Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Zamek Książ
ul. Piastów Śląskich 1, Wałbrzych
tel. 74/ 664-38-34
Palmiarnia
ul. Wrocławska 158, Wałbrzych
www.ksiaz.walbrzych.pl

50°50'32" N, 16°17'31" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

IV-X pn-pt 9.00-16.00 sb-nd 9.00-17.00
XI-III pn-pt 10.00-15.00 sb-nd 10.00-16.00
Bilety: Zamek i Palmiarnia normalny 39 zł, ulgowy 32 zł
Zamek, Podziemia, Palmiarnia: 59 zł, 50 zł
Explore Wałbrzych: Zamek, Palmiarnia, Stara Kopalnia, Muzeum Porcelany:  63 zł, 45 zł
Parking płatny, restauracje i toalety na miejscu

Zamek Książ - trzeci największy zamek w Polsce!

Przepiękny i bardzo okazały, a przy tym świetnie utrzymany zamek Książ znajduje się w granicach miasta Wałbrzycha. To największy zamek Dolnego Śląska i trzeci co do wielkości w całej Polsce. Nie dziwi więc wcale, że to jeden z najpopularniejszych zamków w naszym kraju. Fragment zamku w postaci cudnych, barokowych komnat pałacowych udostępniony jest dla turystów, ale to zdecydowanie nie koniec atrakcji dla zwiedzających 🙂 Wizyta w tym cudnym miejscu pozostawia niezatarte wrażenia i wspomnienia, wiem to z własnego doświadczenia i polecam sobie zostawić na to miejsce kilka dobrych godzin, by chociaż zajrzeć do magicznego Książańskiego Parku Krajobrazowego, otaczającego zamek 😉Zamek Książ - zwiedzanie

Zamek Książ to jeden z najciekawszych, a nawet śmiem twierdzić najciekawszy element Szlaku Zamków Piastowskich. Prócz luksusowego Hotelu Książ na zwiedzających czekają tutaj 3 warianty trasy turystycznej po okazałych komnatach i podziemiach, a także wspaniałych ogrodach z tarasami. Koniecznie trzeba obejść zamek dookoła, bo pozwala to podziwiać śliczną bryłę z różnych perspektyw, wśród bujnej roślinności.

Zamek Książ
Zamek Książ

Wśród komnat kilka jest szczególnie pięknych, w tym najbardziej okazała Sala Maksymiliana, na wzór której później wykonano słynną Salę Lustrzaną w Zamku w Pszczynie, Salon Biały, Sala Złota czy Salon Chiński. My mieliśmy też okazję wejść do gabinetu Daisy, bardzo urokliwego miejsca, z którego roztacza się śliczny widok na Książański Park Krajobrazowy. Księżna lubiła w nim malować czy pisać swoje pamiętniki.

Niedawno też wyremontowano salę kinową, gdzie turyści zapraszani będą podczas eventów, np. Festiwalu Kwiatów. Zamek zaprasza też na bardziej tajemnicze i klimatyczne zwiedzanie nocne. Ciekawą sprawą są również organizowane tutaj imprezy o średniowiecznym charakterze, z pokazami walk. Niedaleko znajduje się również ekskluzywna stadnina koni. 

Zamek Książ
Zamek Książ
Zamek Książ


Zamek Książ - historia

Piastowskie początki tej uroczej warowni sięgają już roku 1288, kiedy to książę świdnicko-jaworski Bolko I Surowy rozpoczął jej budowę w miejscu wcześniejszego grodu. Później zamek przechodził w ręce czeskie i węgierskie, by ostatecznie powrócić we władanie polskie.

Zdecydowanie największy wpływ na wygląd dzisiejszej budowli miała słynna rodzina Hochbergów, która zarządzała zamkiem przez ponad 400 lat. A najbardziej znaczącym małżeństwem dla zamku Książ z tego rodu był oczywiście Hans Heinrich XV ze swą piękną i sławną żoną Daisy (Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless).

