Wałbrzych kościół MB Bolesnej

Kościół MB Bolesnej w Wałbrzychu

(4.2 głosów: 9)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Najstarszy zabytek Wałbrzycha

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Wałbrzychu to najstarszy udokumentowany zabytek Wałbrzycha. Piękny, choć maleńki i skromny do dziś kościółek początkami sięga 1305 roku, a w XVIII wieku przebudowano go w stylu barokowym. Kościół MB Bolesnej stoi niedaleko wałbrzyskiego Rynku, a w jego wnętrzu w barokowym ołtarzu kryje się figura - pieta Matki Bożej Bolesnej.

Co ciekawe, kościółek od zawsze był i jest katolicki, nawet wtedy, gdy wszystkie kościoły Wałbrzycha nakazano zmienić na zbory protestanckie. Wtedy to burmistrz wydał pismo, że ten kościół jest starszy niż sam Wałbrzych i tym sposobem rozkaz Fryderyka II nie ruszył świątyni.Sanktuarium MB Bolesnej - legenda

Według legendy kościółek ten stoi w miejscu, które stało się zalążkiem leśnej osady, z której powstał Wałbrzych. Za drewnianą wówczas kaplicą tryskało źródełko, które uzdrawiało okolicznych mieszkańców. Dziś wody tej nie ma z powodu prac górniczych prowadzonych w przeszłości.

W pobliżu kościoła MB Bolesnej w Wałbrzychu wznosi się okazały kościół ewangelicki oraz Pałac z Muzeum Porcelany we wnętrzach.

Adres

Kościół MB Bolesnej
Pl. Kościelny, Wałbrzych

GPS: 50°45'56N, 16°16'50E

Wałbrzych noclegi

Wałbrzych to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023