Podziemia Zamku Książ

Podziemia zamku Książ

(4.7 głosów: 3)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Czy wiesz, że podziemia wydrążone 50 metrów pod zamkiem Książ w 2019 roku zostały po raz pierwszy udostępnione dla turystów? Przeczytaj kiedy powstały, czyj to był pomysł i do jakich niecnych celów miały służyć! To jedna z największych sensacji XX wieku.Podziemia zamku Książ - historia

Dzieje podziemi wałbrzyskiego zamku Książ to poważna i bardzo nieprzyjemna historia - element XX-wiecznej historii, o której nie można zapomnieć, bo musi stać się przestrogą dla przyszłych pokoleń! Podziemia pod zamkiem Książ powstały dla Hitlera w czasie II wojny światowej. Podczas zwiedzania tych podziemi z głośników usłyszysz tragiczne historie więźniów, którzy własnymi rękami kuli korytarze, w nieludzkich warunkach.

Podziemia Zamku Książ
Podziemia Zamku Książ

Prace pod Książem rozpoczęły się w 1944 roku, kiedy majątek przejęła paramilitarna organizacja „Todt". Wtedy wysiedlono mieszkańców zamku, w tym również Daisy - ostatnią, słynną księżną na zamku Książ. Sale budowli wykorzystano na potrzeby wojska, a pod Dziedzińcem Honorowym, 50 metrów pod ziemią, rozpoczęto morderczą pracę, okupioną nierzadko śmiercią.  Wykuwano i betonowano tutaj potężne tunele, ponieważ zgodnie z wolą Hitlera miał tu powstać podziemny schron przeciwlotniczy.Podziemia zamku Książ - element Projektu Riese

Do tego wielkiego przedsięwzięcia (podziemia pod zamkiem nie były jedynymi, jakie wtedy powstawały, w okolicy drążono wiele innych podziemnych kompleksów militarnych w ramach Projektu Riese - Olbrzym) hitlerowcy potrzebowali wielu pracowników. Posłużyli im więźniowie z pobliskiego obozu koncentracyjnego Gross- Rosen. Tysiące więźniów pracowało pod Książem nieprzerwanie całymi dobami. W maju 1944 roku powstał tu nawet AL Fürstenstein - Obóz Pracy Książ. Na szczęście prac nigdy nie dokończono, przerwał je kres II wojny światowej i zanim wkroczyła tu Armia Czerwona, tunele zamaskowano lub wysadzono w powietrze.

Podziemia Zamku Książ
Podziemia Zamku Książ

Podziemia zamku Książ - ciekawostka

Mało kto wie, że bunkier pod Zamkiem Książ zostały wybetonowane bardzo wytrzymałym cementem portlandzkim. Zgodnie z zapiskami Alberta Speera - ulubionego architekta Hitlera i innych zapisków, możliwe jest, że tunele mają znacznie większą powierzchnię niż ta znana nam dzisiaj - 3200 m2. Może to być nawet 2 razy więcej.Podziemia Zamku Książ
Podziemia Zamku Książ

Podziemia zamku Książ - zwiedzanie

Podziemna trasa turystyczna pod Zamkiem Książ ma 0,5 km długości. Choć nie jest zbyt długi, to zadziwia różnorodną geologią i tajemniczą historią. Zobaczysz tu zarówno betonowe korytarze, hale, jak i korytarze wydrążone w surowej skale. Podczas zwiedzania poznasz różne teorie o celu powstania bunkru oraz tragiczne historie więźniów. Wielu z nich nigdy stąd nie wyszło. Na szczęście dziś to odległa przeszłość i warto poznać tajemnice, jakie miały tu miejsce ponad 70 lat temu.

Podziemia Zamku Książ
Podziemia Zamku Książ

Przy zwiedzaniu trzeba pokonać schody i czasem przejść przez niewygodne, wilgotne podłoże. Warto wziąć wygodne obuwie i wierzchnie okrycie, bo temperatura wynosi między 6°C a 12°C. Ze względu na specyfikę zwiedzania i temat tutaj poruszany, do podziemi nie są wpuszczane dzieci poniżej 4. roku życia.

Podziemia Zamku Książ

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

pn-czw 13.00, 15.00
pt-nd 11.00, 13.00, 15.00
Bilety: normalny 29 zł, ulgowy 24 zł
Można wykupić wspólny bilet z Zamkiem i Palmiarnią
Parking: płatny (ten sam co do zamku)
Warto wziąć sportowe obuwie i ciepłą odzież, bo temp. to około 8-10 stopni C
Podziemia nie są dostępne dla dzieci poniżej 4 lat
Podziemia nie są dostępne dla zwierząt

Adres

Zamek Książ - Podziemia
ul. Piastów Śląskich 1, Wałbrzych
tel. 74/ 664-38-34
www.ksiaz.walbrzych.pl/turystyka/podziemia

GPS: 50°50'34N, 16°17'32E

Wałbrzych noclegi

Wałbrzych to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°50'34N, 16°17'32E
02 luty 2021
16 kwiecień 2021
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
02 luty 2021 14:05
Podziemia Zamku Książ to interesujący obiekt historyczny, który każdy powinien poznać. Przynajmniej jeden z obiektów Riese. Mi osobiście Sztolnie Walimskie bardziej podziałały na wyobraźnię, ale również na Zamku Książ to krótkie zwiedzanie zmusza do refleksji
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację