Zamek Książ, Anna Piernikarczyk

Okazały i świetnie utrzymany zamek Książ, znajdujący się w granicach miasta Wałbrzycha, jest największym zamkiem Dolnego Śląska i trzecim co do wielkości w Polsce. Fragment zespołu pałacowego w postaci przepięknych, barokowych komnat udostępniony jest dla turystów.

Historia zamku Książ

Początki tej uroczej warowni sięgają roku 1288, kiedy to książę świdnicko-jaworski Bolko I Surowy rozpoczął jej budowę w miejscu wcześniejszego grodu. Później zamek przechodził w ręce czeskie i węgierskie, by ostatecznie powrócić we władanie polskie. Największy wpływ na wygląd budowli miała rodzina Hochbergów, która zarządzała zamkiem przez ponad 400 lat.

Zamek Książ

Zamek dzisiaj

Obecnie zamek Książ jest jednym z najciekawszych elementów Szlaku Zamków Piastowskich. Prócz luksusowego Hotelu Książ, dla majętnych, na zwiedzających czekają tu: restauracja, wspaniałe ogrody oraz ekskluzywna stadnina koni - Stado Ogierów Skarbu Państwa w Książu (ul. Jeździecka 3, tel. 74/ 840-58-67). Ciekawą sprawą są też organizowane tutaj walki i zwyczaje zaczerpnięte z czasów średniowiecza.

Książański PK

Piękne i malownicze otoczenie pałacu objęto Książańskim Parkiem Krajobrazowym, obfitującym w pomniki przyrody, głównie cisy. Najbardziej znanym jest Cis Bolko. Równie efektowne są przełomy rzek Pełcznica i Szczawnik, ujęte w rezerwat. Można udać się też na punkt widokowy znajdujący się w pobliżu zamku. Zobaczymy stamtąd rozległą i wyśmienitą panoramę okolicy.

Zamek Książ

Zamek Książ - Hotel Książ
ul. Piastów Śląskich 1, Wałbrzych
tel. 74/ 664-38-90
www.ksiazhotel.pl

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2017-09-17 na

Po zwiedzaniu byłem mocno zawiedzony, spodziewałem się czegoś innego - dla mnie to bardziej pałac niż zamek. Ten zamek byłby największą porażką mojego wyjazdu, gdyby nie to że poza normalnymi biletami miałem też zarezerwowane bilety na nocne zwiedzanie, a te bardzo mi się podobało. Ogólna ocena 4/5.

Edytowano: 2017-07-30 20:27:58

Krajtroter ocenił to miejsce 2016-09-13 na

Nie ważne jaką porą roku go odwiedzasz Ksiąz jest poprostu przepiekny. Postanowiliśmy odwiedzić go ponownie podczas naszego pobytu na dolnym śląsku i wciąż jeseśmy zachwyceni:). To bardzo urokliwe miejsce

Krajtroter ocenił to miejsce 2016-06-30 na

Zamek Książ jest jedym z wielu miejsc w tym kraju , gdzie bardzo chętnie powracam ;-) Jest to miejsce bardzo urokliwe , z ładnym kawałkiem historri w tle , pięknymi ogrodami i tajemnicami z przeszłości . Miłością do Dolnego Śląska zaraziłam się w dzieciństwie od  moich rodziców , ale dzięki przyjacielowi ze studiów odkryłam to miejsce na nowo . Praktycznie każdego roku wacam do Książa i ciągle odkrywam coś nowego .Miejsce godne polecenia dla każdego niezależnie od zainteresowań .

Krajtroter ocenił to miejsce 2016-06-17 na

Zamek ma swój urok - warto go zwiedzić. Do tego polecam wystawy kwiatów, które odbywają się tu co roku i koniecznie warto zawitać do zamku w okresie, gdy kwitną różaneczniki - zabójczy widok. 

Krajtroter ocenił to miejsce 2016-02-03 na

Perła wśród polskich zamków

Krajtroter ocenił to miejsce 2015-11-20 na

Ja niestety nie byłam. Muszę, to nadrobić, koniecznie.:)

Krajtroter ocenił to miejsce 2015-08-11 na

Zamek pięknie położony z zewnątrz prezentuje się wspaniale - natomiast we wnętrzach zamku niewiele jest do zobaczenia kilka komnat z kominkami i meblami. Czytając ohy i ahy na temat zamku spodziewałam się czegoś innego.   

Krajtroter ocenił to miejsce 2014-04-28 na

Warto poswięcić na ten zamek caly dzień. Są cudowne wnętrza, przepiekne mury oraz ujmujące otoczenie. Polecam także tarasy.

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: