Kościół Pokoju w Świdnicy

Kościół Pokoju w Świdnicy
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Kościół Pokoju w Świdnicy to fantastyczny, naprawdę imponujący obiekt. Już z zewnątrz swym stylem budowy w formie muru pruskiego robi piorunujące wrażenie, tym bardziej w towarzystwie tych małych, kolorowych drzwiczek, które niesamowicie zdobią cudną fasadę Kościoła Pokoju. Ale dopiero w jego wnętrzu naprawdę wpadamy w zachwyt! Pomaga w tym niedawna rewitalizacja, dzięki czemu wnętrze jest olśniewające! Kościół Pokoju to ewangelicko - augsburski kościół Św. Trójcy - najcenniejszy zabytek sakralnej sztuki protestanckiej Śląska, a zarazem najsłynniejszy zabytek Świdnicy. Nie każdy wie, że Kościół Pokoju w Świdnicy to największy drewniany kościół w Europie, a tym samym pewnie i na świecie! A przy tym niezwykle oryginalny i ciekawy w swej formie. Doceniono ten fakt również poza Polską i ten niecodzienny obiekt z lat 1656-57 wpisano w 2002 roku na listę Światowego Dziedzictwa Kultury Unesco. Dziś jest prawdziwym magnesem turystycznym, udostępnionym dla zwiedzających. Podobny Kościół Pokoju znajduje się w Jaworze i również jest obiektem Unesco.

Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy

Historia Kościoła Pokoju

Powstanie tej niesamowitej świątyni związane jest z zakończeniem wojny trzydziestoletniej, kiedy to na mocy tzw. pokoju westfalskiego świdniccy ewangelicy otrzymali zezwolenie na budowę kościoła z nietrwałych materiałów - drewna, gliny i słomy, bez dzwonnicy, poza obrębem murów miejskich. Tak w latach 1656-57 powstała perła o bardzo dobrze zaplanowanym kształcie, która nie tylko dotrwała do naszych czasów, ale i zachwyca do dziś. Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy

Zwiedzanie Kościoła Pokoju

Zajrzyjmy koniecznie do wnętrza świątyni, bo zapiera dech w piersi. Obecnie pięknie zrewitalizowane, jest dostępne dla turystów i z powodzeniem cieszy ich oko. Najlepiej o tym miejscu opowie sam proboszcz - biskup Waldemar Pytel - osoba o niezwykłym darze ciekawego opowiadania i bardzo dużym poczuciu humoru. Do wnętrza świątyni wchodzi się nietypowo, bo przez zakrystię, gdzie stoi m.in. barokowa chrzcielnica z 1661 roku ufundowana przez 6 świdnickich rodów oraz przeszklona szafa barokowa z ornatami.

Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy

Kościół Pokoju rozplanowano na kształt krzyża greckiego, wnętrze kościoła jest bazylikowe, przykryte płaskim, drewnianym stropem o niezwykle bogatej polichromii. Właściwie trudno tutaj odnaleźć fragmenty stropu czy ścian bez malunków. Również polichromowane i dodatkowo rzeźbione są loże, spiętrzone między emporami. Najefektowniejsza jest loża Hochbergów z Książa, powstała w 1698 roku. Oryginalne, barokowe i bardzo bogate oraz zdobne wnętrze świątyni jest rzadkim odstępstwem od surowego kanonu protestanckiego. Długo można podziwiać wystrój Kościoła Pokoju, ale na szczególną uwagę zasługuje tu kilka elementów. Najstarsze w świątyni są ławki, niektóre pochodzą jeszcze z XVII wieku, kiedy budowany był kościół, inne wymieniono na nowe w 1902 roku, ale na wzór tych starych. Cenne i stare są Wielkie Organy, tworzone mozolnie w latach 1666-69. Ich konstrukcję prowadził Gottfried Klose z Brzegu. Robią wrażenie zajmując całą tylną ścianę. Sporo mniejsze są tzw. Małe Organy, choć też efektowne. Wystawione zostały w 1695 roku nad ołtarzem, bo te Wielkie często się psuły. Stąd nazywane też bywają Ołtarzowymi. No i skoro mowa o ołtarzu. To cudne dzieło autorstwa Augusta Hoffmana powstało w 1752 roku, na 100-lecie istnienia Kościoła Pokoju. Ma formę otwartej kolumnady i można długo się w nią wpatrywać. Główna scena ukazuje chrzest Chrystusa w rzece Jordan. Polecam Wam zobaczyć to na własne oczy, podobnie jak zdobną, wielką ambona tulipanowa tego samego artysty, pochodząca z 1729 roku. Ciekawostką jest, że na ambonie umieszczono zachowaną do dziś klepsydrę, która wskazywała pastorowi czy aby niezbyt długo zanudza parafian. Na pewno uwagę przykuwają także liczne epitafia i loże okalające całą świątynię od wewnątrz. To dzięki nim Kościół Pokoju w Świdnicy oferuje kilka tysięcy miejsc siedzących. Empory to typowy element w kościołach ewangelickich. Te w Świdnicy czekają jeszcze na remont, wtedy wszyscy będą mogli w ramach zwiedzania przejść się nimi, a zapewniam Was, że to ciekawe przeżycie podziwiać tą okazałą świątynię również z góry i wejść za ołtarz czy organy! No i warto również wybrać się do Kościoła Pokoju na nabożeństwo, a nawet na koncert, kiedy można posłuchać dźwięku organów, zdarza się, że brzmią jednocześnie Wielkie Organy z tyłu i Małe nad ołtarzem. Te drugie uchodzą za najpiękniejszy i najcenniejszy instrument barokowy na Dolnym Śląsku

Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy

Zobacz też nasz film o Świdnicy i Kościele Pokoju

Plac Pokoju

Kościół Pokoju otaczają obiekty użytkowe, które są również ładnymi budowlami o dużej wartości architektonicznej, Już sama barokowa brama wjazdowa na Plac Pokoju jest efektowna, a na placu znajdziemy też budynek dawnej plebanii, śliczny budynek dawnego liceum, dzwonnicę wolnostojącą czy zabytkowy cmentarz kryjący prochy wielu wybitnych mieszkańców Świdnicy. Mnie urzekła też Kawiarnia 7 Niebo, która mieści się przed kościołem, w dawnym domku stróża. Natomiast w Domu Dzwonnika dostępna jest bezpłatna wystawa „Wiara jak serce ze spiżu. Skarby Kościoła Pokoju w Świdnicy.” Ekspozycja pokazuje przedmioty związane z kościołem luterańskim na przestrzeni kilku wieków: rękopisy, Biblie sprzed 350 lat, obrazy, barokowe naczynia liturgiczne, portrety pastorów, zbiory modlitw, epitafia.

Plac Pokoju
Plac Pokoju
Kościół Pokoju w Świdnicy, cmentarz
Kościół Pokoju w Świdnicy, cmentarz
Kawiarnia 7 Niebo
Kawiarnia 7 Niebo
Kawiarnia 7 Niebo
Kawiarnia 7 Niebo

 Informacje praktyczne

IV-X pn-sb 9.00-18.00, nd 12.00-18.00
XI pn-sb 9.00-18.00, nd 12.00-16.30
XII-III pn-sb 10.00-15.00, nd 12.00-15.00 
Bilety: normalny 15 zł, dzieci i młodzież 8 zł, emeryci i studenci 12 zł, rodzinny 35 zł
Aktualne godziny zwiedzania i ceny biletów znajdziesz tutaj: https://kosciolpokoju.pl/
Obiekt dostępny dla wózków
Zwiedzanie kościoła z wysłuchaniem lektora zajmuje około 40 minut

Kościół Pokoju - kościół Ewangelicko-Augsburski Św. Trójcy
Pl. Pokoju 6, Świdnica
tel. 603-331-578

Noclegi w Świdnicy

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju w Świdnicy
Kawiarnia 7 Niebo
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.7 głosów: 97)
Twoja ocena
Anna Piernikarczyk
Prawdziwe cudo, kto nie widział, niech planuje 🙂
Jolanta Kwiatkowska
To cudeńko trzeba zobaczyć, zwiedzanie z lektorem, opowiada ciekawie. To drugi taki kościół w tym regionie, polecam zobaczyć w Jaworze dla porównania.
perlator

Nr 1 wśród polskiej zabudowy szachulcowej

Marta

Obowiązkowa pozycja dla osób zwiedzajacych Świdnicę. W Świdnicy jest jeden z dwóch ocalałych w Polsce  kościołów pokoju ( w sumie było 3). Drugi znajduje się z Jaworze. Kościoły budowano z nietrwałych materiałów a jednocześnie ich zadaniem  było pomieszczenie jak największej liczby wiernych. " Pojemność" kościoła świdnickiego wg opisów to 7.500 osób. Wnętrze kościoła  jest po renowacji ..i... koniecznie trzeba je zobaczyć

Barsolis Karol Turysta Kulturowy

Koscioly Pokoju to  piekne budynki sakralne i  miejsce .

 

Karol Barsolis

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024