Rynek w Świdnicy

Rynek w Świdnicy

(4.5 głosów: 62)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Rynek w Świdnicy to bardzo urokliwe miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić. Odremontowane, kolorowe kamienice z gotyckimi reliktami, piękne fontanny, m.in. studnia z Neptunem z 1732 roku i efektowne oświetlenie nagradzane w konkursach sprawiają niemałe wrażenie. Warto przespacerować się po tym placu i po okolicznych uliczkach kryjących perełki architektury, gdyż Stare Miasto Świdnicy przez specjalistów uznawane jest za najcenniejszy zespół urbanistyczny na Dolnym Śląsku, porównywalny ze Starym Miastem Krakowa czy Torunia.

Rynek w Świdnicy
Rynek w Świdnicy
Rynek w Świdnicy
Rynek w Świdnicy

Ratusz w Świdnicy

Na środku Rynku stoi Ratusz, sięgający historią XIII wieku. Budowla wielokrotnie była przebudowywana i remontowana. Jednym z ciekawszych pomieszczeń Ratusza jest Izba Rajców, w której zachowały się relikty pierwotnego wystroju. Jest to gotycka sala, przykryta dwuprzęsłowym sklepieniem krzyżowo - żebrowym. Wnętrze zdobią częściowo zachowane malowidła o tematyce religijnej. W 1663 roku izba została zamieniona w kaplicę.Ratusz w Świdnicy
Ratusz w Świdnicy
Rynek w Świdnicy
Rynek w Świdnicy

Muzeum Dawnego Kupiectwa

Obecnie w Ratuszu mieści się Muzeum Dawnego Kupiectwa z unikatową kolekcją miar, wag i odważników, reliktami kramów kupieckich oraz aranżacją karczmy i sklepu kolonialnego z XIX/XX, wystawa nawiązuje do kupieckiej tradycji miasta.

Rynek w Świdnicy
Rynek w Świdnicy
Rynek w Świdnicy nocą
Rynek w Świdnicy nocą

Wokół rynku usadowiły się piękne kamienice, niektóre pamiętają jeszcze XIV wiek. Rynek zdobi również barokowa kolumna Świętej Trójcy wykonana z czerwonego piaskowca. Posąg ufundowany został w 1693 roku przez starostę świdnicko - jaworskiego Joachima von Sinzendorfa.

Świdnica noclegi

Świdnica to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Rynek w Świdnicy
Rynek w Świdnicy
Rynek w Świdnicy
Widok z wieży ratuszowej
Rynek w Świdnicy
Rynek w Świdnicy nocą
Rynek w Świdnicy nocą
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Agnieszka Urbańska
Uwielbiam przechadzać się tymi uliczkami. Można zajrzeć na którąś klatkę schodową. Ceramiczne kafle robią wrażenie. Miło jest zjeść śniadanie w cukierni i popatrzeć na elewacje kamienic.
leszek
piekny rynek i miasto mieszkalem tam w latach 50 60 zafsze tam zwiedzam Pozdrawiam
Marta

Koejna interesująca propozycja dla osób zwiedzających Świdnicę - urokliwe kamieniczki.

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023