Zamek Książ
ul. Piastów Śląskich 1, Wałbrzych
tel. 74/ 664-38-34
www.ksiazhotel.pl

50°50'32" N, 16°17'31" E
Godziny otwarcia
  • poniedziałek: 11:00–15:00
  • wtorek: 11:00–15:00
  • środa: 11:00–15:00
  • czwartek: 11:00–15:00
  • piątek: 10:00–16:00
  • sobota: 10:00–16:00
  • niedziela: 10:00–16:00

Okazały i świetnie utrzymany zamek Książ, znajdujący się w granicach miasta Wałbrzycha, jest największym zamkiem Dolnego Śląska i trzecim co do wielkości w Polsce. Jest również jednym z najpiękniejszych i najpopularniejszych zamków w naszym kraju. Fragment zespołu pałacowego w postaci cudnych, barokowych komnat udostępniony jest dla turystów.Historia zamku Książ

Początki tej uroczej warowni sięgają już roku 1288, kiedy to książę świdnicko-jaworski Bolko I Surowy rozpoczął jej budowę w miejscu wcześniejszego grodu. Później zamek przechodził w ręce czeskie i węgierskie, by ostatecznie powrócić we władanie polskie. Największy wpływ na wygląd budowli miała rodzina Hochbergów, która zarządzała zamkiem przez ponad 400 lat. Znaczącym małżeństwem dla zamku Książ z tego rodu był Hans Heinrich XV ze swą piękną żoną Daisy (Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless). Podobnie, jak jego przodkowie z linii Hochberg von Pless, byli właścicielami również zamku w Pszczynie na Górnym Śląsku, ale słynna Daisy właśnie zamek w Książu pokochała bardziej i znacznie więcej czasu w nim spędzała.

Zamek Książ

Zamek dzisiaj

Obecnie zamek Książ jest jednym z najciekawszych elementów Szlaku Zamków Piastowskich. Prócz luksusowego Hotelu Książ na zwiedzających czekają tutaj 3 warianty trasy turystycznej po okazałych komnatach i podziemiach, wspaniałe ogrody z tarasami oraz restauracja. Zamek zaprasza też na bardziej tajemnicze i klimatyczne zwiedzanie nocne. Ciekawą sprawą są również organizowane tutaj imprezy o średniowiecznym charakterze, z pokazami walk. Niedaleko znajduje się również ekskluzywna stadnina koni. 

Mauzoleum Hochbergów

Natomiast w Parku, około 700 metrów od zamku i 250 metrów od parkingu, udostępnione jest odpłatnie Mauzoleum Hochbergów. Umiejscowione jest na tzw. Topolowej Górce, na południowy wschód od zamku, przy południowej bramie Parku.

Zamek Książ

Budowla powstała w 1734 roku jako Pawilon Letni i miejsca widokowe. Dopiero w 1883 roku tzw. belweder został przekształcony w Mauzoleum Hochbergów. Jako pierwsza w grobowej kaplicy spoczęła córeczka (bezimienna) ostatnich arystokratycznych właścicieli zamku – Księżnej Daisy oraz Jana Henryka XV. Potem spoczęli tu Jan Henryk XI, jego dwie żony oraz słynna Daisy von Pless. Gdy na te ziemie w 1945 roku wkroczyli Sowieci, służący Hochbergów wyniósł stąd ciała, ale nie ma pewności dokąd. Mimo to Mauzoleum jest piękne i warte zobaczenia, zwłaszcza podziemna krypta, oryginalnie doświetlona 9. szklanymi świetlikami. Nadal widoczne są tu sarkofagi arystokratycznych właścicieli zamku, choć pozostają puste.Książański PK

Piękne i malownicze otoczenie pałacu objęto Książańskim Parkiem Krajobrazowym, obfitującym w pomniki przyrody, głównie cisy. Najbardziej znanym jest Cis Bolko. Równie efektowne są przełomy rzek Pełcznica i Szczawnik, ujęte w rezerwat. Można udać się też na punkt widokowy znajdujący się w pobliżu zamku. Zobaczymy stamtąd rozległą i wyśmienitą panoramę okolicy. W pobliżu warto też zobaczyć ruiny zamku Stary Książ. W Wałbrzychu Lubiechowie natomiast zamek zaprasza do historycznej Palmiarni.

Zamek Książ

Wałbrzych noclegi

Wałbrzych to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1117962 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
DominikPL Uzależniony od podróży 1700 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-04-16 na
Niesamowity zamek.
Blom Zapaleniec 741 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-09-17 na

Po zwiedzaniu byłem mocno zawiedzony, spodziewałem się czegoś innego - dla mnie to bardziej pałac niż zamek. Ten zamek byłby największą porażką mojego wyjazdu, gdyby nie to że poza normalnymi biletami miałem też zarezerwowane bilety na nocne zwiedzanie, a te bardzo mi się podobało. Ogólna ocena 4/5.

Edytowano: 2017-07-30 20:27:58

Avatar użytkownika
Karolina Zapaleniec 404 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-09-13 na

Nie ważne jaką porą roku go odwiedzasz Ksiąz jest poprostu przepiekny. Postanowiliśmy odwiedzić go ponownie podczas naszego pobytu na dolnym śląsku i wciąż jeseśmy zachwyceni:). To bardzo urokliwe miejsce

Avatar użytkownika
Izolda Wędrowiec 169 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-06-30 na

Zamek Książ jest jedym z wielu miejsc w tym kraju , gdzie bardzo chętnie powracam ;-) Jest to miejsce bardzo urokliwe , z ładnym kawałkiem historri w tle , pięknymi ogrodami i tajemnicami z przeszłości . Miłością do Dolnego Śląska zaraziłam się w dzieciństwie od  moich rodziców , ale dzięki przyjacielowi ze studiów odkryłam to miejsce na nowo . Praktycznie każdego roku wacam do Książa i ciągle odkrywam coś nowego .Miejsce godne polecenia dla każdego niezależnie od zainteresowań .

Avatar użytkownika
Justyna Weekendowy turysta 47 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-06-17 na

Zamek ma swój urok - warto go zwiedzić. Do tego polecam wystawy kwiatów, które odbywają się tu co roku i koniecznie warto zawitać do zamku w okresie, gdy kwitną różaneczniki - zabójczy widok. 

Avatar użytkownika
perlator Wędrowiec 134 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-02-03 na

Perła wśród polskich zamków

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 220337 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2015-11-20 na

Ja niestety nie byłam. Muszę, to nadrobić, koniecznie.:)

Marta Zapaleniec 626 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2015-08-11 na

Zamek pięknie położony z zewnątrz prezentuje się wspaniale - natomiast we wnętrzach zamku niewiele jest do zobaczenia kilka komnat z kominkami i meblami. Czytając ohy i ahy na temat zamku spodziewałam się czegoś innego.   

Avatar użytkownika
TOTALNA Domator 17 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2014-04-28 na

Warto poswięcić na ten zamek caly dzień. Są cudowne wnętrza, przepiekne mury oraz ujmujące otoczenie. Polecam także tarasy.

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020