Świdnica

Świdnica

(4.5 głosów: 94)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Świdnica to piękne, wiekowe miasto o bogatej tradycji i 700-letniej historii. W średniowieczu był to drugi co do wielkości i ważności ośrodek na Śląsku, zaraz po Wrocławiu. Do dziś zachowały się w Świdnicy ślady tej świetności, w postaci zabytków, również gotyckich. Zachwyca nas Stare Miasto Świdnicy z pięknym, niecodziennym rynkiem, z jakich słyną właśnie dolnośląskie miasta. Świdnica ulokowała się malowniczo nad rzeką Bystrzycą, około 50 km od Wrocławia i Kłodzka oraz 20 km od Wałbrzycha. Dziś w sąsiedztwie Świdnicy przebiega autostrada A4. To wszystko, wraz z ładnie zrewitalizowanymi parkami i pysznymi restauracjami sprawia, że chce się tutaj przyjeżdżać i smakować Świdnicę!

Świdnica - widok z wieży
Świdnica - widok z wieży
Rynek w Świdnicy
Rynek w Świdnicy

Atrakcje w Świdnicy

Prawdziwą mocą Świdnicy są jej zabytki, niezwykle cenne i unikatowew  skali kraju, ale miasto zaskoczy Cię również ciekawymi i ładnie ukwieconymi parkami oraz skwerami. Przeszliśmy Świdnicę wzdłuż i wszerz i sprawdziliśmy dla Was wiele atrakcji, a w efekcie opisaliśmy je w formie przewodnika po najlepszych atrakcjach Świdnicy. Najpierw przedstawiam Wam spis tych miejsc, a poniżej opisuję je w sposób bardziej dokładny. A jeśli chcecie znaleźć jeszcze dokładniejszy opis, kliknijcie w podlinkowaną (niebieską) nazwę atrakcji, która przenosi do szczegółowego opisu. Na dole tekstu znajdziesz też mapę Świdnicy z zaznaczonymi atrakcjami miasta. Poznaj najlepsze atrakcje Świdnicy! • Kościół Pokoju w Świdnicy
 • Rynek w Świdnicy
 • Ratusz z Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy
 • Wieża Ratuszowa w Świdnicy
 • Katedra Św. Stanisława i Wacława w Świdnicy
 • Park Centralny w Świdnicy
 • Ogród Różany w Świdnicy
 • Samolot Czerwonego Barona w Świdnicy
 • Wieża Ciśnień w Świdnicy
 • Dziki w Świdnicy
 • Srający Chłopek w Świdnicy
 • Rekonstrukcja bitwy pod Burkatowem
Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy

1. Kościół Pokoju w Świdnicy

Dzięki słynnemu Kościołowi Pokoju nazwa miasta widnieje na prestiżowej Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ten kościół jest niesamowity, stworzony z pasji i wiary, obarczony warunkami traktatu westfalskiego, by powstał tylko z nietrwałych materiałów - gliny, słomy i drewna, nie tylko zachował się do dziś, ale stanowi prawdziwą perełkę i zarazem największą drewnianą świątynię Europy! Stanął poza murami miejskimi Świdnicy w 1657 roku i już 370 lat zachwyca. Obecnie zrewitalizowane wnętrze zapiera dech w piersiach, jest dostępne dla turystów i z powodzeniem cieszy ich oko. Planuje się także odremontować i udostępnić empory biegnące niemal dookoła świątyni. To dzięki nim Kościół Pokoju w Świdnicy oferuje kilka tysięcy miejsc siedzących.
Adres: Kościół Pokoju, Plac Pokoju, Świdnica

Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy

2. Rynek w Świdnicy

Rynek w Świdnicy to najważniejszy plac miasta, całkiem sporych rozmiarów, a przy tym piękny i bardzo urokliwy. W każdym roku rynku stoi barokowa, kamienna fontanna. Ciekawostką jest, że wcześniej były to drewniane skrzynie używane jako poidła dla koni. Wodę dostarczono tu drewnianym rurociągiem z wieży wodnej zza miasta. Uwagę przykuwa też na rynku Kolumna Św. Trójcy z 1693 roku, wykonana z czerwonego piaskowca. Bardzo piękne i zdobne są niektóre kamienice, np. ta "Pod Głową Św. Jana Chrzciciela (Rynek 15), narożna z Figurą Hermesa (ul. Grodzka 1), kamienica von Hochbergów (Rynek 25), "Pod Złotą Gęsią" (Rynek 29) czy kamienica "Pod Złotą Koroną" spod numeru Rynek 7. Przy Rynku widać też unikatową kamienicę Pod Złotym Gryfem przy ulicy Łukowej 1. Pochodzi z 1379 roku, co jest naprawdę niesamowite. Inskrypcja na jej renesansowym portalu głosi "Wszystko, co posiadamy, jest darem Bożym".
Adres: RynekŚwidnica
Świdnica
Rynek w Świdnicy
Rynek w Świdnicy

3. Ratusz z Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy

Pośrodku Rynku w Świdnicy góruje wielki Ratusz, stary, bo początkami sięgający 1291 roku. Początkowo był to Dom Kupiecki i ślady gotyckich domków kupców znajdziemy tu do dziś, zwiedzając Muzeum Dawnego Kupiectwa urządzone we wnętrzach ratusza. Ponadto zobaczysz tu eksponaty związane z historią handlu - wystrój apteki, karczmy, dawne odważniki, maszyny do liczenia czy manierki pielgrzymkowe i kufle, bo piwem kiedyś Świdnica stała. 
Adres: Ratusz, Rynek 37, Świdnica

Rynek w Świdnicy
Rynek w Świdnicy
Świdnica Muzeum Dawnego Kupiectwa
Świdnica Muzeum Dawnego Kupiectwa
Świdnica Muzeum Dawnego Kupiectwa
Świdnica Muzeum Dawnego Kupiectwa
Świdnica Muzeum Dawnego Kupiectwa
Świdnica Muzeum Dawnego Kupiectwa

 4. Wieża Ratuszowa w Świdnicy

Dostępna dla turystów wieża ratuszowa pozwala podziwiać piękną panoramę miasta i okolicy ze Ślężą. W pogodne dni widać stąd nawet wrocławski Sky Tower. Wieża przy ratuszu stanęła w XIII wieku, a później były rozbudowywana. Kiedy rozebrano domki wokół wieży, naruszono jej konstrukcję i wieża runęła. Miało to miejsce w 1967 roku. Odbudowano ją dopiero w latach 2010-12, przy zachowaniu dawnej formy. Turyści mogą skorzystać z dwóch tarasów widokowych, jednego zabudowanego z oknami i drugiego zewnętrznego. Do pierwszego można dojechać windą, do drugiego trzeba jeszcze podejść dwa piętra schodami.
Adres: Wieża, Rynek 37, Świdnica

Świdnica - widok z wieży
Świdnica - widok z wieży
Świdnica - widok z wieży
Świdnica - widok z wieży

 

5. Katedra w Świdnicy

Katedra Św. Stanisława i Wacława w Świdnicy jest imponująca! Odznacza się niezwykle wysoką, strzelistą wieżą, trzecią najwyższą w Polsce! To najstarszy i najcenniejszy zabytek miasta, wpisany na listę Pomników Historii. Pierwszy raz o tej parafii mówi dokument z 1250 roku, ale ówczesny kościół romański nie był dużą świątynią. Dzisiejszy kościół począł powstawać około 1330 roku, za czasów księcia Bolka II Małego. Dziś wystrój robi wielkie wrażenie, głównie barokowy, kryje też elementy gotyckie, jak choćby wielkie portale wejściowe do katedry czy gotyckie okno - najwyższe takie na Dolnym Śląsku, wznoszące się na 30 metrów. Jego powierzchnia to ponad 100 metrów kwadratowych. W katedrze zobaczysz wiele ogromnych obrazów, w zdobnych, barokowych ramach. Najsławniejszy jest Obraz Matki Bożej Świdnickiej z XV wieku. Największe wrażenie jednak robi barokowy ołtarz główny z 1694 roku, bardzo zdobny i okazały
Adres: Katedra, Pl. Jana Pawła II 1, Świdnica

Świdnica Katedra
Świdnica Katedra
Świdnica Katedra
Świdnica Katedra
Świdnica Katedra
Świdnica Katedra

6. Park Centralny w Świdnicy

W centrum Świdnicy odwiedzić warto Park Centralny, ostatnio bardzo ładnie zrewitalizowany. Stał się tym samym ciekawą atrakcją Świdnicy, którą można spokojnie i bezpiecznie odwiedzić również wieczorem, ponieważ jest fantastycznie oświetlony. Piękna fontanna, pergole, wspaniałe kwiecie, most i malownicze zbiorniki wodne, po których pływały niegdyś gondole, to fajne atrakcje, które sprawiają, że miło się tutaj spaceruje. Nam trafił się też bardzo fajny Ekopiknik Słowiański z okazji Nocy Świętojańskiej.
Adres: Park Centralny, ul. Wyspiańskiego, ul. Śląska i inne, Świdnica

Świdnica - Park Centralny
Świdnica - Park Centralny
Świdnica - Park Centralny
Świdnica - Park Centralny
Świdnica - Park Centralny
Świdnica - Park Centralny

7. Ogród Różany w Świdnicy

Ogród Różany to kolejne bardzo ładnie zrewitalizowane miejsce w Świdnicy, które jeszcze parę lat temu skupiało świdnicki "element", a dziś latem zachwyca kolorowym kwieciem i tryskającą fontanną. Można też usiąść przy pergoli. Oczywiście nazwa zobowiązuje - Ogród Różany (Rosengarten) pozwala podziwiać róże, najpiękniejsze są te szczepione na pniu, w formie małych, kulistych drzewek, obsypanych kolorowymi główkami pękatych róż. Warto zatrzymać się tutaj choć na chwilę w drodze z Parku Centralnego na Stare Miasto.
Adres: Ogród Różany, Plac 1000-lecia Państwa Polskiego, Świdnica

Świdnica Ogród Różany
Świdnica Ogród Różany
Świdnica Ogród Różany
Świdnica Ogród Różany

8. Samolot Czerwonego Barona w Świdnicy

W Parku Sikorskiego od niedawna zobaczyć można replikę słynnego czerwonego samolotu. To Fokker Dr. I, którym latał Manfred von Richthofen, zwany z tego powodu Czerwonym Baronem. Przybył on do Świdnicy z Wrocławia i mieszkał z rodzicami w pobliskiej willi, a także uczęszczał do świdnickiego Gimnazjum Ewangelickiego. Zdobył później światową sławę jako wspaniały lotnik i as myśliwski podczas I wojny światowej, kiedy zestrzelił 80 samolotów wroga. Czerwony Baron stał się legendą, a nawet elementem popkultury.
Adres: Czerwony samolot, Park Sikorskiego, Świdnica

Świdnica Park Sikorskiego
Świdnica Park Sikorskiego
Świdnica Park Sikorskiego
Świdnica Park Sikorskiego

9. Dziki w Świdnicy

Dziki w Świdnicy opanowały ulicę Franciszkańską. To bardzo przyjemny, ładnie ukwiecony i zrewitalizowany skwerek, na którym znalazła się gromada dzików wraz ze skrzynią. Dlaczego dziki? To zwierzę występuje w herbie miasta i jest traktowane jako symbol Świdnicy, a skrzynia nie jest przypadkowa i taka całkiem zwyczajna. To skrzynia pamięci! W 2013 roku zostały do niej włożone liczne pamiątki, które będą prezentem i cenną informacją dla Świdniczan. Skrzynia ma zostać otwarta po 100 latach! Ta pokaźna rzeźba cieszy się sporą popularnością wśród mieszkańców i turystów, jest odlana z brązu, waży 1,2 tony i ma wymiary 160 x 406 cm. Największy dzik ma tu nieco ponad 100 cm wysokości.
Adres: ul. Franciszkańska, Świdnica

Dziki w Świdnicy
Dziki w Świdnicy

10. Srający Chłopek w Świdnicy

Srający Chłopek nazywany też Bolkiem Myślicielem czy Srajludkiem to niecodzienna rzeźba eksponowana dziś przy drodze wyjazdowej do Żarowa, koło Oczyszczalni Ścieków, na północy Świdnicy. Trochę kontrowersyjna, wzbudza różne emocje, najczęściej jednak wywołuje uśmiech na twarzy 🙂 Trzeba przyznać, że jest unikatowa i zapada w pamięć. Turyści chętnie wykonują sobie przy niej zdjęcia. Powstała najprawdopodobniej w latach 30. XX wieku i pierwotnie stała w okolicach ulicy Bokserskiej, przy dawnym Zakładzie Wodociągów Miejskich. A co przedstawia owa rzeźba? Dumającego na "tronie" mężczyznę w sile wieku, palącego fajkę. Nieznany jest twórca rzeźby i jego zamiar artystyczny, najpewniej chodzi o refleksję nad swoim żywotem 🙂
Adres: Srający Chłopek, dojazd ul. Kazimierza Wielkiego, Zawiszów, Świdnica

Srający Chłopek
Srający Chłopek

11. Rekonstrukcja bitwy pod Burkatowem

Każdego lata w Burkatowie pod Świdnicą organizowana jest rekonstrukcja słynnej bitwy, jaka miała tutaj rzeczywiście miejsce 21 lipca 1762 roku, podczas trzeciej wojny śląskiej. Starcie zbrojne odbywało się między wojskami pruskimi i austriackimi, a bitwa zakończyła się porażką Austriaków i ich odwrotem. Mieliśmy okazję oglądać tą rekonstrukcję i zrobiła na nas wielkie wrażenie, huk był ogromny, armaty strzelały z obu stron, a pomiędzy nimi widoczne były działania wojsk. Nawet kobiety zdarzały się wśród żołnierzy 🙂
Adres: Rekonstrukcja bitwy, boisko koło Świetlicy Wiejskiej, Burkatów 56a

Rekonstrukcja bitwy pod Burkatowem
Rekonstrukcja bitwy pod Burkatowem
Rekonstrukcja bitwy pod Burkatowem
Rekonstrukcja bitwy pod Burkatowem

Zobacz też nasz film o Świdnicy 🙂

Gdzie spać i jeść w Świdnicy

Świdnica okazała się niezwykle pyszna, kulinarnie to miasto mnie zaskoczyło bardzo pozytywnie. Na pewno gorąco mogę Wam polecić włoską Restaurację Wieża w zabytkowej wieży ciśnień (ul. Nauczycielska 3). Jest tu po prostu pysznie, a do tego świetny, loftowy wystrój. Bardzo smaczna jest też Cafe Fosa, również z włoską kuchnią (ul. Konopnickiej 9), ślicznym wystrojem i fajnym, młodzieżowym klimatem. Wykwintnie zjedliśmy też w Park Hotel (ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej 20), gdzie dodatkowo spędziliśmy spokojną i wygodną noc, w małżeńskim łożu w wieżyczce 😉 Na pewno wart uwagi jest też Red Baron Hotel. Na Rynku mogę Wam polecić kawiarnię Chocoffee, gdzie nie tylko sporo kaw do wyboru i deserów, ale i lokalne czekoladki, wśród których znajdziesz nawet tę o nazwie Red Baron.

Restauracja Wieża
Restauracja Wieża
Restauracja Wieża
Restauracja Wieża
Park Hotel
Park Hotel
Restauracja Wieża
Restauracja Wieża

Co zwiedzić w okolicy Świdnicy?

Świdnica leży w sercu bardzo atrakcyjnego Dolnego Śląska. Wokół znajdziesz mnóstwo ciekawych miejsc, które warto zwiedzić. Bardzo blisko stąd na słynną Górę Ślężę - piękne miejsce na weekendowy spacer, z cudnymi widokami. Niedaleko ze Świdnicy również do niezwykle popularnego zamku Książ - trzeciego największego zamku w Polsce, a także do Starej Kopalni i Muzeum Porcelany w Wałbrzychu. Dla każdego coś miłego. A jeśli chcesz się pokusić o nieco dalszą wycieczkę, polecam wieżę Sky Walk w Świeradowie i sam Świeradów Zdrój, który jest bardzo klimatycznym uzdrowiskiem. 

Historia Świdnicy

Długie są dzieje Świdnicy i terenów, na których dzisiaj leży. Obszar ten był zamieszkany już w czasach prehistorycznych, o czym mówią nam liczne znaleziska archeologiczne, np. słynna fibula świdnicka  z około 1000 roku p.n.e. czy kultowe figury odnajdywane w okolicach dzisiejszej katedry. Potem na tych terenach, a dokładniej w rejonie ulic Garbarskiej i Równej, powstała osada słowiańska, która dała początek miastu. Świdnicę lokowano właśnie w pobliżu tej osady, w połowie XIII wieku, na prawie niemieckim. Była to najprawdopodobniej inicjatywa księcia Henryka III Białego. Starosłowiańskie jest też najpewniej pochodzenie nazwy Świdnicy, od słowa svida czyli wierzba.

Świdnica Katedra
Świdnica Katedra

Szybko rozwijała się Świdnica dzięki przywilejom nadawanym przez książąt wrocławskich. Już wtedy, w XIII wieku mieszkańcy mogli sprzedawać piwo i wino w beczkach. A nie od dziś wiadomo, że Świdnica w średniowieczu z piwa słynęła. W XIV wieku Świdnica stanowiła stolicę odrębnego księstwa. Wtedy to kwitł tutaj handel, a świdniccy kupcy, mający kramy na rynku, słynni byli w Europie. Pod koniec średniowiecza Świdnica była drugim największym i najważniejszym ośrodkiem Śląska. O jej znaczeniu świadczyło między innymi istnienie ponad 20 kościołów i kaplic oraz dwóch klasztorów. W 1471 roku w mieście działało 50 cechów rzemieślniczych, a dodatkowo miasto sławiła słynna Locha - wielka armata. Ważyła 5500 kg, a kamienne kule, które w nią ładowano - 160 kg. Nieraz pożyczali ją czescy królowie do kruszenia murów obronnych.

