Wałbrzych kościół MB Bolesnej

Kościół MB Bolesnej w Wałbrzychu

(4.2 głosów: 9)

Najstarszy zabytek Wałbrzycha

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Wałbrzychu to najstarszy udokumentowany zabytek Wałbrzycha. Piękny, choć maleńki i skromny do dziś kościółek początkami sięga 1305 roku, a w XVIII wieku przebudowano go w stylu barokowym. Kościół MB Bolesnej stoi niedaleko wałbrzyskiego Rynku, a w jego wnętrzu w barokowym ołtarzu kryje się figura - pieta Matki Bożej Bolesnej.Co ciekawe, kościółek od zawsze był i jest katolicki, nawet wtedy, gdy wszystkie kościoły Wałbrzycha nakazano zmienić na zbory protestanckie. Wtedy to burmistrz wydał pismo, że ten kościół jest starszy niż sam Wałbrzych i tym sposobem rozkaz Fryderyka II nie ruszył świątyni.

Sanktuarium MB Bolesnej - legenda

Według legendy kościółek ten stoi w miejscu, które stało się zalążkiem leśnej osady, z której powstał Wałbrzych. Za drewnianą wówczas kaplicą tryskało źródełko, które uzdrawiało okolicznych mieszkańców. Dziś wody tej nie ma z powodu prac górniczych prowadzonych w przeszłości.W pobliżu kościoła MB Bolesnej w Wałbrzychu wznosi się okazały kościół ewangelicki oraz Pałac z Muzeum Porcelany we wnętrzach.

Adres

Kościół MB Bolesnej
Pl. Kościelny, Wałbrzych

GPS: 50°45'56N, 16°16'50E

Wałbrzych noclegi

Wałbrzych to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Wałbrzych Dolny Śląsk
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły
50°45'56N, 16°16'50E
19 październik 2016
03 luty 2021
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację