Czy wiesz, że podziemia wydrążone 50 metrów pod zamkiem Książ w 2019 roku zostały po raz pierwszy udostępnione dla turystów? Przeczytaj kiedy powstały, czyj to był pomysł i do jakich niecnych celów miały służyć! To jedna z największych sensacji XX wieku.
Podziemia zamku Książ - historia
Dzieje podziemi wałbrzyskiego zamku Książ to poważna i bardzo nieprzyjemna historia - element XX-wiecznej historii, o której nie można zapomnieć, bo musi stać się przestrogą dla przyszłych pokoleń! Podziemia pod zamkiem Książ powstały dla Hitlera w czasie II wojny światowej. Podczas zwiedzania tych podziemi z głośników usłyszysz tragiczne historie więźniów, którzy własnymi rękami kuli korytarze, w nieludzkich warunkach.

Prace pod Książem rozpoczęły się w 1944 roku, kiedy majątek przejęła paramilitarna organizacja „Todt". Wtedy wysiedlono mieszkańców zamku, w tym również Daisy - ostatnią, słynną księżną na zamku Książ. Sale budowli wykorzystano na potrzeby wojska, a pod Dziedzińcem Honorowym, 50 metrów pod ziemią, rozpoczęto morderczą pracę, okupioną nierzadko śmiercią. Wykuwano i betonowano tutaj potężne tunele, ponieważ zgodnie z wolą Hitlera miał tu powstać podziemny schron przeciwlotniczy.
Podziemia zamku Książ - element Projektu Riese
Do tego wielkiego przedsięwzięcia (podziemia pod zamkiem nie były jedynymi, jakie wtedy powstawały, w okolicy drążono wiele innych podziemnych kompleksów militarnych w ramach Projektu Riese - Olbrzym) hitlerowcy potrzebowali wielu pracowników. Posłużyli im więźniowie z pobliskiego obozu koncentracyjnego Gross- Rosen. Tysiące więźniów pracowało pod Książem nieprzerwanie całymi dobami. W maju 1944 roku powstał tu nawet AL Fürstenstein - Obóz Pracy Książ. Na szczęście prac nigdy nie dokończono, przerwał je kres II wojny światowej i zanim wkroczyła tu Armia Czerwona, tunele zamaskowano lub wysadzono w powietrze.

Podziemia zamku Książ - ciekawostka
Mało kto wie, że bunkier pod Zamkiem Książ zostały wybetonowane bardzo wytrzymałym cementem portlandzkim. Zgodnie z zapiskami Alberta Speera - ulubionego architekta Hitlera i innych zapisków, możliwe jest, że tunele mają znacznie większą powierzchnię niż ta znana nam dzisiaj - 3200 m2. Może to być nawet 2 razy więcej.

Podziemia zamku Książ - zwiedzanie
Podziemna trasa turystyczna pod Zamkiem Książ ma 0,5 km długości. Choć nie jest zbyt długi, to zadziwia różnorodną geologią i tajemniczą historią. Zobaczysz tu zarówno betonowe korytarze, hale, jak i korytarze wydrążone w surowej skale. Podczas zwiedzania poznasz różne teorie o celu powstania bunkru oraz tragiczne historie więźniów. Wielu z nich nigdy stąd nie wyszło. Na szczęście dziś to odległa przeszłość i warto poznać tajemnice, jakie miały tu miejsce ponad 70 lat temu.

Przy zwiedzaniu trzeba pokonać schody i czasem przejść przez niewygodne, wilgotne podłoże. Warto wziąć wygodne obuwie i wierzchnie okrycie, bo temperatura wynosi między 6°C a 12°C. Ze względu na specyfikę zwiedzania i temat tutaj poruszany, do podziemi nie są wpuszczane dzieci poniżej 4. roku życia.
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
pn-czw 13.00, 15.00
pt-nd 11.00, 13.00, 15.00
Bilety: normalny 29 zł, ulgowy 24 zł
Można wykupić wspólny bilet z Zamkiem i Palmiarnią
Parking: płatny (ten sam co do zamku)
Warto wziąć sportowe obuwie i ciepłą odzież, bo temp. to około 8-10 stopni C
Podziemia nie są dostępne dla dzieci poniżej 4 lat
Podziemia nie są dostępne dla zwierząt
Adres
Zamek Książ - Podziemia
ul. Piastów Śląskich 1, Wałbrzych
tel. 74/ 664-38-34
www.ksiaz.walbrzych.pl/turystyka/podziemia
GPS: 50°50'34N, 16°17'32E
Wałbrzych noclegi
Wałbrzych to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