Świdnica Muzeum Dawnego Kupiectwa
Świdnica Muzeum Dawnego Kupiectwa

W XVI stuleciu Świdnicę dotknęła reformacja i większość mieszkańców przyjęło wyzwanie luterańskie, jednak w 1526 roku Świdnica dostała się w ręce austriackich, katolickich Habsburgów, w efekcie czego doszło do napięć religijnych i słynnej wojny trzydziestoletniej. Przyniosła ona biedę i zarazy, które wytrzebiły dość mocno miasto. Po wojnie ewangelicy byli szykanowani i odebrano im wszystkie kościoły, ale to jest ten moment, w którym powstał najsłynniejszy dziś świdnicki zabytek. Pokój westfalski bowiem pozwolił na wybudowanie ewangelickiego kościoła poza murami miasta, z nietrwałych materiałów. Miał to być afront, a tak doszło do budowy prawdziwej perły czyli świdnickiego Kościoła Pokoju, który nosi wezwanie Św. Trójcy, ale zachował nazwę Kościół Pokoju właśnie od czasu pokoju westfalskiego. Powstał bardzo szybko, w latach 1656-57, początkowo bez wyposażenia.

Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy

W XVIII wieku na terenie Świdnicy prowadzone były wojny śląskie między Austrią i Prusami, po czym ostatecznie Świdnica dostała się w ręce pruskie. W latach 1747-54 Świdnica z rozkazu króla Fryderyka II stała się twierdzą. Niemcy panowali nad Świdnicą aż do 1945 roku, kiedy zaczęła tu napływać ludność polska, w tym repatrianci ze wschodu. Świdnica poszerzała swe granice i zyskała kilka nowych osiedli, natomiast mocno w tym czasie ucierpiało Stare Miasto, kiedy to wyburzono około 400 kamienic, również zabytkowych. Tak doszło m.in. do katastrofy, gdy zawaliła się Wieża Ratuszowa w 1967 roku. Dopiero po 2010 roku zaczęto z właściwą troską rewitalizować rynek. Odbudowano wieżę i wyremontowano sporo zachowanych kamienic historycznych. W 2001 roku Kościół Pokoju został wpisany na Listę Unesco, a w 2017 roku Kościół Pokoju i Katedra znalazły się na prezydenckiej liście Pomników Historii.

Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy

Mapa Świdnicy z zaznaczonymi atrakcjami

Poniżej znajdziesz mapę z zaznaczonymi atrakcjami, które możesz zobaczyć i zwiedzić w Świdnicy. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Świdnica noclegi

Świdnica to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Świdnicy. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Rynek w Świdnicy
Rynek w Świdnicy
Świdnica - Park Centralny
Świdnica - Park Centralny
Świdnica Katedra
Świdnica Katedra
Świdnica Katedra
Świdnica Rynek
Świdnica Muzeum Dawnego Kupiectwa
Świdnica Muzeum Dawnego Kupiectwa
Rynek w Świdnicy
Rynek w Świdnicy
Informacja Turystyczna na Rynku
Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy
Świdnica nocą
Świdnica nocą
Świdnica nocą
Świdnica nocą
Restauracja Wieża
Fosa
Fosa
Rekonstrukcja bitwy pod Burkatowem
Gmina Świdnica - Winnica w Makowicach
50°50'33N, 16°29'13E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Świdnica jest piękna, cenna i apetyczna. Kościół Pokoju to tak cudowny unikat, że każdy powinien go zobaczyć, a Rynek jest urokliwy i obecnie bardzo ładnie utrzymany. Cenna jest też bardzo katedra, a ja dodatkowo polecam odwiedzić świdnickie parki, głównie Centralny
Tadeusz
Swiątynia Pokoju przepiekna, Rynek bardzo ładny.
Marta

Ciekawe miasto na Dolnym Śląsku. Przede wszystkim w Świdnicy trzeba zobaczyć wspaniały kościół pokoju, rynek, katedrę oraz ratusz 🙂

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022