50°50'34" N
16°29'15" W
Dolnośląskie
2016-12-01 14:32:51
245m npm
Normalna
Rynek w Świdnicy, Anna Piernikarczyk
Świdnica, Anna Piernikarczyk
Ratusz w świdnicy, Barsolis Karol Turysta Kulturowy
świdnica, Barsolis Karol Turysta Kulturowy
świdnica, Barsolis Karol Turysta Kulturowy
kamienice wokół Rynku w Świdnicy, Danuta
Zdjęcia (6)

Świdnicki Rynek to bardzo urokliwe miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić. Odremontowane, kolorowe kamienice z gotyckimi reliktami, piękne fontanny, m.in. studnia z Neptunem z 1732 roku i efektowne oświetlenie nagradzane w konkursach sprawiają niemałe wrażenie.Warto przespacerować się po tym placu i po okolicznych uliczkach kryjących perełki architektury, gdyż starówka świdnicka przez specjalistów uznawana jest za najcenniejszy zespół urbanistyczny na Dolnym Śląsku, porównywalny ze starówką krakowską i toruńską.

Ratusz w Świdnicy

Na Rynku stoi Ratusz, sięgający historią XIII wieku. Budowla wielokrotnie była przebudowywana i remontowana. Jednym z ciekawszych pomieszczeń Ratusza jest Izba Rajców, w której zachowały się relikty pierwotnego wystroju. Jest to gotycka sala, przykryta dwuprzęsłowym sklepieniem krzyżowo - żebrowym. Wnętrze zdobią częściowo zachowane malowidła o tematyce religijnej. W 1663 roku izba została zamieniona w kaplicę.

Obecnie w Ratuszu mieści się Muzeum Dawnego Kupiectwa z unikatową kolekcją miar, wag i odważników, reliktami kramów kupieckich oraz aranżacją sklepu kolonialnego z XIX/XX, wystawa nawiązuje do kupieckiej tradycji miasta.Rynek zdobi również barokowa kolumna Świętej Trójcy wykonana z czerwonego piaskowca. Posąg ufundowany został w 1693 roku przez starostę świdnicko - jaworskiego Joachima von Sinzendorfa.

W okolicy zobacz koniecznie

Ślęża - zdjęcie

Komentarze

2015-08-05 22:06:36

Koejna interesująca propozycja dla osób zwiedzających Świdnicę - urokliwe kamieniczki.

NewsletterWypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2018
Znajdziesz nas na: