Kościół Pokoju w Świdnicy

Kościół Pokoju w Świdnicy

(4.7 głosów: 95)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Kościół Pokoju w Świdnicy to fantastyczny, naprawdę imponujący obiekt. Już z zewnątrz swym stylem budowy w formie muru pruskiego robi piorunujące wrażenie, ale dopiero w jego wnętrzu naprawdę wpadamy w zachwyt! Pomaga w tym niedawna rewitalizacja, dzięki czemu kościół jest olśniewający! Kościół Pokoju to ewangelicko - augsburski kościół Św. Trójcy - najcenniejszy zabytek sakralnej sztuki protestanckiej Śląska, a zarazem najsłynniejszy zabytek Świdnicy. Nie każdy wie, że Kościół Pokoju w Świdnicy to największy drewniany kościół w Europie, a tym samym pewnie i na świecie! A przy tym niezwykle oryginalny i ciekawy w swej formie. Doceniono ten fakt również poza Polską i ten niecodzienny obiekt z lat 1656-57 wpisano w 2001 roku na listę Światowego Dziedzictwa Kultury Unesco. Dziś jest prawdziwym magnesem turystycznym, udostępnionym dla zwiedzających. Podobny Kościół Pokoju znajduje się w Jaworze i również jest obiektem Unesco.Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy

Historia Kościoła Pokoju

Powstanie świątyni związane jest z zakończeniem wojny trzydziestoletniej, kiedy to na mocy tzw. pokoju westfalskiego świdniccy ewangelicy otrzymali zezwolenie na budowę kościoła z nietrwałych materiałów (drewna, gliny i słomy), bez dzwonnicy, poza obrębem murów miejskich. Tak w latach 1656-57 powstała perła o bardzo dobrze zaplanowanym kształcie, która zachwyca do dziś. Kościół Pokoju rozplanowano na kształt krzyża greckiego, wnętrze kościoła jest bazylikowe, przykryte płaskim, drewnianym stropem o niezwykle bogatej polichromii. Właściwie trudno tutaj odnaleźć fragmenty stropu czy ścian bez malunków. Również polichromowane i dodatkowo rzeźbione są loże, spiętrzone między emporami. Najefektowniejsza jest loża Hochbergów.

Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy

Wystrój Kościoła Pokoju

Oryginalne, barokowe i bardzo bogate oraz zdobne wnętrze świątyni jest rzadkim odstępstwem od surowego kanonu protestanckiego. Na szczególną uwagę zasługują tu barokowe elementy zdobnicze ołtarza głównego, ambony, chrzcielnicy, organów dużych i małych oraz lóż okalających świątynię od wewnątrz czyli empor. Całość jest pięknie zrewitalizowana i dostępna do zwiedzania. Obecnie trwa jeszcze remont empor, które również docelowo mają być udostępnione dla turystów, obecnie można tylko poruszać się po podłodze świątyni, bez wchodzenia na wyższe poziomy. Organów natomiast można posłuchać podczas nabożeństw czy organizowanych tu koncertów. Wtedy zdarza się, że brzmią jednocześnie Wielkie Organy z tyłu i Małe nad ołtarzem. Nas po wnętrzu oprowadzał miejscowy proboszcz - biskup Waldemar Pytel - osoba o niezwykłym darze ciekawego opowiadania i bardzo dużym poczuciu humoru.Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy, cmentarz
Kościół Pokoju w Świdnicy, cmentarz

Plac Pokoju

Kościół Pokoju otaczają obiekty użytkowe o dużej wartości architektonicznej, np. dzwonnica czy szkoła. Przyległy cmentarz kryje natomiast prochy wielu wybitnych mieszkańców Świdnicy. W Domu Dzwonnika dostępna jest bezpłatna wystawa „Wiara jak serce ze spiżu. Skarby Kościoła Pokoju w Świdnicy.” Ekspozycja pokazuje przedmioty związane z kościołem luterańskim na przestrzeni kilku wieków: rękopisy, Biblie sprzed 350 lat, obrazy, barokowe naczynia liturgiczne, portrety pastorów, zbiory modlitw, epitafia. Na Placu Pokoju dostępna jest też Baroccafe z regionalnymi specjałami!

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

IV-X pn-sb 9.00-18.00, nd 12.00-18.00
XI pn-sb 9.00-18.00, nd 12.00-16.30
XII-III pn-sb 10.00-15.00, nd 12.00-15.00 
Bilety: normalny 12 zł, ulgowy 5 zł, emeryci 10 zł, rodzinny 25 zł
Obiekt dostępny dla wózków
Zwiedzanie kościoła z wysłuchaniem lektora zajmuje około 40 minut

Adres

Kościół Pokoju - kościół Ewangelicko-Augsburski Św. Trójcy
Pl. Pokoju 6, Świdnica
tel. 74/ 852-28-14, 603 331 578
https://kosciolpokoju.pl/

GPS: 50°50'47N, 16°29'30E

Kościół Pokoju w Świdnicy na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Świdnicy wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Świdnica noclegi

Świdnica to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy
50°50'47N, 16°29'30E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Prawdziwe cudo, kto nie widział, niech planuje 🙂
Jolanta Kwiatkowska
To cudeńko trzeba zobaczyć, zwiedzanie z lektorem, opowiada ciekawie. To drugi taki kościół w tym regionie, polecam zobaczyć w Jaworze dla porównania.
perlator

Nr 1 wśród polskiej zabudowy szachulcowej

Marta

Obowiązkowa pozycja dla osób zwiedzajacych Świdnicę. W Świdnicy jest jeden z dwóch ocalałych w Polsce  kościołów pokoju ( w sumie było 3). Drugi znajduje się z Jaworze. Kościoły budowano z nietrwałych materiałów a jednocześnie ich zadaniem  było pomieszczenie jak największej liczby wiernych. " Pojemność" kościoła świdnickiego wg opisów to 7.500 osób. Wnętrze kościoła  jest po renowacji ..i... koniecznie trzeba je zobaczyć

Barsolis Karol Turysta Kulturowy

Koscioly Pokoju to  piekne budynki sakralne i  miejsce .

 

Karol Barsolis

Kościół Pokoju w Świdnicy na blogu

Świdnica na weekend

Zapraszam Was dzisiaj do przepięknej Świdnicy na Dolnym Śląsku, która będąc nieco w cieniu pobliskiego Wrocławia, coraz jaśniej zaczyna świecić swym blaskiem! Naocznie się o tym przekonaliśmy podczas naszej wizyty w tym mieście, po 14 latach od ostatnich odwiedzin. To, co zauważyliśmy na pierwszy rzut oka, to ślicznie odnowione Stare Miasto z cennymi zabytkami, ale i pięknym kwieciem, a wokół niego zrewitalizowane parki, po których spaceruje się z przyjemnością. Jeśli dodać do tego klimatyczne knajpki z pysznym jedzeniem, no i oczywiście perłę w świdnickiej koronie czyli Kościół Pokoju z Listy Unesco, dopełnia nam się fantastyczny weekend. Zobacz naszą relację ze Świdnicy!

30 czerwiec 2021 11:51
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021