Muzeum Porcelany w Wałbrzychu
Będąc w Wałbrzychu położonym zaledwie 60 km od Wrocławia zdecydowanie warto odwiedzić ciekawe Muzeum Porcelany, które zrobiło na nas bardzo pozytywne wrażenie 🙂 Zbiory muzealne nie są małe, wręcz imponujące! Liczą dziś ponad 30 tys. eksponatów zgromadzonych w kilku działach: Historii Miasta i Regionu, Ceramiki oraz Sztuki. Porcelana to nie jest sprawa tania, niektóre eksponaty warte są tutaj naprawdę sporą sumkę, nawet kilkudziesięciu tysięcy, stąd Muzeum ma dobre zabezpieczenia i ochronę 😉
Muzeum Porcelany - kolekcja
Zasadnicza część całej kolekcji ceramiki to wyroby wiodących, XIX-wiecznych manufaktur wałbrzyskich, czyli Carla Franza Kristera, Carla Roberta Tielscha czy Franza Prausego, ale są tu również eksponaty z innych fabryk dolnośląskich, np. z Jaworzyny Śląskiej, Stanowic i z manufaktury „Zofiówka” w Suliszowie koło Jedliny. Dziś z okien Muzeum można patrzeć na Zakłady Porcelany Krzysztof.
Bardzo cenne i zarazem piękne są w Wałbrzyskim Muzeum Porcelany wyroby z wytwórni europejskich: Niemiec, Austrii, Czech, Rosji, Danii, Francji, Holandii i Anglii. To zarówno porcelana, jak i fajanse. Choć i włoska majolika mocno przyciąga uwagę, głównie okazały wazon z Docci koło Florencji 🙂 W Muzeum nie brakuje też akcentów ze słynnych polskich fabryk, jak choćby z Chodzieży, Ćmielowa, Koła czy Włocławka.
Zwiedzanie Muzeum Porcelany
Zwiedzanie ekspozycji w Muzeum Porcelany odbywa się przez cały rok, codziennie, co pół godziny, od godziny 10.00 do 16.00, 17.00 lub 18.00, zależnie od dnia i miesiąca. W poniedziałki Muzeum dostępne jest od godziny 12.00.
Wejście na teren Muzeum Porcelany w Wałbrzychu odbywa się tylko z przewodnikiem lub opiekunem ekspozycji, niektóre sale mają dzienny limit wejść. W Muzeum prezentowane są również ciekawe wystawy czasowe, a dodatkowo dla dzieci organizowane są interesujące warsztaty. Można tu nawet zorganizować dziecku wyjątkowe urodzinki 🙂
Muzeum Porcelany - historia
Muzeum Porcelany w Pałacu Albertich działa w Wałbrzychu od 2015 roku, wcześniej istniało tu Muzeum Okręgowe, które rozpoczęło działalność w 1926 roku, w 500. rocznicę nadania Wałbrzychowi praw miejskich. Siedzibę Muzeum znalazło w okazałym Pałacu Albertich z 1801 roku, należącym wcześniej do znanych w mieście właścicieli przędzalni lnu. Dziś pałac jest ładnie odnowiony i pochwalić się może ciekawym ogrodem.
Atrakcje w okolicy
W pobliżu Muzeum Porcelany stoi Sanktuarium MB Bolesnej - najstarszy zabytek Wałbrzycha, o krok stąd też na rynek wałbrzyski, który w ostatnich latach przeszedł rewitalizację. Całe stare miasto prezentuje się dziś bardzo ładnie 🙂 A zaledwie kawałek dalej zaprasza turystów wielki turystyczny i kulturalny kompleks - Stara Kopalnia. Poza centrum Wałbrzycha natomiast czeka hit nie tylko Dolnego Śląska, ale całej Polski - Zamek Książ - trzeci co do wielkości zamek Polski!
Informacje praktyczne
Codziennie: 10.00 - 16.00-18.00 zależnie od dnia i mca
W poniedziałki od 12.00
Wejścia co 30 minut
Bilety: normalny 17 zł, ulgowy 12 zł
Bilet “Explore Wałbrzych” - łączony bilet do Muzeum Porcelany, Zamku Książ, Palmiarni oraz Starej Kopalni: normalny 63 zł, ulgowy 45 zł
Muzeum Porcelany
ul. 1-go Maja 9, Wałbrzych
tel. 74/ 664-60-30
http://muzeum.walbrzych.pl
Noclegi w Wałbrzychu
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.
- Pałac Jedlinka w Jedlinie-Zdrój, odległość: 8.1 km
- Zamek Stary Książ w Wałbrzychu, odległość: 8.1 km
- Zamek Książ, odległość: 8.6 km
- Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim, odległość: 9.4 km
- Jezioro Bystrzyckie w Zagórzu Śląskim, odległość: 10 km
- Kompleks Riese, odległość: 14.4 km
- Riese Sztolnie Walimskie - Kompleks Rzeczka, odległość: 14.4 km
- Rynek w Świdnicy, odległość: 16.9 km
- Katedra w Świdnicy, odległość: 17.1 km
- Kościół Pokoju w Świdnicy, odległość: 17.4 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!