Kościół Pokoju w Świdnicy

Kościół Pokoju w Świdnicy
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Kościół Pokoju w Świdnicy to fantastyczny, naprawdę imponujący obiekt. Już z zewnątrz swym stylem budowy w formie muru pruskiego robi piorunujące wrażenie, tym bardziej w towarzystwie tych małych, kolorowych drzwiczek, które niesamowicie zdobią cudną fasadę Kościoła Pokoju. Ale dopiero w jego wnętrzu naprawdę wpadamy w zachwyt! Pomaga w tym niedawna rewitalizacja, dzięki czemu wnętrze jest olśniewające! Kościół Pokoju to ewangelicko - augsburski kościół Św. Trójcy - najcenniejszy zabytek sakralnej sztuki protestanckiej Śląska, a zarazem najsłynniejszy zabytek Świdnicy. Nie każdy wie, że Kościół Pokoju w Świdnicy to największy drewniany kościół w Europie, a tym samym pewnie i na świecie! A przy tym niezwykle oryginalny i ciekawy w swej formie. Doceniono ten fakt również poza Polską i ten niecodzienny obiekt z lat 1656-57 wpisano w 2002 roku na listę Światowego Dziedzictwa Kultury Unesco. Dziś jest prawdziwym magnesem turystycznym, udostępnionym dla zwiedzających. Podobny Kościół Pokoju znajduje się w Jaworze i również jest obiektem Unesco.

Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy

Historia Kościoła Pokoju

Powstanie tej niesamowitej świątyni związane jest z zakończeniem wojny trzydziestoletniej, kiedy to na mocy tzw. pokoju westfalskiego świdniccy ewangelicy otrzymali zezwolenie na budowę kościoła z nietrwałych materiałów - drewna, gliny i słomy, bez dzwonnicy, poza obrębem murów miejskich. Tak w latach 1656-57 powstała perła o bardzo dobrze zaplanowanym kształcie, która nie tylko dotrwała do naszych czasów, ale i zachwyca do dziś. 

Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy

Zwiedzanie Kościoła Pokoju

Zajrzyjmy koniecznie do wnętrza świątyni, bo zapiera dech w piersi. Obecnie pięknie zrewitalizowane, jest dostępne dla turystów i z powodzeniem cieszy ich oko. Najlepiej o tym miejscu opowie sam proboszcz - biskup Waldemar Pytel - osoba o niezwykłym darze ciekawego opowiadania i bardzo dużym poczuciu humoru. Do wnętrza świątyni wchodzi się nietypowo, bo przez zakrystię, gdzie stoi m.in. barokowa chrzcielnica z 1661 roku ufundowana przez 6 świdnickich rodów oraz przeszklona szafa barokowa z ornatami.

Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy

Kościół Pokoju rozplanowano na kształt krzyża greckiego, wnętrze kościoła jest bazylikowe, przykryte płaskim, drewnianym stropem o niezwykle bogatej polichromii. Właściwie trudno tutaj odnaleźć fragmenty stropu czy ścian bez malunków. Również polichromowane i dodatkowo rzeźbione są loże, spiętrzone między emporami. Najefektowniejsza jest loża Hochbergów z Książa, powstała w 1698 roku. Oryginalne, barokowe i bardzo bogate oraz zdobne wnętrze świątyni jest rzadkim odstępstwem od surowego kanonu protestanckiego. Długo można podziwiać wystrój Kościoła Pokoju, ale na szczególną uwagę zasługuje tu kilka elementów. Najstarsze w świątyni są ławki, niektóre pochodzą jeszcze z XVII wieku, kiedy budowany był kościół, inne wymieniono na nowe w 1902 roku, ale na wzór tych starych. Cenne i stare są Wielkie Organy, tworzone mozolnie w latach 1666-69. Ich konstrukcję prowadził Gottfried Klose z Brzegu. Robią wrażenie zajmując całą tylną ścianę. Sporo mniejsze są tzw. Małe Organy, choć też efektowne. Wystawione zostały w 1695 roku nad ołtarzem, bo te Wielkie często się psuły. Stąd nazywane też bywają Ołtarzowymi. No i skoro mowa o ołtarzu. To cudne dzieło autorstwa Augusta Hoffmana powstało w 1752 roku, na 100-lecie istnienia Kościoła Pokoju. Ma formę otwartej kolumnady i można długo się w nią wpatrywać. Główna scena ukazuje chrzest Chrystusa w rzece Jordan. Polecam Wam zobaczyć to na własne oczy, podobnie jak zdobną, wielką ambona tulipanowa tego samego artysty, pochodząca z 1729 roku. Ciekawostką jest, że na ambonie umieszczono zachowaną do dziś klepsydrę, która wskazywała pastorowi czy aby niezbyt długo zanudza parafian. Na pewno uwagę przykuwają także liczne epitafia i loże okalające całą świątynię od wewnątrz. To dzięki nim Kościół Pokoju w Świdnicy oferuje kilka tysięcy miejsc siedzących. Empory to typowy element w kościołach ewangelickich. Te w Świdnicy czekają jeszcze na remont, wtedy wszyscy będą mogli w ramach zwiedzania przejść się nimi, a zapewniam Was, że to ciekawe przeżycie podziwiać tą okazałą świątynię również z góry i wejść za ołtarz czy organy! No i warto również wybrać się do Kościoła Pokoju na nabożeństwo, a nawet na koncert, kiedy można posłuchać dźwięku organów, zdarza się, że brzmią jednocześnie Wielkie Organy z tyłu i Małe nad ołtarzem. Te drugie uchodzą za najpiękniejszy i najcenniejszy instrument barokowy na Dolnym Śląsku

Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy

Zobacz też nasz film o Świdnicy i Kościele Pokoju

Plac Pokoju

Kościół Pokoju otaczają obiekty użytkowe, które są również ładnymi budowlami o dużej wartości architektonicznej, Już sama barokowa brama wjazdowa na Plac Pokoju jest efektowna, a na placu znajdziemy też budynek dawnej plebanii, śliczny budynek dawnego liceum, dzwonnicę wolnostojącą czy zabytkowy cmentarz kryjący prochy wielu wybitnych mieszkańców Świdnicy. Mnie urzekła też Kawiarnia 7 Niebo, która mieści się przed kościołem, w dawnym domku stróża. Natomiast w Domu Dzwonnika dostępna jest bezpłatna wystawa „Wiara jak serce ze spiżu. Skarby Kościoła Pokoju w Świdnicy.” Ekspozycja pokazuje przedmioty związane z kościołem luterańskim na przestrzeni kilku wieków: rękopisy, Biblie sprzed 350 lat, obrazy, barokowe naczynia liturgiczne, portrety pastorów, zbiory modlitw, epitafia.

Plac Pokoju
Plac Pokoju
Kościół Pokoju w Świdnicy, cmentarz
Kościół Pokoju w Świdnicy, cmentarz
Kawiarnia 7 Niebo
Kawiarnia 7 Niebo
Kawiarnia 7 Niebo
Kawiarnia 7 Niebo

 

Informacje praktyczne

IV-X pn-sb 9.00-18.00, nd 12.00-18.00
XI pn-sb 9.00-18.00, nd 12.00-16.30
XII-III pn-sb 10.00-15.00, nd 12.00-15.00 
Bilety: normalny 15 zł, dzieci i młodzież 8 zł, emeryci i studenci 12 zł, rodzinny 35 zł
Aktualne godziny zwiedzania i ceny biletów znajdziesz tutaj: https://kosciolpokoju.pl/
Obiekt dostępny dla wózków
Zwiedzanie kościoła z wysłuchaniem lektora zajmuje około 40 minut

Kościół Pokoju - kościół Ewangelicko-Augsburski Św. Trójcy
Pl. Pokoju 6, Świdnica
tel. 603-331-578

Noclegi w Świdnicy

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy
Kawiarnia 7 Niebo
(4.7 głosów: 99)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.7 głosów: 99)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Prawdziwe cudo, kto nie widział, niech planuje 🙂
Avatar użytkownika Jolanta Kwiatkowska
Jolanta Kwiatkowska
To cudeńko trzeba zobaczyć, zwiedzanie z lektorem, opowiada ciekawie. To drugi taki kościół w tym regionie, polecam zobaczyć w Jaworze dla porównania.
Avatar użytkownika perlator
perlator

Nr 1 wśród polskiej zabudowy szachulcowej

Marta

Obowiązkowa pozycja dla osób zwiedzajacych Świdnicę. W Świdnicy jest jeden z dwóch ocalałych w Polsce  kościołów pokoju ( w sumie było 3). Drugi znajduje się z Jaworze. Kościoły budowano z nietrwałych materiałów a jednocześnie ich zadaniem  było pomieszczenie jak największej liczby wiernych. " Pojemność" kościoła świdnickiego wg opisów to 7.500 osób. Wnętrze kościoła  jest po renowacji ..i... koniecznie trzeba je zobaczyć

Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Barsolis Karol Turysta Kulturowy

Koscioly Pokoju to  piekne budynki sakralne i  miejsce .

 

Karol Barsolis

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024