie. Polecam także tarasy.

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024