Zamek Książ
Zamek Książ


Podobnie, jak inni jego przodkowie z linii Hochberg von Pless, byli właścicielami również zamku w Pszczynie na Górnym Śląsku, ale słynna Daisy właśnie zamek w Książu pokochała bardziej i znacznie więcej czasu w nim spędzała. Tutaj aranżowała nie tylko wnętrza, ale również tarasy i ogrody, które są wspaniałym połączeniem porządku francuskich ogrodów, np. z równiutko poprzycinanymi bukszpanami i chaosu parku angielskiego. Przechodzą one płynnie w Książański Park Krajobrazowy, dobrze widoczny z okien zamku.

Książański PK

Piękne, malownicze, zielone, rozległe otoczenie pałacu objęto ochroną w postaci Książańskiego Parku Krajobrazowego, obfitującego w pomniki przyrody, głównie cisy. Najbardziej znanym jest tu Cis Bolko. Polityka Parku jest taka, aby jak najmniej ingerować w przyrodę. Powalone drzewa, jeśli tylko nie zagrażają bezpieczeństwu ludzi pozostawia się same sobie, by natura sama sobie z tym radziła. Tym sposobem sporo tu wiatrołomów, które sprawiają wrażenie, że jest się w dziewiczych lasach 🙂 Bardzo efektowne są tutaj przełomy rzek Pełcznica i Szczawnik, ujęte w rezerwat.

Zamek Książ
Zamek Książ

Polecam spacer szlakiem zielonym właśnie nad przełom Pełcznicy, którym można dojść wśród skałek i przyrody ożywionej do ruin zamku Stary Książ. A jeśli lubisz przyrodę, to warto też wybrać się w ramach jednego biletu z zamkiem do historycznej Palmiarni w pobliskim Lubiechowie.

Będąc w Książańskim Parku Krajobrazowym warto zajść na punkty widokowe, z których wspaniale pokazuje się okazały zamek Książ i jego dość szeroka okolica 🙂

Książański Park Krajobrazowy
Zamek Książ
Mauzoleum Hochbergów w Parku

Mauzoleum Hochbergów

W Książańskim Parku Krajobrazowym, około 700 metrów od zamku i 250 metrów od parkingu, udostępnione jest odpłatnie Mauzoleum Hochbergów. Umiejscowione jest na tzw. Topolowej Górce, na południowy wschód od zamku, przy południowej bramie Parku.

Budowla powstała w 1734 roku jako Pawilon Letni i miejsca widokowe. Dopiero w 1883 roku tzw. belweder został przekształcony w Mauzoleum Hochbergów. Jako pierwsza w grobowej kaplicy spoczęła bezimienna córeczka ostatnich arystokratycznych właścicieli zamku - Księżnej Daisy oraz Jana Henryka XV. Potem spoczęli tu Jan Henryk XI, jego dwie żony oraz słynna Daisy von Pless.

Mauzoleum Hochbergów
Mauzoleum Hochbergów

Gdy na te ziemie w 1945 roku wkroczyli Sowieci, służący Hochbergów wyniósł stąd ciała, ale nie ma pewności dokąd. Mimo to Mauzoleum jest piękne i warte zobaczenia, zwłaszcza podziemna krypta, oryginalnie doświetlona 9. szklanymi świetlikami. Nadal widoczne są tu sarkofagi arystokratycznych właścicieli zamku, choć pozostają puste.

Podziemna Trasa Turystyczna

Nowinką na zamku Książ jest podziemna trasa turystyczna, wiodąca przez tunel wydrążony na głębokości 50 metrów pod zamkiem, a trasa ma około 0,5 km długości. Trasa miejscami prowadzi przez betonowy tunel, gdzie indziej znów korytarz wydrążony jest w surowej skale. Na boki odchodzą boczne komory bunkra. Trasa turystyczna wiedzie wzdłuż tarasów, w kierunku zamku, tunele odkryto podczas poszukiwań podziemnego dworca kolejowego i słynnego złotego pociągu 😉

Podziemna Trasa Turystyczna
Podziemna Trasa Turystyczna

Podziemia zamku Książ - historia

Historia podziemi wałbrzyskiego zamku wcale nie jest zabawna. Powstały one dla Hitlera, w czasie II wojny światowej. Podczas zwiedzania usłyszysz tragiczne historie więźniów, którzy własnymi rękami kuli korytarze, w nieludzkich warunkach.

