Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Kościół MB Bolesnej w Wałbrzychu

Kościół MB Bolesnej w Wałbrzychu

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Wałbrzychu to najstarszy udokumentowany zabytek Wałbrzycha. Piękny, choć maleńki i skromny do dziś kościółek początkami sięga 1305 roku, a w XVIII wieku przebudowano go w stylu barokowym. Według legendy kościółek ten stoi w miejscu, które stało się zalążkiem leśnej osady, z której powstał Wałbrzych. Za drewnianą wówczas kaplicą tryskało źródełko, które uzdrawiało okolicznych mieszkanców. Dziś wody tej nie ma z powodu prac górniczych prowadzonych w przeszłości.

Wałbrzych kościół MB Bolesnej
Wałbrzych kościół MB Bolesnej

Co ciekawe, kościółek od zawsze był i jest katolicki, nawet wtedy, gdy wszystkie kościoły Wałbrzycha nakazano zmienić na zbory protestanckie.Wtedy to burmistrz wydał pismo, że ten kościół jest starszy niż sam Wałbrzych i tym sposobem rozkaz Fryderyka II nie ruszył świątyni.

Kościół MB Bolesnej stoi niedaleko wałbrzyskiego Rynku, a w jego wnętrzu w barokowym ołtarzu kryje się figura-pieta Matki Bożej Bolesnej. W pobliżu wznosi się okazały kościół ewangelicki oraz Pałac z Muzeum Porcelany we wnętrzach.Kościół MB Bolesnej
Pl. Kościelny, Wałbrzych

 Wałbrzych noclegi

Wałbrzych to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136350 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

KOLONIA LEŚNA
Pałac Kamieniec
Pałac Ławica
Hotel Niemcza Spa

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020