Podziemia Zamku Książ

Podziemia zamku Książ

(4.4 głosów: 5)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Czy wiesz, że podziemia wydrążone 50 metrów pod zamkiem Książ w 2019 roku zostały po raz pierwszy udostępnione dla turystów? Przeczytaj kiedy powstały, czyj to był pomysł i do jakich niecnych celów miały służyć! To jedna z największych sensacji XX wieku.

Podziemia zamku Książ - historia

Dzieje podziemi wałbrzyskiego zamku Książ to poważna i bardzo nieprzyjemna historia - element XX-wiecznej historii, o której nie można zapomnieć, bo musi stać się przestrogą dla przyszłych pokoleń! Podziemia pod zamkiem Książ powstały dla Hitlera w czasie II wojny światowej. Podczas zwiedzania tych podziemi z głośników usłyszysz tragiczne historie więźniów, którzy własnymi rękami kuli korytarze, w nieludzkich warunkach.Podziemia Zamku Książ
Podziemia Zamku Książ

Prace pod Książem rozpoczęły się w 1944 roku, kiedy majątek przejęła paramilitarna organizacja „Todt". Wtedy wysiedlono mieszkańców zamku, w tym również Daisy - ostatnią, słynną księżną na zamku Książ. Sale budowli wykorzystano na potrzeby wojska, a pod Dziedzińcem Honorowym, 50 metrów pod ziemią, rozpoczęto morderczą pracę, okupioną nierzadko śmiercią.  Wykuwano i betonowano tutaj potężne tunele, ponieważ zgodnie z wolą Hitlera miał tu powstać podziemny schron przeciwlotniczy.

Podziemia zamku Książ - element Projektu Riese

Do tego wielkiego przedsięwzięcia (podziemia pod zamkiem nie były jedynymi, jakie wtedy powstawały, w okolicy drążono wiele innych podziemnych kompleksów militarnych w ramach Projektu Riese - Olbrzym) hitlerowcy potrzebowali wielu pracowników. Posłużyli im więźniowie z pobliskiego obozu koncentracyjnego Gross- Rosen. Tysiące więźniów pracowało pod Książem nieprzerwanie całymi dobami. W maju 1944 roku powstał tu nawet AL Fürstenstein - Obóz Pracy Książ. Na szczęście prac nigdy nie dokończono, przerwał je kres II wojny światowej i zanim wkroczyła tu Armia Czerwona, tunele zamaskowano lub wysadzono w powietrze.Podziemia Zamku Książ
Podziemia Zamku Książ

Podziemia zamku Książ - ciekawostka

Mało kto wie, że bunkier pod Zamkiem Książ zostały wybetonowane bardzo wytrzymałym cementem portlandzkim. Zgodnie z zapiskami Alberta Speera - ulubionego architekta Hitlera i innych zapisków, możliwe jest, że tunele mają znacznie większą powierzchnię niż ta znana nam dzisiaj - 3200 m2. Może to być nawet 2 razy więcej.

Podziemia Zamku Książ
Podziemia Zamku Książ

Podziemia zamku Książ - zwiedzanie

Podziemna trasa turystyczna pod Zamkiem Książ ma 0,5 km długości. Choć nie jest zbyt długi, to zadziwia różnorodną geologią i tajemniczą historią. Zobaczysz tu zarówno betonowe korytarze, hale, jak i korytarze wydrążone w surowej skale. Podczas zwiedzania poznasz różne teorie o celu powstania bunkru oraz tragiczne historie więźniów. Wielu z nich nigdy stąd nie wyszło. Na szczęście dziś to odległa przeszłość i warto poznać tajemnice, jakie miały tu miejsce ponad 70 lat temu.Podziemia Zamku Książ
Podziemia Zamku Książ

Przy zwiedzaniu trzeba pokonać schody i czasem przejść przez niewygodne, wilgotne podłoże. Warto wziąć wygodne obuwie i wierzchnie okrycie, bo temperatura wynosi między 6°C a 12°C. Ze względu na specyfikę zwiedzania i temat tutaj poruszany, do podziemi nie są wpuszczane dzieci poniżej 4. roku życia.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

pn-czw 13.00, 15.00
pt-nd 11.00, 13.00, 15.00
Bilety: normalny 29 zł, ulgowy 24 zł
Można wykupić wspólny bilet z Zamkiem i Palmiarnią
Parking: płatny (ten sam co do zamku)
Warto wziąć sportowe obuwie i ciepłą odzież, bo temp. to około 8-10 stopni C
Podziemia nie są dostępne dla dzieci poniżej 4 lat
Podziemia nie są dostępne dla zwierząt

Adres

Zamek Książ - Podziemia
ul. Piastów Śląskich 1, Wałbrzych
tel. 74/ 664-38-34
www.ksiaz.walbrzych.pl/turystyka/podziemia

GPS: 50°50'34N, 16°17'32E

Wałbrzych noclegi

Wałbrzych to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Podziemia Zamku Książ
Dolny Śląsk Wałbrzych
Ważna
czynne cały rok wstęp płatny parking płatny zwiedzanie z przewodnikiem
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Podziemia Zamku Książ to interesujący obiekt historyczny, który każdy powinien poznać. Przynajmniej jeden z obiektów Riese. Mi osobiście Sztolnie Walimskie bardziej podziałały na wyobraźnię, ale również na Zamku Książ to krótkie zwiedzanie zmusza do refleksji
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022