Muzeum Porcelany
ul. 1-go Maja 9, Wałbrzych
tel. 74/ 664-60-30
http://muzeum.walbrzych.pl

50°45'55" N, 16°16'47" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Codziennie: 10.00 - 16.00-18.00 zależnie od dnia i mca
W poniedziałki od 12.00
Wejścia co 30 minut
Bilety: normalny 17 zł, ulgowy 12 zł
Bilet “Explore Wałbrzych” - łączony bilet do Muzeum Porcelany, Zamku Książ, Palmiarni oraz Starej Kopalni: normalny 63 zł, ulgowy 45 zł

Będąc w Wałbrzychu położonym zaledwie 60 km od Wrocławia zdecydowanie warto odwiedzić ciekawe Muzeum Porcelany, które zrobiło na nas bardzo pozytywne wrażenie 🙂 Zbiory muzealne nie są małe, wręcz imponujące! Liczą dziś ponad 30 tys. eksponatów zgromadzonych w kilku działach: Historii Miasta i Regionu, Ceramiki oraz Sztuki. Porcelana to nie jest sprawa tania, niektóre eksponaty warte są tutaj naprawdę sporą sumkę, nawet kilkudziesięciu tysięcy, stąd Muzeum ma dobre zabezpieczenia i ochronę 😉Muzeum Porcelany - kolekcja

Zasadnicza część całej kolekcji ceramiki to wyroby wiodących, XIX-wiecznych manufaktur wałbrzyskich, czyli Carla Franza Kristera, Carla Roberta Tielscha czy Franza Prausego, ale są tu również eksponaty z innych fabryk dolnośląskich, np. z Jaworzyny Śląskiej, Stanowic i z manufaktury „Zofiówka” w Suliszowie koło Jedliny. Dziś z okien Muzeum można patrzeć na Zakłady Porcelany Krzysztof.

Muzeum Porcelany w Wałbrzychu
Muzeum Porcelany w Wałbrzychu

Bardzo cenne i zarazem piękne są w Wałbrzyskim Muzeum Porcelany wyroby z wytwórni europejskich: Niemiec, Austrii, Czech, Rosji, Danii, Francji, Holandii i Anglii. To zarówno porcelana, jak i fajanse. Choć i włoska majolika mocno przyciąga uwagę, głównie okazały wazon z Docci koło Florencji 🙂 W Muzeum nie brakuje też akcentów ze słynnych polskich fabryk, jak choćby z Chodzieży, Ćmielowa, Koła czy Włocławka.

Zwiedzanie Muzeum Porcelany

Zwiedzanie ekspozycji w Muzeum Porcelany odbywa się przez cały rok, codziennie, co pół godziny, od godziny 10.00 do 16.00, 17.00 lub 18.00, zależnie od dnia i miesiąca. W poniedziałki Muzeum dostępne jest od godziny 12.00.

Muzeum Porcelany Wałbrzych
Muzeum Porcelany Wałbrzych
Muzeum Porcelany w Wałbrzychu


Wejście na teren Muzeum Porcelany w Wałbrzychu odbywa się tylko z przewodnikiem lub opiekunem ekspozycji, niektóre sale mają dzienny limit wejść.

W Muzeum prezentowane są również ciekawe wystawy czasowe, a dodatkowo dla dzieci organizowane są interesujące warsztaty. Można tu nawet zorganizować dziecku wyjątkowe urodzinki 🙂

Muzeum Porcelany w Wałbrzychu
Muzeum Porcelany w Wałbrzychu


Muzeum Porcelany - historia

Muzeum Porcelany w Pałacu Albertich działa w Wałbrzychu od 2015 roku, wcześniej istniało tu Muzeum Okręgowe, które rozpoczęło działalność w 1926 roku, w 500. rocznicę nadania Wałbrzychowi praw miejskich. Siedzibę Muzeum znalazło w okazałym Pałacu Albertich z 1801 roku, należącym wcześniej do znanych w mieście właścicieli przędzalni lnu. Dziś pałac jest ładnie odnowiony i pochwalić się może ciekawym ogrodem.

Atrakcje w okolicy

W pobliżu Muzeum Porcelany stoi Sanktuarium MB Bolesnej najstarszy zabytek Wałbrzycha, o krok stąd też na rynek wałbrzyski, który w ostatnich latach przeszedł rewitalizację. Cała starówka miasta prezentuje się dziś bardzo ładnie 🙂 A zaledwie kawałek dalej zaprasza turystów wielki turystyczny i kulturalny kompleks - Stara Kopalnia. Poza centrum Wałbrzycha natomiast czeka hit nie tylko Dolnego Śląska, ale całej Polski - Zamek Książ - trzeci co do wielkości zamek Polski!

Muzeum Porcelany w Wałbrzychu
Muzeum Porcelany w Wałbrzychu
Muzeum Porcelany w Wałbrzychu Muzeum Porcelany w Wałbrzychu Muzeum Porcelany w Wałbrzychu Muzeum Porcelany w Wałbrzychu Muzeum Porcelany w Wałbrzychu Muzeum Porcelany w Wałbrzychu Muzeum Porcelany w Wałbrzychu Muzeum Porcelany w Wałbrzychu Muzeum Porcelany w Wałbrzychu Muzeum Porcelany w Wałbrzychu Muzeum Porcelany w Wałbrzychu Muzeum Porcelany w Wałbrzychu Muzeum Porcelany w Wałbrzychu Muzeum Porcelany Wałbrzych Muzeum Porcelany Wałbrzych Muzeum Porcelany Wałbrzych wystawa czasowa Muzeum Porcelany w Wałbrzychu Muzeum Porcelany w Wałbrzychu

Wałbrzych noclegi

Wałbrzych to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Hotel Niemcza Spa
Pałac Pakoszów
KOLONIA LEŚNA
Pałac Ławica
Pałac Kamieniec

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021