Prace zaczęły się w 1944 roku, kiedy zamek Książ przejęła paramilitarna organizacja „Todt". Wtedy wysiedlono mieszkańców, w tym Daisy - ostatnią księżną na zamku. Sale zaadaptowano na potrzeby wojska, a pod Dziedzińcem Honorowym, za cenę śmierci często, wykuwano i betonowano potężne tunele. Miał tu powstać nawet podziemny schron przeciwlotniczy.

Zamek Książ
Zamek Książ
Zamek Książ

Hitlerowcy potrzebowali pracowników, więc zabrali więźniów z pobliskiego obozu koncentracyjnego Gross- Rosen. Tysiące więźniów pracowało tu nieprzerwanie całymi dobami. W maju 1944 roku powstał tu AL Fürstenstein - Obóz Pracy Książ. Prac nigdy nie dokończono, zanim wkroczyła tu Armia Czerwona, tunele zamaskowano lub wysadzono w powietrze.

Zamek Książ Zamek Książ Zamek Książ Zamek Książ Zamek Książ Pod zamkiem Książ Stajnie Zamek Książ

Wałbrzych noclegi

Wałbrzych to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
DominikPL Uzależniony od podróży 1700 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-04-16 na
Niesamowity zamek.
Blom Zapaleniec 741 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-09-17 na

Po zwiedzaniu byłem mocno zawiedzony, spodziewałem się czegoś innego - dla mnie to bardziej pałac niż zamek. Ten zamek byłby największą porażką mojego wyjazdu, gdyby nie to że poza normalnymi biletami miałem też zarezerwowane bilety na nocne zwiedzanie, a te bardzo mi się podobało. Ogólna ocena 4/5.

Edytowano: 2017-07-30 20:27:58

Avatar użytkownika
Karolina Zapaleniec 404 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-09-13 na

Nie ważne jaką porą roku go odwiedzasz Ksiąz jest poprostu przepiekny. Postanowiliśmy odwiedzić go ponownie podczas naszego pobytu na dolnym śląsku i wciąż jeseśmy zachwyceni:). To bardzo urokliwe miejsce

Avatar użytkownika
Izolda Wędrowiec 169 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-06-30 na

Zamek Książ jest jedym z wielu miejsc w tym kraju , gdzie bardzo chętnie powracam ;-) Jest to miejsce bardzo urokliwe , z ładnym kawałkiem historri w tle , pięknymi ogrodami i tajemnicami z przeszłości . Miłością do Dolnego Śląska zaraziłam się w dzieciństwie od  moich rodziców , ale dzięki przyjacielowi ze studiów odkryłam to miejsce na nowo . Praktycznie każdego roku wacam do Książa i ciągle odkrywam coś nowego .Miejsce godne polecenia dla każdego niezależnie od zainteresowań .

Avatar użytkownika
Justyna Weekendowy turysta 47 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-06-17 na

Zamek ma swój urok - warto go zwiedzić. Do tego polecam wystawy kwiatów, które odbywają się tu co roku i koniecznie warto zawitać do zamku w okresie, gdy kwitną różaneczniki - zabójczy widok. 

Avatar użytkownika
perlator Wędrowiec 134 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-02-03 na

Perła wśród polskich zamków

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2015-11-20 na

Ja niestety nie byłam. Muszę, to nadrobić, koniecznie.:)

Marta Zapaleniec 626 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2015-08-11 na

Zamek pięknie położony z zewnątrz prezentuje się wspaniale - natomiast we wnętrzach zamku niewiele jest do zobaczenia kilka komnat z kominkami i meblami. Czytając ohy i ahy na temat zamku spodziewałam się czegoś innego.   

Avatar użytkownika
TOTALNA Domator 17 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2014-04-28 na

Warto poswięcić na ten zamek caly dzień. Są cudowne wnętrza, przepiekne mury oraz ujmujące otoczenie. Polecam także tarasy.

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020